Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Urmatorul examen pt consultanti fiscali... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Urmatorul examen pt consultanti fiscali...


178 replies to this topic

#41 ica13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2007 - 04:13 PM

Ma bag si eu, va rog daca aflati cand este spuneti-mi si mie ca la sfarsitul lui septembrie trebuie sa nasc si sa-mi aranjez putin sa nu fiu in spital atunci.

Am eu codul fiscal actualizat la zi, sa reusesc doar sa-l export din program.



#42 ica13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2007 - 04:42 PM

si codul fiscal actualizat la data de astazi

Fisiere atasate





#43 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 23 August 2007 - 07:40 PM

ica13 am cautat sa gasesc o forma de cod fiscal care sa fie complet la zi. Iti multumesc din suflet pentru ce ai postat mai sus. :lostit (13): :good: :celb (6):



#44 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2007 - 07:57 AM

are cineva idee cat trebuie sa fie nota minima la examenul de admitere ? Exista si o proba orala ?



#45 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 August 2007 - 09:03 AM

Examenul e scris, iar pentru promovare trebuie sa acumulezi minim 80 de puncte din 100 posibile.
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#46 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 August 2007 - 09:05 AM

nota minima este 8. Se dau 40 intrebari tip grila cu 6 variante de raspuns , ptr a promova trebuie sa raspundeti la 32 de intrebari . Asa a fost pina acum .



#47 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 August 2007 - 09:10 AM

Asa-i. Daca transformi punctele in note iese minim 8. Dar foarte bine ai subliniat ca "asa a fost pana acum". Se poate schimba orice de la un examen la altul, mai ales la noi si mai ales ca urmatorul examen e primul organizat de CCF.
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#48 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2007 - 02:08 PM

View Postnemrac, on Aug 25 2007, 10:05 AM, said:

nota minima este 8. Se dau 40 intrebari tip grila cu 6 variante de raspuns , ptr a promova trebuie sa raspundeti la 32 de intrebari . Asa a fost pina acum .

am facut grilele dupa varianta A din iunie 2007 pe baza cunostintelor si am facut bine 22, adica am gresit 10 grile care erau in principal pe codul vamal. Va mai fi codul vamal in bibliografie ? Gradul de dificultate al problemelor este acelasi, adica toate se puncteza la fel ?

Tu ai dat acest examen ? cat sunt taxele dupa, poti sa te declari inactiv si cat poti sa fii inactiv ?



#49 Alisia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 26 August 2007 - 06:26 PM

Ma alatur si eu grupului
Adresa mea de mail este alisia_conta@yahoo.com



#50 Alisia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 27 August 2007 - 07:55 PM

Am trimis ieri un mail la adresa de mai jos cu intrebarea cand se va sustine urmatorul examen. Am primit acest raspuns:

Consultant Fiscal <consultant.fiscal@mfinante.ro> wrote:
"Potrivit prev.art.6 din Ordonanţa 71/2001 privind organizarea şi exercitarea activităţii de consultanţă fiscală modificată prin Ordonanţa de Urgentă 53/2007 examenul pentru atribuirea calităţii de consultant fiscal se organizează de Camera Consultanţilor Fiscali în baza unui regulament aprobat de consiliul Superior al Camerei.

În baza art.4 din Regulamentul pentru organizarea examenului de atribuire a calităţii de consultant fiscal aprobat prin Hotărârea 4/2007 de Consuliul Superior al Camerei data susţinerii, locul desfăşurarii examenului precum şi locul de depunere al dosarelor de înscriere şi perioada în care se depun se stabilesc prin hotărârea Consiliului Superior care se publică în Monitorul Oficial al României partea I, precum şi pe site-ul Camerei www.cameraconsultantilorfiscali.ro sau www.ccfiscali.ro.

În prezent nu este stabilită nici o sesiune de examen pentru anul 2007."



#51 Dexter11

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 29 August 2007 - 05:14 PM

In legatura cu vechimea de 5 ani - stie cineva daca au fost probleme la inscriere cu titulatura de "economist" pe cartea de munca? In COR e o plaja destul de larga in care s-ar incadra acest "economist". Trebuie oare adeverinta suplimentara de la angajator?
De asemenea, ce se intampla cand norma de 8 ore este compusa din 3 contracte, stiind ca pe cartea de munca este inscris unul singur.
Multumesc.



#52 tvasile

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 30 August 2007 - 08:51 PM

srie cineva daca se pate si cu derogare am 24 de ani am terminat anul trecut facultatea, am 5 ani expeienta si doar unul dupa facultate iar singura mea posibilitate este derogarea



#53 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 30 August 2007 - 09:32 PM

Pina la aparitia ordonantei 53 , a mers cu derogare de vechime . Acum trebuie sa ai 5 ani in cimpul muncii dupa ce ai luat licenta . Poate fi dovedit cu adeverinta de la angajator , si contractul de munca inregistrat in original - se considera vechime chiar daca ai doar 2 ore pe zi dar nu se pot cumula mai multe contracte in acelasi timp ptr diferenta de vechime lipsa . In ceea ce priveste daca am dat examen - raspunsul e da si am luat . Taxele de inscriere sint ptr pfa 1000 lei si taxa de activ 300 sau inactiv 100 .
Pentru mai multe relatii uitati-va pe situl http://www.cameracon...ilorfiscali.ro/



#54 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2007 - 07:30 AM

View Postnemrac, on Aug 30 2007, 10:32 PM, said:

Pina la aparitia ordonantei 53 , a mers cu derogare de vechime . Acum trebuie sa ai 5 ani in cimpul muncii dupa ce ai luat licenta . Poate fi dovedit cu adeverinta de la angajator , si contractul de munca inregistrat in original - se considera vechime chiar daca ai doar 2 ore pe zi dar nu se pot cumula mai multe contracte in acelasi timp ptr diferenta de vechime lipsa . In ceea ce priveste daca am dat examen - raspunsul e da si am luat . Taxele de inscriere sint ptr pfa 1000 lei si taxa de activ 300 sau inactiv 100 .
Pentru mai multe relatii uitati-va pe situl http://www.cameracon...ilorfiscali.ro/
taxa de 1000 lei se plateste anual ?



#55 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 August 2007 - 08:50 AM

nu , la inscriere in camera



#56 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2007 - 10:36 PM

View Postnemrac, on Aug 31 2007, 09:50 AM, said:

nu , la inscriere in camera
atunci taxa de 300 lei este anuala ? eu oricum nu indeplinesc conditiile de a avea vechime 5 ani dupa obtinerea licentei, am terminat in 2 ani si am doar 4 ani de vechime .... mai trebuie sa mai stau un an ...



#57 razvaning

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 04 September 2007 - 08:18 AM

kred c ma bag shi io
:notworthy:



#58 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 04 September 2007 - 09:25 AM

Am sunat ieri la Camera Consultantilor Fiscali si mi au spus ca nu va fi nici un examen in luna septembrie si nici nu se stie cand va fi urmatorul



#59 dorinela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 September 2007 - 09:08 PM

salut !
stie cineva cand se va desfasura un nou examen de consultant fiscal? Are cineva subiectele rezolvate de la examenele anterioare?
va multumesc!



#60 mamastrumf

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 September 2007 - 04:07 PM

Aveti cumva idee cand e primul examen in 2008? banuiesc ca anul asta nu mai e niciunul. Cat e taxa pana la urma? Ce acte trebuie pentru inscriere stiti? Merci anticipat :)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL