Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D112 - topic 2018 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


D112 - topic 2018


87 replies to this topic

#61 camihai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Cercetare de marketing si cercetare sociala, Resurse Umane

Postat 27 March 2018 - 06:26 PM

Otilia Alupei: pai la cursuri de initiere/familiarizare cu notiunile de baza ale contabilitati m-am si gandit, nu la lucruri mai complexe. O sa caut sa citesc si Codul Fiscal, dar am nevoie de un curs intensiv de contabilitate, fie si de cateva zile, ca sa inteleg ceea ce citesc in Codul Fiscal, pt ca acum imi prind nasul pe acolo :)
Despre contabilul firmei mele, iti marturisesc ca la inceputul lunii februarie, dupa ce am terminat cu toate documentele de la ORC si ANAF (D010, Registrul ala Unic de Control si am mai completat ceva hartii), ITM pt inregistrare CIM, m-am dus la o doamna pt a semna un contract de externalizare a serviciilor de contabilitate, dar cand a vazut ca am raportare trimestriala, mi-a zis s-o sun la inceputul lunii aprilie. De fapt, m-a cam expediat, asa am simtit, probabil pt ca e firma noua si nu avea cine stie ce de facut la mine. In fine, problema e ca acum n-am un contabil care sa ma consilieze. De aceea iti multumesc si-ti apreciez amabilitatea. Toate cele bune!



#62 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 01 May 2018 - 12:34 PM

Cred ca ori eu ori cei de la ANAF sectiunea preluare declaratii D112 online suntem cu capul in nori :)
Am incercat azi 1 mai 2018 sa depun D112 aferenta lunii aprilie 2018 pt. o microintreprindere ca deobicei, dar spre surprinderea mea imi apare recipisa cu erori de validare absolut inexplicabile pt.mine, adica desi luna aprilie are pt. nebugetari 20 zile lucratoare (asa si apare pe formularul D112) sunt informat ca:

Total zile lucrate > numar zile lucratoare in luna
eroare regula: S21: A_8 (20) <= NZL (19)

Dar fiind o firma privata nu cred ca ar trebui sa trec 19 zile lucratoare, ce-i de facut? Probabil trebuie sa mai astept cateva zile sau am totusi de corectat ceva?




#63 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 May 2018 - 12:47 PM

Eu zic sa mai astepti putin.
Nici DA nu au fost incluse inca ...

Timpul trece, leafa (si ce leafa !) merge, noi (unii de la ANAF) cu drag muncim ... :sad:



#64 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 02 May 2018 - 07:05 AM

Chiar daca Legea 64/2018 a aparut din 16 martie si o varianta a D112 a aparut pe 27 martie, nu au facut modificarea asta in ea.

Deci cand modifici automat zilele lucratoare din luna, el trece 20 zile lucratoare, cand de fapt sunt 19. Probabil pe portalul de verificari a declaratiilor e o persoana nitel mai competenta si face modificarile pentru botii de verificare a xml-urilor in raport cu modificarile legislative in vigoare, dar cei care elibereaza PDF-urile inteligente, nu.

Asta e tara in care traim. Dar este totusi 1 mai, deci mai ai/au 24 zile. Curge apa la vale si singura ....

Si eu sunt genul care vrea sa scape de ele repede si sa am si timp de reglare a eventualelor probleme, dar in ultimul timp am inceput sa ma duc cu ele mai tarziu, sa las pe altii sa "experimenteze"

Aceasta postare a fost editata de georgyc: 02 May 2018 - 07:09 AM




#65 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2018 - 04:14 PM

abia vineri, inainte de minivacanta de 1 mai, au pus in dezbatere proiectul pt D112 ! Deci, rabdare multa ...

http://www.mfinante....ii&id=999597486

2018-04-27 | MFP pune în dezbatere publică proiectul de ordin care stabilește modelul, conținutul, și modalitatea de depunere și de gestionare a Declarației 112
Ministerul Finanțelor Publice împreună cu Ministerul Muncii și Justiției Sociale și Ministerul Sănătății au inițiat un proiect de ordin comun care stabilește modelul, conținutul, și modalitatea de depunere și de gestionare a Declarației privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate (D112), ca urmare a modificărilor legislative în domeniul contribuțiilor sociale datorate de persoanele fizice și juridice.



#66 sirius

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 140 Postari:

Postat 03 May 2018 - 11:26 AM

A aparut pe site-ul ANAF o versiune pdf din 3.05.2018. Am observat ca acum apar 19 zile lucratoare (printre altele) in loc de 20 pt. luna de raportare aprilie 2018, ceea ce ma deruteaza, deoarece 30.04.2018 a fost declarata zi libera (nelucratoare) doar pt. bugetari. Ce fac cu pontajul unde am evident 20 zile lucratoare? S-a schimbat ceva care nu stiu eu? Multumesc pt. pareri / sugestii.

Aceasta postare a fost editata de sirius: 03 May 2018 - 11:32 AM




#67 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 03 May 2018 - 11:34 AM

Vinerea mare a fost declarata si ea zi nelucratoare asa ca in aprilie au fost 19 zile lucratoare.
Lasa bugetarii, ei au pile si stau sub fusta ministrei si a partidului, cine sa mai stie cate zile au lucrat in aprilie, iar in mai stai sa vezi surprize!



#68 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 04 May 2018 - 07:19 AM

@sirius:

In aprilie au fost 19 zile lucratoare pentru "mase" (21 normale minus 2 nelucratoare). Zilele libere oficiale au fost:

6 aprilie (vineri) - Vinerea Mare (ti-am zis si in topicul anterior prin ce lege s-a reglementat ziua asta libera, modificand Codul Muncii)
8-9 aprilie (duminica-luni) - Pastele

30 aprilie a fost pentru bugetari, nu s-a luat aia in considerare, si vorba lui kmkz - bugetarii au zile libere cu nemiluita.



#69 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 22 May 2018 - 09:02 AM

Stie cineva cum vad cei de la banci veniturile angajatilor (sau ce campuri din D112 vad) ?
Am probleme cu angajatii scutiti de impozit si vor credite. Cei de la banca nu le vad veniturile.

La Anaf nu apare nici o eroare (am completat D112 si manual si cu xml, din programul de salarii si apoi Dukintergartor, toate fara erori) !



#70 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 22 May 2018 - 08:11 PM

@Dinu George:

Nu se vede D112, dar se vad toate informatiile intr-un tabel pe ultimii 2 ani, la fiecare angajator in parte, pe fiecare luna cu ce venituri brute, contributii, deduceri, impozit, tichete de masa, venit net, niste medii pe ultimele 3/12 luni si ultimii 2 ani calendaristici, etc

Sau cel putin, asa arata la Banca Transilvania cand sotia cere o Fisa de Informatii Fiscale ANAF pentru clienti.

Ma indoiesc ca s-ar afisa informatii diferite in functie de banca, deci ar trebui sa vada tot ce trebuie, chiar daca sunt scutiti de la impozit, atata timp cat cei de la Anaf au primit declaratiile.



#71 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 23 May 2018 - 02:55 AM

Am descarcat ultimul format d112 (22.05.2018)
La validare primesc eroare:
EROARE - Creanta 451 … Contributia de asigurari sociale pt drepturi din proprietate intelectuala (undefined) diferita de suma calculata (0) !

Nu avem cazuri pentru care trebuie achitata Contributia de asigurari sociale pt drepturi din proprietate intelectuala, nu am selectat creanta 30(451) dar totusi imi daeroare

Pur si simplu nu reusesc sa trec de aceasta eroare.

Am mare nevoie de ajutor!

Multumesc anticipat pentru raspuns!!!!!!!!!!!!!!!



#72 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 23 May 2018 - 07:00 AM

@atodor:

Eu am depus declaratia pe formularul vechi acum 2 zile si n-am avut probleme. Acum am luat si eu varianta din 22.05 si imi da aceeasi eroare ca si tine la Validare.

Cred ca-i de la ei, au gresit sau uitat o variabila activa. Mai ai cateva zile la dispozitie sa astepti, poate scot o alta versiune sa corecteze problema dupa ce li se atrage atentia asupra ei.

Mie mi-a mers sa o validez fara erori doar daca am mai adaugat o creanta 30.(451) de care zice in fisierul de erori la validare, cu valorile 0, dar care ar disparea daca dau pe Actualizare creante (logic), si tare mi-e ca nu-i bine, ca mi-ar incarca societatea cu aceasta contributie/variabila si poate pe viitor o sa am alte probleme pe alta parte (IT-ul lui peste).

Deci eu as astepta pana in ultima clipa poate se rezolva de la ei, iar daca nu, as incerca cu contributia asta adaugata manual pe 0. Alte pareri?



#73 forbidden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 May 2018 - 10:22 AM

Buna ziua!

A aparut azi o noua versiune a declaratiei. Eu am validat declaratia fara acea eroare.

Spor!!!



#74 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 23 May 2018 - 12:13 PM

georgyc,

Stiu, si eu am adaugat creanta pe 0 si am reusit sa o validez, dar fara nu mergea.

georgyc si forbidden,

Multumesc frumos pentru amabilitatea de a-mi raspunde!

NUMAI BINE!



#75 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 23 May 2018 - 12:47 PM

Vezi postareaforbidden, la 23 May 2018 - 10:22 AM, a spus:

Buna ziua! A aparut azi o noua versiune a declaratiei. Eu am validat declaratia fara acea eroare. Spor!!!
Forma veche nu se valideaza . Adica daca ai un xml care alaltaieri mergea si se valida prin Dukintegrator, astazi inca da eroare.



#76 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 23 May 2018 - 08:04 PM

Am descarcat iar ultimul PDF de astazi, si dupa ce am exportat xml-ul dintr-o declaratie veche (ca si de dimineata cand am incercat versiunea din 22.05.2018), de data aceasta a mers si a fost validat fisierul fara probleme si fara erori.

Deci D112 din 23.05.2018 merge fara eroarea de creanta 451 - contributie drepturi proprietate intelectuala.



#77 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 26 May 2018 - 11:19 AM

D112 varianta noua de la Dukintegrator, a fost o bataie de joc a celor de la Anaf.
Nu vorbesc de faptul ca daca ai trimis D112 de exemplu marti era totul Ok iar daca ai vrut sa trimiti aceasi declaratie miercuri sau mai tarziu dadea eroare (au introdus 2 pozitii noi la impozit si anume cu deducerea si cu de plata). Tinand cont ca era cu cateva zile inainte de 25 pina, cand trebuie raportat, insemna ca cei care fac softuri pentru salarii trebuiau sa faca urgent modificarile de rigoare iar utilizatporii sa-si actualizeze aplicatiile de asemnea la limita. Dar cum am zis sa neglijam acest lucru.
Pe langa eroare cu F1 (partea cu impozit) care s-a rezolvat,in unele cazuri de Concedii medicale imi dadea eroare la CAS (diferenta de 1 leu). Am incercat sa vad cum au calculat si nu m-am prins (se pare ca era datorita rotunjirilor). Asa ca am modificat manual suma de la B4_8 (Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE) cu 1 leu sa pic pe suma lor. Evident ca asa a mers declaratia.
Vineri a aparut o alta varinta de D112 pt Dukuintegrator. De curiozitate am incercat declaratia trimisa si s-a validat fara probleme. De curiozitate deasemena am incercat si fisierul rezultat direct din salarii (care joi darea eroare cum am zis dif. de 1 leu) , CULMEA si acesta declaratie a fost valida. Deci desi am doua sume diferite la CAS la ambele programul spune ca este OK (nu apare nici macar Atentionare)
FARA CUVINTE.

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 26 May 2018 - 11:20 AM




#78 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 04 June 2018 - 01:48 PM

Se acorda vouchere de vacanta salariatilor. Cf. C.F. ele intra in baza de calcul C.A.M.
In D112 trebuie sa adun la venitul brut valoarea voucherului si sa completez rezultatul in randul A 12?
Programul ANAF nu face corelatii intre valoarea din A12 si suma (E.3 (8) + E.3(10)).

Art. 2202: Categorii de venituri pentru care se datorează contribuţia asiguratorie pentru muncă
(1)Contribuţia asiguratorie pentru muncă se datorează pentru veniturile din salarii şi asimilate salariilor, definite la art. 76 alin. (1)-(3) …..

Art. 76: Definirea veniturilor din salarii şi asimilate salariilor
(3) Avantajele, în bani sau în natură, cu excepţia celor prevăzute la alin. (4), primite în legătură cu o activitate menţionată la alin. (1) şi (2) includ, însă nu sunt limitate la:
h) tichete cadou acordate potrivit legii, cu excepţia destinaţiilor şi limitelor prevăzute la alin. (4) lit. a), tichete de masă, vouchere de vacanţă şi tichete de creşă, acordate potrivit legii.



#79 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 June 2018 - 03:56 PM

Conform CF tichetele nu intra in baza de calcul.
Cu putina rabdare ajungeai cu lectura si la:

ART. 2204 - Baza de calcul al contribuției asiguratorii pentru muncă
.....
(2) Nu se cuprind în baza lunară de calcul al contribuției asiguratorie pentru muncă sumele prevăzute la art. 142.

La 142 sunt toate veniturile care nu intra in calculul bazei pentru contributii.
Uite asa ne pun unii (odihnitii de prin palate) rabdarea la incercare si ne incalcesc neuronii de nu mai stim ce zi este astazi!

PS: De fapt, cu foarte,foarte multa rabdare :laugh:
PS2: Mai oameni buni, cum or fi ajuns sa "lucreze" toti in palate? Intr-o cladire normala nu rezista? :tongue:

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 09 June 2018 - 03:57 PM




#80 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 11 June 2018 - 09:53 AM

Multumesc. Acum am vazut (cam tarziu) art. 142 lit.®.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL