Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
WINMENTOR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


WINMENTOR


125 replies to this topic

#81 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 November 2008 - 02:00 PM

Exista utilizatori de WinMentor care activeaza pe acest forum si care folosesc si aplicatii SFA (automatizarea fortei de vanzari)?

As dori sa aflu opinii in legatura cu aceste aplicatii. Sunteti multumiti? Ce probleme intampinati?

Multumesc mult.



#82 maruca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 24 November 2008 - 03:23 PM

Salut

Stie cineva de unde pot sa fac rost de o documentatie de instructiuni de utilizare a programului de Winmentor, una mai detaliata, pentru toate modulele, mai ales conta, salarii, mijloace fixe, productie, comercial?
multumesc




#83 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 24 November 2008 - 03:29 PM

poate te ajuta astea
http://89.137.17.205/public/solutii/



#84 alwana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 November 2008 - 04:36 PM

buna ziua...am si eu o problema : cum gasesc clientii neachitati in programul WinMentor?...plati catre furnizori...nu prea cunosc programul si imi trebuie neaparat situatia.Va multumesc .



#85 simona_iassy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:IASI jud. IASI

Postat 24 November 2008 - 05:59 PM

Analiticele la orice cont de terti (401,4111,461 etc) se vizualizeaza intr-un format gen: "client, suma neincasata" cu ajutorul balantelor parteneri. Nu am softul acasa sa-ti dau exact calea, undeva in liste, unde gasesti fisele partenerilor.



#86 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 24 November 2008 - 06:25 PM

Vezi postareaalwana, la Nov 24 2008, 05:36 PM, a spus:

buna ziua...am si eu o problema : cum gasesc clientii neachitati in programul WinMentor?...plati catre furnizori...nu prea cunosc programul si imi trebuie neaparat situatia.Va multumesc .

1. Liste -> mentor -> parteneri -> clienti datornici sau furnizori neachitati.
2. Liste -> mentor -> parteneri -> fisa analitica partener (poti alege pe fiecare cont sau pe toate conturile, in al doilea caz bifand 'da' la indiferent de tip contabil)
3. Liste -> mentor -> parteneri -> balanta sintetica parteneri (poti alege pe fiecare cont sau pe toate conturile, in al doilea caz bifand 'da' la indiferent de tip contabil). Totalul la fiecare cont trebuie sa fie egal cu soldul din balanta al contului respectiv.
4. Daca vrei sa vezi imperecherea dintre facturi cu chitante sau facturi cu OP: Liste -> comercial -> furnizori -> fisa plati la furnizor, iar pentru clienti, Liste -> comercial -> clienti -> fisa incasari facturi emise. Atentie, aici vezi doar cu ce chitanta, chitante, OP sau compensare s-a platit sau s-a incasat o factura, nu vezi soldul la partenerul respectiv.



#87 alwana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 November 2008 - 07:29 PM

Multumesc mult, mult, mult pt. raspunsuri.Imi sunt de mare ajutor... :lnr (51).Cu stima..Alina



#88 radoiemydor

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:IT

Postat 27 November 2008 - 07:39 AM

file:///C:/Siturile%20Mele/mentor/www.winmentor.ro/colaboratori.html
Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul .



#89 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 November 2008 - 10:13 AM

Nu pot accesa adresa aceasta.
Doream pareri ale utilizatorilor. Cunosc colaboratorii care apar pe site-ul Mentor.



#90 zara

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 27 November 2008 - 08:19 PM

La adresa afisata de lenuta.pop, in winmentor-fixed sunt sunt niste programele dar nu reusesc sa ma prind cum si la ce folosesc. Voi le-ati incercat?



#91 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 November 2008 - 11:21 AM

Pai, ar fi drivere pentru modele de case de marcat cu care lucreaza mentorul, care se copiaza in radacina programului, drivere pentru cheita, in cazul in care din diverse motive, calculatorul nu mai vede cheia, apoi setarile care se fac in borland fara de care nu functioneaza programul, o aplicatie care sterge automat fisiere de tip .lck si .net (mentlck), un plan de conturi gata configurat care se copiaza 'prin spate', si altele. Aceste aplicatii se fac de catre cei care implementeaza programul, nu trebuie sa le utilizeze contabilii.



#92 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 12 January 2009 - 10:39 AM

stie cineva cum pot inregistra in mentor o scoatere din evidenta a unor facturi neincasate care s-au prescris?

am rezolvat prin note contabile alegi din stanga partener

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 October 2009 - 08:09 PM




#93 constantini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:informatii

Postat 12 January 2009 - 07:40 PM

Si eu folosesc winmentor si stiu ca gindeste foarte bine contabil insa am o dilema permanenta : la comertul cu amanuntul,eu tin evidenta numai valoric, cu adaos comercial introdus in contab. pe baza de NIR nu reusesc sa deslusesc cum calculeaza K de descarcare de gestiune.este configurat din constante sa descare la rulaje dar eu as vrea sa stiu unde gasesc calculul facut de el ?



#94 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 25 February 2009 - 11:03 AM

stie cineva daca se poate introduce in mentor contract de munca cu 30 minute pe zi? din pdv al legii acum se poate daca se justifica activitatea dar nu pot introduce in mentor. adica pot dar nu iese declaratia de somaj. ma poate ajuta cineva?



#95 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 February 2009 - 09:21 PM

Vezi postareateofilia, la Jan 12 2009, 10:39 AM, a spus:

Vezi postareateofilia, la Jan 11 2009, 06:47 PM, a spus:

stie cineva cum pot inregistra in mentor o scoatere din evidenta a unor facturi neincasate care s-au prescris?
am rezolvat prin note contabile alegi din stanga partener

Nu cred ca e bine.Te-ai uitat dupa asta in fisa partener?
Mergi pe "compensare". Daca nu te descurci, te ajut.

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 25 February 2009 - 09:28 PM




#96 SupremeOn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 24 March 2009 - 12:34 AM

Vezi postareaDan Trocaru, la Nov 11 2008, 09:17 PM, a spus:

De aproximativ 4 luni folosesc WinMentor si am observat ca nu inchide conturile de TVA la sfarsit de luna (ramane sold atat pe 442.03 cat si pe 442.04). Ce se poate face pentru remedierea acestui neajuns ? Ce contari manuale trebuie facute? Ma poate ajuta cineva cu un sfat ?

Multumesc.

Draga Dan,
In primul rand, te invit sa folosesti forum-ul pe care ne intalnim noi, utilizatorii programelor WinMENTOR. Acesta este http://forum.winmentor.ro.
In al doilea rand, tu nu ai identificat un neajuns, ci o caracteristica buna, un feature, a programului. Tin sa te anunt ca WinMENTOR inchide foarte bine si corect conturile de tva, fie lunar, fie trimestrial, in functie de cum setezi tu. Mai mult, ele se inchid automat, fara ca tu sa faci nimic... Crede-ma ca stiu ce vorbesc, noi suntem firma de conta... problema este ca unii "contabili" nu au habar care este diferenta intre inchiderea tva-ului si regularizarea tva-ului.
in al treilea rand, orice soft ai folosi, regularizarea tva-ului NU TREBUIE SA SE FACA AUTOMAT! Regularizarea se face, intr-adevar, prin nota contabila, atunci cand vrei tu sa o faci... Nota contabila o tiparesti, si o semnezi. Pentru ca este resposabilitatea contabilului!
In al patrulea rand, nota contabila corecta de regularizare a tva-ului este 4424 = 4423 cu minus valoarea minima a soldurilor celor doua conturi (sper ca iti dai seama de ce). Nu ma mira deloc raspunsurile care le-ai primit pe acest forum, caci am observat f. multi useri care nu au habar ce inseamna contabilitate... in fine, ma opresc aici...
Deci, te invit pe forum-ul WinMENTOR, unde poti primi raspuns la toate intrebarile tale...



#97 SupremeOn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 24 March 2009 - 12:54 AM

Vezi postareaconstantini, la Jan 12 2009, 07:40 PM, a spus:

Si eu folosesc winmentor si stiu ca gindeste foarte bine contabil insa am o dilema permanenta : la comertul cu amanuntul,eu tin evidenta numai valoric, cu adaos comercial introdus in contab. pe baza de NIR nu reusesc sa deslusesc cum calculeaza K de descarcare de gestiune.este configurat din constante sa descare la rulaje dar eu as vrea sa stiu unde gasesc calculul facut de el ?

in primul rand, coeficientii k se vad in raportul de gestiune valoric, unde apar dupa fiecare operatie, asa cum apare si soldul; adica, sunt la locul lor, nu? tu unde te asteptai sa apara? Presupun ca, lucrand cu gestiuni valorice, stii foarte bine unde gasesti lista "raport de gestiune valoric", si o tiparesti in fiecare luna, si o pui la dosar, alaturi de alte liste, cum ar fi notele tip, balanta, etc, nu?

in al doilea rand, Mentor-ul este mult mai destept decat crede lumea... acei coeficienti k sunt folositi pentru a inregistra descarcarea din gestiune pe livrarea diverselor documente (facturi, monetare etc). Dar, daca utilizatorul uita sa completeze pretul de inregistrare si sa dea click pe preluare din stoc (pentru a se face descarcarea), deci raman valorile zero acolo, sau daca completeaza dinadins sume aiurea, atunci se "strica" coeficientii k. Asa ca, Mentor-ul poate fi setat ca, printre formulele contabile de inchidere automata, sa faca si o corectie a coeficientilor k... se uita la soldurile din 371,378,4428 si face note contabile de corectie...
Pentru a lucra corect, trebuie sa folosesti analitice la 371, 378 si 4428, pentru fiecare gestiune, si sa iti activezi "corectia automata", de la constantele de functionare, contabile, "corectie automata coef adaos=da", si apoi sa completezi la constante generale, conturii sintetice identificare stoc, constanta "sintetic pentru inchidere automata prin coeficient K" contul 371.x, unde x este analiticul gestiunii tale en-detail...

formulele contabile de corectie ale k-ului care au fost facute le gasesti la note tip, grupul "inchidere tva"...

in privinta formulei de calcul a coeficietului k, o gasesti in orice carte de contabilitate:). Poti face urmatoarea proba: creezi o firma goala, faci in ea setarile descrise mai sus, faci tre i aprovizionari, si faci 2 vanzari, intercalate intre ele (intre aprovizionari). Te uiti la raportul de gestiune, vezi coef k dupa fiecare operatie, si te uiti la suma care s-a descarcat cu ocazia fiecareia dintre cele 2 vanzari, si vei vedea ca este calculat k la carte, dupa formula... si vezi ca nu ai note de corectie (caci apar doar daca nu s-a lucrat corect la un moment dat)...

mult succes.



#98 SupremeOn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 24 March 2009 - 01:01 AM

Vezi postareamaruca, la Nov 24 2008, 03:23 PM, a spus:

Salut

Stie cineva de unde pot sa fac rost de o documentatie de instructiuni de utilizare a programului de Winmentor, una mai detaliata, pentru toate modulele, mai ales conta, salarii, mijloace fixe, productie, comercial?
multumesc

Pe site-ul producatorului gasesti sute de pagini cu documentatie... in plus, diverse firme din tara care vand Mentor au facut propria documentatie, lectii, tutoriale etc... noua ne-au pus pe server documentatie cei care au instalat si ne-au instruit... cel mai bine este sa ceri documentatie celor de la care ai cumparat programul... daca nu, site-ul producatorilor este ftp2.winmentor.ro, unde ai un folder "documentatie"...
Succes...



#99 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 March 2009 - 11:41 PM

Pt cine foloseste mentorul si are de calculat taxa fond mediu, am urmatoarea configurare care, cel putin, pe mine ma ajuta.

Fisiere atasate





#100 constantini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:informatii

Postat 31 March 2009 - 04:10 PM

[quote name='SupremeOn' date='Mar 24 2009, 12:54 AM' post='197515']
[
in primul rand, coeficientii k se vad in raportul de gestiune valoric, unde apar dupa fiecare operatie, asa cum apare si soldul; adica, sunt la locul lor, nu? tu unde te asteptai sa apara? Presupun ca, lucrand cu gestiuni valorice, stii foarte bine unde gasesti lista "raport de gestiune valoric", si o tiparesti in fiecare luna, si o pui la dosar, alaturi de alte liste, cum ar fi notele tip, balanta, etc, nu?

multumesc mult, verific acum rapoartele de gestiune valorice






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL