Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
gasil's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


gasil's Content

There have been 128 items by gasil (Search limited from 03-January 08)



Sort by                Order  

#225986 fisa post - CERERI

Postat de gasil on 18 May 2010 - 12:10 PM in Arhiva

Va rog ajutatima cu o fisa de post pentru jurist



#206626 zile concediu de odihna

Postat de gasil on 09 July 2009 - 09:11 AM in Arhiva

Are dreptul la concediu ,proportional cu perioada lucrata .
Ex.21 zile co./an : 12 luni * x 3 luni lucrate = 5.25 zile concediu pentru 3 luni lucrate .



#230618 receptii

Postat de gasil on 30 August 2010 - 08:07 AM in CONTABILITATE STOCURI

La punctele de lucru (s-au depozite ) receptia se face pe baza de aviz .Ulterior se va primi o factura centralizata a tuturor avizelor ( obligatoriu sa cuprinda si preturile ) care va fi vazuta numai in contabilitate , unde trebuie si inregistrata .



#205773 Deducere tva la combustibil

Postat de gasil on 30 June 2009 - 08:04 AM in Arhiva

Studiaza atasamentul .Sper sa te lamureasca .Spor la munca

Fisiere atasate




#205894 Legislatie registru de casa

Postat de gasil on 01 July 2009 - 09:28 AM in Arhiva

De ce nu intri pe atasamentul meu.Vei vedea ca este extra din MONITORUL OFICIAL AL ROMÂNIEI, PARTEA I, Nr. 870 bis/23.XII.2008



#205686 Legislatie registru de casa

Postat de gasil on 29 June 2009 - 08:35 AM in Arhiva

Conform ordinului nr. 3512 din 27.11.2008 și anexelor nr. 2 și 3 publicate in MO Partea I nr. 870bis, începând cu 01 ianuarie pe chitante se completează numele și prenumele persoanei fizice de la care se încasează banii, respectiv denumirea firmei, codul de identificare fiscală, numărul de înregistrare la oficiul registrului comerțului, sediul (localitate, str., nr., județul) persoanei juridice așa că vă rog să completați toate datele menționate mai sus și să nu primiți nici voi chitanțe emise de furnizorii noștrii fără toate datele completate.

Fisiere atasate




#229751 decl. 100 - anul 2010

Postat de gasil on 12 August 2010 - 01:24 PM in Arhiva

Mutumesc pentru atentionare .Ai dreptate .Intr-o varianta anterioara a declaratiilor nu exista posibilitatea trecerii celor doua impozite . MEA CULPA.



#229740 decl. 100 - anul 2010

Postat de gasil on 12 August 2010 - 10:52 AM in Arhiva

In decl.100 se trece impozitul care este mai mare in urma compararii care de altfel si trebuie achitat .Nu se trec ambele valori.



#231090 intrare in pensie

Postat de gasil on 13 September 2010 - 11:46 AM in PENSIONARE

Daca persoana a lucrat in aceasta perioada de timp , nu este salariu necuvenit ci pensie necuvenita .In momentul in care vor descoperi cei de la Casa de Pensii ca a luat si salariu si pensie , pensia ii va fi luata pe acea perioada de timp.



#231218 profesii liberale si ord. 82/2010

Postat de gasil on 15 September 2010 - 03:00 PM in Arhiva

Vezi postareaadrianr2202, la Sep 15 2010, 01:53 PM, a spus:

OK, deci se revine la situatia anterioara (pentru cei care nu au treaba cu drepturile de autor si conventiile civile). Eu, destept de crap, am depus / achitat cf OUG 58 si pentru august in data de 5.09.2010, si am si solicitat incheierea contractului de asigurare de pensii (pe motiv de schimbare de domiciliu). Probabil ca acum va trebui sa-l refac la judetul unde m-am mutat... ramane de vazut.
Ce se intampla insa cu sanatatea? Pana sa apara acest OUG 58, achitam 5,5% din venitul net, indiferent cat era de mare. OUG-ul cu pricina a limitat baza de calcul la 5 salarii medii pe economie. Ramane 5,5% la o baza nelimitata sau la baza limitata?
Sanatatea si inainte si in timpul si dupa OUG.58/2010 se achita 5.5% la venitul net .



#230446 Declaratii pentru persoanele fizice care realizeaza venituri de natura profes...

Postat de gasil on 26 August 2010 - 09:18 AM in Arhiva

COD FISCAL

ART. 46

Definirea veniturilor din activități independente

(1) Veniturile din activități independente cuprind veniturile comerciale, veniturile din profesii libere și veniturile din drepturi de proprietate intelectuală, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere, inclusiv din activități adiacente.

(2) Sunt considerate venituri comerciale veniturile din fapte de comerț ale contribuabililor, din prestări de servicii, altele decât cele prevăzute la alin. (3), precum și din practicarea unei meserii.

(3) Constituie venituri din profesii libere veniturile obținute din exercitarea profesiilor medicale, de avocat, notar, auditor financiar, consultant fiscal, expert contabil, contabil autorizat, consultant de plasament în valori mobiliare, arhitect sau a altor profesii reglementate, desfășurate în mod independent, în condițiile legii.

(4) Veniturile din valorificarea sub orice formă a drepturilor de proprietate intelectuală provin din brevete de invenție, desene și modele, mostre, mărci de fabrică și de comerț, procedee tehnice, know-how, din drepturi de autor și drepturi conexe dreptului de autor și altele asemenea.



#235774 Cheltuieli deductibile PFA

Postat de gasil on 21 January 2011 - 11:55 AM in Arhiva

Va rog sa ma ajutati cu informatia daca cheltuielile din urmatorul caz sunt deductibile .Un notar public pleaca la spitalizare si interventie chirurgicala in Germania , sunt deductibile cheltuielile aferente acestei deplasari ?



#236465 Cheltuieli deductibile PFA

Postat de gasil on 03 February 2011 - 08:58 AM in Arhiva

Astept si eu alte pareri pentru intrebarea ta .
Eu am considerat ca daca in contractul de comodat este specificat ca se suporta toate cheltuielile legate de intretinerea si functionarea auto precum si cheltuielile cu asigurarea , nefiind specificat ca aceste cheltuieli se suporta in raport cu km parcursi in interesul PFA -ului atunci se deduc toate , exceptie facand si anul acesta cheltuielile cu combustibilul.Parca in acest contract de comodat reprezinta un contract de inchiriere pe o perioada de timp in mod gratuit ,



#236523 Cheltuieli deductibile PFA

Postat de gasil on 03 February 2011 - 04:25 PM in Arhiva

CONTRACTUL DE COMODAT


REGLEMENTARE

--- Codul civil
Art. 1560-1575

DEFINITIE

Contractul de comodat este un contract prin care una dintre parti, numita comodant, transmite in folosinta temporara si gratuita unei alte parti, denumite comodatar, un bun determinat cu obligatia ca aceasta din urma sa-l inapoieze, in individualitatea sa, comodantului.

PARTILE

COMODANT - partea care transmite in folosinta temporara si gratuita celeilalte parti un bun determinat.

COMODATAR - partea care primeste in folosinta temporara si gratuita de la cealalta parte un bun determinat, cu obligatia de a-l restitui.



PRETUL
CONTRACT GRATUIT

CARACTERE JURIDICE

--- Este un contract real, fiind necesare:

- realizarea acordului de vointa;

- predarea (traditiunea) lucrului care formeaza obiectul contractului.

--- Contractul de comodat este unilateral deoarece, din momentul incheierii lui, genereaza obligatii numai pentru comodatar, afara numai daca ulterior se nasc obligatii in sarcina comodantului, ca urmare a unui fapt accidental aparut datorita unei cauze extracontractuale(gestiune de afaceri, imbogatire fara justa cauza).

--- Este un contract esentialmente gratuit (comodatarul nu este obligat sa plateasca contravaloarea uzurii bunului ca urmare a folosirii pentru destinatia stabilita, afara numai daca nu s-a convenit altfel prin contract - clauza care concretizeaza obligatia de restituire a bunului in starea in care a fost predat).


Ca urmare a definitiei auto va fi folosit numai in interesul PFA-aului

Ca urmare bunul va fi inapoiat PF in momentul expirarii contractului .


Sa ne spuna d-na contabil unde scrie ??? ceea ce sustine dansa .Eu nu am gasit asa ceva nicaieri .



#241524 Cheltuieli deductibile PFA

Postat de gasil on 23 May 2011 - 10:25 AM in Arhiva

Notar public la infiintarea PFA face anumite cumparaturi ( cheltuieli )pe persoana fizica - CNP ,deoarece inca nu i-a iesit C.U.I.-ul .Toate acele cumparaturi se regasesc in cadrul biroului notarial .Pot fi deductibile aceste cheltuieli?



#224886 De unde sunteti?

Postat de gasil on 27 April 2010 - 09:23 AM in Arhiva

Din Moieciu - Brasov.Mai bine de atat nici ca se putea .



#230870 PFA vs. II

Postat de gasil on 06 September 2010 - 10:05 AM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare I.I.

COD FISCAL CAP. 2
Venituri din activităƣi independente ( PFA )


ART. 46

Definirea veniturilor din activităƣi independente

(1) Veniturile din activităƣi independente cuprind veniturile comerciale, veniturile din profesii libere Ɵi veniturile din drepturi de proprietate intelectuală, realizate ün mod individual Ɵi/sau üntr-o formă de asociere, inclusiv din activităƣi adiacente.

(2) Sunt considerate venituri comerciale veniturile din fapte de comerƣ ale contribuabililor, din prestări de servicii, altele decñt cele prevăzute la alin. (3), precum Ɵi din practicarea unei meserii.

(3) Constituie venituri din profesii libere veniturile obƣinute din exercitarea profesiilor medicale, de avocat, notar, auditor financiar, consultant fiscal, expert contabil, contabil autorizat, consultant de plasament ün valori mobiliare, arhitect sau a altor profesii reglementate, desfăƟurate ün mod independent, ün condiƣiile legii.

(4) Veniturile din valorificarea sub orice formă a drepturilor de proprietate intelectuală provin din brevete de invenƣie, desene Ɵi modele, mostre, mărci de fabrică Ɵi de comerƣ, procedee tehnice, know-how, din drepturi de autor Ɵi drepturi conexe dreptului de autor Ɵi altele asemenea.

( Notari, avocati, experti contabili , medici etc,etc )



#230862 PFA vs. II

Postat de gasil on 06 September 2010 - 07:53 AM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare I.I.

Deosebiri intre PFA si Intreprindere Individuala

PFA

-Nu poate face alte angajari pentru activitatea pentru care a fost autorizat sa functioneze (un notar nu poate angaja alt notar ) dar poate face angajari pentru a-si desfasura activitatea ( secretara , operatoare calculator , contabila etc. )
-Are un singur obiect de activitate – cel pentru care a fost autorizat

II

-Poate avea mai multe obiecte de activitate
-Poate face angajari si pentru activitatea pentru care a primit autorizatie de functionare
-II se poate constitui si din asocierea a doua sau mai multe persone , una din ele primind decizia de =administrator =



#231244 Profesiile liberale si OG nr 58/2010

Postat de gasil on 16 September 2010 - 07:34 AM in Arhiva

Contributiile sociale aferente lunii iulie si achitate in luna augusttrebuie inregistrate in RJIP in luna august (la data efectuarii platii ) si nu in luna iulie.



#209561 Deducere benzina

Postat de gasil on 24 August 2009 - 09:55 AM in Arhiva

Vezi postareaoknashu, la Aug 20 2009, 04:30 PM, a spus:

în perioada 1 mai 2009 - 31 decembrie 2010, cheltuielile privind combustibilul pentru vehiculele rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care să nu depășească 3.500 kg și care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând și scaunul șoferului, cu excepția situației în care vehiculele se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:
1. vehiculele utilizate exclusiv pentru: intervenție, reparații, pază și protecție, curierat, transport de personal la și de la locul de desfășurare a activității, precum și vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenți de vânzări și de agenți de recrutare a forței de muncă;

Deci se poate deduce benzina daca folosesti masina personala pentru naveta (17km) pana la cabinetul medical si inapoi acasa?

transport de personal la și de la locul de desfășurare a activității se refera la transportul personalului de la sediul societatii la punctul de lucru s-au santier in cazul in care activitatea nu se desfasoara in alta parte si nu deacasa la sediul societatii , din pacate pentru multi .



#208416 Deducere benzina

Postat de gasil on 31 July 2009 - 03:19 PM in Arhiva

Oameni buni suntem in luna iulie ,ordonanta este din luna aprilie , ma scuzati dar ce contabili sunteti daca timp de aproape 3 luni nu v-ati documentat in ceea ce priveste aceasta ordonanta care a inebunit pe toata lumea discutata in presa , televiziune etc . scuze in cazul in care ati fost plecati din tara !!!!!????



#230730 Profesiile liberale si OG nr 58/2010

Postat de gasil on 01 September 2010 - 08:53 AM in Arhiva

- Casa de pensii : daca ai contract de asigurare cu casa de pensii conf.L19/2000 nu depui nimic in plus de la 01.07.2010 ( am primit astazi raspuns oficial de la casa de pensii Brasov)
- Casa de sanatate : se merge in continuare cu contributiile care se achita trim.
- Somaj de la 01.07.2010 se va depune declaratie conf.OU.58/2010



#229885 Profesiile liberale si OG nr 58/2010

Postat de gasil on 16 August 2010 - 11:50 AM in Arhiva

Normele sunt publicate in HG.791/2010



#244415 registrul jurnal de incasari si plati pt. I.I.

Postat de gasil on 12 September 2011 - 12:13 PM in Contabilitate I.I.

Vezi postareaZzuper, la 12 September 2011 - 09:35 AM, a spus:

Am inteles, sa traiti! ;)
Cel mai bine ar fi ca pentru orice plata efectuata sa ai si document justificativ ,adica factura .Toata lumea este obligata sa elibereze factura daca este solicitata .Eu asa procedez . Obligatoriu va trebui sa ai si factura pentru ca in registrul de TVA ahizitii si vanzari o sa ai nevoie de ea .
Daca mai ai nelamuriri sunt pe aici .

Vezi postareaZzuper, la 10 September 2011 - 05:26 PM, a spus:

Mai oameni buni, chiar nu se intelege ce intreb eu? E cat se poate de simpla intrebarea:

Avem textul din lege, dat de Dana42 si pe care-l stiam si eu:
..."Contribuabilii plătitori de taxă pe valoarea adăugată vor înregistra sumele încasate sau plătite, exclusiv taxa pe valoarea adăugată." De aici se intelege ca in RJIP sumele se trec fara TVA.

In RJIP se trec numai chitantele, bonurile fiscale sau incasarile prin banca (niciodata facturile). TOATE acestea au in ele (daca pot sa spun asa) TVA. Singurele care au rubrica de valoare fara TVA sunt tocmai facturile, care nu se trec in RJIP.

Concluzia?!

Lao Mayer
Daca nu soliciti factura si primesti numai chitanta de unde esti sigur ca firma respectiva este sau nu platitoare de TVA ?



#227634 cas la pfa?

Postat de gasil on 01 July 2010 - 09:35 AM in Arhiva

OUG.58 de modificare a Codului Fiscal / MO 431

Art. III. — (1) Orice venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, se impoziteaza cu cota de impozit pe venit.
(2) Asupra veniturilor prevazute la alineatul precedent se datoreaza contributiile individuale de asigurari sociale,(10,5% asigurari sociale de sanatate (5,5%)si asigurari de somaj.(0,5%) ( total = 16.5% )
(3) Baza de calcul la care se aplica aceste contributii este limitata la 5 salarii medii brute pe economie la nivelul salariului mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale.1836 x 5 salarii= 9180 ron( total de plata 1515 ron )
(4) Obligatia declararii, calculului, retinerii si platii contributiilor prevazute la alineatul precedent revine platitorului de venit, in conformitate cu prevederile legale in vigoare.( trimestrial 15.09=15.12)?




Cometa SQL