Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Suspendare activitate societate comerciala SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


Suspendare activitate societate comerciala SRL


325 replies to this topic

#141 rhode_acc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 18 July 2009 - 10:02 PM

Va rog sa-mi spuneti ce se intampla cu o firma care are datorii la bugete si isi suspenda activitatea la ONRC? multumesc anticipat



#142 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 July 2009 - 09:48 AM

nu mai plateste impozit minim forfetar, nu poate obtine derogare, inregistreaza datoriile din dobanzi de intarziere..face celelalte acte contabile (balante, bilant etc) nu are voie sa obtina venituri din desfasurarea activitatii




#143 fisstica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 23 July 2009 - 11:20 AM

Buna!Am preluat si eu o societate in ian.2009.In aceeasi luna isi suspenda activitatea si nu am depus 010 la finante, m-am dus si am depus decl. normal la trim.Problema acuma e ca firma avea un contract de munca suspendat pt.ingrijire copil si a expirat luna aceasta si nu stiu ce sa fac!!!Va rog un sfat! Multumesc! :lostit (13): :smile:



#144 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 23 July 2009 - 12:00 PM

daca firma si-a suspendat activitatea nu este obligatoriu sa cereti derogare si nu era obligatoriu sa schimbati vectorul fiscal.
Din momentul in care angajatul nu mai exista (incetare CIC+decizie desfacere CIM) depuneti 010
Puteti cere derogare si acum, se aproba in cca 15 zile, ca sa nu mai depuneti declaratii, ci numai bilant.
Pentru trim II depuneti, ca e tarziu.



#145 andreas7777

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 24 July 2009 - 08:52 PM

am un leasing pe firma ....
daca il achit in continuare ... si suspend activitatea ........... e vreo pb???
factura care oricum e f mica 150 lei/luna .... nu o mai bag in firma .......... peste 3 ani reiau leasingul de la rata 36 sau cat o fi si le bag pe alea pe firma ........

ce pb pot apare??/



#146 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 25 July 2009 - 07:38 AM

esti obligat sa inregistrezi facturile care sunt emise pe numele firmei.
nu este corect, in opinia mea, sa ai activitate suspendata si leasing in functiune. Poate reusesti cu firma de leasing sa faci un transfer de contract, ceva



#147 fisstica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 25 July 2009 - 09:01 AM

Multumesc mihaela_cva!!!



#148 ANSGAR

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 July 2009 - 06:29 AM

Firma suspendata la 01.01.2009 si venituri din explaoatare in aprilie!!!
Am preluat o firma suspendata la Reg. Comertului din 01.01.2009. Regimul derogatoriu de la Finante este valabil de la 25.04.2009.
Problema este ca s-au mai vandut obiecte din patrimoniul firmei in aprilie. Declaratiile sunt depuse pentru trim. I si II si TVA-ul este platit. Impozitul pe profit este 0.
Eu voi avea venituri din explaoatare in bilantul la 30.06. cu toate ca nu este voie sa am astfel de venituri.
Bilantul nu este inca predat la Finante.
Va rog mult sa-mi dati un sfat.



#149 anderssen

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 July 2009 - 02:40 PM

Buna ziua,
Ma aflu in situatia in care, datorita climatului economic actual, sunt nevoit sa suspend activitate unui SRL.
Intrebarea mea este daca in perioada de suspendare, societatea poate produce cheltuieli ?; mai exact, un abonament la un furnizor de servicii cu care am semnat un contract pe 2 ani si nu imi este avantajos sa il reziliez, si nici transferul de responsabilitate pe pers. fizica nu este o solutie.
Precizez ca suma pe care trebuie sa o platesc lunar este de aprox. 50 RON.
Este vreun risc daca acest furnizor emite facturi pe o firma in suspendata? Le pot plati fara a le inregistra in contabilitate?

Va multumesc anticipat,
Andrei



#150 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 31 July 2009 - 09:16 PM

Vezi postareaANSGAR, la Jul 29 2009, 07:29 AM, a spus:

Firma suspendata la 01.01.2009 si venituri din explaoatare in aprilie!!!
Am preluat o firma suspendata la Reg. Comertului din 01.01.2009. Regimul derogatoriu de la Finante este valabil de la 25.04.2009.
Problema este ca s-au mai vandut obiecte din patrimoniul firmei in aprilie. Declaratiile sunt depuse pentru trim. I si II si TVA-ul este platit. Impozitul pe profit este 0.
Eu voi avea venituri din explaoatare in bilantul la 30.06. cu toate ca nu este voie sa am astfel de venituri.
Conform Ordinului 1221/2009 - Procedura de aprobare a regimului de declarare derogatoriu, in cazul in care una din conditiile prevazute pentru a beneficia de acest regim nu mai este indeplinita, regimul de declarare derogatoriu isi inceteaza valabilitatea incepand cu luna in care nu mai este indeplinita conditia, iar contribuabilul va reintra din oficiu in regimul normal de declarare. Pentru a prelungi perioada de de aplicare a regimului de declarare derogatoriu trebuie aprobata o noua cerere de acordare a regimului, cu respectarea procedurii si a conditiilor prevazute in Ordin.
Ordinul ANAF 1221/2009 - Procedura de aprobare a regimului de declarare derogatoriu
3. Pentru a beneficia de regimul de declarare derogatoriu, pe perioada supusa acestui regim, contribuabilii trebuie sa indeplineasca, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) sa nu desfasoare niciun fel de activitate;
b) sa nu obtina venituri din exploatare, venituri financiare, venituri extraordinare si/sau alte elemente similare veniturilor;
c) sa nu dispuna de personal angajat si sa nu plateasca venituri cu regim de retinere la sursa a impozitului
d) sa figureze, in evidenta fiscala, cu toate obligatiile declarative si de plata indeplinite;
e) sa nu aiba in curs de solutionare un decont cu sume negative de TVA cu optiune de rambursare sau o cerere de restituire a impozitelor, taxelor si contributiilor;
f) sa nu faca obiectul unei actiuni de inspectie fiscala, in curs de derulare;
g) sa nu fie inscrisi in lista contribuabililor declarati inactivi;
h) in cazul contribuabililor, persoane juridice, infiintati in baza Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, inactivitatea temporara sa fie inscrisa in registrul comertului, conform prevederilor art. 237 din legea mentionata.



#151 hercalin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 August 2009 - 06:05 AM

As dori sa suspend activitatea firmei care are un imobil in patrimoniu, semestrial ar fi de platit un impozit pe imobil, afecteaza cu ceva suspendarea activitatii? Vanzarea imobil catre persoana fizica ar trebui facuta prin factura care in caz-ul firmei platitoare de TVA ar trebui sa contina si TVA?



#152 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 01 August 2009 - 10:17 AM

In opinia mea nu inseamna ca faceti activitate daca platiti impozitul pe cladiri, dar parerile sunt impartite.
La vanzarea imobilului se adauga tva si trebuie sa tineti cont si de ajustarea bazei de impozitare, daca se aplica.



#153 MARI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 02 August 2009 - 10:05 PM

Daca activitatea firmei este suspendata si nu are contabil sau Dir.economic angajat, trebuie ca bilantul sa fie semnat in afara de administrator si de un expert contabil membru ceccar sau de o societate de evidenta ctb.

In situatia in care o firma suspendata are un autoturism inregistrat in mijloace fixe, neamortizat integral la data suspendarii , poate inregistra cheltuielile cu amortizarea ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 August 2009 - 10:19 AM




#154 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 August 2009 - 02:25 PM

Vezi postareaMARI, la Aug 2 2009, 11:05 PM, a spus:

In situatia in care o firma suspendata are un autoturism inregistrat in mijloace fixe, neamortizat integral la data suspendarii , poate inregistra cheltuielile cu amortizarea ?
Nu, nu poate conform Codului fiscal amortizarea nu se inregistreaza pe perioada de suspendare in care mijlocul fix nu este utilizat
Norme metodologice:
702. Pentru perioada in care mijloacele fixe amortizabile nu sunt utilizate cel putin pe o perioada de o luna, recuperarea valorii fiscale ramase neamortizate se efectueaza pe durata normala de utilizare ramasa, incepand cu luna urmatoare repunerii in functiune a acestora, prin recalcularea cotei de amortizare fiscala.



#155 bliliana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 August 2009 - 08:49 PM

Buna seara ,nu reusesc sa ma descurc nici singura ,dar nici cu ajutorul contabilei ,va rog sa ma luminati :

am o firma,infiintata cu un alt asociat 50-50,el nu a desfasurat nici o activitate in firma ,eu am drept d esemnatura peste tot ,dar el e administrator .Eu am achizitionat o masina pentru deplasarile din tara,cu banii mei ,inscrisa pe firma ,acum firma nu mai merge ,as dori sa o trec pe susupendare de activitate ,ultima factura emisa este luna aceasta pe un contract din 2007 .Cum pot sa cumpar masina din firma si sa suspend activitatea .

SI mai am o intrebare ,contabila mea nu mai deconteaza nici un bon de combustibil si nici o cheltuiala ,spune ea ca asa a inteles cerintele legale ,eu am inteles ca se pot deconta cheltuielile cu combuistibilul si cele pentru deplasati _diurna ,masa ,mancare,rechizite sau protocol ,apa minerala ,cafea,lapte,servetele,etc (cadouri pentru reclama ,prezentari ale activitatii firmei in alte regiuni ale tarii ),masa pentru participantii la cursuri ,materiale de curatenie .Nimic fara factura ,fie si mai mic de 100 de lei ???????



multumesc mult pentru sprijin



#156 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 09 August 2009 - 08:59 PM

Contabila ta , are dreptate 99,999999...................% (ceasta este parerea mea)
Poti consulta si un consultant fiscal care iti va spune la fel,

ce-l 0,00000000000000.......1 % l-am rezervat pentru faptul ca toti mai avem scapari

O zi buna !
O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#157 Virgil99

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 September 2009 - 11:55 AM

Ma confrunt si eu cu o problema pentru care va solicit ajutorul. In anul 2004 am infiintat o firma care nu a avut nici o activitate pana in prezent. In aprilie i-am suspendat activitatea pentru 3 ani. Pentru a obtina regimul de declarare derogatoriu, de la AF ni s-a spus ca trebuiesc depuse declaratiile " Impozit pe veniturile microintrprinderilor" pt. 09/2004 si 12/2004. Va rog sa imi spuneti daca aceste declaratii sunt DECLARATIA 100 generata prin programul de Dclaratii fiscale 2004, sau este un alt formular special pentru microintrepeinderi.



#158 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 10 September 2009 - 02:45 PM

nu exista formular special. declaratia 100 la 2004 e bine.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 September 2009 - 03:33 PM
citare mesaj anterior




#159 Virgil99

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 September 2009 - 07:20 AM

MULTUMESC!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 13 September 2009 - 03:33 PM
citare mesaje anterioare




#160 Contabil100%

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 13 September 2009 - 08:56 PM

Dragi colegi,

Va supun atentiei urmatoare situatie:
Am o societate comerciala cu activitatea suspendata din martie 2009 la care am obtinut si regimul de declarare derogatoriu de la Adminstratia Financiara, asa ca in acest moment nu mai am nici o grija... dar se pare ca la sfarsitul anului vor fi cateva intrebari la care nu le stiu raspunsul.

Conform art 59 din OMFP 1752/2005:
"1) La fiecare data a bilantului:
a) Elementele monetare exprimate in valuta (disponibilitati si alte elemente asimilate, cum sunt acreditivele si
depozitele bancare, creante si datorii in valuta) trebuie evaluate si raportate utilizand cursul de schimb comunicat
de Banca Nationala a Romaniei si valabil la data incheierii exercitiului financiar. Diferentele de curs valutar,
favorabile sau nefavorabile, intre cursul de la data inregistrarii creantelor sau datoriilor in valuta sau cursul la care
au fost raportate in situatiile financiare anterioare si cursul de schimb de la data incheierii exercitiului financiar, se
inregistreaza, la venituri sau cheltuieli financiare, dupa caz."

Conform Ordinului 1221/2009 privind Procedura de aprobare a regimului de declarare derogatoriu am declarat pe propria raspundere ca nu obtin venituri din exploatare, venituri financiare, venituri extraordinare si/sau alte elemente similare veniturilor;

Ce se intampla cand voi inregistra aceste diferente de curs din evaluare la venituri din diferente de curs? O sa pierd regiumul derogatoriu, societatea ramanand cu activitatea suspendata, urmand ca apoi sa fac o noua cerere pt acordarea regimului de declarare derogatoriu???
Spuneti-mi va rog daca am procedat corect neinregistrand amortizarea imobilizarilor pe perioada in care activitatea este suspendata (eventual si actul normativ care prevede acest lucru)

Va multumesc mult!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL