Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
dienuk's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


dienuk's Content

There have been 62 items by dienuk (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#263019 Control Adm. Fin.

Postat de dienuk on 18 June 2014 - 11:07 AM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Probabil au fost de la "antifrauda".Trebuie sa aveti toate autorizatiile legate de activitatea pe care o desfasurati,si avize de functionare.Cred ca aparatul in sine este in regula.Tineti-ne la curent cu ce au verificat, de fapt.



#237912 Diurne membri ONG

Postat de dienuk on 17 February 2011 - 07:55 PM in ONG

Vezi postareastefid, la Feb 17 2011, 06:59 PM, a spus:

Se poate da diurna membrilor unui ONG?
Mentionez ca membrii nu sunt angajati ai ONG-ului.
Diurna este un drept al anjajatului, neimpozabil, deci daca nu este salariat, nu.



#234273 Chitanta Camera consultantilor fiscali

Postat de dienuk on 16 December 2010 - 02:27 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Vezi postareaMares Stefan, la Dec 16 2010, 02:00 PM, a spus:

Vezi postareaDANIELA GRIZA, la Dec 16 2010, 02:46 PM, a spus:

Bineinteles ca se poate inregistra...e normal sa fie inainte de infiintarea firmei pt ca fara acest examen firma nu s-ar fi putut infiinta (banuiesc ca este vorba de o firma de consultanta fiscala) si la fel sa fie pe numele asociatului

Parerea mea este ca poti inregistra chitanta pe cheltuieli de constituire.....la fel cum inregistrezi si cheltuielile de la Reg Com....

Așa este.
Din ce an sunt chitanțele ?
Și pentru ce sunt eliberate ?
Pentru ce sume ?
Aceste cheltuieli chiar sunt conectate la veniturile deja realizate ?

Scuzele mele pentru curiozitate, dar chiar m-ați făcut curios: Consultantul fiscal și-a angajat contabilă? Și a considerat că aceste aspecte este normal să fie lămurite pe net ?!
Noroc , cu Forumul conta!


nu stiu daca e cazul sa fim rautaciosi, chiar daca v-ati cerut scuze.Multe din cheltuieli sunt facute inainte de inceperea activitatii.Sau e o aluzie la "priceperea" consultantului fiscal ?!



#233760 Mandria de a fi roman

Postat de dienuk on 30 November 2010 - 09:20 PM in Arhiva

La multi ani, oameni buni!
La multi ani,tuturor romanilor...Acesti oameni minunati trebuie sa nu isi piarda identitatea si nadejdea...Acest popor a trecut prin vremuri si mai tulburi si a dainuit .
La multi ani !



#233401 TVA vanzare teren si cladire

Postat de dienuk on 22 November 2010 - 12:02 PM in Arhiva

EU am mai scris, operatiunea e scutita fara drept de deducere , deci daca nu optezi sa o taxezi, trebuie sa faci ajustari de tva pentru partea dedusa.(NU doar pe achizitia propriu zisa ci la toate imbunatatirele apartamnetului, daca ai avut).TFacturezi fara tva , dar faci ajustarile si deci tot ai tva de plata ptr partea dedusa.Citeste in codul fiscal,si norme.



#233345 TVA vanzare teren si cladire

Postat de dienuk on 19 November 2010 - 06:42 PM in Arhiva

in nici un caz:lit"f"-livrarea de catre orice persoana a unei constructii,a unei parti a acesteia si a terenului aferent".In cazul in care s-a cumparat cu tva se aplica cota standard pentru ca altfel fiind scutita fara drept de deducere, se face ajustare tva ptr partea dedusa si se calculeaza pro rata.In norme gasesti exemple.



#233339 TVA vanzare teren si cladire

Postat de dienuk on 19 November 2010 - 03:40 PM in Arhiva

Nu se poate factura cu 5%,in schimb operatiunea este scutita fara drept de deducere, cf.art.141 alin.2 lit f.



#229534 bilant ONG

Postat de dienuk on 07 August 2010 - 09:27 PM in ONG

Nu,niciodata nu s-a depus decit bilant la sfarsitul anului.



#227820 Registrul operatorilor intracomunitari

Postat de dienuk on 05 July 2010 - 11:37 AM in Impozitare - TVA

stie cineva in caz ca asociatii sunt pers juridice straine (2 firme-Germania) ,trebuie si ptr acestia?

View Postdienuk, on Jul 5 2010, 12:36 PM, said:

stie cineva in caz ca asociatii sunt pers juridice straine (2 firme-Germania) ,trebuie si ptr acestia?Ma refer la cazier, sau este destul ptr administrator?



#221434 declaratii nedepuse la termen

Postat de dienuk on 09 March 2010 - 08:39 AM in Arhiva

daca nu ai de plata nimic, trimite prin posta si e o.k.
Daca ai debite te poti trezi cu amenda.Au trimis notificare ca sa intri in legalitate ptr ca dupa 6 luni se prescrie contraventia .



#221213 CONTA CAFENEA SIBIU

Postat de dienuk on 06 March 2010 - 08:05 PM in Arhiva

Vezi postareabica_blica, la Mar 5 2010, 10:01 PM, a spus:

si eu... tot din Sibiu...
si daca tot ne-am intalnit pe aici, va invit la o cafea virtuala :smile:
Si eu -tot din Sibiu.Unde servim "cafeaua"? :thumbup:



#220210 noua decl. 101 / depunere in 2010

Postat de dienuk on 24 February 2010 - 02:51 PM in Arhiva

Pina in 25.04 declaratia 101 cu regim derogatoriu, o data cu bilantul.



#217097 Cum ati aflat de existenta "Conta.ro"?

Postat de dienuk on 19 January 2010 - 05:40 PM in Arhiva

De la programatorul nostru care nu vorbea nimic si avea rezolvare pentru toate prblemele.Intr-o zi l-am intrebat de unde se informeaza.A spus numele site-ului ,macar a fost sincer,am apreciat si valorificat informatia!!! :smile:



#211372 Examen octombrie 2009

Postat de dienuk on 30 September 2009 - 03:47 PM in CONSULTANT FISCAL

Oameni buni voi stiti pentru ce dati acest examen?
Cind ziceti"important e sa -l luam", imi puteti spune si mie la ce e important?
Sigur ca nu sunt inscrisi , ar trebui sa se anuleze examenul dar sunt in criza de fonduri si ei.



#210745 lichidare/dizolvare/radiere SRL

Postat de dienuk on 16 September 2009 - 07:10 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Multumim pentru precizari,ai expus foarte limpede totul.Ca era multa bijbiiala.Si eu am facut 2 lichidari voluntare acum citeva zile,si s-a putut exact in forma scrisa de tine.Amajuns la a treia erapa,si judecatorii sunt in greva.Alte probleme nu au fost.



#208603 Editare reviste - Productie sau nu?

Postat de dienuk on 04 August 2009 - 06:51 PM in PRODUCTIE

Am studiat si eu problema avind o editura ptr evidenta.Editura nu e acelasi lucru cu tipografia.Tipografia presteaza serv editurii.Editura este cea care realizeaza un produs finit (cartea) , care are un prest de productie drept de autor, manopera proprie , regiile si bineinteles ,cea mai mare pondere costul prestarii tipografice.Din ct 345 urmeaza la facturare, 411-701
si desc de gest la pret de prod prestabilit 711-345.



#208601 bilant iunie 2009

Postat de dienuk on 04 August 2009 - 06:42 PM in Arhiva

Am mai citit o data intebarea, nu este activitate , se depune declaratie pe proprie raspundere mai departe si se inreg. doar impoz forfetar pe chelt, ca si chelt de constituire.



#208598 bilant iunie 2009

Postat de dienuk on 04 August 2009 - 06:37 PM in Arhiva

Am avut si eu aceeasi impresie , dar mi s-a spus la finante ca nu se incadreaza la exceptii (activ suspendata sau infiintata in 2009) deci se decara si plateste impoz forfetar.



#199652 program saga

Postat de dienuk on 20 April 2009 - 08:48 PM in Arhiva

Stie cineva daca exista posibilitatea ca acelasi nomenlator de furnizori si eventual clienti sa fie comun tuturor firmelor,respectiv sa nu se mai introduca manual in fiecare societate ?



#199343 depunerea acte administratie funadatiea

Postat de dienuk on 14 April 2009 - 10:33 PM in ONG

in cazul in care desfasurati activitate non profit ( adica fara activitate economica productiva) si nu sunteti in evidenta la vector fiscal cu impozit pe profit nu trebuia depusa 101 (eu asa stiu),ci doar situatiile financiare.



#198432 salarii 2009

Postat de dienuk on 03 April 2009 - 03:50 PM in Arhiva

Stie cineva daca s-a schimbat pe statele aferente lui martie vreo contributie?
Avem ceva modificari la declaratii ? Sunt firme care dau salariile in 5 ale lunii ,si nu vrem sa gresim.



#197480 Grile

Postat de dienuk on 23 March 2009 - 05:30 PM in CONSULTANT FISCAL

am vazut rezultatele, mi se par foarte slabe , dar multe felicitari celor care au reusit. Subiecte grele, intr-adevar...



#197408 Grile

Postat de dienuk on 22 March 2009 - 06:03 PM in CONSULTANT FISCAL

Asteptam sa ne scrieti cum a fost examenul.Se adevereste zvonul ca au luat foarte multi?
Scrieti-ne ultimile noutati , sa stim ce ne mai asteptam de la aceasta institutie in perioada de criza!?



#193122 INTRASTAT

Postat de dienuk on 03 February 2009 - 09:17 PM in Arhiva

multumesc, eu nu amintrat inca in evidenta lor,fiind primele luni de depasire.



#193022 INTRASTAT

Postat de dienuk on 02 February 2009 - 10:25 PM in Arhiva

Vezi postareadoiny, la Jan 24 2009, 10:53 PM, a spus:

Am si eu o problema cam.... nasoala... ,
Daca trimit decl intrastat prin email ..( am cam intarziat, trebuia pana pe 15 ian) oare patesc ceva?(Adica primesc vre-o notificare ,ceva?)
Am depasit pragul si as vrea sa o transmit totusi chiar daca sunt un pic in intarziere,
Stie cineva ???????????????
Este cineva care a depus cu intirziiere acest intrastat ,si in ce conditii?Vreau sa stiu daca ptr intirziere a luat cineva amenda ptr depunare cu intirziiere, am depasit in cursul anului pragul si nu am declarat inca,acum am realizat, ar fi din septembrie2008.Multumesc anticipat(sau ma sfatuiti sa nu mai depun)...




Cometa SQL