Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mihavesa's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mihavesa's Content

There have been 1000 items by mihavesa (Search limited from 18-December 07)



Sort by                Order  

#12659 Cum se scade chiria pe firma

Postat de mihavesa on 09 March 2005 - 12:42 PM in Arhiva

buna
imi pare rau pt cel care vrea sa-si deduca chelt de intretinere de la bloc pe firma nu se poate caci astia dau chitante nefiscalizate. din alea de la librarie si deci nu se pot deduce,sunt nedeductibile. partea frumoasa e ca nu se poate face nimic in privinta asta.



#12667 Factura concediu.....

Postat de mihavesa on 09 March 2005 - 01:15 PM in Arhiva

buna
sau poti sa o consideri delegatie in interesul firmei, factura=chelt de deplasare. inregistrare 625=5311 sau 625=542 dupa ce ai facut la plecarea in concediu 542=5311
pt dovada ca este deplas pe bune tb sa ai un decont deplas semnat de firma la care s-a deplasat.



#12855 Cum se scade chiria pe firma

Postat de mihavesa on 10 March 2005 - 07:17 PM in Arhiva

buna
imi pare rau tony tb sa te anunt ca inclusiv asoc de locatari au obligatia sa emita facturi personalizate. si acestea nu se pot deduce nici macar daca scrie in ctr de inchiriere si nici macar daca ele sunt facute pe firma daca nu crezi poti suna la administratia financiara si iti vor da acest raspuns si culmea asociatiile astea nu sunt controlate de nimeni iar daca afla ca esti firma iti trece o intretinere de nu o poti plati dar iarasi nu se poate face nimic pt ca asa hotaraeste adunarea generala



#12860 IVG 2004 deducerea pentru persoanele scutite de impozit

Postat de mihavesa on 10 March 2005 - 07:24 PM in Arhiva

buna
ma bag si eu in discutie
nu este obligatoriu sa se regularizeze fisa fiscala pt cic este posibil ca persoana sa aiba si venituri din chirii care tb globalizate mare atentie



#12901 scadere ob. de inventar

Postat de mihavesa on 11 March 2005 - 10:23 AM in Arhiva

buna
la casare faci credit 8039 care se tine extracontabil



#12903 contracte civile

Postat de mihavesa on 11 March 2005 - 10:35 AM in Arhiva

buna
am si eu o mare nelamurire cu aceste contracte
cica impozitul este de 10% si veniturile nu se globalizeaza
unde se inregistreaza aceste contracte si care este temeiul legal al lor este ciudat avand in vedere ca cota de impozit este de 10% deci mai mica de 16% cat este la salariu



#12905 POT SEMNA BILANTUL?

Postat de mihavesa on 11 March 2005 - 10:40 AM in Arhiva

buna
oameni buni, din experienta va spun ca nu suntem obligati sa raspundem la "hartiute" primite de la CECCAR pt ca sunt niste nenorociti ei incearca sa "fure" firmele sa vada unde nu sunt experti contabili sau contabili autorizati si sa se bage p ei pe fir...
la expertii contabili trimit "hartiute" cu onorariile incasate ceea ce este absolut confidential.
INTR-UN CUVANT SE INCEARCA O CONCURENTA NELOIALA
MARE ATENTIE NU VA LASATI PACALITI



#12907 inregistrare discount

Postat de mihavesa on 11 March 2005 - 10:45 AM in Arhiva

BUNA
nu este neaparat nevoie sa inregistrezi discountul separat
pur si simplu inregistrezi pe contul de stoc valoarea care o ai din factura primita (deci valoarea mai mica dupa reducerea aplicata) iar descarcarea o faci dupa metodele cunoscute
nu este nevoie sa te complici cu venituri/chelt financiare



#12908 imprumuturi

Postat de mihavesa on 11 March 2005 - 10:51 AM in Arhiva

buna
ati vazut ca incepand cu noile norme ale codului fiscal de anul acesta in cazul in care capitalul propriu este negativ chelt cu dob+dif de curs devin nedeductibile?



#12909 Contracte de imprumut cu dobanda

Postat de mihavesa on 11 March 2005 - 10:54 AM in Arhiva

buna
eu am o alta problema
ai grija ce de anul asta daca capitalul propriu este negativ chelt cu dob+eventuale dif de curs devin nedeductibile
AVETI GRIJA



#12911 importuri

Postat de mihavesa on 11 March 2005 - 11:01 AM in Arhiva

buna
parerea mea este ca nu e nimic neobisnuit fata de comertul obisnuit
doar ca ai taxa vamala+comision vamal+alte chelt specifice care se baga in costul marfii cu 371=446, iar TVA se plateste in vama si faci 4426=5121 si se baga pe jurnalul de cumparari si se deduce in mod normal ca si alt TVA
daca ai import de altceva decat marfa-la fel; de ex, eu am avut import de utilaj in loc de 371 am pus 2131 si am amortizat utilajul corespunzator
se face DVI (decl vamala de import) si in pachetul cu acte tb sa ai: fct funizor (invoice)+packing list+decl de conformitate+ctr de V-C
plata furnizorului extern se face cu Disp de plata valutara externa pt care tb sa duci la banca o copie dupa fct sau o proforma de la furnizor sau copie dupa ctr V-C
atat



#12912 Monografie Service Auto

Postat de mihavesa on 11 March 2005 - 11:05 AM in Arhiva

buna
parerea mea este ca nu tb sa piesele de schimb nu sunt marfuri neaparat tu de fapt facturezi prestarea de serviciu se service si nu te ocupi cu vanzarea pieselor de schimb deci piesele de schimb pt tine pot fi considerate niste materiale auxiliare



#12918 cheltuiala deductibila?

Postat de mihavesa on 11 March 2005 - 11:12 AM in Arhiva

buna
deducerea nu are legatura cu emiterea unei facturi sau a unei chitante
deci, daca documentul emis de notar este fiscalizat si personalizat si este pe firma, atunci chelt este deductibila 100%



#12920 bonuri fiscale diverse fara facturi

Postat de mihavesa on 11 March 2005 - 11:16 AM in Arhiva

buna
ai dreptate danae nu scrie nicaieri asa ceva sau cel putin nu scrie clar
dar in legea contabilitatii scrie foarte clar ca chelt tb facute in interesul firmei si documentele evid in contab tb sa fie pe firma
ori pe un simplu bf nu este trecut numele firmei il treci tu cu pixul
deci de pe bf (cu exceptia benzinei) nu se deduce TVA dar chelt sunt deductibile in contab



#12924 contributii sociale platite in plus

Postat de mihavesa on 11 March 2005 - 11:30 AM in Arhiva

buna
dianutza 77 in cazul asta declari cat ar tb sa platesti si platesti prin compensare e simplu lucrurile se regleaza pe fisa sintetica de platitor ai astfel incat pe cumulat declaratiile=platile



#12925 casare mijloace fixe

Postat de mihavesa on 11 March 2005 - 11:35 AM in Arhiva

buna
obligatoriu se face PV de casare si scazi ob de inventar din fisa contului 8039 iar mijloacele fixe din evidenta contabila



#12927 soft pt.contabilitate

Postat de mihavesa on 11 March 2005 - 11:40 AM in Arhiva

buna
laura2005 cu parere de rau te anunt ca site-ul ala nu merge as fi si eu interesata de un site gratuit si cat mai simplu dar care sa si mearga :D



#13206 Cum se scade chiria pe firma

Postat de mihavesa on 14 March 2005 - 12:07 PM in Arhiva

buna
la mine tocmai ca a venit controlu' si s-a legat exact de chestia asta si de altele ca de ex de faptul ca toate cheltuielile de intretinere.tel,apa,gaze etc sa fie trecute distinct in contract ca se suporta de catre chirias



#13208 vector fiscal

Postat de mihavesa on 14 March 2005 - 12:10 PM in Arhiva

buna
eu nu am o problema vreau doar sa va semnalez ca sa aveti grija si voi cat de tampit e sistemul romanesc
deci in vectorul fiscal esti platitor de impozit pe profit dar obtii pierdere nu am stiut ca in decl 100 tb sa trec la impozit profit 0 eu nu l-am trecut deloc si acum primesc notificare ca tb sa fac rectificativa in care sa trec 0 la impozit pe profit!
OAMENI BUNI ATI MAI AUZIT UNDEVA DE RECTIFICATIVA PT SUMA 0?! NU CA ASTIA NU SUNT NORMALI LA CAP



#13211 contributii sociale platite in plus

Postat de mihavesa on 14 March 2005 - 12:22 PM in Arhiva

BUNA
normal ca in luna in care ai gresit nu o sa-ti dea corect in contabilitate dar in luna urmatoare sau macar cand reglezi tb sa-ti dea. Stii pe cumulat si intr-un final ele trebuie sa-ti dea. Daca pe fisa e ok de ce nu e ok si pe balanta? Atunci corelatia fisa-balanta este ok?



#13212 MIJLOACE FIXE

Postat de mihavesa on 14 March 2005 - 12:30 PM in Arhiva

buna
ai o problema nasoala intr-adevar
imi miroase a firma care are actele in cea mai mare dezordine
deci tu stii cam ce tb sa faci dar gandeste-te bine cum afecteaza ce faci tu pe maria sa statu
de ex este o microintreprindere sau nu? daca e micro e mai bine pt ca poti baga lipsurile pe chelt. daca nu e micro atunci le poti baga pe chelt dar devin nedeductibile. Vezi si tu cum jonglezi cu ele sa fie cat mai bine si nu uita MAI BINE SA MOARA MAMA LOR DECAT A TA! (la sens figurat of course)



#13217 Contabil

Postat de mihavesa on 14 March 2005 - 12:48 PM in Arhiva

buna
conform legii nu este nevoie neaparat de o pers autorizata poti sa-i faci cuiva un ctr de munca conditia e sa aiba studii superioare economice si este suficient cat sa raspunda pt toata contab inclusiv bilant



#13219 628-Alte cheltuiel cu servicii

Postat de mihavesa on 14 March 2005 - 12:56 PM in Arhiva

buna
am auzit mai nou ca daca valoare este sub 50 milioane nu este nevoie de contract de prest serv dar este doar un zvon poate stie cineva mai multe



#13347 gradul de indatorare

Postat de mihavesa on 15 March 2005 - 02:08 PM in Arhiva

buna
si eu calculez gradul de indatorare de fiecare data da ce e ceva chiar asa de rau?!



#13348 suma returnata la banca

Postat de mihavesa on 15 March 2005 - 02:11 PM in Arhiva

buna
eu as face asa
612=5121 suma in rosu - intors OP si
612=5121 suma in negru-repunere corecta OP




Cometa SQL