Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
d-ra cucu's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


d-ra cucu's Content

There have been 26 items by d-ra cucu (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#252437 declaratia 392/topic 2013

Postat de d-ra cucu on 11 February 2013 - 02:54 PM in Arhiva

Am venituri din operatiuni taxabile in Romania si prestari intracomunitare .
Pentru declaratia 392A se aduna si veniturile din UE ?
Si daca se aduna cum se declara : la randul livrarilor catre persoane impozabile fara TVA ?

Va multumesc !



#250605 calcul impozit pentru leasing

Postat de d-ra cucu on 19 October 2012 - 09:37 AM in Arhiva

In normele de aplicare ale OG24/2012 sunt date doua exemple de calcul al nedeductibilitatilor pentru combustibili si reparatii . Eu am si un leasing si voi posta inregistrarile mai simplificate ale unei facturi .
total factura = 744 % 404
tva = 144 4426
Rata leasing= 500 167
dobanzi = 100 666

50 % tva fara drept de deducere 6588 = 4426 72
calculul cheltuielilor nedeductibile : ( chelt cu dobanzile + tva-ul nededus ) x 50% = (100 + 72) x 50 % = 86

Doream sa intreb daca asa este corect .
Va multumesc pentru raspunsuri !



#249547 TVA 50% - leasing financiar

Postat de d-ra cucu on 19 July 2012 - 06:41 PM in Arhiva

Cum interpretati normele : limitarea tva-ului si cheltuielilor aferente leasingului se aplica si contractelor incheiate inainte de 1.07.2012 ? Eu am un contract din 2010 in derulare pe inca 2 ani - deduc doar 50% din tva si cheltuieli ?



#248075 Situatii financiare anuale la 31.12.2011

Postat de d-ra cucu on 20 February 2012 - 04:13 PM in Arhiva

Nu vreau sa induc pe nimeni in eroare : NU se depune nimic la Registrul Comertului . Eu intrebam despre balanta si faceam o paralela intre Finante si reg Com din anii precedenti .
Probabil ca voi scana si eu balanta .



#248056 Situatii financiare anuale la 31.12.2011

Postat de d-ra cucu on 20 February 2012 - 10:22 AM in Arhiva

Se scaneaza si balanta ? Eu am incercat si nu a iesit foarte clara . La Finante au cerut balanta la Reg Comertului nu .

O zi buna



#248017 decl. prevenire spalare bani

Postat de d-ra cucu on 17 February 2012 - 03:55 PM in Arhiva

O societate comerciala cumpara de la o persoana fizica un teren in valoare de 48000 euro. Achitarea se va face in numerar in 4 rate cate 12000 euro in zile diferite .
Intrebarea mea este daca societatea trebuie sa declare aceste plati ? Si daca da cum se face : astept sa se incheie operatiunea si declar platile sau la a doua rata cand am achitat deja 24000 euro ( > 15000 euro ) declar deja ?
Eu intelesesem ca declararea pentru prevenirea spalarii de bani se face daca intr-o zi bancara se depaseste 15000 euro .
Si in fiecare zi ma uit sa vad cat imi da totalul platilor si daca nu se depaseste nu declar .

Va multumesc pentru ajutor



#247380 decl. 112 / topic 2012

Postat de d-ra cucu on 24 January 2012 - 07:46 AM in Arhiva

Pentru calculul numarului mediu de salariati , ne uitam in declaratiile 112 din 2012 la numarul de asigurati . Daca o persoana a fost in concediu fara plata toata luna il numaram totusi pentru ca are contractul de munca doar suspendat . Mai precis nu calculam acest numar mediu ca numarul mediu clasic in care se tine cont ca salariatul nu a muncit toate zilele lucratoare , nu-i asa ?



#244993 tva prestari servicii intracomunitare

Postat de d-ra cucu on 06 October 2011 - 10:05 AM in Arhiva

Facturile de avans emise de o societate platitoare de TVa catre o firma din UE - are cod valid de TVA - se trec in 390 ?
Declararea in 390 este legata de incasarea avansului ?
Va multumesc pentru raspunsuri



#244814 asigurare

Postat de d-ra cucu on 28 September 2011 - 03:31 PM in Arhiva

O firma are salariatii trimisi la munca in Olanda pentru 6 luni . Pentru acesti angajati s-au achitat din contul firmei asigurari de sanatate in Olanda - sunt obligatorii pentru persoanele care stau mai mult de 4 luni .
Intrebarile sunt :
Sumele achitate sunt deductibile la calculul impozitului pe profit , chiar daca sunt achitate in alta tara ?
Aceste sume sunt considerate avantaje in natura si se adauga la veniturile din salarii si se calculeaza la ele cas sanatate somaj si impozit ?

va multumesc anticipat pentru raspunsuri



#243325 bilant 30.06.2011

Postat de d-ra cucu on 27 July 2011 - 10:46 AM in Arhiva

Am sunat astazi la Brasov la Asistenta contribuabili . D-na mi-a raspuns ca depun bilant doar cei care anul trecut au avut cifra de afaceri mai mare de 35000 euro si atat .Toti ceilalti sunt scutiti de bilant si nu depun nici alte declaratii .



#242742 bilant 30.06.2011

Postat de d-ra cucu on 02 July 2011 - 07:08 PM in Arhiva

Acum poate s-au mai linistit apele cu modificarile la legea contabilitatii si doream sa intreb daca un economist incadrat cu contract de munca de 1 ora in functia de contabil sef mai poate semna bilantul unei firme care a avut cifra de afaceri mai mare de 35000 euro anul trecut ?
Pentru firmele infiintate in acest an depunem bilant la 30.06 pentru ca anul trecut nu existau sau cu alte cuvinte au avut cifra de afaceri zero ?
Va multumesc pentru raspunsuri !



#231679 CIC + alt venit din munca

Postat de d-ra cucu on 29 September 2010 - 12:29 PM in Arhiva

In situatia in care o mamica mai beneficiaza inca de indemnizatie pentru cresterea copilului poate sa incheie contract de munca sau o conventie civila cu o societate comerciala ? Daca nu se poate asa si trebuie sa faca intrerupere se mai acorda o compensatie pana implineste copilul 2 ani ? Si ce valoare ar avea aceasta compensatie ?
Va multumesc anticipat !



#229792 cheltuielile cu dobanda si diferenta de curs valutar sunt deductibile?

Postat de d-ra cucu on 13 August 2010 - 11:10 AM in Arhiva

Diferentele de curs valutar legate de operatiuni de transfer valuta in contul de lei sau actualizarea soldului contului in euro ( eu fac lunar aceasta actualizare ) sunt considerate deductibile fiscal ?
Va multumesc !



#229092 Registrul operatorilor intracomunitari

Postat de d-ra cucu on 29 July 2010 - 05:26 PM in Impozitare - TVA

Am inteles eu bine ? Se inregistreaza numai firmele platitoare de TVA ? Daca o firma neplatitoare face o prestare in Germania nu are treaba cu Registrul . Nu-i asa ?



#222159 bilant 31.12.2009

Postat de d-ra cucu on 13 March 2010 - 07:38 AM in Arhiva

Nu este firma de contabilitate , are cu totul alta activitate . Asa se mai poate semna de aceeasi persoana ?



#222113 imi trebuie contabil (autorizat) pt I.I. ?

Postat de d-ra cucu on 12 March 2010 - 03:38 PM in Legislatie specifica I.I.

Am o II cu norma de venit cu activitate de comert cu amanunatul , neplatitoare de TVA . Nu am nevoie de contabilitate pentru ca platesc impozitul la norma stabilita . Dar nu am nevoie de o evidenta primara si anume :
NIR , raport de gestiune , inventar ? Daca nu fac raportul si inventarul cum pot sa o controlez pe vanzatoere .



#222109 bilant 31.12.2009

Postat de d-ra cucu on 12 March 2010 - 03:23 PM in Arhiva

Daca administratorul este si economist angajat la firma cu contract de munca poate sa semneze la intocmit ?
Se respecta legea pentru este economist , dar apare acelasi nume pe bilant si nu as vrea sa am necazuri sa nu mi-l primeasca , mai ales dupa ce am facut coada la Reg Comertului .
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri .



#218211 calcul impozit dividende

Postat de d-ra cucu on 02 February 2010 - 01:42 PM in Arhiva

As dori sa intreb si eu cati ani pot sa tin in contul 117 profitul din 2004 , de exemplu ? Cand devine obligatorie repartizarea pe destinatii ? Mai pot eu sa repartizez pe dividende dupa 6 ani ?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !



#212413 ce hobby-uri au contabilii romani

Postat de d-ra cucu on 19 October 2009 - 02:42 PM in Diverse subiecte

Animalutele , florile si cititul . Visez destul de des cu ochii deschisi la o societate care este perfecta si nu mai are nevoie de avocati , politisti si contabili , dar se pare ca nu mia apucam in aceeasta viata . Poate in urmatoarea !



#210840 Completare RJIP

Postat de d-ra cucu on 18 September 2009 - 03:15 PM in Contabilitate PFA

La un cabinet de medicina exista contract de munca pentru asistenta . In registru trec restul de plata de pe stat si ce fac cu impozitul pe salarii si contributiile sociale ? Am chitanta de la finante cu toate datoriile legate de salarii :impozit salarii , cas ,somaj , sanatate , fonduri speciale - o trec cu totalul ei la plati ? Sau se trec netul si contributiile datorate de angajator ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !



#201576 registrul de bani personali

Postat de d-ra cucu on 13 May 2009 - 10:29 AM in CASA DE MARCAT

Este adevarat ca de anul trecut s-a eliminat obligativitatea tinerii registrului in care se trec banii personali ai celor care sunt in magazin ? Eu nu mai tin acest caiet , dar o d-na de la o firma care vinde case de marcat spune ca mai trebuie . Va multumesc pentru ajutor !



#197091 dobanzi depozit

Postat de d-ra cucu on 18 March 2009 - 01:59 PM in Arhiva

Am dat cautare si nu am observat o intrebare asemanatoare. Imi cer scuze daca cumva nu am vazut cum trebuie.
Incepand cu 1.01.2009 nu se mai datoreaza impozit pentru dobanzile depozitelor persoanelor fizice.
Insa persoanele juridice cuprind in continuare aceste dobanzi in baza de impozitare . Am dreptate sau gresesc ?
Va multumesc pentru raspunsuri !



#163906 TVA dobanzi

Postat de d-ra cucu on 25 February 2008 - 06:57 AM in Arhiva

Nu ma poate ajuta nimeni ? Problema este serioasa , nu este o gluma .



#163706 TVA dobanzi

Postat de d-ra cucu on 22 February 2008 - 05:44 PM in Arhiva

In situatia contactelor cu vanzare in rate ( NU contracte de leasing ) se datoreaza TVA la dobanzile calculate si incasate la fiecare incasare a ratei ?
Dar pentru penalitatile de intarziere pentru platile intarziate ?
Contractele sunt incheiate si inainte si dupa 01.01.2007 .
Va multumesc pentru raspunsuri !



#160314 bilant la 31.12.2007

Postat de d-ra cucu on 29 January 2008 - 10:21 AM in Arhiva

Din cate am inteles eu anul acesta bilantul se depenu intai la Registrul Comertului si apoi cu dovada depunerii de acolo la Finante. Oare ce pretentii au cei de la RC pentru semnatura ? A incercat sa depuna asa bilantul ?




Cometa SQL