Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
WINMENTOR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


WINMENTOR


125 replies to this topic

#101 softeconomic

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 27 April 2009 - 01:31 PM

Vezi postareaconstantini, la Jan 12 2009, 07:40 PM, a spus:

Si eu folosesc winmentor si stiu ca gindeste foarte bine contabil insa am o dilema permanenta : la comertul cu amanuntul,eu tin evidenta numai valoric, cu adaos comercial introdus in contab. pe baza de NIR nu reusesc sa deslusesc cum calculeaza K de descarcare de gestiune.este configurat din constante sa descare la rulaje dar eu as vrea sa stiu unde gasesc calculul facut de el ?
formula nu o gasesti fiindca e "arsa" in programul sursa .....



#102 constantini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:informatii

Postat 27 April 2009 - 01:45 PM

formula nu o gasesti fiindca e "arsa" in programul sursa .....
[/quote]

nu am inteles ce ai vrut sa-mi spui
Intre timp , la sugestia colegilor am cercetat raportul de descarc. de gestiune, unde am vazut coloana de K , la fiecare inregistrare dar, pe linga neclaritatea asta mai am un a,
la sf. lunii , dupa ce descarca cu K , calculat implicit mai face o inregistrare de corectie automata coeficient K , care iarasi imi scapa.
multumesc anticipat pentru raspunsuri




#103 constantini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:informatii

Postat 27 April 2009 - 01:54 PM

Vezi postareapetrisor, la Mar 28 2009, 12:41 AM, a spus:

Pt cine foloseste mentorul si are de calculat taxa fond mediu, am urmatoarea configurare care, cel putin, pe mine ma ajuta.
inteligenta treaba, multumesc



#104 andrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 04 May 2009 - 05:01 PM

salut!

aveti idee cum se inreg autofactura (cu TVA-ul aferent protocolului nedeductibil) in Mentor?

Merci mult, Andrea



#105 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 May 2009 - 08:29 AM

poate te ajuta

Fisiere atasate





#106 any12

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 12 October 2009 - 06:08 PM

am preluat o firma si sunt nevoita sa lucrez in winmentor . asadar am o multime de probleme.printre altele la notele contabile automate. de exemplu inchiderea automata de tva ,unde o gasesc si cum o anulez?. ma poate ajuta si pe mine cineva cu un manual de utilizare ? altul decit cel de pe net.multumesc



#107 ella_c

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 October 2009 - 08:04 AM

Exista firme specializate pe asistenta winmentor care te pot ajuta chiar la birouul unde lucrezi! posibil sa nu ai o configurare buna a programului. In mentor nu se poate anula inchiderea de tva. Societatea pe care o prelucrezi in mentor este cu tva trimestrial? Vrei sa anulezi pt ca iti face inchidere lunara? Altfel nu inteleg de ce ai vrea s-o anulezi ! Programul face inchiderea automat, mai putin 4423=4424



#108 any12

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 15 October 2009 - 10:00 AM

imi ramine sold in 4427. am o firma ce se ocupa cu vinzare de apartamente si are tva 5% dar si tva 19%, am analitice distincte.
de exemplu am in 4427.1-3734(5%) lei si 4427.2 (19%)-3130 lei imi ramine sold 604 diferenta dintre cele doua si daca incerc sa inchid manual nu imi preia din note contabile diverse inregistrarile

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 15 October 2009 - 01:59 PM




#109 SupremeOn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 15 October 2009 - 03:51 PM

Draga Ani,
1. te invit sa folosesti forum-ul in care ne scriem noi, utilizatorii acestui minunat program, care este WinMENTOR... adresa forum-ului este http://forum.winmentor.ro. Acolo vei primi raspunsuri de noi, care lucram zi de zi in WinMENTOR...
2. programul WinMENTOR este implicit setat sa realizeze automat inchiderea conturilor de tva. Nu face automat si regularizarea tva, deoarece aceasta operatie este responsabilitatea exclusiva a contabilului-sef si e bine sa fie facuta manual...
3. bineinteles ca "optiunea" de inchidere automata a tva-ului poate fi "oprita", daca doresti acest lucru, caz in care vei face tu inchiderea, printr-o banala nota contabila diversa...
4. daca firma lucreaza cu multiple cote de tva, cum este cazul tau (5% si 19%), NU ESTE NECESAR SA CREEZI ANALITICE la 4426, 27, si restul... se definesc pur si simplu cotele de tva, in nomenclatorul de cote tva...
5. presupun ca situatia "anormala" pe care o ai in prezent se datoreaza fie faptului ca analiticele tale au fost create gresit, fie datorita faptului ca este setat programul sa inchida automat tva-ul si s-au facut totusi si note contabile diverse asupra conturilor de tva, fie ambelor cauze.
6. pe site-ul producatorului progarmului vei gasi, pe langa acel ghid de utilizare minimal, si alte zeci de fisiere de documentatie, continand sute de pagini privitoare la solutii diverse...
7. ai spus ca ai o "multime de probleme"... sfatul meu sincer este sa apelezi la o firma care vinde WinMENTOR, pentru o zi de instruire, pentru o intelegere mai buna... stii, programul este foarte intuitiv in utilizare, dar cel mai important este sa stii sa faci si verificarile asupra a ceea ce s-a operat...
8. alta data cand pui o intrebare pe orice forum, pune-o toata, chiar daca e un pic mai lungutza... spre exemplu, in cazul de fata, trebuia sa spui din prima faptul ca ti-ai creat analitice la tva etc...
9. apartamentele sunt noi, da? :) :)

Multa bafta si spor in utilizarea uneltei magice care ne place atat de mult, WinMENTOR...



#110 SupremeOn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 15 October 2009 - 04:10 PM

"nu am inteles ce ai vrut sa-mi spui,.....
dar, pe linga neclaritatea asta mai am un a,
la sf. lunii , dupa ce descarca cu K , calculat implicit mai face o inregistrare de corectie automata coeficient K , care iarasi imi scapa.
multumesc anticipat pentru raspunsuri"


Pai tu ai citit ce am (sau ti-am) scris cu o pagina in urma? Corectia automata a coeficientului k o face pentru ca:
1. undeva in trecut s-a lucrat gresit (probabil s-a uitat sa se completeze pretul de inregistrare pe o livrare si sa se dea click pe preluare automata din stoc, deci, undeva, pretul de achizitie a ramas zero)...
2. pentru ca este setat sa o faca (corectia), dupa cum am scris cu o pagina in urma... daca se da jos setarea, nu o mai face... dar, e indezavantajul firmei...

Repet, vino pe forum-ul winmentor...

Bafta...



#111 any12

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 15 October 2009 - 07:09 PM

mersi mult de ajutor
asa este , trebuia sa dau mai multe detalii,dar eram pe fuga si sincer nu credeam ca mi se va raspunde asa de repede . e bine de stiut ca exista cineva care te ajuta . inca o data multumesc, si contez si pe viitor pe raspunsurile de pe forum

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 October 2009 - 08:07 PM




#112 siberianu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 October 2009 - 10:33 PM

Vezi postareamarlin, la Feb 19 2008, 11:22 PM, a spus:

Vezi postareamariana_flo, la Nov 28 2007, 03:43 PM, a spus:

eu lucrez de multi ani pe Winmentor. Pentru mine este cel mai bun program intalnit. Si.. am testat destule.

Faci cea mai buna alegere, lucrez cu el de la prima versiune.
Si eu am lucrat pana am pierdut cheia hasp sa vezi atunci ce relatie de 1000 sa 2000 euro o sa ai cu mentorul de albesti instantaneu. Se pare ca mai platesti odata programul asa ca renunti sau......



#113 Gigel76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 June 2010 - 02:29 PM

Si eu am lucrat pana am pierdut cheia hasp sa vezi atunci ce relatie de 1000 sa 2000 euro o sa ai cu mentorul de albesti instantaneu. Se pare ca mai platesti odata programul asa ca renunti sau......
[/quote]

Solutia este asa: [url="http://www.service-winmentor.ro/page/WinMENTOR/Protectia/Asigurare/"]http://www.service-winmentor.ro/page/WinME...ctia/Asigurare/[/url]



#114 Gigel76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 June 2010 - 02:39 PM

Vezi postareaella_c, la Oct 15 2009, 09:04 AM, a spus:

Exista firme specializate pe asistenta winmentor care te pot ajuta chiar la birouul unde lucrezi! posibil sa nu ai o configurare buna a programului. In mentor nu se poate anula inchiderea de tva. Societatea pe care o prelucrezi in mentor este cu tva trimestrial? Vrei sa anulezi pt ca iti face inchidere lunara? Altfel nu inteleg de ce ai vrea s-o anulezi ! Programul face inchiderea automat, mai putin 4423=4424

Eu cele mai multe solutii despre Mentor am gasit pe www.service-winmentor.ro, e facut de o firma din cluj si sunt la zi intotdeauna cu noutatile cu versiunile si au multe aplicatii la cerere, exista si newsleter gratuit. Vezi de exemplu TVA 24% in winmentor e afisat de ieri. Sper sa nu se considere publicitate eu pentru a afla informatii despre sistem am postat.



#115 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 July 2010 - 08:31 AM

modificare procent TVA

Fisiere atasate





#116 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 September 2010 - 04:25 PM

Buna ziua!

In cazul incare tin evidenta global valorica, observ ca nu-mi face descarcare agestiunii la facturile de iesire.Trebuie selectata cev a anume?La monetae vad ca e OK.



#117 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 02 October 2010 - 10:46 AM

Poate cineva sa ma ajute cu etapele necesare introducerii in program a noilor modele de jurnale vanzari si cumparari care se regasesc pe ftp.winmentor.ro? Am facut cu ceva timp in urma ,dar nu mai stiu exact cum se procedeaza. Stiu doar ca trebuie sa copii acele fisiere .ml sau .ml1 undeva....dar aici ma impotmolesc.



#118 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 November 2010 - 11:55 AM

Pentru inceput imi cer scuze daca am creat un nou topic fara sa fie nevoie, dar nu am gasit nimic cu winmentor.
As vrea sa intreb acele persoane care lucreaza cu acest program daca la evidenta valorica dupa ultima modificare au mai setat corectie automata coeficient adaos. Am intrebat un distribuitor al programului si a raspuns ca dupa instalarea ultimei variante nu mai trebuie sa selectez acest lucru, insa unele colege sustin ca da.
Multumesc anticipat!



#119 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 November 2010 - 01:36 PM

As vrea sa intreb acele persoane care lucreaza cu acest program daca la evidenta valorica dupa ultima modificare au mai setat corectie automata coeficient adaos. Am intrebat un distribuitor al programului si a raspuns ca dupa instalarea ultimei variante nu mai trebuie sa selectez acest lucru, insa unele colege sustin ca da.
Multumesc anticipat



#120 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 December 2010 - 11:01 PM

Am inregistrat cheltuielile de constituire si le-am amortizat.Imi puteti spune ce cod de clasificare ati ales pentru modulul imobilizari din winmentor?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL