Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
control ITM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


control ITM


125 replies to this topic

#61 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 04 March 2008 - 12:46 PM

eu pentru control ITM - relatii munca- am primit hartiutza cu ce acte sa ma duc la ei la control, dar cand m-au sunat de la ITM ca vin la vizita, a fost control pe SSM...



#62 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 04 March 2008 - 06:26 PM

In general, se trimit acele invitatii pentru a evita o deplasare la sedii de firme la care nu gasesti pe nimeni,,,
Este absolut corect s vina neanuntati. Se numeste control inopinat.

iuliana



#63 CORINA_BC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 18 October 2008 - 06:15 PM

buna seara ..am si eu o intrebare intrebatoare...ca m-am cam pierdut :)

prin iunie am avut control de la itm in urma caruia am primit amenda de 3000 ron., nu conteaza de ce si cum, cert e ca avocata ne-a sfatuit sa contestam procesul verbal. Zis si facut. primul termen dupa 2 luni si ceva(septembrie), al doilea....sfarsitul lui octombrie. la inceputul lui octombrie primesc somatie de la AF sa platesc amenda in termen de 15 zile.....eu care credeam ca se suspenda amenda pana la hotararea instantei. ce fac? o platesc sau nu?
va rog raspundeti-mi repede...pls...:)



#64 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 18 October 2008 - 07:53 PM

Eu stiu ca se suspenda . Trebuie sa le duci dovada actionarii in judecata.



#65 lagaman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 19 January 2009 - 03:08 PM

Vezi postarealyv, la Oct 18 2008, 08:53 PM, a spus:

Eu stiu ca se suspenda . Trebuie sa le duci dovada actionarii in judecata.


nu le du nimic. daca nu stiu si nu se prezinta ai sanse tu mai mari de castig. fi insa sigur ca a fost depusa bine.

poti eventual sa bagi in proces ca te hartuiesc in continuare cu hartii si somatii!



#66 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2009 - 03:16 PM

Vezi postarealyv, la Oct 18 2008, 07:53 PM, a spus:

Eu stiu ca se suspenda . Trebuie sa le duci dovada actionarii in judecata.
asa sa faci !! :thumbup: ascult-o pe lyv ca stie ce vb !!

lagaman, e vb de AF (adm. fin) nu de ITM, despre somatia de la AF intreaba Corina.
daca nu face ce spune lyv si face ca tine, AF-ul nu are de unde sa stie ca amenda e suspendata si ii va bloca toate conturile bancare declarate daca nu are bani in ele ca sa-si recupereze creanta !! daca are, atunci ii debiteaza contul automat, fara permisiunea firmei !!
pt. deblocarea conturilor bancare, tot la AF ajunge cu dovada actionarii in judecata, asa ca sfatul tau e GRESIT !! :frusty: si ii poate aduce mari batai de cap si mari probleme !!



#67 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 January 2009 - 03:46 PM

Dupa lege, plangerea impotriva PV se depune la institutia care a dat amenda:
Ordonanţă nr. 2/2001, art. 32:

Citeaza

(1) Plângerea însoţită de copia de pe procesul-verbal de constatare a contravenţiei se depune la organul din care face parte agentul constatator, acesta fiind obligat să o primească şi să înmâneze depunătorului o dovadă în acest sens.
 (2) Plângerea împreună cu dosarul cauzei se trimit de îndată judecătoriei în a cărei circumscripţie a fost săvârşită contravenţia.
 (3) Plângerea suspendă executarea. Plângerea persoanelor prevăzute la art. 31 alin. (2) suspendă executarea numai în ceea ce priveşte despăgubirea sau, după caz, măsura confiscării.

Exista si Decizia Curţii Constituţionale nr. 953/2006, prin care se admite excepţia de neconstituţionalitate ale art. 32 alin. (1)
Dar, majoritatea instantelor nu privesc cu ochi buni depunerea plangerii direct in instanta...

Aceasta postare a fost editata de marian.apetre: 19 January 2009 - 03:49 PM




#68 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2009 - 03:55 PM

multumim, marian :frusty:

problema Corinei era ce sa faca cu somatia de la adm. fin. ... dar e f bine ca ne-ai dat baza legala pt. suspendare, chiar e bine venita.

dragilor, oricum subiectul e vechi din oct 2008, adica de acum 3 luni, pt. Corina nu mai are nici o importanta - probabil ca sit cu AF s-a rezolvat deja.

lagaman nu s-a uitat la data, a reactivat, cu un raspuns, un topic inactiv (nu-i problema in esenta, raspunsul putea folosi altcuiva), eu si marian am scris "la rand" desi pt. corina nu mai conta, insa poate conteaza pt. altii care, Doamne fereste, se vor afla in sit. Corinei...

am dezgropat mortii, speram cu folos :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 January 2009 - 11:02 PM




#69 pctelnet

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 March 2009 - 04:01 PM

Buna ziua.

Scriu pe scurt.

Am cumparat de 1 an o firma, din ianuarie 2008, am schimbat conta, acum sunt super ok cu actele, dar............am un control miercuri de la itm si-mi cer actele din 1.04.2006 pana astazi.
Apai eu ce am preluat de la cei dinainte este proaf pulbere fina, lipsesc cateva declaratii, cateva state, cateva dovezi de plata la itm etc.

Stie cineva ce cer, ce urmaresc si ce amendeaza si cu cat oamenii astia?

Multumesc anticipat.



#70 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 09 March 2009 - 04:22 PM

In primul rand cum ai putut cumpara o firma fara sa o verifici bine de tot sau plateai bine o contabila sa verifice ea ce trebuie sa ai la dosar si-ti spunea imediat ce lipseste,eu asa am facut ptr o firma cumparata si cand am vazut ce avea prin balanta si am mai discutat si cu cumparatorul cateva lucruri i-am recomandat sa nu o cumpere ci sa faca alta de la zero,astea tot timpul au bube care ies mai tarziu la iveala.Pai ce sa vrea si ITM-ul statele lunar depuse cu dovada depunerii ,contractele de munca,de fapt dosarele complete ale angajatilor,registrul electronic al salariatilor,pontajele,instruirile de Protectia Muncii la zi si PSI(caietele acelea obligatorii) si binenteles plata comisionului ITM-ului,cere fisa de la ei si vezi cum apari in baza lor de date ,cu datorie,cu penalitati etc poate si aici e ceva de care sau legat ei.



#71 pctelnet

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 March 2009 - 04:48 PM

Vezi postareaiuli73, la Mar 9 2009, 04:22 PM, a spus:

In primul rand cum ai putut cumpara o firma fara sa o verifici bine de tot sau plateai bine o contabila sa verifice ea ce trebuie sa ai la dosar si-ti spunea imediat ce lipseste,eu asa am facut ptr o firma cumparata si cand am vazut ce avea prin balanta si am mai discutat si cu cumparatorul cateva lucruri i-am recomandat sa nu o cumpere ci sa faca alta de la zero,astea tot timpul au bube care ies mai tarziu la iveala.Pai ce sa vrea si ITM-ul statele lunar depuse cu dovada depunerii ,contractele de munca,de fapt dosarele complete ale angajatilor,registrul electronic al salariatilor,pontajele,instruirile de Protectia Muncii la zi si PSI(caietele acelea obligatorii) si binenteles plata comisionului ITM-ului,cere fisa de la ei si vezi cum apari in baza lor de date ,cu datorie,cu penalitati etc poate si aici e ceva de care sau legat ei.


Multumesc pt raspuns.

Poate am gresit, m-am uitat la portofoliul de clienti.
Ciudat este ca-mi cer de pe 01.04.2006 pana in prezent, de ce nu cer din 2004, sau 2005 sau din 2007 nu inteleg eu?
Contractele de munca......dosarul complet il avem.
Statele sunt lipsa cateva........lipsesc 2-3 luni din 2006.
De plata............sunt platiti ceva banuti in perioada ceruta de ei, sumele nu sunt mari, nu cred ca asta-i pb, probabil platim300-500 ron/an.
Registrul electronic este, cu intarziere si avertisment dar l-am facut.
Protectia muncii nu mi-au cerut, nici PSI.



#72 raluk_krmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 30 March 2009 - 10:34 AM

BUNA

Am si eu o rugaminte....
Am avut de curand control de la itm si mi- au spus ca soferul pe care l-am angajat trebuie sa aibe studii medii. Unde este mentionat ca daca vrei sa angajezi sofer acesta trebuie sa aibe studii medii? Omul pe care il am eu are aproape 30 de ani de condus dar nu are decat 8 clase.



#73 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 March 2009 - 11:00 AM

conducatorii auto sunt incadrati in grupa a 8 a. iar codul COR la grupa a8a, spune asa:calificarea necesara indeplinirii sarcinilor se dobandeste in licee de specialitate, scoli profesionale sau prin practica la locul de munca. clar ca de practica la locul de munca nu poate fi vorba in cazul soferilor, deci ramane liceul de specialitate sau o scoala profesionala.



#74 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 30 March 2009 - 11:00 AM

vezi in Ordinul MMPS privind aprobarea Clasificarii ocupatiilor din Romania (C.O.R.) nr. 138 din 17 aprilie 1995 cu modificarile la zi, unde pt sofer nivelul de instruire este 2(studii medii).

ups...se pare ca m-am suprapus cu Miky :sad:

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 30 March 2009 - 11:02 AM




#75 raluk_krmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 01 April 2009 - 02:18 PM

Vezi postareamarra_2000, la Mar 30 2009, 12:00 PM, a spus:

vezi in Ordinul MMPS privind aprobarea Clasificarii ocupatiilor din Romania (C.O.R.) nr. 138 din 17 aprilie 1995 cu modificarile la zi, unde pt sofer nivelul de instruire este 2(studii medii).

ups...se pare ca m-am suprapus cu Miky :sad:



multumesc



#76 Bogdan_fr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 18 June 2009 - 09:41 AM

Buna ziua,

As avea o intrebare si as vrea sa ma ajutati :

De curand am avut un control de la ITM si printre multe alte documente pe care le cer ei m-au luat la purecat despre o adresa (un fel de corespondenta intre firma si viitorul angajat) care trebuie sa fie la dosarul de personal. Am inteles ca firma ar trebuie sa faca adresa aceasta catre angajat dupa ce l-a selectat dupa un interviu si vrea sa-l angajeze si ca trebuie sa contina toate elementele principale din contractul de munca discutate in prealabil cu viitorul angajat



#77 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 18 June 2009 - 10:24 AM

mda...este obligatorie informarea salariatului si trebuie dovedita. De regula dovada o reprezinta CIM-ul si fisa postului, care reprezinta modul in care s-a concretizat informarea si negocierea.
Sa va arate unde scrie ca trebuie sa aveti corespondenta cu salariatul, altfel mergeti pe ce am spus mai devreme.



#78 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2009 - 10:26 AM

si ce cauta intrebarea ta la capitolul "casa de marcat " ?

fii mai atent unde postezi, altfel ramai fara mesaje si chiar fara dreptul de a posta.

topic mutat !



#79 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 22 June 2009 - 10:34 AM

Zilele astea se fac controale de la itm cu privire la autorizatia de pastrare a cartilor de munca la sediu.Daca nu am aceasta autorizatie si am pastrat si operat in cartile de munca ,ce sanctiune legala exista? Ei ma pun sa recalculez comisionul de la 0.25 la 0.75%.S-a mai confruntat cineva cu asa ceva???
elma



#80 ANGEL86

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 12 July 2009 - 04:39 PM

Buna ziua,

sunt secretara la o firma cu 40 de angajati. avem contract colectiv de munca incheiat acum cativa ani si valabil 10 ani. la controlul de la ITM mi s-a spus ca trebuie sa fac un act aditional, sau o anexa la acest contract prin care sa-l actualizez la nivel cu contractul colectiv de muna la nivel national.
nu stiu cum trebuie formulat si cum trebuie inregistrat: la ITM sau la Directia regionala a muncii.

daca puteti sa ma ajutati cu un model as fi recunoscatoare.

va multumesc,






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL