Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
control ITM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


control ITM


125 replies to this topic

#121 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 December 2014 - 11:24 AM

Sunt de parere cu Otilia: ati trecut in mod fals in CIM locul de desfasurare a activitatii.

In rest, daca n-ati delegat competentele, contractele se intocmesc si se transmit la sediul social. Si tot la sediu se pastreaza.

Personal as tine la sediul social un contract si unul (sau o copie) la pct.de lucru ... pentru ca la un control iti vor cere dosarele de personalsi va trebui sa le aduci!



#122 iuliapopescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 08 December 2014 - 03:03 PM

Notificarea trebuie facuta la ITM chiar daca punctul de lucru nu are delegata atributia de incheiere CIM? Noi vrem doar sa fie in ordine legal, ca ei sa lucreze la punctul de lucru acolo, dar toata documentatia sa fie intocmita si transmisa in revisal aici.
Cum se procedeaza cu notificarea?
Multumesc




#123 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2014 - 12:05 PM

Dupa informatiile mele, notificarea trebuie facuta chiar daca pct. de lucru nu are delegata atributia de incheiere CIM.
Notificarea este necesara mai ales pt. aspectele legate de SSM.

Un model ar fi de genul :

Antet

Catre: Inspectoratul Teritorial de Munca ........

Subscrisa S.C. ...................., cu sediul social in .................................. inregistrata in Registrul Comertului sub nr. .........., C.U.I. ...............reprezentata prin ..................– in calitate de Administrator/ Director vă informam că ne desfasuram activitatea si la punctul de lucru situat in (adresa) .................
Punctul de lucru mentionat nu are delegata atributia angajarii de personal si nici a intocmirii si raportarii Revisal.

Prezenta notificare se efectueaza in baza Hot. 1425/2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii securitatii si sanatatii in munca nr. 319/2006.
.

Anexam in copie certificatul de inregistrare la Registrul Comertului.

Administrator / Director

...........................



#124 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2014 - 12:28 PM

Am reusit sa vb la ITMB si am cerut info actualizate legate de notificarea unui pct. de lucru aflat in alt judet si raspunsul primit a fost ca NU este obligatorie notificarea de care spuneam mai sus ("nu exista obligativitatea" mi s-a spus).
Personal, eu as depune-o, totusi ... chiar daca nu exista obligativitatea resp. (ca sa n-am nici un fel de discutii, parerea mea..., dar voi puteti sa n-o depuneti)

aaaa, sa nu uit : mi s-a confirmat si faptul ca ambele ITM pot efectua controale !!



#125 iuliapopescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 09 December 2014 - 06:04 PM

Multumesc mult pentru raspunsuri si pentru amabilitate!



#126 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2014 - 12:48 PM

cu drag ! :smile:

cautand pe net (eram curioasa ce zic si altii), am vazut mesaje in care se spunea ca inspectorii ITM din tara au cerut notificarea aceea si in unele cazuri expuse chiar au aplicat amenzi daca ea lipsea. NU sunt mesaje f noi, dar nici f vechi (2011-2013, parca unul era chiar din 2014)... iar asta m-a facut sa va indemn la prudenta, oameni buni, chiar daca de la ITMB mi s-a spus f clar ca totusi nu exista obligativitatea.
ma gandesc ca e mai simplu sa depun o hartie care nu presupune cine stie ce efort, decat sa pierd o multime de vreme si de nervi contestand un PV de amenda... zic si eu ... :blush2:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL