Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
moniquecri's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


moniquecri's Content

There have been 23 items by moniquecri (Search limited from 12-January 08)


Sort by                Order  

#232686 program saga

Postat de moniquecri on 04 November 2010 - 12:21 AM in Arhiva

buna. cum inregistrez un schimb valutar intr-un cont de pay pal?
multumesc.



#231597 program saga

Postat de moniquecri on 27 September 2010 - 11:29 AM in Arhiva

buna. am o factura dintr-o tara non ue achitata din contul de lei. o introduc la intrari sau la importuri(intrari valuta)?
multumesc.



#229103 Registrul operatorilor intracomunitari

Postat de moniquecri on 29 July 2010 - 09:58 PM in Impozitare - TVA

Vezi postaread-ra cucu, la Jul 29 2010, 06:26 PM, a spus:

Am inteles eu bine ? Se inregistreaza numai firmele platitoare de TVA ? Daca o firma neplatitoare face o prestare in Germania nu are treaba cu Registrul . Nu-i asa ?

acelasi lucru as vrea sa intreb si eu. firma neplatitoare de TVA exporta pentru persoane fizice intracomunitar si extracomunitar. se inscrie in registru?



#227462 punct de lucru (sediu secundar)

Postat de moniquecri on 28 June 2010 - 06:14 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

vreau sa deschid un punct de lucru in alt judet. il declar la registrul comertului corespunzator sediului social?si il declar la administratia financiara de acolo sau numai aici? momentan nu are nici un angajat.
multumesc.



#227261 declaratie 205 - topic 2009 si 2010

Postat de moniquecri on 24 June 2010 - 11:00 AM in Arhiva

am o hotarare AGA in care se stabileste plata dividendelor in perioada 1-31.05. dar in acea perioada n-au fost lichiditati disponibile pentru plata dividendelor. as putea face o alta hotarare prin care sa aman plata dividendelor? sau sa depun declaratia 100 cu impozitul pe dividende?



#219963 Declaratia 392A si Declaratia 392B

Postat de moniquecri on 23 February 2010 - 06:55 AM in Arhiva

vreau si eu o confirmare va rog.
firma neplatitoare de tva cu CA 40.976 eu zic ca nu depune 392B. am si incercat sa completez in program dar cu toate ca ma incadrez intre 39.852 si 119.000 nu ma lasa sa completez.
multam.



#217822 decl. 094 - notificare cifra de afaceri

Postat de moniquecri on 27 January 2010 - 07:58 PM in Arhiva

de pe anaf.ro

094 Declarație privind cifra de afaceri în cazul persoanelor impozabile pentru care perioada fiscală este trimestrul calendaristic și care nu au efectuat achiziții intracomunitare de bunuri în anul precedent (OPANAF 7/2010) Formular 094 . Declarația se completează de persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, care au utilizat trimestrul ca perioadă fiscală în anul precedent, care nu au efectuat achiziții intracomunitare de bunuri și care nu au depășit plafonul de 100.000 euro, al cărui echivalent în lei se calculează conform normelor. Formularul se depune la organul fiscal competent și se completează în două exemplare, înscriindu-se cu majuscule, citeț și corect, toate datele prevăzute. Un exemplar, semnat și ștampilat, se depune la unitatea fiscală, direct la registratură sau la poștă, prin scrisoare recomandată; un exemplar se păstrează de către persoana impozabilă.

sper sa va fie de folos.



#211040 program saga

Postat de moniquecri on 23 September 2009 - 12:12 PM in Arhiva

multumesc mult. si iar vin cu o intrebare. o factura emisa in lei si achitata cu valuta cum o descarc?

asa e, abonament n-am reusit sa-mi fac.



#210505 program saga

Postat de moniquecri on 11 September 2009 - 09:55 AM in Arhiva

o idee va rog frumos...



#210371 program saga

Postat de moniquecri on 08 September 2009 - 09:40 PM in Arhiva

mai vin cu o nelamurire. firma produce la un cost de productie de 20 lei. mentionez ca obtin produsele finite prin optiunea "productie". la pretul prestabilit trec pretul de vanzare de 30 lei. descarcarea se face automat la sfarsitul lunii cand validez inchiderea lunii respective. intrebarea mea este ce fac cu cei 10lei diferenta. ma gandeam la 348, dar programul nu face nimic automat legat de acest cont. contez eu separat aceste diferente prin "articole contabile?



#210096 program saga

Postat de moniquecri on 03 September 2009 - 10:36 AM in Arhiva

am gasit, multumesc mult. m-am uitat in help, recunosc prima data n-am citit cu atentie. am introdus factura, discount 100% si am rezolvat problema.



#210027 program saga

Postat de moniquecri on 01 September 2009 - 05:06 PM in Arhiva

gasisem o solutie sa scad stocul. dar nu stiu daca e corecta. am descarcat mostrele de produs din bonurile de consum.
as vrea sa introduc o factura cu discount dar nu am gasit de unde se introduce discountul. iar in help m-am uitat dar nu am gasit.



#209897 program saga

Postat de moniquecri on 29 August 2009 - 10:17 PM in Arhiva

buna. am nevoie de o lamurire. firma a livrat niste mostre de produs pentru acestea emitand facturi cu valoarea 0. eu am inregistrat consumurile aferente in partea de productie si in articole contabile am trecut pe cheltuieli sumele. dar acum am observat ca ele sunt in stoc eu nedescarcandu-le neputand introduce factura cu valoare 0.
ce pot face acum?
multumesc.

nu stie nimeni...
macar o idee va rog...



#201385 fise fiscale

Postat de moniquecri on 11 May 2009 - 07:18 PM in Arhiva

daca un salariat a fost angajat in doua locuri de munca in anul 2008 mai depune declaratie la administratie?
multumesc.



#201112 DDA-drepturi de autor, ce si cum platim

Postat de moniquecri on 08 May 2009 - 11:48 AM in Arhiva

buna. am o prietena care e in urmatoarea situatie. in octombrie 2008 cei de la firma unde lucreaza au obligat-o sa inregistreze contractul din care rezulta ca obtine venituri din drepturi de autor. a depus iar acum le-a cerut fisa fiscala pentru anul 2008 si i-au spus ca ea nu are. ce e de facut in situatia asta? ea banuie ca au uitat sa o treaca pe statul de plata si nu au platit impozitul. acum ea ce are de facut cu contractul ala inregistrat la adm. financiara?
va multumesc.



#200472 declaratia 102

Postat de moniquecri on 30 April 2009 - 09:46 AM in Arhiva

o intrebare de la un incepator. o firma platitoare de impozit pe profit, neplatioate de tva, fara salariati, depune declaratia 102? sau ramane doar cu 100?
firma e infiintata la inceputul anului 2009.
multumesc.



#199252 program saga

Postat de moniquecri on 13 April 2009 - 10:58 PM in Arhiva

daca tot mi-ati raspuns mai indraznesc o data :).
la bonul de consum de la intrari am vazut ca se foloseste toata cantitatea de materiale de pe factura. in cazul meu se poate folosi de mai multe ori din cantitatea de la o factura. in cazul asta cum mai tin evidenta?



#199239 program saga

Postat de moniquecri on 13 April 2009 - 08:12 PM in Arhiva

buna. am o nelamurire cu privire la program. am inceput sa lucrez cu el de curand si inca nu m-am lamurit cu ceea ce vreau sa va intreb. o firma de productie de confectii se aprovizioneaza cu materii prime la kg, iar bonul de consum se face in metri liniari. cum il inregistrez?

multumesc.



#199164 PRODUCTIE CONFECTII

Postat de moniquecri on 12 April 2009 - 09:54 PM in PRODUCTIE

buna. in cazul productiei de confectii la comanda cand intocmesc bonul de consum? la fiecare produs executat sau as putea transfera pe cheltuieli intreaga cantitate de materii prime si auxiliare de la inceput?

multumesc.



#198667 infiintare societate

Postat de moniquecri on 06 April 2009 - 06:10 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

buna. o intrebare as avea si eu.
cheltuielile de constituire se pot inregistra si in contul 628?
sau se inregistreaza obligatoriu in 201 si se amortizeaza?
multumesc.



#195596 imi trebuie casa de marcat ?

Postat de moniquecri on 02 March 2009 - 11:28 PM in Arhiva

Vezi postareaLigia Georgescu, la Feb 26 2009, 10:27 AM, a spus:

Dar daca vinzi pe internet, cum incasezi banii efectiv?
Ca daca e virament bancar, iar nu-ti trebuie BF.


sa inteleg ca daca plata se face exclusiv prin virament bancar nu mai trebuie casa de marcat?



#195215 imi trebuie casa de marcat ?

Postat de moniquecri on 25 February 2009 - 10:26 PM in Arhiva

am si eu o intrebare legata de casa de marcat. o firma nou infiintata nu a achizitionat inca casa de marcat. desfasoara activitate de productie cu desfacerea produselor exclusiv pe internet. elibereaza factura si concomitent ar trebui bon fiscal dar inca nu are cum. poate elibera chitanta pana la fiscalizare?

si alta intrebare cam off topic. daca elibereaza facturi facute cu ajutorul unui program trebuie aprobare de la finante?

va multumesc.



#195210 cerere de practica / mentor / indrumator

Postat de moniquecri on 25 February 2009 - 09:38 PM in Practica in domeniul contabil

buna. si eu sunt la inceput in descifrarea contabilitatii si am nevoie de ajutor. teoretic am notiunile de baza, dar practica ma "omoara". am o gramada de intrebari si nu are cine sa ma lamureasca.
va astept cu nerabdare.
ps.sunt din bucuresti




Cometa SQL