Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diaconu alina's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


diaconu alina's Content

There have been 297 items by diaconu alina (Search limited from 23-November 07)



Sort by                Order  

#185205 Impozit profit - Sponsorizare

Postat de diaconu alina on 22 October 2008 - 10:22 PM in Arhiva

buna seara
este adevarat ca impozitul pe profit aferent societatilor care au obiect de activitate cultivarea cerealelor se declara anual?
e foarte foarte urgent....daca ma poate ajuta cineva.
abia am intrat in bransa asta si sunt pe dinafara.... :thumbup:



#157600 imi trebuie casa de marcat ?

Postat de diaconu alina on 10 January 2008 - 10:43 AM in Arhiva

buna
am auzit ceva de genul ca din luna octombrie anul trecut nu mai avem voie sa taiem chitante la persoane fizice indiferent de obiectul de activitate al firmei...de ex la mine e vb de proiectare case sau sedii de firme si am si pers fiz dar si juridice iar cind incasez le dau chitanta...pt ca oricum nu e vb de 5 lei ci de sute de lei...depinde de amploarea proiectului....mi se pare stupid sa le dau bon fiscal pers fiz pt ce prestez eu...are cineva o lege prin care sunt obligata sa iau casa de marcat si sa fac treaba asta ca si cum as fi comerciant? :lostit (13):



#184013 impozitare pt microintreprindere

Postat de diaconu alina on 09 October 2008 - 08:00 PM in Arhiva

multumesc



#184011 impozitare pt microintreprindere

Postat de diaconu alina on 09 October 2008 - 07:51 PM in Arhiva

buna ziua.
cota de impozitare venituri este 2 sau 2.5%?



#190370 achizitie auto

Postat de diaconu alina on 06 January 2009 - 04:02 PM in Arhiva

buna ziua
am achizitionat un autoturism in luna octombrie 2008 de la un autohaus din austria....am o factura care cuprinde valoarea fara tva , tva si val totala...eu am platit doar val fara tva(asa am inteles ca si tb)....dar in contab cum ma inreg?si inca o chestiune...tb sa fac anumite declaratii in urma acestei achizitii?
multumesc anticipat daca ma poate ajuta cineva



#48343 registru general de evidenta salariati

Postat de diaconu alina on 02 November 2005 - 03:31 PM in Arhiva

nici eu nu am facut acest curs...si fac si state de plata...si ma ocup de tot ce inseamna personal...pt ca sunt economist ...asta e....oricum te sfatuiesc sa faci acel curs. eu m-am inscris deja si astept sa primesc raspuns cind incep



#48331 registru general de evidenta salariati

Postat de diaconu alina on 02 November 2005 - 03:17 PM in Arhiva

deci....daca ai imputernicire de la administrator...te treci pe tine ...daca nu....fa-ti una



#48603 registru general de evidenta salariati

Postat de diaconu alina on 03 November 2005 - 10:35 AM in Arhiva

amenda se da intre 20 si 50 mil. citeste hg...nu o am in forma electronica ca ti-as fi dat-o.
si la mine este registru gresit completat dinaintea mea....si am scapat cu un avertisment



#54275 registru general de evidenta salariati

Postat de diaconu alina on 05 December 2005 - 06:02 PM in Arhiva

crede-ma c a si eu am gresit, dar asta e....amenda....sau poate ne da doar un avertisment......



#48328 registru general de evidenta salariati

Postat de diaconu alina on 02 November 2005 - 03:15 PM in Arhiva

anagruion a spus:

Draga Alina-  eu nu am numerotat coloanele>am avut inregistrari pana la 18.03.2004, si dupa 18.03.2004. Poate ai remarcat ca desi nuam numerotat coloanele, am aratat "ca pentru celelate coloane -se completeaza dupa 01.01.2007.

totusi...eu am inteles ca ce ai postat era de completat...nu ca era de neglijat...si oricum nu reiese ce ai completat si ce nu...chiar daca nu le-ai numerotat
de ex: ocupatia... :?:



#54197 registru general de evidenta salariati

Postat de diaconu alina on 05 December 2005 - 09:08 AM in Arhiva

nu mai poti face nimic. doar mare atentie de acum inainte
:(



#52956 registru general de evidenta salariati

Postat de diaconu alina on 25 November 2005 - 03:43 PM in Arhiva

it face consiliul director o imputernicire ca sa completezi registrul....deci daca nu ai rubrica pt numele celui care face inscrierea....imputernicirea tine locul....
si oricum e obligatoriu sa ai asa ceva....
eu aloc o fila angajatului ...asa ca poti face cum doresti...o pagina...mai multe....citeste hg pt completarea registrului....si acolo ai toate inf.



#48301 registru general de evidenta salariati

Postat de diaconu alina on 02 November 2005 - 02:16 PM in Arhiva

tu nu facimic. de cind esti tu imputernicita sa scrii in el...de atunci sa scrii cu pix negru...ce e in urma nu intereseaza....nu raspunzi tu



#44356 registru general de evidenta salariati

Postat de diaconu alina on 12 October 2005 - 11:36 AM in Arhiva

ai avea o solutie ....ori anulezi pagina si faci un proces verbal in care explici situatia....ori la urmatoarea angajare il treci pe respectivul in locul celui din registru.cum faci asta? tot ce ai scris la primul "angajat" tai cu un pix negru si scrii cu pix rosu sub ce ai taiat datele celui nou angajat. conform legislatiei tot ce corectezi se tai si scrii alaturi sau unde ai loc datele corecte...asa ai putea sa te scoti......si esti si in legalitate.....cind vine controlul...baga o minciunica....ai incurcat datele pur si simplu....



#44395 registru general de evidenta salariati

Postat de diaconu alina on 12 October 2005 - 01:14 PM in Arhiva

faptul ca nu are carnet de munca...se rezolva cu o declaratie ca nu are carte de munca pe care o anexezi la dosarul respectivului angajat. toate informnatiile legate de angajat se gasesc in actele tale. asa ca ai grija ca tot timpul sa mai faci o copie la actele pe care nu primesti nr de inregistrare(de ex la notificarea privinfd incetarea contr. de munca in urma demisiei...aia nu e vizata de itm si totusi tu o depui la ei. fa in asa fel incit acel document sa fie stipulat (scrie macar numele angajatului pt care ai facut actul....)si pe adresa de inaintare la itm si fa o copie....



#43164 registru general de evidenta salariati

Postat de diaconu alina on 05 October 2005 - 06:43 PM in Arhiva

scuze. nu am stiut. mersi



#43160 registru general de evidenta salariati

Postat de diaconu alina on 05 October 2005 - 06:37 PM in Arhiva

eu am cite doua pagini pentru fiecare angajat....asa s-a inceput registrul si merg si eu mai departe tot asa. in acea hotarire nu se specifica neaparat o pagina...poti aloca doua si fii sigura ca nimeni nu iti va spune nimic...mie nu mi s-a spus....
o chestie...ai grija sa barezi pagina sau aginile dupa ce angajatul pleaca.....



#43159 registru general de evidenta salariati

Postat de diaconu alina on 05 October 2005 - 06:30 PM in Arhiva

eu am avut un control de la itm acum o luna si inspectorul mi-a atras atentia asupra acestei hotariri...si mi-a spus (de fapt e stipulat si in hotarire)ca pentru necompletarea corecta a registrului pot lua amenda de la 15 la 30 mil. deci nu e de joaca asa ca citeste bine legislatia...eu nu completez acele coloane.....daca asa vor ei asa fac cu toate ca nu mi se pare corect. dispar informatii destul de importante legat de angajati.



#48237 registru general de evidenta salariati

Postat de diaconu alina on 02 November 2005 - 11:35 AM in Arhiva

foarte mare grija la completare. si trtebuie sa fii imputernicita de conducere sa il completezi.
baza legala: HG 290/2004



#48267 registru general de evidenta salariati

Postat de diaconu alina on 02 November 2005 - 01:22 PM in Arhiva

asta da noutate...la iasi nu e asa...se trece numarul de la itm



#48295 registru general de evidenta salariati

Postat de diaconu alina on 02 November 2005 - 02:08 PM in Arhiva

repet...coloanele 6,7,8,10,11,12 nu se completeaza pana in 2007.
nu de alta, dar amenda e de la 15 la 30 mil. pentru necompletarea corecta a registrului



#48293 registru general de evidenta salariati

Postat de diaconu alina on 02 November 2005 - 02:05 PM in Arhiva

eu zic sa mai citesti o data hg-ul si ai sa vezi ca unle coloane mentiuonate de tine nu se completeaza.....



#48282 registru general de evidenta salariati

Postat de diaconu alina on 02 November 2005 - 01:48 PM in Arhiva

wow...asta da faza...eu am avut un control de la itm...si la mine data incheierii contractului era diferita de cea a inceperii activitatii....iar inspectorul mi-a zis ca acestea doua trebuie sa fie identice ca altfel se considera ca x a lucrat fara carte de munca o perioada....asa ca treci aceeasi data la cele doua rubrici...si anume data de la care este angajat(te uiti in contractul de munca).
nu conteaza data inreg la itm...in sensul ca acea data nu va aparea nicaieri in registrul tau. asta ti-o spun sigur



#48268 registru general de evidenta salariati

Postat de diaconu alina on 02 November 2005 - 01:24 PM in Arhiva

atunci iti spun ca nu se completeaza coloanele: 6.7.8.10.11.12
iar daca gresesti tai si scrii alaturi cu pix rosu corectura....
daca ai angajati care au plecat barez pagina sau paginile aferente lui



#30118 Foi de parcurs

Postat de diaconu alina on 28 July 2005 - 09:00 PM in Arhiva

de ce nu cumperi de la librarie un carnet de foi de parcurs? sunt pentru transport persoane si marfa...de ce sa faci improvizatii? probabil ai avut probleme cu cei de la finante...de ce sa mai ai?
cumpara un carnet si completeaza si tu sumar ....esential e sa ai stampila firmei, semnatura, soferul, nume, prenume si nr inmatriculare, nr km parcursi....si ce mai poti




Cometa SQL