Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mihaci's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


mihaci's Content

There have been 387 items by mihaci (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#288522 reglare fisa sintetica

Postat de mihaci on 28 February 2020 - 10:41 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Scuze, am omis sa mentionez ca fisa sintetica nu era la 31.12.2019. Am solicitat in scris si nu am obtinut-o, am primit la data de x.02.2020. Ulterior firma a primit si decizia de compensare cu data de y.01.2020, deci compensarea s-a efectuat in ianuarie 2020. Cum ramane la 31.12.2019, in balanta nu pot avea ca in fisa si ``obligatie neachitata`` si ``diferente`` , sumele platite in plus.

Nu mai deschid alt topic, sper sa nu fie o problema, in cazul unei descoperiri de cont, nu exista extras separat, cum este corect: soldul negativ al ct.5121 sa ramana negativ la 31.12.2019 sau 5121=5191 cu suma negativa la 31.12.2019 si 5191=5121 la 01.01.2020? Sunt pareri diferite si nu stiu cum e corect:
1. in prima varianta, ``512`` este bifunctional dar 5121 este cont de activ, in plus, cum s-ar intocmi bilantul?
2. pe ce baza ar ramane soldul 5121 zero, nu exista document justificativ si cum se completeaza Procesul verbal de inventariere banca, sold extras diferit de sold 5121 din balanta.

Multumesc



#288469 reglare fisa sintetica

Postat de mihaci on 10 February 2020 - 03:59 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Multumesc pentru raspuns.
Eu nu fac compensari pana cand nu apar compensarile in fisa sintetica, dar cum pot incheia corect balanta la 31.12.2019? Soldurile din balanta la 31.12.2019 nu corespund decat partial cu cele din fisa sintetica emisa la jumatatea lunii dec.2019 asa cum am scris mai sus.
Consider ca daca compensarile in fisa se fac in feb.2020, ar trebui ca inregistrarile contabile pentru reglare sa apara in balanta din feb 2020., folosind contul 117 pentru ce tine de 2019, gresesc?
Este corect sa inchei balanta la 31.12.2019 cu soldurile pe care le am, ignorand fisa sintetica din dec2019? iar reglarile sa le fac in 2020 cand vor aparea in fisa? Asa cum am scris in primul mesaj, nici in ianuarie nu se efectuase compensarea.
Multumesc



#288466 reglare fisa sintetica

Postat de mihaci on 10 February 2020 - 09:17 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu inregistrarile contabile in urmatoarea situatie: firma de constructii, in urma recalcularii contributiilor salariale pentru iulie, august si septembrie 2019, au ramas plati in plus la CAS, CASS, CAM si impozitul pe salarii.
In nov.2019 firma primeste de la ANAF decizie cu dobanzi si penalitati calculate in suma de 10 lei, inregistrare in contabilitate 6581=4481. Nu s-a platit suma deoarece in dec.2019 s-a depus cerere de compensare.

Fisa sintetica inainte de depunerea cererii de compensare era astfel: sumele platite in plus la CASS si impozitul pe salarii din balanta corespund cu cele din fisa. La CAS suma din balanta este de plata 20 lei, (s-au platit in dec. toate contributiile salariale pentru a nu figura cu restante la dec.2019), in fisa: obligatia neachitata 50 lei, dobanda neinstituita 3 lei si penalitati de intarziere 2 lei, coloana cu plati in plus ``diferenta``: 31.

Ce inregistrari trebuiesc facute in aceste conditii? Din fisa ar insemna 50-31=19 lei la CASS, penalitati de 2 lei si dobanda neinstituita nu se inregistreaza . Mentionez ca in fisa sintetica din ianuarie 2020 nu erau efectuate compensarile (nu trecusera cele 45 zile), penalitatile erau putin mai mari.

Multumesc!



#287918 Saga, operare salarii in constructii

Postat de mihaci on 14 August 2019 - 10:20 AM in PROGRAME DE CONTABILITATE

Buna ziua, am urmatoarea situatie : un salariat cu CIM partial, constructii, a avut pana la 01.07.2019 CIM cu 8 ore/zi la alta firma. De la 01.07.2019, are doar CIM partial. Lucrez cu Saga. Am debifat in ecranul Salariati ``baza contributii egala cu salariul`` si am adaugat ``functie de baza``. Am instalat ultima versiune Saga, cea de azi, am actualizat statul de plata si salariatul cu CIM partial are 0 CASS si 0 impozit pe salarii, iar CAS este calculat la salariul brut de 1000 lei. Nu sunt calculate diferente la CAS, CASS aferente angajatorului. Este corect asa? Daca salariatul nu are o norma intreaga si brutul este mai mic de 3000 lei, nu trebuiau calculate CASS si CAS la salariul de 3000 lei? Trebuie debifat si ``salariat in constructii``? In iulie salariatul a avut concediu de odihna 15 zile, dar nu cred ca influenteaza cu ceva calculul. Multumesc



#286867 inregistrare accesorii si impozite din ani precedenti

Postat de mihaci on 05 March 2019 - 09:04 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Multumesc!



#286853 inregistrare accesorii si impozite din ani precedenti

Postat de mihaci on 04 March 2019 - 06:11 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Va multumesc pentru raspuns!
Firma are pierdere, daca inregistrez pe cheltuieli in 2018, va fi tot pierdere, in anii precedenti tot pierdere a fost, nu cred ca 800 lei schimba cu ceva indicatorii financiari, pierderea este mare.
Ma gandesc sa procedez asa si sa nu mai folosesc ct.1174. Am inregistrat accesoriile si restantele si plata lor in 2018 si am rezolvat.
Ce parere aveti? Eu consider eroare nesemnificativa.
Multumesc!



#286849 inregistrare accesorii si impozite din ani precedenti

Postat de mihaci on 04 March 2019 - 03:47 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna ziua, va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti daca in situatia urmatoare: decizie ANAF privind restante de plata la impozit pe venit microintreprinderi si comision ITM din anii 2010,2013,2016,2017 plus accesoriile aferente din anii respectivi, plata s-a efectuat in dec.2018. Sumele se vor inregistra prin contul 1174? Suma totala este in jur de 800 lei, este o suma prea mare pentru a inregistra pe cheltuieli in 2018 prin conturile 6581 (accesoriile) si ct.635 imp. pe micro si comisionul ITM? Mentionez ca in balanta nu existau acele obligatii neplatite, din acest motiv trebuie intai constituita obligatia de plata. Multumesc!



#284447 firma reactivata

Postat de mihaci on 17 July 2018 - 02:38 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna ziua, nu stiu daca aici trebuia sa fie acest topic, regret daca trebuia sa postez in alta parte. O firma srl infiintata in 2016 nu a desfasurat activitate pana in iunie 2018, s-au depus declaratiile 100 si declaratiile de inactivitate. Nu au fost efectuate inregistrari contabile, nu exista balanta. Va rog sa imi spuneti cum este corect:
1. actele de infiintare si prima balanta sa fie inregistrate in 2016? daca da, sunt necesare balante si pentru lunile in care rulajul lunar va fi 0?
2. Decizia de reactivare are data de iunie 2018, dar in Registrul contribuabililor inactivi de pe site ANAF firma apare tot inactiva, adica rubricile ``data reactivare`` si ``Organul fiscal care a completat dosarul de reactivare`` nu sunt completate, ce parere aveti? In decizia de reactivare se specifica ca in termen de 5 zile de la data deciziei se vor efectua modificarile in Registrul contribuabililor inactivi si din acel moment se aplica tertilor.
3. Facturile de achizitie si chitantele, bonurile de plata ce au data inainte de data reactivarii se inregistreaza cu data din factura, chitanta sau cu data reactivarii? S`au facut cheltuieli pentru amenajarea spatiului comercial.
4. Daca firma desfasoara activitate de comert cu amanuntul produse alimentare, poate vinde cu factura si bon fiscal cantitati de 20-30 kg dintr`un produs pe o factura unui restaurant?
Multumesc !



#284169 Decl. unica pt arenda/ venituri din activitati agricole

Postat de mihaci on 20 June 2018 - 04:19 PM in Declaratia unica

Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsuri.
Contractul este de ``locatiune si exploatare`` a unui teren de pe care se extrag agregate minerale. Cel ce exploateaza terenul plateste proprietarului o chirie fixa anuala plus o chirie variabila, in functie de cantitatea extrasa, aceste lucruri sunt prevazute in contract.
1. Eu consider ca se incadreaza la ``contracte de inchiriere, cedarea folosintei bunului, mai putin de 5 contracte de inchiriere, corect?
2. La venitul brut realizat in 2017 eu calculez 40% cota forfetara pe care o trec la rd.2 cheltuieli deductibile si rezulta automat venitul net. ANAF va calcula impozitul si va emite decizia de impunere, corect?
3. Pentru estimare pe anul 2018, la venitul brut trec chiria fixa din care scad cota forfetara rd. 2 si rezulta automat venitul net si impozitul, corect?
4. Atentionarile raman asa, nu am ce face.
Multumesc



#284157 Decl. unica pt arenda/ venituri din activitati agricole

Postat de mihaci on 20 June 2018 - 08:40 AM in Declaratia unica

Buna dimineata,
Va rog sa ma ajutati cu completarea declaratiei unice in cazul urmator: un pensionar la limita de varsta are in afara pensiei un venit din inchirierea unui teren, contractul de inchiriere prevede o suma fixa anuala plus o suma variabila in functie de cat de extrage (materiale de constructii) de pe teren.
1. Unde trec cota forfetara de 40% din venitul brut, atat pentru venitul brut realizat in 2017, cat si pentru cel estimat pentru 2018? Este corect sa trec la rd.2 cheltuieli deductibile?
2. In cazul unui teren este suficient ca la rubrica ``date despre bunul cedat spre folosinta`` sa se mentioneze ``teren in comuna X, jud.Y?
3. Asa cum am mai citit aici, am atentionari privind CAS si CASS, pensionarul nu datoreaza CAS, iar venitul estimat pentru 2018 nu depaseste 22.800 leu anual, cum procedez ca sa nu mai apara atentionarile?
Daca topicul nu trebuia postat aici, va rog sa ma scuzati.
Multumesc



#283963 asigurare de sanatate pt salariat aflat in concediu fara plata

Postat de mihaci on 30 May 2018 - 05:08 PM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

Multumesc!

Inteleg ca poate avea mai mult de 30 zile dar nu mai mult de trei luni consecutive, salariatul doreste 35 de zile CFS, deci va fi asigurat pana revine la munca.



#283941 asigurare de sanatate pt salariat aflat in concediu fara plata

Postat de mihaci on 30 May 2018 - 12:05 PM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

Buna ziua, stie cineva daca un salariat care are mai mult de 30 zile consecutive concediu fara plata, va avea o problema ca asigurat la sanatate? De ex., lucreaza cateva zile in iunie si intra in CFS pana la sfarsitul lunii iulie, cand revine la serviciu, in iunie si iulie va fi asigurat la sanatate? Platile privind contributiile sunt la zi. D112 generata, de proba, arata ca da, salariatul este asigurat la sanatate, dar am inteles ca in practica au mai fost probleme cand CFS a depasit 30 de zile consecutiv, in sensul ca la Casa de Sanatate salariatul era neasigurat.
Multumesc



#283871 decizie incetare suspendare CIM

Postat de mihaci on 21 May 2018 - 07:18 PM in CONTRACTE INDIVIDUALE DE MUNCA

Buna seara, multumesc pentru raspuns. Modelul meu este tot unul de pe net, dar am vrut sa fiu sigura ca data este buna. Am gasit pareri cum ca decizia de incetare a suspendarii este 22.05.2018, in cazul meu, adica ultima zi in care salariatul este in CFS si nu prima zi in care reia activitatea.
Nu mi s`a parut normal intrucat in ultima zi de CFS este valabila decizia de suspendare.
In modelul folosit de mine lipsea mentiunea privind decizia de suspendare nr..din..
Multumesc!



#283857 decizie incetare suspendare CIM

Postat de mihaci on 21 May 2018 - 09:25 AM in CONTRACTE INDIVIDUALE DE MUNCA

Buna ziua, un salariat are CFS pana de 22.05.2018, iar din 23.05.2018 revine la munca. Decizia de incetare a suspendarii a fost emisa si transmisa la ITM pe 18.05.2018. Decizia de incetare a suspendarii este corecta astfel:

``Incepand cu data de 23.05.2018 inceteaza suspendare CIM nr. din data..., salariatul X revenind la munca``.

Multumesc



#283531 Bilant la 31.12.2017

Postat de mihaci on 22 April 2018 - 08:30 PM in Bilanturi

Buna seara, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. In bilantul la dec.2017 in F10 rd.corespunzatoare Capitalului propriu si Capitalului au sume identice si negative, in aceasta situatie trebuie bifata rubrica Activ net mai mic decat 1/2 din capitalul subscris din prima pagina? Firma are pierdere de mai multi ani.
Multumesc



#281619 D 010 - topic 2018

Postat de mihaci on 12 January 2018 - 10:51 AM in Arhiva

Multumesc pentru raspunsuri. Am aflat azi dimineata ca mai dureaza pana apare vectorul corect pe mfinante, cu noile obligatii.
Am vrut sa fiu sigura ca nu depun 010 deoarece luni e ultima zi.



#281605 D 010 - topic 2018

Postat de mihaci on 11 January 2018 - 09:52 PM in Arhiva

Buna seara!
La multi ani!
Va rog sa imi spuneti daca in cazul unei firme cu salariati trebuie depusa declaratia 010 pana pe 15 ianuarie 2018 pentru a modifica trecerea contributiilor sociale la salariat?
Am verificat pe www.mfinante.ro si vectorul fiscal este modificat in 02.01.2018, apare doar impozitul pe salarii, dar nu exista rubrica cu CAS salariat, CASS salariat si contributia asiguratorie pentru munca angajator, rubrici pe care le-am vazut in D 010 modificata cu aceste rubrici noi.
Alte modificari de transmis prin 010 nu am.
Multumesc!



#279779 suspendare CIM de la 01.09.2017

Postat de mihaci on 30 August 2017 - 09:46 AM in REVISAL

Buna ziua, un salariat a solicitat 15 zile concediu fara plata in septembrie 2017 cu incepere de la 01.09.2017, firma a acceptat, va rog sa imi spuneti daca suspendarea trebuie transmisa in Revisal la ITM si daca trebuie, cand trebuie transmisa, astazi e corect? Multumesc



#279373 D394 - topic 2017

Postat de mihaci on 21 July 2017 - 05:56 PM in Arhiva

Buna seara, in trim.II 2017 firma nu a emis nicio factura, ci doar bonuri fiscale. In D394 la plaja de numere este corect sa trec : de la nr.X , ultima factura emisa, la nr. 0? Am incercat si se valideaza, dar nu stiu daca este corect.

In ceea ce priveste o factura anulata, inteleg din postarea de mai sus ca factura anulata este cuprinsa atat la numarul total de facturi emise in perioada de raportare cat si in plaja de facturi, corect?

Multumesc



#278593 extras banca

Postat de mihaci on 11 May 2017 - 09:51 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna seara, multumesc pentru raspuns, imi cer scuze, eu am gresit ceva: in balantele dupa marirea capitalului social ct. 1012 are sold 400 lei iar inregistrarile sunt asa cum le stim. Inainte de marirea capitalului social era asa cum am scris in primul mesaj, ct.1012 cu 200 lei si sold banca 0.
Nu inteleg ce este cu contul acela personal al primului asociat, scrie ``dep colaterale soc. in curs de infiintare``.
Anul trecut in acel cont au fost virati in mod eronat niste bani incasati de la un client, bani care apoi au fost virati din contul asociatului in contul curent al firmei si in plus, acei 200 lei ``transfer capital social``.
Cum sa inregistrez acesti 200 lei ?
Eu stiu ca initial exista contul de capital social al firmei, unde se depune capitalul social, suma apoi se vireaza in contul curent al firmei, de unde, de obicei, asociatul retrage banii.
Aici imi lipseste contul de capital social, ar putea fi acest cont personal al asociatului ? sau fostul contabil a inregistrat gresit capitalul social initial?
Multumesc



#278575 extras banca

Postat de mihaci on 11 May 2017 - 09:49 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna dimineata, multumesc pentru raspunsuri. Nu stiu cum s`a inregistrat capitalul social varsat deoarece nu am lucrat eu contabilitatea firmei pana acum, cu fostul contabil firma nu mai are legatura. In contul curent al firmei in anul infiintarii, exista o depunere de 200 lei la cateva luni de la infiintarea firmei plecand de la sold 0, dar este``depunere numerar lei``, nimic despre ``capital social``, asa cum este mentionat de ex, in extras, cand s`a depus de al doilea asociat, ulterior, capital social in contul curent, atunci este mentionat ``majorare capital social asociat XY``. Din suma de 200 lei s-au platit comisioane bancare.
Mentionez ca in anul 2015 contul curent s-a inchis din lipsa de operatiuni timp de mai multe luni, asa mi`a comunicat asociatii.
In anul 2016 s-a deschis un alt cont curent, cont in care in prima luna au aparut cei 200 lei, transfer capital social de la primul asociat.
Banca nu m`a lamurit, mi`a spus ca nu exista decat acest cont curent al firmei, iar suma virata ca fiind capital social din contul primului asociat a fost virata pentru ca asociatul a inchis contul personal. Acum eu trebuie sa inchid anul 2016 si sa fac bilantul, nu vreau sa las acea suma in ct.473 pentru ca oricum nu as sti cum sa o rezolv nici in 2017.
Eu stiu ca exista un cont pe numele firmei ``cont capital social`` din care se vira apoi suma in contul curent , eu asa am intalnit mereu, este prima data cand ma confrunt cu situatia descrisa.

Cum este corect sa inregistrez acea suma astfel incat sa pot definitiva anul 2016?

Multumesc



#278555 extras banca

Postat de mihaci on 10 May 2017 - 11:46 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna ziua, am urmatoarea problema: in balanta la 30.09.2016 : SC ct.1012 200 lei, sold banca 0 lei. In extrasul bancar din oct.2016 apare o incasare de la asociat de 200 lei ``transfer cont capital social``, asociatul nu poate explica de ce s`a efectuat acum aceasta operatiune, firma fiind infiintata in 2013, el nu a solicitat asa ceva, nu stie nimic, iar contul bancar din care s`a transferat suma este cont personal al asociatului. Extrasul asociatului apare ca fiind `` cont disp.soc.com. in curs de constituire``. Ma puteti ajuta cu inregistrarea cetrebuie facuta pentru incasarea de 200 lei? Multumesc
Daca contul de capital social era al firmei, atunci foloseam ct.581, dar in situatia de fata nu stiu cum sa procedez.



#278525 bilant dec.2016

Postat de mihaci on 05 May 2017 - 08:10 PM in Arhiva

Multumesc mult!



#278519 bilant dec.2016

Postat de mihaci on 05 May 2017 - 03:24 PM in Arhiva

Buna ziua, as dori o parere privind:
1. cum este corect in bilant in situatia urmatoare: sold debitor impozit pe profit platit in plus mai mare decat sold impozit pe venit micro creditor, sintetic ct 441 debitor, la formularul 10 programul de contabilitate trece sume pe sintetic la creante, este corect asa?
2. sold creditor ct 4551 suma de 80.000 lei, se vor restitui asociatului cand firma va avea bani, cum este corect, sa se incadreze in F10, la datorii pe termen scurt sau la datorii pe termen lung? In anii precedenti, suma fiind mult mai mare a fost trecuta la datorii pe termen lung.
Multumesc



#278417 Completare D300 si D394 - facturi de retur

Postat de mihaci on 25 April 2017 - 08:22 PM in Arhiva

Buna seara, multumesc! Asa ma gandeam si eu, daca pe bon e TVA 20%, asa trebuie sa fie si in D394, dar am vrut sa fiu sigura.
Da, in D300 TVA a fost cu 20% in luna in care TVA a fost gresit, exact asa cum e in raportul Z.




Cometa SQL