Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diaconu alina's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


diaconu alina's Content

There have been 297 items by diaconu alina (Search limited from 23-November 07)



Sort by                Order  

#229532 bilant ONG

Postat de diaconu alina on 07 August 2010 - 04:00 PM in ONG

buna ziua
stie cineva daca pentru ong-uri se depune bilant pentru primul semestru 2010?
eu n-am gasit pe net decit pentru anul 2009. atit
please help :lnr (1):



#224070 stagiul de cotizare

Postat de diaconu alina on 10 April 2010 - 11:01 AM in Arhiva

buna ziua,
sunt angajata la o firma din 2005.n-am avut intrerupere in cartea de munca pana in momentul in care seful meu ne-a taiat cite 5 zile in pontajul lunilor sept, oct si noiembrie anul trecut.acum eu sunt insarcinata in 5 luni si imi pun intrebarea daca daca cele 15 zile (in total )lipsa vor fi o piedicain primirea banilor pe urmatorii 2 ani de la nastere. in ultimul stat de plata mi-am repus banii aferenti zilelor lipsa...dar zielele totlipsa sunt.
contreaza faptul ca lucrez in firma asta de 5 ani aproape?adica, se potlua urmatoarele zile pontate anterior lunii septembrie pentru a intregi cele 12 luni?
va multumesc



#219405 Declaratii fiscale pentru ONG-uri

Postat de diaconu alina on 17 February 2010 - 01:55 PM in ONG

bun, in orice situatie tb sa depun 101?
daca am avut activitate economica e clar, dar daca nu am avut activitate economica in tot formularul 101 nu se face referire la ong-uri...
am gasit alte formulare...104, 204...



#219146 Declaratii fiscale pentru ONG-uri

Postat de diaconu alina on 14 February 2010 - 01:32 PM in ONG

fain....dar daca veniturile din activitati economice sunt mai mici ca cheltuielile asociatiei tb sa calculez impozit forfetar?
sau nu e cazul?avind in ved ca e nonprofit....



#219082 Declaratii fiscale pentru ONG-uri

Postat de diaconu alina on 12 February 2010 - 11:39 PM in ONG

buna seara,
pt un ong ce declaratii se depun acum in februarie pentru anul 2009?



#212444 control primarie

Postat de diaconu alina on 19 October 2009 - 08:42 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

buna
ati avut careva control de la primarie pana acum?
eu incep maine cica....



#191485 bonuri benzina cu valori mari

Postat de diaconu alina on 18 January 2009 - 02:25 PM in Arhiva

doar ca imi asum raspunderea ca la un viitor control sa mi se dea amenda ca s-a depasit val de 5000 lei...



#191463 declaratii pe zero sau rotunjesc la 1 leu ?

Postat de diaconu alina on 17 January 2009 - 11:41 PM in Arhiva

buna ziua
ma confrunt cu o problema
am un angajat care are in luna decembrie doar 2 zile lucrate...alt angajat pe firma nu am. in final, programul mi-a calculat mai multe valori cu zero si anume: comision itm, fond risc si fond sanatate. credeti ca mi le accepta institutiile cu valoarea zero?sau e obligatoriu sa rotunjesc la 1 leu?stie cineva sau a fost cineva in situatia asta?
:thumbup:



#191462 bonuri benzina cu valori mari

Postat de diaconu alina on 17 January 2009 - 11:33 PM in Arhiva

am inteles perfect...ideea e ca firma are utilaje destule si le fol in agricultura...de asta e asa mare bonul...:) :biggrin:



#191441 bonuri benzina cu valori mari

Postat de diaconu alina on 17 January 2009 - 05:23 PM in Arhiva

daca acest bon exista inseamna ca acel combustibil chiar a fost cumparat, ca e pentru consum ulterior asta e altceva...dar concluzia mea e ...ca nu trebuie sa depaseasca 5000 lei...
parca stiam ca bonurile de benzina sunt exceptie de la regula ca daca dep 100 lei tb facturat....



#191055 bonuri benzina cu valori mari

Postat de diaconu alina on 13 January 2009 - 11:02 PM in Arhiva

buna ziua
imi puteti spune daca am voie sa platesc benzina pe un singur bon fiscal care e mai mare de 5000 lei?



#190370 achizitie auto

Postat de diaconu alina on 06 January 2009 - 04:02 PM in Arhiva

buna ziua
am achizitionat un autoturism in luna octombrie 2008 de la un autohaus din austria....am o factura care cuprinde valoarea fara tva , tva si val totala...eu am platit doar val fara tva(asa am inteles ca si tb)....dar in contab cum ma inreg?si inca o chestiune...tb sa fac anumite declaratii in urma acestei achizitii?
multumesc anticipat daca ma poate ajuta cineva



#185205 Impozit profit - Sponsorizare

Postat de diaconu alina on 22 October 2008 - 10:22 PM in Arhiva

buna seara
este adevarat ca impozitul pe profit aferent societatilor care au obiect de activitate cultivarea cerealelor se declara anual?
e foarte foarte urgent....daca ma poate ajuta cineva.
abia am intrat in bransa asta si sunt pe dinafara.... :thumbup:



#184013 impozitare pt microintreprindere

Postat de diaconu alina on 09 October 2008 - 08:00 PM in Arhiva

multumesc



#184011 impozitare pt microintreprindere

Postat de diaconu alina on 09 October 2008 - 07:51 PM in Arhiva

buna ziua.
cota de impozitare venituri este 2 sau 2.5%?



#183745 Bon fiscal casa de marcat

Postat de diaconu alina on 07 October 2008 - 10:47 AM in CASA DE MARCAT

Vezi postareakatinca, la Oct 6 2008, 11:55 PM, a spus:

Norme metodologice de aplicare OUG 28/1999

Art. 103. - (1) La instalarea aparatului de marcat electronic fiscal la utilizator, tehnicianul de service noteaza in cartea de interventii datele sale de identificare, ultimul numar al raportului de inchidere zilnica rezultat la sfarsitul operatiunilor de proba si de initiere a operatorului care va utiliza aparatul.
(2) Bonurile emise in timpul operatiunilor de proba si de initiere, precum si rapoartele de inchidere zilnica emise in faza de instalare a aparatului de marcat electronic fiscal poarta inscriptia "proba" si se pastreaza de utilizator.
(3) Instalarea aparatului de marcat electronic fiscal se face in prezenta organului fiscal in a carui raza teritoriala se instaleaza aparatul, care va verifica integritatea sigiliului fiscal si datele inscrise in bonul fiscal.
(4) Instalarea aparatelor de marcat electronice fiscale destinate activitatilor cu caracter ambulant si de taximetrie se face in prezenta organului fiscal in a carui raza teritoriala isi are sediul/domiciliul fiscal utilizatorul.
ok....e bine atunci...
insa ce fac la inregistrari?sau asta nu se inregistreaza de nici un fel?



#183719 Bon fiscal casa de marcat

Postat de diaconu alina on 06 October 2008 - 09:54 PM in CASA DE MARCAT

BUNA ZIUA
Ce pot sa mai fac daca primul bon fiscal pe care l-am scos din casa de marcat a fost ca proba si am pus aleatoriu un produs si o suma la intimplare?pot sa scriu pe el proba ? iar la inregistrarea bonului stie cineva ce conturi sa folosesc?



#183464 administrator si salariat

Postat de diaconu alina on 03 October 2008 - 10:31 AM in CONTRACTE INDIVIDUALE DE MUNCA

Vezi postareaPasareaPhoenix, la Oct 3 2008, 12:29 AM, a spus:

Daca esti asociat nu este nevoie sa fi si angajat, ptr ca muncesti in vederea obtinerii de profit, respectiv de dividende, iar statul sigur nu se supara(nu se diminueaza baza impozabila).
Daca esti doar administrator, poti fi intrebat care sunt foloasele tale ptr munca prestata?
ideea e ca administratorul e si asociat unic dar nu vrea sa se angajeze nici macar cu 2 ore....



#183418 administrator si salariat

Postat de diaconu alina on 02 October 2008 - 10:18 PM in CONTRACTE INDIVIDUALE DE MUNCA

buna ziua
am o firma mica care se ocupa cu comercializarea hainelor second hand.
intrebarea mea este: la un eventual control de la itm sau finante voi primi amenda daca nu am nici un angajat dar vind marfa eu in calitate de administrator?
mi se pare cam aiurea sa am venituri din vinzari dar cheltuieli cu salariile sa fie zero :thumbup:



#165519 Contract novatie leasing

Postat de diaconu alina on 10 March 2008 - 06:22 PM in Arhiva

Vezi postareaa.d.n., la Mar 10 2008, 05:16 PM, a spus:

Chiar nu aveti niciun sfat ?
si eu am aceeasi problema. am preluat o masina in leasing. pe linga actele de la firma de leasing am primit si o factura de la vechiul utilizator cu val de capital plus val reziduala a masinii...care e in jur de 40.000 lei. tot aceeasi suma apare pe factura dar cu minus....reprezentind discount....cu alte cuvinte factura este cu valoare zero. asta pentru ca vechiul utilizator nu are pretentii financiare de la cel nou....si totusi...de ce vechiul utilizator a facturat intreaga valoare a masinii ca si cum nu a folosit-o deloc si nu a platit anterior niste rate la ea...mi se pare aiurea ca noul proprietar sa isi calculeze amortizarea la val intreaga a masinii???!!!!!!!



#163370 declaratii pe zero - concediu fara plata si inchidere cim

Postat de diaconu alina on 20 February 2008 - 10:37 AM in Arhiva

am un caz ciudat: la una din firme angajatul a avut nemotivate jumatate de luna dupa care i-am desfacut contractul de munca...cu alte cuv statul de plata e pe zero...mai trebuie sa depun declaratiile lunare?la itm trebuie sa depun sigur...dar la restul nu stiu ce rol mai are daca nu am sume de declarat.tot pe zero mai am o firma care are angajatii in concediu fara plata...deci tot stat de plata zero.



#158144 conceiu medical mai multi angajatori angajatori ?!

Postat de diaconu alina on 14 January 2008 - 02:13 PM in Arhiva

Vezi postareanegocont, la Jan 14 2008, 12:22 PM, a spus:

Vezi postareadiaconu alina, la Jan 12 2008, 11:14 AM, a spus:

sa inteleg ca sunt singura care are problema asta??????????? :lostit (13):

Art. 1. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2006, persoanele care, în ultimul an anterior datei nașterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, precum și de o indemnizație lunară în cuantum de 800 lei (RON).
Art. 2. - Începând cu data de 1 ianuarie 2007, cuantumul indemnizației prevăzute la art. 1 alin. (1) este de 600 lei (RON).
Art. 3. - (1) Persoanele care sunt îndreptățite să beneficieze de indemnizația pentru creșterea copilului, reglementată de prezenta ordonanță de urgență, și realizează venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificările și completările ulterioare, beneficiază de un stimulent în cuantum lunar de 300 lei.
(2) Stimulentul prevăzut la alin. (1) se acordă și persoanelor care au fost îndreptățite să beneficieze de indemnizația pentru creșterea copilului reglementată de dispozițiile aplicabile până la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, cuprinse în Legea nr. 19/2000, cu modificările și completările ulterioare, de Legea nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor și procurorilor, republicată, cu modificările ulterioare, de Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 221/2000 privind pensiile și alte drepturi de asigurări sociale ale avocaților, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 452/2001, precum și de alte acte normative referitoare la stabilirea și acordarea acestui drept, denumite în continuare acte normative speciale.
(3) În cazul persoanelor care beneficiază de indemnizația pentru creșterea copilului și solicită dreptul la stimulent, plata acestei indemnizații se suspendă.
(4) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, cuantumul stimulentului lunar prevăzut la alin. (1) este de 100 lei.
Ordonanță de urgență nr. 148 din 03/11/2005

Eu inteleg astfel:
- daca doresti sa beneficiezi de concediu pt cresterea copilului si de indemnizatie nu trebuie sa obtii venituri din salarii.
- la angajatorii unde nu ai stagiu suficient pentru acordarea concediului poti intra in fara plata.
eu am intrebat doar de concediu de sarcina si lehuzie....mai am pana la cel de cresterea copilului......pai daca ma pun in concediu fara plata si la celelate sunt in sarcina si lehuzie...nu e bine. zic si eu



#157925 conceiu medical mai multi angajatori angajatori ?!

Postat de diaconu alina on 12 January 2008 - 11:14 AM in Arhiva

sa inteleg ca sunt singura care are problema asta??????????? :lostit (13):



#157715 conceiu medical mai multi angajatori angajatori ?!

Postat de diaconu alina on 10 January 2008 - 07:05 PM in Arhiva

buna seara
ma confrunt cu o problema..am un concediu medical la o firma la care lucrez cu 8 ore(adica functia de baza)dupa care mai am citeva contracte de munca cu timp partial de munca....cum se procedeaza in cazul acesta?trebuie sa ma prezint la fiecare dintre angajatori cu acest concediu medical si daca da se aplica in orice caz? adica...am un concediu pt boala obisnuita dupa care am intrat in sarcina si lehuzie....iar la angajatorii la care am contract partial de munca nu am acel stagiu de 6 luni pentru a putea calcula indemnizatia zilnica....are cineva idee cum sa procedez?
:lostit (13):



#157600 imi trebuie casa de marcat ?

Postat de diaconu alina on 10 January 2008 - 10:43 AM in Arhiva

buna
am auzit ceva de genul ca din luna octombrie anul trecut nu mai avem voie sa taiem chitante la persoane fizice indiferent de obiectul de activitate al firmei...de ex la mine e vb de proiectare case sau sedii de firme si am si pers fiz dar si juridice iar cind incasez le dau chitanta...pt ca oricum nu e vb de 5 lei ci de sute de lei...depinde de amploarea proiectului....mi se pare stupid sa le dau bon fiscal pers fiz pt ce prestez eu...are cineva o lege prin care sunt obligata sa iau casa de marcat si sa fac treaba asta ca si cum as fi comerciant? :lostit (13):




Cometa SQL