Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
teofilia's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


teofilia's Content

There have been 208 items by teofilia (Search limited from 03-January 08)



Sort by                Order  

#246526 depunere declaratii ONLINE

Postat de teofilia on 12 December 2011 - 02:21 PM in Arhiva

Multumesc!



#246523 depunere declaratii ONLINE

Postat de teofilia on 12 December 2011 - 12:30 PM in Arhiva

Va rog sa ma indrumati si pe mine cu depunerea on-line a declaratiilor 100,300 si 390. Trimit pdf-ul semnat digital nu xml-ul pe portalul pentru 112 dar cum salvez fisierul? Cu ce titlu, in ce ordine?



#246422 Registrul operatorilor intracomunitari

Postat de teofilia on 06 December 2011 - 06:08 PM in Impozitare - TVA

Am inregistrat recent o societate noua cu acelasi caen ca platitoare de tva si in ROI. La registrul comertului trebuie sa apara pe constatator ca desfasori activitati de birou la sediu si de transport In afara lui. Te inregistreaza ca platitor de tva fara probleme. Ai incercat macar sa completezi anexa respectiva?



#246414 Registrul operatorilor intracomunitari

Postat de teofilia on 06 December 2011 - 03:06 PM in Impozitare - TVA

Pfa-urile (ca si societatile) care doresc sa presteze servicii intracomunitare au obligatia de a se inregistra mai intai in registrul operatorilor intracomunitari. Daca sunteti neplatitor de tva va inregistrati ca platitor doar pentru operatiunile intracomunitare (pentru operatiunile pe care le desfasurati in tara ramaneti neplatitor pana la atingerea plafonului). Cu codul fiscal de tva emis pentru operatiunile intracomunitare mergeti si va inregistrati in registrul operatorilor intracomunitari (impreuna cu cazier judiciar). Dupa emiterea deciziei de inregistrare in ROI comunicati partenerului ue codul dumneavoastra de tva, prestati servicii, emiteti facturi, intocmiti decont special de tva si declaratia 390 (termenul lor de depunere este 25 a lunii urmatoare facturarii).



#240899 TVA calcul

Postat de teofilia on 03 May 2011 - 05:18 PM in Arhiva

Trebuie calculat si evidentiat pentru fiecare pozitie in parte.



#239699 Proiect privind întocmirea și completarea REVISAL

Postat de teofilia on 23 March 2011 - 07:09 PM in Arhiva

la itm inca nu stiu despre ce e vorba si care vor fi conditiile pentru a te inregistra la ei. Mi-au spus sa revin dupa 1 aprilie cand va fi si noul cod al muncii solutionat si vor sti si ei cum stau lucrurile. deocamdata se stie doar ca trebuie sa ai diploma, certificat de calificare ca inspector de resurse umane ca sa poti completa in calitate de angajat, pentru firme, inca nici o informatie disponibila.



#239545 contabilitate la srl

Postat de teofilia on 18 March 2011 - 08:55 PM in Arhiva

Va rog sa-mi spuneti cam de unde sa incep! Ce situatii pt 2010 ar trebui sa intocmesc si sa predau(ca inca nu au fost date)? ce situatii, declaratii sau alte acte trebuie sa intocmesc lunar, semestrial, etc?

[/quote]
Lunar intocmesti pontaj, stat de plata si declaratia 112- pentru salariati
Lunar sau trimestrial intocmesti declaratia 300 -decont de tva , daca esti platitor de tva. Daca Cifra de afaceri pe 2010 a fost mai mica de 100.000 euro si nu s-au facut achizitii intracomunitare de bunuri esti platitor de tva trimestrial. Daca ai depasit CA sau ai avut achiziii intracomunitare de bunuri, esti lunar.
Semestrial intocmesti declaratia 394 daca esti platitor de tva.
Pentru 2010 verifica daca s-a depus declaratia 100 la trim IV si daca s-a declarat in ea impozit pe profit ca sa stim cum stai cu declaratia 101. De bilant inca mai ai timp.
Societatea are operatiuni intracomunitare?
Ce obiect de activitate are?



#239331 program lucru inegal, aslarizare

Postat de teofilia on 12 March 2011 - 10:50 PM in Arhiva

Cred ca situatia prezentata nu respecta repaosul saptamanal, cel de 2 zile consecutive (nu neaparat sambata si duminica). Daca lucreaza 7 zile in continuu cred ca nu se respecta. E doar un alt semn de intrebare la situatia expusa.



#237539 noua declaratie inventar sanatate / 2011

Postat de teofilia on 14 February 2011 - 09:21 AM in Arhiva

dar daca nu ai certificat de atestare fiscala si ai de recuperat din 2009 o suma considerabila de la ei ce faci? pana acum deduceam lunar in 102 din contributia de concedii si indemnizatii datorata lunar?



#236343 AMORTIZARE mijloace fixe

Postat de teofilia on 01 February 2011 - 07:21 PM in Arhiva

Am achizitionat la o vulcanizare un echilibrator de roti. Ma poate ajuta cineva cu un cod si o durata de amortizare. Am citit de 3 ori nomenclatorul si n-am idee unde sa-l incadrez.



#234195 rege

Postat de teofilia on 15 December 2010 - 09:51 AM in Arhiva

3



#233164 eliminarea contului unic

Postat de teofilia on 15 November 2010 - 02:02 PM in Arhiva

nereguli in operarea in fisa pe platitor am avut si inainte de conturile unice si avem si acum, dar 10 op * 6lei/op comision bancar sunt 60 lei. Sunt societati care au un singur angajat si au de plata contributii la Bass si bas de aproximativ 300 lei, pentru ei 60 de lei conteaza. Sunt pentru mentinerea conturilor unice.



#231377 F.A.Z.

Postat de teofilia on 19 September 2010 - 04:16 PM in ALTE DOCUMENTE

[/quote]
Consumul masinii de unde il iau ?
[/quote]
Consumul il gasesti in cartea de identitate a masinii. (cel mediu)



#231376 facilitati impozit profit

Postat de teofilia on 19 September 2010 - 04:12 PM in Arhiva

daca nu ai profit nu platesti impozit. De fapt cred ca intrebarea ta se refera la impozitul minim, in acest caz, in anul infiintarii nu se datoreaza impozit minim.



#230690 declaratie 205 - topic 2009 si 2010

Postat de teofilia on 31 August 2010 - 08:52 AM in Arhiva

15 iunie 2011 daca in cursul anului 2010 ridicati dividende; daca nu ridicati, nu depuneti



#229968 contab firmei de consultanta

Postat de teofilia on 18 August 2010 - 09:04 AM in Arhiva

vrei sa spui societate comerciala cu obiect de activitate consultanta? da-ne amanunte ca sa ne dam seama ce vrei, altfel nu te putem ajuta.



#227814 administrator si salariat

Postat de teofilia on 05 July 2010 - 08:36 AM in CONTRACTE INDIVIDUALE DE MUNCA

Vezi postareafabyuta, la Jul 3 2010, 09:55 AM, a spus:

multumesc pentru raspuns , dar nu , de activitate nu se ocupa actionarii .ei sunt actionari si atat.
sa zicem ca pot face o suspendare de activitate.pot functiona doar cu un contabil cu 2 ore pe zi pe perioada de trei ani?pentru ca este nevoie de unul pentru toate hartiile necesare
daca suspenzi activitatea la ce mai ai nevoie de contabil? Nici nu poti sa ai angajati cat esti suspendat dupa parerea mea. Ai avea cheltuieli cu salariile deci ai avea activitate;



#227118 servicii intracomunitare

Postat de teofilia on 20 June 2010 - 09:16 PM in Arhiva

Daca o persoana impozabila din UE, inregistrata in scopuri de tva presteaza servicii artistice unei societati neplatitoare de tva din Romania , pe teritoriul Romaniei, aceasta din urma are obligatia de a se inregistra ca platitoare de tva operatiune si de a declara aceasta operatiune?



#227113 "fiscalitate" CMI

Postat de teofilia on 20 June 2010 - 12:56 PM in Arhiva

Vezi postareaasterix24t, la Jun 20 2010, 12:42 PM, a spus:

In acel spatiu mai lucreza si un alt medic, cu CMI'ul lui. Lucram in ture
atunci pe tura cui vine controlul ala plateste dar depinde si ce control ai. Daca e garda financiara si e tura ta atunci iti controleaza doar actele tale , nu si ale celuilalt CMI deci el nu are de ce sa platesca; e valabil si invers.



#227110 "fiscalitate" CMI

Postat de teofilia on 20 June 2010 - 08:10 AM in Arhiva

Vezi postareaasterix24t, la Jun 20 2010, 05:19 AM, a spus:

Adica, daca imi fac un CMI pe spatiul altucuiva, trebuie sa ma astept si la alte cheltuieti (gen : sa particip la amenzi, sau alte lucruri? ), tinand cont ca eu nu particip cu nici o cheltuiala din cabinetul respectiv(materiale, intretinere).
La amenzi nu participi cand vrei. Daca ai fost amendat tu pentru ca nu ai respectat niste reguli atunci platesti tu. In acel spatiu mai lucreaza si alti medici care au CMI-ul lor? Lucrati in ture sau cum faceti?



#224974 angajare cetatean ue

Postat de teofilia on 28 April 2010 - 06:33 PM in Arhiva

O societate comerciala romana doreste sa angajeze pe perioada nedeterminata un cetatean spaniol. Cum procedez la incheierea si inregistrarea cim? Ce documente trebuie atasate? Cum impozitez salariul?



#224364 Lamurire PFA TVA

Postat de teofilia on 15 April 2010 - 06:59 PM in Arhiva

si au am o situatie similara si la finante nu m-a lamurit nimeni. Eu am ajuns la concluzia ca facturez la fel dar fac D390 vies pentru ca din 2010 si prestarile de servicii intracomunitare se declara in D 390. Ce nu stiu e daca e obligatoriu sa devii platitor lunar de tva?



#223699 achizitii intracomunitare

Postat de teofilia on 31 March 2010 - 06:35 PM in Arhiva

la asistenta contribuabili am primit raspunsul: traducerea facturilor nu este obligatorie. In cazul unui control, daca organul de control o cere, atunci trebuie traduse de un traducator autorizat.



#223654 achizitii intracomunitare

Postat de teofilia on 30 March 2010 - 09:19 PM in Arhiva

O pj romana cu obiect de activitate restaurant achizitioneaza de la o pj din ue marfa.
1) facturile trebuie traduse obligatoriu? daca da, e obligatorie traducerea de catre traducator autorizat?
2) etichetele produselor trebuie traduse? unele produse ajung in forma initiala la client (exemplu: vin, bere) iar altele sunt procesate in bucatarie; Pentru cele care nu ajung direct la consumatorul final trebuie tradusa eticheta?
3) pj romana achizitioneaza printre altele si vin, bere, produse din alcool; e necesara o autorizare speciala pentru acesta operatiune? produsele se vand direct consumatorilor finali nu se distribuie altor firme. Se platesc accize?
4) in ce conditii pot achizitiona un bun second-hand de la o persoana fizica ( nu pfa) pe firma?
Multumesc!



#223482 REVISAL - 2010

Postat de teofilia on 27 March 2010 - 10:26 AM in Arhiva

am inteles ca trebuie sa depun revisalul pe 31.03.2010- corect
dar mai am o problema la inregistrrea datelor de identificare si a contractului salariatului, si anume:
nr.contract/data incheiere contract, trec 31.03 sau 01.04. ?- nr contract e un numar intern dat de tine iar data incheierii contractului este 31.03 2010 - data de 01.04.2010 se trece la data inceperii activitatii.
in ce priveste nr itm stiu cum sa procedez - nu-l completezi si nici data itm - le poti completa ulterior ( dupa ce inregistrezi contractele la itm)
de asemeni si la rubrica" data la care se introduc si se consemn, valide in form. ac.formular" ce trec 31.03 su 01.04- 31.03.2010




Cometa SQL