Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Foi de parcurs - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Foi de parcurs

59 replies to this topic

#21 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 November 2005 - 08:52 PM

Catalinve a spus:

Buna ziua,
As dori sa stiu si eu daca pot merge in deplasare cu o masina care nu este in comodat pe Asociatie (sunt membru al unei asociatii non-profit), folosind foi de parcurs si ordin de deplasare pentru decontarea carburantului.
De asemenea, este un consum maxim impus /100 km (intreb deoarece am un Oltcit si consuma cam 10, dar pe drumurile unde ma aventurez n-as baga altceva), sau organele de conducere ale Asociatiei stabilesc consumul maxim acceptat?

Va multumesc!
Fara comodat nu poti deconta cheltuielile cu masina pe Asociatie. Dupa aceea poti folosi foaie de parcurs pentru decontarea carburantului, si alte facturi pentru alte chelt in legatura cu auto ( pe facturi sa apara la beneficiar Asociatia) Consumul... daca nu este exagerat (adica merge masina 20 din 24 h!) nu spune nimeni nimic!



#22 salieri

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 01 December 2005 - 11:08 PM

va rog sa ma lamuriti si pe mine.... pana la urma este o cantitate maxima de carburant care se poate deconta la 100 km ?
Daca de exemplu masina consuma 15 l/100km se deconteaza 15 l ?
Am auzit vorbindu-se de maxim 10 l/ 100 km.




#23 andreiton

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 10 December 2005 - 11:41 AM

Si eu am aceeasi intrebare!! O alta intrebare ar fi daca trebuie neaparat numerotat si snuruit topul de foi de parcurs apoi vizat la Adm. Financiara. Sunt PFA cu contract de comodat pe masina.



#24 andreiton

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 12 December 2005 - 04:48 PM

Chiar nu stie nimeni daca trebuie sau nu snuruite si vizate la AF topurile de foi de parcurs?



#25 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 December 2005 - 05:22 PM

foile de parcurs sunt numerotate si inseriate, nu trebuie vizat carnetul la Adm . financiara.



#26 andreiton

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 12 December 2005 - 06:19 PM

Dupa cate am vazut, foile sunt doar inseriate si eu trebuie sa le numerotez de la 1 la cate foi are topul respectiv. Am inteles bine??



#27 adry69

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 13 May 2006 - 07:12 AM

Deci foile de parcurs au acelasi regim cu facturile fiscale...



#28 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2006 - 09:20 AM

Nu! Foile de parcurs nu au acelasi regim cu facturile fiscale! Decontarea carburantului se face in functie de consumul fiecarei masini in parte, in oras sau in afara orasului. Nu e ceva strict, dar nu trebuie sa para batator la ochi :)
Ca exemplu, a fi batator la ochi inseamna un consum de 10l/100km la o masina generatie noua, diesel care in mod normal consuma 4-5l/100km in oras :) asta in specificatiile masini, pentru ca daca ramai blocat in trafic cca 1-2 ore consumul in acea zi va creste substantial :)



#29 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 13 May 2006 - 09:37 AM

Crede-ti ca ar fi probleme, daca folosesc Foi de parcurs- model de mai sus(Floris)? Nu de alta dar cele cumparate de la librarie pentru transport marfa sau persoane sint prea complicate, deoarece trebuie sa ai Autobaza etc. Ori firma pur si simplu are o dacie-papuc cumparata pe fima si una cu contr.comodat si in fiecere zi transporta ori marfa la santiere, ori persoane si trebuie sa justificam combustibilul consumat. Noi facem 1.decont de chelt. pe numele persoanei care conduce si cumpara comb., in spatele decontului-bonulete de comb.2.Foi de parcurs cam ca model(floris).



#30 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2006 - 09:46 AM

eu zic ca este ok.. foile se folosesc ca mod de justificare..si tu acoperi acest lucru :)



#31 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 13 May 2006 - 07:12 PM

Multumesc mult Andreea!



#32 paidolat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 204 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Interests:contabilitate

Postat 23 June 2006 - 06:55 PM

Cred ca OMTTc nr 14/1982 v-ar lamuri cu privire la calculul consumului de carburant (si nu numai) pentru autoturismele din dotarea persoanelor juridice.



#33 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 24 June 2006 - 02:59 PM

benzina pe care o utilizeaza administratorul are nevoie de justificare prin foaie de parcurs?
pe bonul de benzina ce trebuie trecut exact?ce trebuie scris pe spate?



#34 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 June 2006 - 04:02 PM

nu.
sc...., nr. auto....



#35 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 24 June 2006 - 04:25 PM

deci daca e administrator poate sa deconteze oricat?kiar daca firma are pierderi?



#36 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 June 2006 - 04:26 PM

nu vad legatura intre cheltuiala cu benzina si pierderea firmei



#37 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 24 June 2006 - 04:33 PM

deci se pot face nelimitat ch cu combustibilul?!?!?!?



#38 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 June 2006 - 04:37 PM

daca mergi cu masina nonstop.



#39 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 June 2006 - 04:42 PM

activitatea firmei trebuie sa justifice deplasari f. frecvente. nu poti avea un butic la colt de bloc, facturi de la furnizori cu transportul asigurat si sa decontezi sume uriase pe combustibil. e o chestie de bun simt.
nu esti obligat sa faci foi de parcurs, dar un inspector curios se poate intreba cum o masina noua cumparata pe firma are 15000 km la bord, iar in contabilitate s-a inregistrat consumul a 7000 litri benzina? ce faci atunci?



#40 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 25 June 2006 - 09:38 AM

da,din punctul asta de vedere este in regula .se justifica beniza comparativ cu,km.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL