Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DRAGOS NEGOITESCU's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DRAGOS NEGOITESCU's Content

There have been 982 items by DRAGOS NEGOITESCU (Search limited from 12-December 07)



Sort by                Order  

#125234 o noua contributie

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 14 March 2007 - 10:09 AM in Arhiva

Vezi postareazuzuc, la Mar 6 2007, 07:55 PM, a spus:

am fost azi la trezorerie la verificat salarii si mi-a spus madam ca mai trebuie sa calculez inca un fond pentru handicapati, :pullhair: cu urmatoarea formula :
nr. total de angajati x 4% = "n"

"n" x 390 x 50% = fd pt handicapati

se pare ca a aparut intr-un monitor din luna decembrie, ord. 448, daca nu ma insel.
stie cineva despre chestia asta noua?.
eu am tot citit pe forum, dar nu am gasit pana acum nimic in sensul acesta; daca ma repet, imi cer mii de scuze :pullhair:

nr. total de angajati x 4% = "n" => n = 4.6

CUM SE ROTUNJESTE n ?



#125283 COTA HANDICAPATI

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 14 March 2007 - 02:26 PM in Arhiva

Vezi postareairen, la Jan 5 2007, 11:14 AM, a spus:

"Lucrez intr-o institutie publica cu 82 de posturi si 65 de angajati dintre care 1 cu handicap. Trebuie sa mai platesc ceva?"



In Legea 343/2004
16. Articolul 43 va avea următorul cuprins:
"Art. 43. - (1) Agenții economici, autoritățile și instituțiile publice care nu respectă prevederile art. 42 alin. (1) au obligația de a plăti lunar către bugetul de stat o sumă egală cu salariul minim brut pe țară înmulțit cu numărul de locuri de muncă în care nu au încadrat persoane cu handicap.

Scuze, mi-a cazut net-ul.

Deci, 2.6 inseamna 3 persoane, iar tu ai angajat doar 1 persoana, prin urmare platesti 2 * sal min pe ec, care-i 390 lei.

0.6 nu inseamna un loc de munca => Daca exista cineva care ma poate ajuta in ceea ce priveste rotunjirea, eu sunt de parere ca 2.6 se rotunjeste la 2 nu la 3.



#127997 2007 - examen expert contabil

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 05 April 2007 - 10:34 AM in Arhiva

Si eu as incerca . Numai sa obtin de la CECCAR o derogare de juma de an.
[/quote]

Nu mai exista conditionarea de vechime.

Din ce am inteles eu la BUCURESTI examenul se va sustine in septembrie.



#128009 Drepturi salariale neridicate!

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 05 April 2007 - 11:19 AM in Arhiva

Vezi postareaIULIANA1207, la Apr 5 2007, 07:14 AM, a spus:

Pentru drepturi salariale neridicate se foloseste ct 426.

Banii se depun in banca sau se tin in casierie daca suma nu este mare.

426 - 5311
5121 - 426

421 - 426 salariul neridicat

426 - 5311 plata salariului (daca este cazul)



#128109 Reducere salarii

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 06 April 2007 - 10:23 AM in Arhiva

Reducerea salariului presupune un act aditional, act aditional care trebuie semnat si de angajat.



#131374 retineri salariale

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 16 May 2007 - 04:17 PM in Arhiva

Ca penalizare poti reduce salariul de baza cu 10% (salariul de incadrare).
Ca retinere (imputare) poti retine numai din net, si numai in baza unei sentinte judecatoresti definitive.

Art. 264. - (1) Sancțiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul în cazul în care salariatul săvârșește o abatere disciplinară sunt:
a) avertismentul scris;
b) suspendarea contractului individual de muncă pentru o perioadă ce nu poate depăși 10 zile lucrătoare;
c) retrogradarea din funcție, cu acordarea salariului corespunzător funcției în care s-a dispus retrogradarea, pentru o durată ce nu poate depăși 60 de zile;
d) reducerea salariului de bază pe o durată de 1-3 luni cu 5-10%;
e) reducerea salariului de bază și/sau, după caz, și a indemnizației de conducere pe o perioadă de 1-3 luni cu 5-10%;
f) desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
Art. 267. - (1) Sub sancțiunea nulității absolute, nici o măsură, cu excepția celei prevăzute la art. 264 alin. (1) lit. a), nu poate fi dispusă mai înainte de efectuarea unei cercetări disciplinare prealabile.
(2) În vederea desfășurării cercetării disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat în scris de persoana împuternicită de către angajator să realizeze cercetarea, precizându-se obiectul, data, ora și locul întrevederii.
(3) Neprezentarea salariatului la convocarea făcută în condițiile prevăzute la alin. (2) fără un motiv obiectiv dă dreptul angajatorului să dispună sancționarea, fără efectuarea cercetării disciplinare prealabile.
(4) În cursul cercetării disciplinare prealabile salariatul are dreptul să formuleze și să susțină toate apărările în favoarea sa și să ofere persoanei împuternicite să realizeze cercetarea toate probele și motivațiile pe care le consideră necesare, precum și dreptul să fie asistat, la cererea sa, de către un reprezentant al sindicatului al cărui membru este.
(CODUL MUNCII)



#132645 Ajutor nastere copil

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 31 May 2007 - 08:29 AM in Arhiva

Este vorba de un salariu mediu pe unitate. :smile:



#132682 concediu fara plata

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 31 May 2007 - 01:23 PM in Arhiva

Amgajatorul poate trimite angajatii in concediu fara plata maxim 15 zile.



#132688 Ajutor nastere copil

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 31 May 2007 - 02:09 PM in Arhiva

L 330 R1
Art. 10. - (1) Contractele colective de muncă se pot încheia la nivelul unităților, ramurilor de activitate și la nivel național.
CCM este un contract cadru la nivel national, si prevede ca respectivul ajutor este obligatoriu (nu spune poate beneficia...).

Intrebare: ce lege da dreptul angajatorului sa faca un regulament ce nu respecta o lege.
In CCM sunt foarte multe drepturi pe care angajatorii nu le respecta si se scuza ca nu sunt trecute in regulamentul de ordine interioara, contract colectiv la nivel de unitate, etc.



#132697 concediu fara plata

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 31 May 2007 - 03:01 PM in Arhiva

Art. 43. - (1) Angajatorul va asigura condițiile necesare realizării de către fiecare salariat a sarcinilor ce îi revin în cadrul programului zilnic de muncă stabilit.
(2) În situația în care angajatorul nu poate asigura pe durata zilei de lucru, parțial sau total, condițiile necesare realizării sarcinilor de serviciu, el este obligat să plătească salariaților salariul de bază pentru timpul cât lucrul a fost întrerupt.
(3) În cazuri excepționale, când din motive tehnice sau din alte motive activitatea a fost întreruptă, salariații vor primi 75% din salariul de bază individual avut, cu condiția ca încetarea lucrului să nu se fi produs din vina lor și dacă în tot acest timp au rămas la dispoziția unității. Prin negocieri la nivelul unității sau instituției se va stabili modul concret de realizare a prevederii de a rămâne la dispoziția unității, prezenți în incinta unității în așteptarea reluării activității sau la domiciliu, de unde să poată fi convocați de unitate.
(4) În cazurile prevăzute la alin. 3, salariații beneficiază și de celelalte drepturi prevăzute de lege pentru astfel de situații.
(5) În cazul în care din motive obiective este necesară reducerea sau întreruperea temporară a activității, pentru maximum 15 zile pe an, cu obligativitatea reluării ei, unitatea, cu acordul sindicatelor, poate acorda concediu fără plată.
CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA 2007-2011 (CONTRACT 2895/29.12.2006)



#132702 concediu fara plata

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 31 May 2007 - 03:22 PM in Arhiva

Vezi postareaSeptimiu, la May 31 2007, 03:12 PM, a spus:

obiective - care nu tin de salarit
daca salariatul in schimb vrea sa stea 16 zile in concediu fara plata ce ii faci... il dai afara?

Este vorba de concediu fara plata acordat din initiativa angajatorului, din initiativa angajatului se poate lua si mai mult, dar aceste perioade se inscriu in cartea de munca si nu constituie stagiu de cotizare la "pensie". :biggrin:



#132708 decizie incetare ctr de munca

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 31 May 2007 - 04:30 PM in Arhiva

Vezi postareanicoleta_c, la May 31 2007, 03:53 PM, a spus:

Si ce te faci de exemplu daca angajatul nu vrea sa semneze pe nimic?
Nu i a la cunostinta in niciun fel..toate i se expediaza prin posta..ai semnatura pe formularul acela de recomandata..dar nu ai pe decizie..

Daca semneaza pe formularul de recomandata inseamna ca a luat la cunostinta.



#132756 Ajutor nastere copil

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 01 June 2007 - 08:27 AM in Arhiva

6458=423
423= RETINERI LEGALE
423=5311 (5121)

Nu cunosc ce retineri se fac la acest ajutor dar in mod sigur nu se retine impozit (codul fiscal).



#133901 COTA HANDICAPATI

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 13 June 2007 - 09:58 AM in Arhiva

Vezi postareaIULIANA1207, la Mar 14 2007, 03:32 PM, a spus:

Vezi postareanegocont, la Mar 14 2007, 02:26 PM, a spus:

Vezi postareairen, la Jan 5 2007, 11:14 AM, a spus:

"Lucrez intr-o institutie publica cu 82 de posturi si 65 de angajati dintre care 1 cu handicap. Trebuie sa mai platesc ceva?"



In Legea 343/2004
16. Articolul 43 va avea următorul cuprins:
"Art. 43. - (1) Agenții economici, autoritățile și instituțiile publice care nu respectă prevederile art. 42 alin. (1) au obligația de a plăti lunar către bugetul de stat o sumă egală cu salariul minim brut pe țară înmulțit cu numărul de locuri de muncă în care nu au încadrat persoane cu handicap.

Scuze, mi-a cazut net-ul.

Deci, 2.6 inseamna 3 persoane, iar tu ai angajat doar 1 persoana, prin urmare platesti 2 * sal min pe ec, care-i 390 lei.

0.6 nu inseamna un loc de munca => Daca exista cineva care ma poate ajuta in ceea ce priveste rotunjirea, eu sunt de parere ca 2.6 se rotunjeste la 2 nu la 3.
Si daca din calcul rezulta 2.1 tot la 3 se rotunjea. Acest fond exista de mult, nu este u noutate si cei vechi care s-au mai izbit de el striu si pot confirma. Se rotunjeste in plus, indiferent de valoarea de dupa virgula.


Am primit un raspuns de la ANPH, in care se spune ca nu se rotunjeste deloc.
Calculul corect:
2.1 * 390/2
2.99 * 390/2
NU SE ROTUNJESTE NICI IN MINUS NICI IN PLUS
Am mai trimis o solicitare pentru lamuriri suplimentare si de o luna astept raspuns... si astept...



#134216 COTA HANDICAPATI

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 15 June 2007 - 12:29 PM in Arhiva

Am primit in sfarsit raspunsul de la ANPH:

Numarul de angajati luat in calcul este numarul mediu de angajati din luna de raportare.
Se determina ca numarul mediu lunar de salariati din fiecare luna ca medie aritmetica simpla rezultata din suma efectivelor zilnice de salariati din luna respectiva, impartita la numarul total de zile lucratoare. In efectivele zilnice nu vor fi inclusi salariatii aflati in concediu fara plata, cei aflati in greva, cei detasati la lucru in strainatate si nici cei ale caror contracte de munca sunt suspendate. pentru fiecare zi de repaus saptamanal sau de sarbatoare legala se vor lua in calcul efectivele de salariati din ziua lucratoare precedenta, cu exceptia persoanelor al caror contract individual de munca a incetat in acea zi. Salariatii care nu sunt angajati cu norma intreaga vor fi inclusi in numarul mediu proportional cu timpul de lucru prevazut in contractul individual de munca.
Numarul obtinut in urma aplicarii procentului de 4% la numarul de angajati se rotunjeste in plus.



#136080 Dreptul la CO

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 04 July 2007 - 09:16 AM in Arhiva

Vezi postareaciobanu, la Jul 3 2007, 03:02 PM, a spus:

da
are dreptul la 5 zile platite
nu mai exista in legislatia aceasta prevedere


CO se rotunjeste intotdeauna in favoarea angajatului 6 zile.



#136251 O informatie va rog mult

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 05 July 2007 - 01:31 PM in Arhiva

Art. 61. - (1) Salariații au dreptul la zile libere plătite pentru evenimente deosebite în familie sau pentru alte situații, după cum urmează:
a) căsătoria salariatului - 5 zile;
b) căsătoria unui copil - 2 zile;
c) nașterea unui copil - 5 zile + 10 zile dacă a urmat un curs de puericultură;
d) decesul soțului, copilului, părinților, socrilor - 3 zile;
e) decesul bunicilor, fraților, surorilor - 1 zi;
f) donatorii de sânge - conform legii;
g) la schimbarea locului de muncă în cadrul aceleiași unități, cu mutarea domiciliului în altă localitate - 5 zile.

CCM



#139250 Contributia 6% CASS conform Legii nr.95/2006

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 08 August 2007 - 02:25 PM in Arhiva

Se plateste 6% , 0.85% (aici parerile sunt impartite) aplicat la cuantum brut indemnizatie, si se retine 6.5% si impozit.



#139257 impozit salarii

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 08 August 2007 - 02:40 PM in Arhiva

Nu este vorba de scutire, sunt considerate venituri neimpozabile.

Art. 55
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale și nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:
l) veniturile din salarii, ca urmare a activității de creare de programe pentru calculator; încadrarea în activitatea de creație de programe pentru calculator se face prin ordin comun al ministrului muncii, solidarității sociale și familiei, al ministrului comunicațiilor și tehnologiei informației și al ministrului finanțelor publice;
COD FISCAL



#139261 detalii contractul de munca

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 08 August 2007 - 03:06 PM in Arhiva

http://www.inspectiamuncii.ro/ghid/

O sa te lamuresti aici... :lostit (13):



#143205 calcul CAS

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 11 September 2007 - 11:16 AM in Arhiva

Se adauga CAS CM calculat dupa formula 390/nr zile lucratoare*zile CM*19.5% (9.5%).



#143305 IMPORTURI DIN STATE NON UE

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 11 September 2007 - 04:25 PM in Arhiva

Art. 139. - (1) Baza de impozitare pentru un import de bunuri este constituită din valoarea în vamă a bunurilor, stabilită conform legislației vamale în vigoare, la care se adaugă taxele vamale, comisionul vamal, accizele și alte taxe, exclusiv taxa pe valoarea adăugată, datorate pentru importul de bunuri.
CODUL FISCAL



#143308 salarizare artist instrumentist

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 11 September 2007 - 04:50 PM in Arhiva

Contract nr. 2895 din 29/12/2006
Codul Muncii

Este posibil sa existe ceva si la nivel de ramura...

Art. 40. - (1) Se stabilesc următorii coeficienți minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariați:
a) muncitori:
1. necalificați = 1,
2. calificați = 1,2;
b) personal administrativ încadrat în funcții pentru care condiția de pregătire este:
1. liceală = 1,2,
2. postliceală = 1,25;
c) personal de specialitate încadrat pe funcții pentru care condiția de pregătire este:
1. școala de maiștri = 1,3,
2. studii superioare de scurtă durată = 1,5;
d) personal încadrat pe funcții pentru care condiția de pregătire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficienții de salarizare de la alin. 1 se aplică la salariul minim negociat pe unitate.
(3) Salarizarea personalului încadrat conform alin. 1 se va stabili ținând cont și de standardele ocupaționale corespunzătoare ocupației respective.
(4) Salariul de bază minim brut negociat pentru un program complet de lucru de 170 de ore, în medie, este de 440 lei, adică 2,59 lei/oră, începând cu 1 ianuarie 2007.
CCM



#143309 salariu

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 11 September 2007 - 04:56 PM in Arhiva

CAS
Prin sintagma venitul brut realizat lunar se înțelege venitul brut în bani, achitat din fondul de salarii, reprezentând:
a) salariile de bază brute corespunzătoare timpului efectiv lucrat în program normal și suplimentar potrivit formei de salarizare aplicate, inclusiv indemnizațiile de conducere, salariile de merit, indexări, compensări și alte drepturi care, potrivit actelor normative, fac parte din salariul de bază;
b) sporurile, indemnizațiile și sumele acordate sub formă de procent din salariu ori sume fixe, indiferent dacă au caracter permanent sau nu, plătite pentru: condiții deosebite de muncă (condiții grele, periculoase, nocive, penibile); activitate desfășurată în mediul rural, în zone izolate; activitate desfășurată de nevăzători; munca prestată în schimbul de noapte; îndeplinirea unor sarcini, activități și responsabilități suplimentare funcției de bază; sporul de fidelitate și altele asemănătoare;
c) sumele plătite pentru timpul nelucrat (concedii de odihnă, indiferent de perioada efectuării, concedii de studii, zile de sărbători, zile de repaus săptămânal, concedii plătite pentru evenimente familiale deosebite, ziua profesiei, zile necesare instalării pe post în cazul transferului, întreruperi ale lucrului din motive neimputabile salariaților);
d) sumele acordate cu ocazia ieșirii la pensie;
e) premiile anuale și cele din cursul anului sub diferite forme, altele decât cele reprezentând participarea salariaților la profit;
f) sumele plătite conform legii sau contractelor colective de muncă (al 13-lea salariu, prime de vacanță, aprovizionare de iarnă, prime acordate cu ocazia sărbătorilor naționale sau religioase, etc.);
g) alte adaosuri la salarii, aprobate prin lege sau stabilite prin contractele individuale ori colective de muncă (bonusuri, compensații, indemnizația pentru concediul de odihnă neefectuat, ajutoare, precum și alte sume, reprezentând venituri curente sau aferente perioadelor anterioare, inclusiv cele achitate în lunile în care asigurații beneficiază de prestații de asigurări sociale fără a avea zile lucrate sau nu au fost prezenți la serviciu etc.);
h) sumele rezultate prin «plata cu ora», gărzi, indemnizații clinice;
i) sumele primite de reprezentanții în adunarea generală a acționarilor, în consiliul de administrație, în comitetul de direcție și în comisia de cenzori;
j) sumele primite de reprezentanții în organisme tripartite, potrivit legii;
k) indemnizații de ședință acordate membrilor comisiilor constituite la nivelul autorităților și instituțiilor publice, potrivit legii;
l) alte sume acordate potrivit legii."
ORDIN 680/2007

CASS
(2) Prin fond de salarii realizat, în sensul prezentelor norme metodologice, se înțelege totalitatea sumelor constituite și utilizate de persoanele fizice și juridice pentru plata drepturilor salariale sau/și drepturilor asimilate salariilor, așa cum sunt definite în legislația fiscală.
NORMA METODOLOGICA 04.11.2005

Si nu ar strica sa citesti si COD FISCAL, capitolul VENITURI DIN SALARII
BONURILE DE MASA NU INTRA IN BAZA DE CALCUL A NICI UNEI CONTRIBUTII, doar daca depasesti plafonul legal se duc pe cheltuieli nedeductibile.



#143459 contract de administrare firma

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 12 September 2007 - 01:44 PM in CONTRACTE comerciale

Este cuprins in declaratie, intra si la numar mediu angajati; se retine 9.5% si se vireaza si 19.5% se completeaza si la numar zile in conditii normale.
Eu asta am inteles de la cei de la CAS, eu personal m-am interesat pentru cenzori.
Dar fiind nerezident, s-ar putea sa fie altfel, legea oricum nu face nici o distinctie intre nerezidenti si rezidenti.




Cometa SQL