Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
program saga - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 12

Salt la continut


program saga

adaos comercial import saga revisal export saga sugestii saga
887 replies to this topic

#221 stelu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 16 July 2007 - 05:03 PM

a generat cineva decl 394 in SAGA - automat (normal)?!?!?
a fost citibil la .... autoritati?
pls
ms
[/i]orice succes a fost mai intai un vis[i]



#222 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 July 2007 - 07:21 PM

Da, am generat, si am verificat pe programul MF de 394, si nu mi-a dat nici o eroare, deci e citibil.
Inca n-am depus, ca nu preia. Cum aflu, o sa va anunt.

Julia S



#223 Bandit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2007 - 09:11 PM

Cum se introduc facturile anulate in saga, astfel incat sa imi apara pe jurnalul de vanzari ca fiind anulate?



#224 ctw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2007 - 10:56 AM

Vezi postareaadrianabb, la May 5 2006, 11:29 AM, a spus:

cineva mi-a spus ca poti vedea si stocuri in progr saga varianta c,dar nu stiu cum.ma poate ajuta cineva?eu cred ca stocurile se tin in varianta s.



Pentru stocuri ai alta varianta....
Pe de ce C poti sa vezi global valoric(total din 371) iar in cea de S poti s a vizualizezi pe articole si pe produse SI Rulaje SF tot ce vrei....
Legat de program....bun cu bani putini!!!
Ciprian



#225 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 18 July 2007 - 08:51 AM

Vezi postareaBandit, la Jul 16 2007, 10:11 PM, a spus:

Cum se introduc facturile anulate in saga, astfel incat sa imi apara pe jurnalul de vanzari ca fiind anulate?



Eu am procedat astfel:
Am introdus un client cu denumirea "Factura anulata" si apoi am inregistrat factura in "Iesiri" cu explicatia "factura anulata" si valoarea 0 lei. Astfel mi-a fost preluata in jurnalul de vanzari si pot vedea facturile in ordinea numerelor pentru a nu omite vreuna.



#226 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2007 - 11:23 AM

Vezi postareastelu, la Jul 16 2007, 06:03 PM, a spus:

a generat cineva decl 394 in SAGA - automat (normal)?!?!?
a fost citibil la .... autoritati?
pls
ms
da si da :biggrin:
a mers brici, ba mai si corespunde cu decontul de tva la trim I + II :lostit (13):

Vezi postareaBandit, la Jul 16 2007, 10:11 PM, a spus:

Cum se introduc facturile anulate in saga, astfel incat sa imi apara pe jurnalul de vanzari ca fiind anulate?
draga :celb (6): , daca vrei neaparat sa iti apara acolo, poti crea un client cu numele "factura anulata", fara cod fiscal, fara RO - evident... dar de ce vrei sa le treci in jurnalul de vanzari ??

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 18 July 2007 - 11:30 AM




#227 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2007 - 10:49 PM

probabil ca sa poata urmarii mai simplu numerotarea, fara a mai sta alta data sa verifice numerele lipsa



#228 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2007 - 09:42 AM

corect, florin :lostit (13):

acum vreun an si ceva ma gandisem si eu sa fac figura asta, de aia si stiu aceasta solutie cu crearea clientului, insa mi-am dat seama ca este inutila de vreme ce singura explicatie a lipsei unei facturi din seria inreg. in registru de vanzari este anularea acelei facturi fiindca nu se pune probleme unei omisiuni de inregistrare, registrul fiind verificat (in cazul meu, lunar). prin urmare, daca imi lipseste o factura din registrul de vanzari, inseamna ca este anulata sigur.

multumesc pt. mesaj. :biggrin:



#229 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2007 - 02:44 PM

Daca emiti tu facturile sau vin doar dintr un singur loc , logic ai dreptate sa zici ca facturile lipsa sunt anulate , dar nu o data mi sa intimplat sa rataceasca gestionarul vreo factura si sa imi garanteze ca e anulata , iar dupa vreo 2-3 luni sa ma trezesc ca apare si factura lipsa.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 19 July 2007 - 02:45 PM




#230 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2007 - 02:50 PM

.. eu ziceam ca sigur sunt anulate cele lipsa DUPA verificarea aia lunara, de care am mentionat... adica dupa ce vede ochiul meu ca e anulata... :biggrin:
apoi, sa zicem si cateva luni, daca in registru lipseste o fact la rand, asa si numai asa sunt sigura ca e vb de una anulata, in rest ... e ca tine, ai perfecta dreptate :lostit (13):

fratilor, e jale cu caldura asta, ma lasa "neuronu' " :celb (6):



#231 cristian36-tgv

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:targoviste
  • Interests:noutati in sistemul contabilitatii

Postat 04 August 2007 - 08:04 PM

SUNT NOU IN UTILIZAREA PR.DE CONTA.AM ALES SA FOLOSESC PT. INCEPUT,DAR SI DIN MOTIVE FINANCIARE,MOMENTAN VERSIUNEA DE INCERCARE DE LA SAGA.SINCER CRED CA NU PREA REUSESC SA MA DESCURC.AM INCEPUT PRIN A INTRODUCE BALANTA,APOI EXECUTIA BUGETARA.AM DEFINIT CATEVA ATRIBUTE LA TIPURI DE ARTICOLE CONTABILE.APOI AM INCERCAT SA INTRODUC UN FURNIZOR DE SERVICII-EXEMPLU DE TEL MOBILA,ASTA IN FURNIZORI.CAND AM DESCHIS INTRARI SI AM INTRODUS DATELE M-AM INCURCAT ,PENTRU CA ATUNCI CAND DAU PREVIZ. LA TIPARIRE IMI APARE NIR-UL.AM INTELES CA AR TRBUI PT. CA SA NU IMI MAI APARA NIR-UL LA UN ASTFELO DE CAZ SA ... DAR NU MAI TIN MINTE CE.SCUZE!INCERC SA PRIND SI EU DIN ZBOR,DAR NU MEREU INFORMATIA AJUNGE CORECTA SAU INTREAGA SI LA MINE.AM INCERCAT SA INTRU PE FORUM LA SAGA ,DAR PT. CA NU AM UN ABONAMENT NU POT BENEFICIA DE FORUM.VA MULTUMESC MULT PT. AJUTOR!
cristian....



#232 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 August 2007 - 10:54 PM

nu mai da previzualizare
ce vrei sa tiparesti la o factura de servicii ? :lostit (13):



#233 aura1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sv
  • Interests:MUZICA, PC

Postat 05 August 2007 - 04:56 PM

Vezi postareaAnca Negru, la Jul 6 2007, 06:11 PM, a spus:

Buna ziua, am si eu o problema in Saga si ma gandeam ca poate s-a mai lovit cineva de ea - am o statie de sortare agregate minerale, deci tot ceea ce cumpar este pentru nevoile firmei, cu toate acestea o parte din materialele din facturile intrate imi apar in Jurnalul de Cumparari cu codul de referinta 8-9 - bunuri destinate revanzarii. Nu stiu cum pot sau daca pot, sa modific acest cod sau ce anume nu am facut bine. Va multumesc pentru ajutor

cred ca problema este pe ce cont ai contabilizat intrarea.
repartizarea pe coduri se face in functie de ce cont alegi tu la introducerea bunului sau marfii.
verifica!

:lostit (13):



#234 niconta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 08 August 2007 - 06:58 PM

Buna tuturor!

sunt incepatoare in lucrul cu programul saga.Am cateva intrebari pentru cei ce au mai multa experienta:

1.la configurare societatii ,ce sa aleg ca ''evaluare'',in situatia cand stocurile de marfuri sunt in depozit in vederea vanzarii(cred ca voi avea gestiune cantitativ-valorica,cu situatiile la pretul de achizitie)
2.avand invedere ca la testare,nu am bifat nimic la configurare societati(metode de evaluare),am incercat o intrare si o iesire pe intrarea respectiva la pret mai mare evident.In urma validarii mi s-a generat NC 4111=707,4427,dar restul de note,respectiv,inregistrarea adaosului comercial(pe care as face-o in momentul vanzarii)-378,4428=371 si scoaterea din gestiune-607,378,4428=371,nu mis-au generat automat.Ce anume mai trebuia sa configurez si nu am facut-o sau unde ar trebui sa adaug aceste note contabile(scoaterea din gestiune nu e cu bon de consum)

Va rog ffff mult,luminati-ma!!!! :lostit (13):



#235 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 08 August 2007 - 09:19 PM

stie cineva cum se confirgureaza sporurile in Saga? eu am incercat sa intru pe config salarii/ sporuri/am completat de ex cod 01 - spor noapte, am bifat casuta functie de timp lucrat si baza somaj............ dar mai departe ..... la preluarea in statul de plata...... pauza............
undeva gresesc , dar nu stiu unde :lostit (13):

asa ca va rog un ajutor cat de mic.........
daniela



#236 Kaspik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 August 2007 - 09:32 PM

Intra http://www.sagasoft.ro/forum/viewforum.php...de0058ec6f5728b
O sa afli info de care ai nevoie



#237 mamadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 186 Postari:
  • Location:galati

Postat 09 August 2007 - 07:55 AM

Vezi postareaKaspik, la Aug 8 2007, 10:32 PM, a spus:




multumesc, ai fost fff amabil ; am rasfoit informatiile , dar .....porobabil pt ca folosesc varianta "free" nu am nici o sansa in privinta configurarii sporurilor; iar forumul lor este doar pt pers cu abonament; am sa imi fac curaj totusi sa dau un telefon !


mersi si o zi buna :lostit (13):
daniela



#238 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 August 2007 - 11:26 AM

scrie prin help-ul programului



#239 niconta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 09 August 2007 - 12:10 PM

multumesc,Septimiu...

Daca as fi inteles din Help nu as mai fi postat aici.Daca ma poti ajuta constructiv,bine,daca nu tot bine.Ideea e ca vreau sa testez putin programul si daca imi convine ca si functionalitate imi fac si abonament,in caz ca ai crezut ca solicit informatii gratis.Nu am lucrat pana acum deloc cu stocuri si nu ma pricep sa interpretez metodele acelea de evaluare.

Deci,marfa o tin in depozit,la pret de aprovizionare si o vand cu un pret de vanzare,cu adaos.Ideea e ca ,o marfa de acelasi tip,sa zic 3 mansoane,le pot vinde la preturi diferite,deci adaosul vreau sa mi-l calculeze si genereze NC in momentul vanzarii,ca si scoaterea din gestiune.Nu-mi dau seama ce metoda de evaluare trebuie sa configurez,sau poate nu trebuie sa bifez nimic??Stocurile trebuie evidentiate ,cantitativ valoric,cred,prin inventar permanent.
Inca o data ,multumesc anticipat.



#240 ana68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 August 2007 - 02:38 PM

cred ca ar trebui sa ai programul complet saga C+S
vei bifa FIFO , LIFO sau manual

evidenta trebuie sa fie si pe articol, si atunci in momentul cand acel articol in introduci la iesire cu un pret mai mare iti va face nota corecta pentru 378.

normal nu trebuie sa faci nici o nota manual.


-scoaterea din gestiune se genereaza la finele luni cand dai inchidere luna.






Similar Topics Collapse

5 useri citesc topicul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL