Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul TVA achizitii intracomunitare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3.5

Salt la continut


Calcul TVA achizitii intracomunitare


101 replies to this topic

#51 florinval90

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 16 March 2008 - 06:28 PM

Exista un formular tip pentru adresa care se face la administratie pentru verificarea VAT-ului?



#52 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 March 2008 - 07:22 PM





#53 Xuletzu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 March 2008 - 09:01 PM

Vezi postareainspector, la Mar 7 2008, 05:31 PM, a spus:

am urmatoarea problema:am o achizitie intracomunitara de marfuri.tara de origine este italia.marfa trece prin turcia si din turcia ajunge in romania.Cum ma inregistrez?in acest caz avem taxare inversa?si daca nu cum apar inregistrarile?spuneti-mi unde apare in codul fiscal acest lucru?multumesc

Asadar, daca marfa vine din Italia, inseamna ca ai factura de la furnizorul din Italia, deci achizitie intracomunitara.
In acest caz inregistrezi
371=401.furnizor Italia Val in EUR*Curs BNR la data facturii
4426=4427

Daca Furnizorul tau este din Turcia deci factura (invoice)este de la furnizor din Turcia este achizitie Extracomunitara, si in acest caz trebuie sa platesti TVA in VAMA, se intocmeste DVI, iar inreg. ar fi:
371=401.furnizor Turcia
4426=401.VAMA

Sper ca am fost de ajutor.



#54 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 24 March 2008 - 08:21 PM

am si eu nevoie sa-mi deschida ochii cineva..............nu mai pot sunt disperata.....cu AIC.
Bunurile second hand achizitionate din UE se supun taxarii inverse sau sunt scutite?Pe factura scrie"non imponibile art.41 DL513".
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#55 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 24 March 2008 - 08:38 PM

Vezi postareaMadalira, la Mar 24 2008, 08:21 PM, a spus:

am si eu nevoie sa-mi deschida ochii cineva..............nu mai pot sunt disperata.....cu AIC.
Bunurile second hand achizitionate din UE se supun taxarii inverse sau sunt scutite?Pe factura scrie"non imponibile art.41 DL513".

Nu am activitate de second hand, dar am primit si eu acest material, de la...unde am un abonament la o publicatie de spacialitate(contabilitate), nu l-am studiat, dar ti-l trimit, poate te ajuta...E cam stufos!

Bunurile second-hand sunt bunurile mobile corporale care pot fi refolosite in starea in care se afla sau dupa efectuarea unor reparatii.
Practica ne confirma ca multe firme din Romania, inregistrate in scopuri de T.V.A. in Romania, achizitioneaza astfel de bunuri de la diverse firme stabilite in comunitate.
Acesti furnizori au fie calitatea de proprietari ai acelor bunuri, fie calitatea de revanzatori ai acelor bunuri. in functie de calitatea furnizorului, se aplica regimul normal de taxare sau regimul special de taxare.
Astfel pentru achizitiile intracomunitare de bunuri second-hand avem doua regimuri de taxare:
a) regimul normal de taxare
Acest regim este aplicabil daca furnizorul este proprietar al bunurilor, de exemplu un autoturism din patrimoniul vanzatorului care decide vanzarea acesteia.
Vanzarea bunurilor reprezinta pentru furnizor o livrare intracomunitara in statul sau, scutita cu drept de deducere a T.V.A. in situatia in care cumparatorul ii comunica codul sau de inregistrare in scopuri de T.V.A. eliberat de autoritatile fiscale din Romania.
Pentru cumparatorul din Romania, operatiunea reprezinta o achizitie intracomunitara taxabila in Romania prin formula contabila
4426 = 4427
Operatiunea se declara de catre cumparatorul din Romania la achizitii intracomunitare prin decontul de T.V.A. cod 300 si prin declaratia recapitulativa trimestriala, cod 390.
Daca o firma din Romania, efectueaza o astfel de operatiune, bunurile achizitionate pot fi comercializate pe teritoriul Romaniei in regim normal de taxare cu cota standard T.V.A., indiferent de faptul ca desfasoara o activitate de comert cu amanuntul sau o activitate de comert cu ridicata.
Aplicata pieselor de schimb achizitionate ca atare sau provenite din dezmembrarea mijloacelor de transport radiate din circulatie.
Regimul normal de taxare se poate aplica chiar daca bunurile comercializate sunt second-hand. Deci, regimul normal de taxare se poate aplica chiar daca bunurile
comercializate sunt second-hand.
b)regimul special de taxare
Acest regim este aplicabil daca furnizorul este o firma revanzatoare, de exemplu, o firma care achizitioneaza un autoturism, il dezmembreaza si vinde piesele de schimb astfel rezultate.
Vanzatorul taxeaza contravaloarea bunurilor livrate cu cota de T.V.A. aplicabila in statul sau, utilizand astfel regimul special. in astfel de situatii, achizitiile intracomunitare de bunuri second-hand nu se incadreaza la operatiuni impozabile in Romania deoarece operatiunea este taxata de furnizor, in statul membru de unde are loc livrarea bunurilor respective.
Aceasta modalitate de taxare se numeste "regim special" si este reglementata prin art. 126, alineatul 8, lit. c.
Pe factura emisa, furnizorul din statul membru trebuie sa inscrie pe factura mentiunea "regim second-hand", astfel incat atat cumparatorul din Romania cat si organul competent de inspectie fiscala sa fie in masura sa aprecieze utilizarea corecta a regimului de taxare pentru operatiunea de achizitie intracomunitara efectuata pe teritoriul
Romaniei.
Operatiunea se declara de cumparatorul din Romania prin decontul de T.V.A., cod 300 la achizitii neimpozabile, dar nu se raporteaza prin declaratia recapitulativa
trimestriala, cod 390.
Daca o firma din Romania, efectueaza o astfel de operatiune, bunurile achizitionate trebuie comercializate pe teritoriul Romaniei prin aplicarea regimului special de taxare doar pentru marja profitului. Marja profitului este reprezentata de diferenta dintre pretul de cumparare si pretul de vanzare aplicat de firma dvs. In calitate de firma revanzatoare.
Pretul de vanzare este format din:
- pretul de cumparare;
- impozitele si taxele (inclusiv T.V.A. aplicata de furnizorul din Comunitate);
- alte cheltuieli: comision, ambalare, transport si asigurare.
Asa cum rezulta din art. 1522 "Regimuri speciale pentru bunurile second-hand", alineatul 2, firmele din Romania sunt obligate sa aplice regimul special numai daca achizitia bunurilor s-a efectuat de la urmatoarele categorii de furnizori din cadrul Comunitatii:
1. furnizori persoane neimpozabile (de exemplu, o persoana fizica);
2. furnizori persoane impozabile care nu si-au exercitat dreptul de deducerea a T.V.A. la momentul achizitiei acelor bunuri . in acest sens, daca nu este o firma revanzatoare, furnizorul din Comunitate este obligat sa inscrie pe factura, in mod expres, ca pentru acel bun nu s-a dedus T.V.A. la momentul achizitiei;
3. o intreprindere mica pentru care acel bun pe care l-a livrat a facut parte din bunurile sale de capital. Acest fapt trebuie mentionat de catre furnizor pe factura emisa.
4. o firma revanzatoare care a supus livrarea acelui bun regimului special de taxare conform mentiunilor inscrise pe factura.
Deci, daca doriti sa comercializati bunuri prin aplicarea regimului special, trebuie sa analizati daca furnizorii dvs. se incadreaza intr-una din cele patru categorii enumerate.
Daca se incadreaza, aplicati regimul special cu observatia ca nu aveti dreptul sa va exercitati dreptul de deducere a T.V.A. aferenta bunurilor achizitionate destinate revanzarii.
Daca aplicati acest regim nu trebuie sa apelati la formula
4426 = 4427
care in fapt reprezinta o modalitate de exercitare a dreptului de deducere a T.V.A.

Daca aplicati regimul special, trebuie sa organizati evidenta fiscala pe baza unui registru special al bunurilor vandute in cadrul acestui regim si pe baza unor situatii intocmite pentru determinarea T.V.A. colectata.
Daca nu aplicati regimul special, evidenta fiscala a T.V.A. se organizeaza in mod obisnuit, pe baza jurnalului de vanzare si cumparare.
Referitor la decontul de T.V.A., daca aplicati regimul special, inscrieti la randul 7 din formularul reglementat prin O.M.E.F. nr. 94 din 17 ianuarie 2008 (M.Of. nr. 68 din 29 ianuarie 2008) doar baza de impozitare (marja profitului) si T.V.A. aferenta, nu valoarea totala a bunului vandut.
In situatia in care se achizitioneaza produse second-hand, indiferent de faptul ca aplicati regimul normal de taxare sau regimul fiscal, d.p.d.v. financiar-contabil trebuie sa procedati astfel:
- daca piesele de schimb sunt achizitionate ca atare,de sine-statator, intocmiti nota de intrare-receptie pe baza facturii primite de la furnizor;
- daca achizitionati autovehicole radiate, numiti o comisie de dezmembrare care are obligatia sa intocmeasca nota de intrare-receptie a bunurilor rezultate din
dezmembrare, dar nu inainte de a da o valoare de piata acelor piese de schimb second-hand.
- chiar daca sunt piese de schimb auto, bunurile receptionate se inregistreaza in contul "marfuri" deoarece sunt destinate vanzarii ca atare, nefiind folosite pentru reparatiile curente ale autovehicolelor din patrimoniul firmei dvs.:
371 = 401
- in functie de tehnica comerciala de vanzare (cu amanuntul sau cu ridicata) se utilizeaza casa de marcat sau se emite factura catre cumparator;
- in functie de regimul de taxare aplicabil, se colecteaza T.V.A.: fie la marja profitului, fie la valoarea totala a bunului evaluat de comisia de dezmembrare;
- efectuati urmatoarele inregistrari contabile:
a) pentru regimul special:
411 = %
707 (costul de achizitie)
704 (marja profitului)
4427 (T.V.A. colectata doar la marja profitului)
b) pentru regimul normal :
411 = %
707 (costul de achizitie, sau costul evaluat prin dezmembrare, inclusiv adaosul comercial )
4427 (T.V.A. colectata la intreaga valoarea din contul 707)
- descarcarea de gestiune a marfurilor vandute, indiferent de regimul de taxare aplicat:
607 = 371
Pentru a avea un document justificativ de obtinere a pieselor din dezmembrare, se recomanda sa utilizati, orientativ, modelul de proces verbal de scoatere din functiune a mijloacelor fixe/de declasare a unor bunuri materiale (Cod 14-2-3/aA) din cadrul O.M.F.P. nr. 1850 din 14 decembrie 2004 privind registrele si formularele financiar-contabile (M.Of. nr. 23 bis din 7 ianuarie 2005).
Acest proces verbal, impreuna cu nota de intrare-receptie reprezinta un document de predare la magazie a pieselor si componentelor rezultate si de inregistrare a intrarilor in evidenta contabila a firmei dvs.



#56 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 24 March 2008 - 09:04 PM

multumesc mult pentru raspuns.Pe factura cu pricina nu scri ca bunurile sunt sh, nici ca s-a aplicat regimul special.........nu scrie decat" non imp.art.41".Eu aplic regimul normal de taxare si nu au decat inspectorii fiscali sa faca sapaturi si sa vada ca e cu taxare inversa operatiunea sau se incadereaza la scutit.
Oricum am citit art.126 alin8 CF lit. c si tot nu inteleg nimic la ora asta.Ma gandesc ca daca ma incadram la acest pct.c furnizorul tb.sa-mi scrie la cota tva cf.art.26 titlul B al Directivei a sasea privind tva.
"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#57 laguna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 145 Postari:

Postat 25 March 2008 - 06:53 PM

nu inteleg, si poate ma ajuta cineva, de ce la art 157(2), se spune ca se face taxare inversa pentru achizitia intracomunitara, dar se face referire la art 150 alin 1 lit b-g, unde se vorbeste de servicii, nu de achizitii?



#58 carmen_lutu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 March 2008 - 02:42 PM

buna ziua
am si eu o problema si anume
firma la care lucrez a primit de la o firma din austria o fact de bilete de avion cu tva
si aici intervine problema pt ca aceste bilete au fost refacturate catre o alta firma din romania
practic firma la care lucrez a platit aceste bilete dar nu pentru ea ci pentru o alta firma
cum inregistrez fact de la fz din austria si cum inregistrez tva ?
si cum fac fact catre firma din romania?
va multumesc mult



#59 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 April 2008 - 04:34 PM

Vezi postarealaguna, la Mar 25 2008, 07:53 PM, a spus:

nu inteleg, si poate ma ajuta cineva, de ce la art 157(2), se spune ca se face taxare inversa pentru achizitia intracomunitara, dar se face referire la art 150 alin 1 lit b-g, unde se vorbeste de servicii, nu de achizitii?

Eu citesc asa..

ART. 157
Plata taxei la buget
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), persoana impozabilă înregistrată conform art. 153 va evidenția în decontul prevăzut la art. 156^2, atât ca taxă colectată, cât și ca taxă deductibilă, în limitele și în condițiile stabilite la art. 145 - art. 147^1, taxa aferentă achizițiilor intracomunitare, bunurilor și serviciilor achiziționate în beneficiul său, pentru care respectiva persoană este obligată la plata taxei, în condițiile art. 150 alin. (1) lit. b) - g).



#60 ELVILA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 08 April 2008 - 11:44 AM

Am urmatoarea problema: fac achizitie intracomunitara de la o firma din Belgia neinregistrata in scopuri de TVA. Cum fac? platesc acest TVA la buget?



#61 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2008 - 01:15 PM

daca firma vanzatoare nu este platitoare de tva, care este problema ta?...este ca si cum cumperi din tara, de la un neplatitor de tva.
Madalina



#62 ELVILA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 08 April 2008 - 06:40 PM

Conform codului fiscal persoana obligata a plata in cazul AIC este cel care face achizitia, iar locul este cel in care se gasesc bunurile in momentul in care se termina expedierea. Ce inseamna asta?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 October 2008 - 06:50 PM
citare mesaj anterior




#63 Gabriella_z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Deva

Postat 11 April 2008 - 04:47 PM

Inseamna ca tu trebuie sa platesti TVA pentru ca ai facut AIC iar bunurile raman la tine deci este TVA romanesc. Daca firma respectiva nu are cod de TVA atunci operatiunea nu este scutita de TVA si tu trebuie sa platesti TVA 19% la statul Roman. Trebuie sa calculezi TVA si sa-l platesti, va fi TVA deductibil. Practic se intampla ca la vechile importuri doar ca nu ai declaratie vamala de import ci iti calculezi tu TVA-ul.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 October 2008 - 06:50 PM
citare mesaj anterior




#64 carmencita76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 14 April 2008 - 11:36 AM

buna,
am si eu o intrebare referitoare la problema de mai sus, cind calculez tva-ul, in programul de contabilitate, introduc factura normal fara tva, fac o factura de tva separat tot pe furnizorul respectiv?si mai departe daca am incarcat soldul furnizorului cu tva-ul aferent cum ma scap de el?Ca eu ii platesc doar cit este factura, fara tva-ul pe care l-am calculat eu.



#65 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 April 2008 - 05:30 PM

Vezi postareaMARYSA ST, la Mar 24 2008, 09:38 PM, a spus:

Astfel pentru achizitiile intracomunitare de bunuri second-hand avem doua regimuri de taxare:
a) regimul normal de taxare
Acest regim este aplicabil daca furnizorul este proprietar al bunurilor, ...........
b)regimul special de taxare
Acest regim este aplicabil daca furnizorul este o firma revanzatoare, .............
Eu inteleg ca regimul special de taxare se aplica in cazul in care achizitionezi bunuri second hand de la o firma revanzatoare , pentru revanzare (comert).

Dar daca autovehiculul l-am cumparat pentru a-l folosi in firma la transport marfa, cum e?
Pe traducerea facturii scrie " este o livrare intercomunitara fara TVA".

Multumesc f.mult pentru ajutor. L-am prins pe Dumnezeu de un picior cu forumul asta. :pullhair:

Revin cu raspunsul: in acest caz, firma inregistrata in scopuri de TVA, va datora TVA 19% in Romania si va aplica regimul taxarii inverse.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2009 - 11:42 PM




#66 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 April 2008 - 08:11 AM

Vezi postareaGabriella_z, la Apr 11 2008, 05:47 PM, a spus:

Inseamna ca tu trebuie sa platesti TVA pentru ca ai facut AIC iar bunurile raman la tine deci este TVA romanesc. Daca firma respectiva nu are cod de TVA atunci operatiunea nu este scutita de TVA si tu trebuie sa platesti TVA 19% la statul Roman. Trebuie sa calculezi TVA si sa-l platesti, va fi TVA deductibil. Practic se intampla ca la vechile importuri doar ca nu ai declaratie vamala de import ci iti calculezi tu TVA-ul.

Gabriella,
Eu am o parere diferita.
Orice societate, in orice stat membru UE, care desfasoara operatiuni impozabile cum sunt livrarile de bunuri trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA. Exista o singura exceptie, si anume aplicarea regimului special de scutire pt intreprinderile mici. Plafonul, care este 35.000 eur in Romania, difera de la tara la tara, dar in esenta operatiunile acestor societati sunt scutite de TVA. Prin urmare nu exista nici obligatia beneficiarului de a inregistra TVA prin taxare inversa pt achizitiile intracomunitare de la societati neplatitoare de TVA.

Din punct de vedere al VIES, daca firma din Romania inregistreaza TVA taxare inversa pt o achizitie de la o persoana neplatitoare de TVA din alt stat membru, vor aparea discrepante in sistemul VIES deoarece:
- furnizorul nefiind platitor de TVA nu va declara livrarea;
- beneficiarul platitor de TVA va declara achizitia.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 October 2008 - 06:51 PM




#67 GOIA ADRIAN-NICOLAE

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:GALAUTAS - HARGHITA

Postat 25 April 2008 - 06:28 PM

Dar ce parere aveti de pozitiile 4 si 4.1 din decontul de TVA?
4. Achizitii intracomunitare de bunuri pentru care cumparatorul este obligat la plata TVA, din care:
4.1. Achizitii intracomunitare de bunuri pentru care cumparatorul este obligat la plata TVA, iar furnizorul este inregistrat in scopuri de TVA in statul membru din care a avut loc livrarea intracomunitare.
Eu de aici inteleg ca la pct. 4 se introduc toate achizitiile intracomunitare indiferent daca furnizorul este inregistrat sau nu in scopuri de tva, iar la pct. 4.1. achizitii de la furnizori care sunt inregistrati in scopuri de TVA, punct care trebuie sa coincida cu declaratia 390. Oricum saptamana viitoare o sa dau un telefon la finante ca sa fiu sigur.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 October 2008 - 06:51 PM
citare mesaje anterioare

ADITA



#68 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 02 May 2008 - 01:55 PM

Buna ziua,

Daca cineva ma poate ajuta si pe mine cu o lamurire referitoare la achizitii intracomunitare.....va rog....

Firma achizitioneaza un mijoc de transport din Germania, de la o firma platitoare de TVA. Factura e in Euro fara TVA (10.000 EURO).
In conta eu fac N.C. 213 = 401 37.000 Ron (10.000 Euro * 3.7 Ron/Euro - cursul BNR din ziua facturarii)
4426=4427 7.030 Ron (19%)

Problema acum apare. Eu platesc factura de 10.000 Euro prin banca, din contul firmei, deschis la o banca, in euro, deci 10.000 Euro. Pe extrasul de cont, apare plata 10.000 Euro si echivalentul in Lei al sumei pe care eu o platesc firmei din Germania, respectiv 37.100 Ron la cursul bancii respective. Diferenta de 100 Ron ce reprezinta pt mine si cum o inregistrez in conta, daca eu sunt obligata ca mijlocul fix sa-l inregistrez la cursul BNR si nu la cursul bancii, la care fac si plata?

Daca ma poate ajuta cineva, va rog?



#69 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2008 - 05:54 PM

Vezi postareacrisstina, la May 2 2008, 02:55 PM, a spus:

eu platesc firmei din Germania, respectiv 37.100 Ron la cursul bancii respective. Diferenta de 100 Ron ce reprezinta pt mine si cum o inregistrez in conta,

Diferenta de 100 lei e diferenta de curs valutar.

Cand faci plata faci 401=5124 cu 10.000 eur( la cursul din ziua facturii) si 665=5124 cu 10.000*(cursul din data platii-cursul de pe factura, care trebuie sa-ti dea 100 din ce ai spus tu).

Aceasta postare a fost editata de Ligia Georgescu: 02 May 2008 - 06:04 PM




#70 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 02 May 2008 - 06:09 PM

Multumesc foarte mult pentru raspuns, Ligia.






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL