Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Otilia Alupei's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Otilia Alupei's Content

There have been 1000 items by Otilia Alupei (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#127114 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Otilia Alupei on 29 March 2007 - 05:32 PM in Arhiva

Andreea', ma duc si eu "pe" adresele respective...

trimiterea doc. scanate si, mai ales, acceptarea lor, in aceasta forma de catre ITM, ar fi o victorie remarcabila si inteleg prin asta beneficiul ambelor parti : atat firmele cat si ITM-ul ...

macar de s-ar putea asa, ce bine ar fi !!! :biggrin:



#114972 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Otilia Alupei on 09 January 2007 - 08:13 PM in Arhiva

am citit si eu hot. 161/2006 (la linkul dat aici, la topic ) si nu reiese ca s-ar transpune tot istoricul registrului salariatilor in format electronic.
apoi, eu cred ca termenul de intrare in vigoare 31.12.2006 NU a fost stabilit intamplator ci tocmai pt a prelua datele existente la acest termen.

zic sa credeti ce zic cei de la ITM Timis si Brasov... :wink:



#127104 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Otilia Alupei on 29 March 2007 - 04:13 PM in Arhiva

de chichiri-michiri, dragule... :biggrin:

ai dreptate, ne si meritam "soarta"?!?! dar fiecare stie de ce nu ajuns cu actele necesare la itm, eu as putea sa am motive temeinice... nu mai conteaza ...

cu toate astea, ar fi trebuit asigurat un regim suportabil de depunere sub oricare dintre formele agreate si facute publice de catre ITM, ei fiind cei ce doresc aceste registre de la noi... acum, sincer !

revenind... Andreea, trimit si eu un fain mail la itm, dar zi-mi unde, "eczact" vb unui clasic in viata (stim noi care, nu spunem - pers. f. importanta) ... te rog

www.inspectiamuncii. ro ? cumva ? :biggrin:



#127364 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Otilia Alupei on 31 March 2007 - 01:16 PM in Arhiva

in afara de problemele de lucru si depunere efectiv intampinate, nemernicii aia de la ITM ne pot crea si altele in plus cand vorbesc asemenea tampenii !!
ganditi-va ca vad reportajele alea si patronii nostri care pot incepe sa-si puna intrebari asupra noastra, adica de ce dracu' am tot avut probleme cu registrul asta, ce tot am frecat la lucrarea asta, poate ca noi am mintit cand am zis ca sunt atatea probleme si de fapt am ciufulit barzoiul zile la rand dandu-le lor cu praf in ochi...
sau, alta var., daca nu am fost in stare sa lucram pe el inca din ian., inseamna ca suntem niste tampiti si ca atare nu prea avem ce cauta pe la firmelor lor, nu ?

ticalosii ! mai bine sa ne-o luam noi NEVINOVATI decat sa recunoasca ei ca au creat o situatie de tot rahatu' si ca sunt in totalitate responsabili de asta.

mamaaa, sunt revoltata pana la D-zeu... desi eu nu am asemenea probleme cu patronii mei, dar as fi putut avea, nu ?? sau unii dintre voi e posibil sa capete, multumita celor de la ITM care mint cu atata nerusinare ...



#127635 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Otilia Alupei on 02 April 2007 - 03:23 PM in Arhiva

si eu as vrea sa stiu care mai e situatia cu coada la itm, plsss, daca a fost cineva azi :pullhair:



#128292 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Otilia Alupei on 11 April 2007 - 12:36 PM in Arhiva

sigur ca respectul trebuie sa fie reciproc !
in conditii normale de lucru si pe mine cred ca m-ar fi deranjat sa manace in nasul meu, DAR acele conditii nu erau, nici pe departe, normale !! a fost ceva de nedescris in acea perioada, cu totii stim asta f. bine si la conditii de criza s-au impus masuri (actiuni) de criza !! eu pot intelege asa ceva ! :biggrin:



#128145 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Otilia Alupei on 07 April 2007 - 03:36 PM in Arhiva

dragilor, unii dintre voi vorbiti despre a fi bugetar aproape ca despre un pacat si asta nu e corect. :pullhair:

ca multi altii si eu am avut cateva momente neplacute in relatia cu bugetarii, mai rar pe la ghisee - e adevarat, dar sa nu credeti ca am scapat de asa ceva - nici vorba, iar asta am mai spus-o si pe la alte topicuri. cu toate astea, atat experienta bogata a multor ani cat si - probabil - felul meu de a judeca punandu-ma in locul celuilalt, m-au facut sa vad mai obiectiv situatia, zic eu..

tot ce am vrut sa subliniez in interventia mea, cum f. bine ati inteles majoritatea, a fost ca noi TOTI, deopotriva, traversam o perioada f. dificila datorata bravilor nostri legiutori care au mai facut-o o data de oaie ... din nefericire, tot noi suntem cei care tragem ponoasele, atat agentii economici cat si bugetarii de pe la ghiseele institutiilor implicate in acest proces de "aliniere" la noile reglementari.
cum bine stiti, si ei sunt tot oameni ca si noi. ceea ce au in plus multi dintre ei fata de majoritatea dintre noi este o rabdare de fier si nervi f. tari fiindca altfel nu ar face fata tuturor celor care vin in fata lor CU ZECILE, ZILNIC, care mai de care, cu fel si fel de probleme.
daca vom fi sinceri cu noi insine vom recunoaste, macar fata de noi, ca nu o data ne-am varsat pe ei toti nervii datorati tuturor nemultumirilor noastre legate de sistem, fara sa ne gandim ca nu ei sunt vinovati ca sistemul este prost, cum nici noi nu suntem vinovati si, cu toate astea, de cate nu ne-am certat cu ei - bugetarii de pe la ghisee - uitand ca si ei sunt niste salariati ca si noi si ca folosesc ce instrumente au la indemana ca sa ne rezolve problemele, ca sa nu mai vorbim ca si numeric ii depasim de mii de ori. eu nu spun ca toti sunt salariati model, insa - dragilor - nici noi nu suntem, nimeni nu e ! fiecare poate avea o zi proasta... nu-i asa ? dar nu inseamna ca din asta se poate face o obisnuinta, evident.

am facut un apel la intelegere si toleranta avand in vedere toate aceste realitati si pt. ca va trebui sa fim f. pragmatici, mai ales in per. asta. eu sunt convinsa ca numai impreuna cu ei, in o cat mai buna colaborare posibila - omeneste vorbind, ne vom putea rezolva problemele si noi si ei ! in acest spirit am reamintit faptul ca "vorba dulce mult aduce" si va asigur ca la mine a functionat in 99% din cazuri. amintiti-va mereu ca nici un functionar public nu e supraom. si ei sunt supusi greselii ca si noi.

asta e situatia fratilor ! va trebui sa fim lucizi, obiectivi, sa ne calmam si sa incercam cat putem mai bine, IMPREUNA, sa trecem de etapa asta super stresanta. alta solutie mai buna eu nu vad, sincer !

va doresc numai bine. :biggrin:



#128067 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Otilia Alupei on 05 April 2007 - 05:53 PM in Arhiva

Vezi postareaNanette, la Apr 5 2007, 05:35 PM, a spus:

OTILIA, cu siguranta esti bugetara, altfel nu vad cum poti sa fii de partea lor.
:pullhair:

vezi gresit, Nanette ... iarta-ma, dar nu m-ai ghicit ! cred ca nu prea ai inteles mesajul meu, imi pare rau...
eu sunt de partea dreptatii ...

Olgutza, iti multumesc frumos pt. fair-play :pullhair:



#127099 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Otilia Alupei on 29 March 2007 - 04:02 PM in Arhiva

Andreea, glumesti, dar sa stii ca ideea poate functiona f. bine chiar :pullhair: serios !!!

cat despre cele 5000 de mailuri... sa nu te mire daca tocmai nr. asta va fi cel alertant, ca sa zic asa...
(inventez cuvinte ??? :pullhair: )



#127112 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Otilia Alupei on 29 March 2007 - 05:26 PM in Arhiva

oficial..... e doar una !!

de unde 2 ?? ce bine ar fi ... :biggrin:



#115514 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Otilia Alupei on 11 January 2007 - 07:20 PM in Arhiva

am inteles asta, ad :lostit (13): , dar haideti sa discutam aici doar de registrul in cauza, iar despre CIM si administratori - in topicul celalalt. este f. simplu...

nu e corect sa DEZVOLTAM aici o alta discutie pe tema legii 441.
ok, s-a facut referire la cateva aspecte ale ei, dar va rog sa nu continuam aici cu asta, ci sa vb in continuare de probleme priv. registru de evidenta a salariatilor in format electronic.

va multumesc pt. intelegere.



#127093 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Otilia Alupei on 29 March 2007 - 03:25 PM in Arhiva

Andreea', te sustin in orice demers faci pe tema asta !!! conteaza pe mine !!!! :pullhair:

sa-mi spui cu ce sa te ajut, te rog ! :biggrin:



#114998 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Otilia Alupei on 09 January 2007 - 10:12 PM in Arhiva

flexi : e simplu ! daca citesti hot. 161 iti dai seama ... linkul e intr-un mesaj de la pag. 10, chiar la acest topic.

deci, treci ce ai "pe stoc" la 31.12.2006, adica angajatii ramasi in vigoare la data de 31.12.2006, inclusiv cei cu contractul de munca suspendat ! exista chiar si 2 confirmari de la ITMuri...



#116710 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Otilia Alupei on 17 January 2007 - 05:48 PM in Arhiva

UTILIZATORI DE SAGA, BUCURATI-VA !!!
s-a actualizat programul prin introducerea reg. de evid. al salar., dar e var veche a programului de la ITM, insa am vb cu Dl. Nica si a zis ca in circa 2 zile il baga pe cel nou !!!

uraaaaaaa !!! asa ca, nu va mai chinuiti, dragilor ! :lostit (13):



#115250 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Otilia Alupei on 10 January 2007 - 08:14 PM in Arhiva

dar la 31.12.2006 era angajat inca.... :lostit (13): , asa ca il treci !

iar am unit topicurile pe tema asta !!!
o sa va cert rau pe cei care nu folositi functia de cautare si deschideti topicuri noi pe aceleasi teme :pullhair:



#127070 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Otilia Alupei on 29 March 2007 - 02:45 PM in Arhiva

la Bucuresti s-a prelungit termenul, LUCK are dreptate si v-a dat o info f. corecta.

abia am venit si eu de acolo, e o coada infernala, multi dintre voi nu cred ca ati vazut asa ceva in viata voastra, pe circa 500 m, in jos pe Chei si dupa blocul de la sosea, pe 3-4 randuri... un COSMAR !!! erau reporteri p-acolo, luau interviuri, filmau... o sa vedeti si voi cum a fost azi.
la usa, gata sa intre in sediul itm, erau pers. care stateau la coada de azi dimineata de la ora 7 !!

AM VAZUT PERSONAL AFISUL PRIN CARE SE ANUNTA PRELUNGIREA TERMENULUI si am primit confirmarea verbala de la un angajat de acolo.

incredibil ... :pullhair:



#127079 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Otilia Alupei on 29 March 2007 - 03:01 PM in Arhiva

pt. orice !!!!

fara misto, e pericol de agresiune fizica nu numai verbala daca incerci sa intri fara sa fi stat la coada, eu am incercat sa explic ca vreau parola, alta doamna avea ceva cu decl. de comision... tonul celor de la coada era amenintator, nici poveste sa intri si II INTELEG PERFECT, dupa 7 ore de stat in picioare si eu saream la beregata !!!



#127084 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Otilia Alupei on 29 March 2007 - 03:15 PM in Arhiva

parerea mea :

daca este posibil, adunati toate registrele de la cat mai multe firme, chiar si de la firmele prietenilor aflati in aceeasi situatie, adunati si niste banuti si trimiteti la coada cu toate registrele o singura persoana puternica fizic si psihic, cu mancare, sucuri, un scaun pliant si ceva de citit ! eu asa o sa fac, am gasit si omu' pt. asta :biggrin:

asta e, eu-una nu pot sta la asemenea cozi, inseamna sa ma distrug fizic pt. cateva zile ... :pullhair:



#127073 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Otilia Alupei on 29 March 2007 - 02:51 PM in Arhiva

programul e 9-16.

ce v-am zis inainte era valabil la ora 13:30 - 14, deci cei care erau in fata usii gata sa intre in cladire stateau de circa 7 ore la coada !!!!!!!!!!!!



#261081 program saga

Postat de Otilia Alupei on 06 March 2014 - 11:53 AM in Arhiva

multi lucram cu Saga, dar depinde ce pbl. ai ... :smile:
zi-ne-o si poate se pricepe cineva sa te ajute !



#270033 program saga

Postat de Otilia Alupei on 25 August 2015 - 02:09 PM in Arhiva

Operatii -> Intrari, Adaug,
tipul este setat pe factura ; daca ai BF intri pe casuta si selectezi BON
nr de intrare se genereaza singur, introduci nr docum., sari de alocarea codului si scrii numele furnizorului, prg. te va intreba daca vrei sa creezi acest fz. nou, dai DA si se va deschide o fereastra in care scrii datele fz. asa cum ti le cere prg.
cand ai terminat asta, dai Salvare - > Iesire si te vei intoarce automat la modulul de Intrari unde completezi restul datelor cerute.

dupa ce ai scris tot ce trebuia in fereastra de sus, treci in fereastra de jos, dai Adauga, apoi pui datele, -> Salvare si iata cum ai introdus un fz.

prg. SAGA este f usor de utilizat, eu l-am invatat singura, butonandu-l cateva ore !
Saga are forum propriu si multe tutoriale pe site-ul sau - deci vezi si-acolo.



#247955 program saga

Postat de Otilia Alupei on 15 February 2012 - 12:35 PM in Arhiva

mai, oameni buni,
mai, dragilor,

ce tot ii dati cu reclama ?? asta-i topic f. vechi, strict specializat pe un anume soft si inca activ, ceea ce inseamna ca se permite orice discutie legata de acest program !! in caz contrar, voi credeti ca mai exista topicul ?? acum, sincer ... si la logica simpla ... :blink:

haideti sa nu exageram, va rog frumos ! :sad:

multumesc :biggrin:



#137604 program saga

Postat de Otilia Alupei on 19 July 2007 - 09:42 AM in Arhiva

corect, florin :lostit (13):

acum vreun an si ceva ma gandisem si eu sa fac figura asta, de aia si stiu aceasta solutie cu crearea clientului, insa mi-am dat seama ca este inutila de vreme ce singura explicatie a lipsei unei facturi din seria inreg. in registru de vanzari este anularea acelei facturi fiindca nu se pune probleme unei omisiuni de inregistrare, registrul fiind verificat (in cazul meu, lunar). prin urmare, daca imi lipseste o factura din registrul de vanzari, inseamna ca este anulata sigur.

multumesc pt. mesaj. :biggrin:



#137642 program saga

Postat de Otilia Alupei on 19 July 2007 - 02:50 PM in Arhiva

.. eu ziceam ca sigur sunt anulate cele lipsa DUPA verificarea aia lunara, de care am mentionat... adica dupa ce vede ochiul meu ca e anulata... :biggrin:
apoi, sa zicem si cateva luni, daca in registru lipseste o fact la rand, asa si numai asa sunt sigura ca e vb de una anulata, in rest ... e ca tine, ai perfecta dreptate :lostit (13):

fratilor, e jale cu caldura asta, ma lasa "neuronu' " :celb (6):



#219192 program saga

Postat de Otilia Alupei on 15 February 2010 - 12:10 PM in Arhiva

d-le Basca, sincer ma indoiesc de vb dumitale, eu lucrez cu SagaSoft (SagaC) de 5 ani si nu am avut niciodata asemenea probleme, ce povestesti dumneata e scandalos !!

SagaSoft e o echipa super, de-a lungul anilor au imbunatit programul constant, au adus in el cam tot ce-a vrut fiecare - ce a fost nevoie, astfel incat la ora actuala e poate cel mai bun program de conta pt. firme mai mici. Tarifele lor sunt f accesibile si eu afirm cu tarie ca-si merita fiecare leutz. Oamenii sunt civilizati, amabili, iar seful lor - dl. Nica, e o scumpete de om, o spun din proprie experienta, am conversat cu el destul de mult pt imbunatatiri la program si le-a facut pe toate fara sa ma cunoasca personal ci doar ca utilizator la telefon, eu il apreciez f mult.

Oameni buni, haideti sa fim seriosi si sa lasam vrajelile astea de 2 lei, nu se pot inghiti asemenea atacuri la adresa Sagasoft, chiar ne credeti tampiti ?? Suntem mii si mii de utilizatori ai acestui soft, chiar suntem cretini cu totii ca sa fol. ceva prost ?? haida, deh ... :smile:




Cometa SQL