Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Concediul de odihna la contabili - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Concediul de odihna la contabili


93 replies to this topic

#21 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2008 - 10:33 AM

In nici un caz in tara (scump si servicii proaste)
Superb si ieftin Grecia (Platamonas,Paralia Cateryni ,Cipru, ) ori Turcia.
Cauti cazare pe internet.
F. important este ca te simti "turist" ,oamenii comportindu-se minunat.
Ma mir ca nu ai mai mers de atatia ani.
Pe noi (eu+sotul) asta ne tine sa nu clacam, gandul la vacanta...
Urmareste si cursele aviatice ,care fac reduceri f. mari daca cumperi bilete cu 2 luni inaintesi e super convenabil. Ajunge un bilet cu avionul la pretul unuia cu autocarul si cat timp si picioare umflate economisesti..



#22 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 12 February 2008 - 10:37 AM

Buna,
un sfat foarte important : NU te lua dupa cei care nu au fost in acele locuri !!!
Eu nu iti recomand Turcia . Am fost acolo, peisajele sunt superbe, atat! E foarte mare umezeala in aprtea asiatica, in partea Europei nu ai ce sa faci.
Au mancare foarte proasta, nu sunt curati, si serviciile nu sunt cele pe care le prezinta. Vorbesc strict de Kusadasi.
Si daca te duci undeva la all inclusive , mergi la cativa km de oras, si de plimbi doar in campusul lor.

Eu iti recomand Palma de MAllorca, acum depinde daca puteti merge cu avionul. Insula e foarte frumoasa, va inchiriati o masina si o vizitai pe toata. Puteti merge cu vaporul prin golfuri, mergeti sa vizitati pesterile, mergeti in oras la catedrala, magazine. Intr-o zi puteti da fuga pana la ibiza. Si se fac vreo 7 zile.
Eu vreau sa ajung vara asta in Tenerife.... :good: :good:

Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#23 ginxi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 12 February 2008 - 10:54 AM

Vezi postareaMarinna, la Feb 12 2008, 10:37 AM, a spus:

Buna,
un sfat foarte important : NU te lua dupa cei care nu au fost in acele locuri !!!
Eu nu iti recomand Turcia . Am fost acolo, peisajele sunt superbe, atat! E foarte mare umezeala in aprtea asiatica, in partea Europei nu ai ce sa faci.
Au mancare foarte proasta, nu sunt curati, si serviciile nu sunt cele pe care le prezinta. Vorbesc strict de Kusadasi.
Si daca te duci undeva la all inclusive , mergi la cativa km de oras, si de plimbi doar in campusul lor.

Eu iti recomand Palma de MAllorca, acum depinde daca puteti merge cu avionul. Insula e foarte frumoasa, va inchiriati o masina si o vizitai pe toata. Puteti merge cu vaporul prin golfuri, mergeti sa vizitati pesterile, mergeti in oras la catedrala, magazine. Intr-o zi puteti da fuga pana la ibiza. Si se fac vreo 7 zile.
Eu vreau sa ajung vara asta in Tenerife.... :good: :good:


[te sfatuiesc sa mergi in Malta sau in Rhodos .sunt absolut superbe amandoua insulele si daca ai chef sa vizitezi ceva ai ce sa alegi. nu vei regreta!]



#24 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 12 February 2008 - 11:44 AM

Citeaza

Au mancare foarte proasta, nu sunt curati, si serviciile nu sunt cele pe care le prezinta. Vorbesc strict de Kusadasi.
Si daca te duci undeva la all inclusive , mergi la cativa km de oras, si de plimbi doar in campusul lor.

Asa cum spuneam, acesta este dezavantajul major al turismului prin agentii, te duci unde te trimit si daca nu iti place, n-ai incotro, stai acolo, chiar daca 100 de metri mai incolo e o locatie superba la jumatate de pret fata de ce ai dat tu. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca esti legat de glie la locul de cazare in conditiile in care mergi cu transportul asigurat de agentie, mai ales in Turcia, unde marea majoritate a locatiilor sunt in afara localitatilor, imprastiate pe cei peste 1000 de km de litoral... Anyway, oriunde ai fi, la 30-50 euro/zi inchiriezi o masina si poti rezolva problema transportului daca vrei sa faci o excursie de o zi sau doua in zona.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#25 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 12 February 2008 - 12:05 PM

Atentie, Austria nu e o destinatie recomandabila in iunie anul asta, din cauza campionatului european de fotbal. Cred ca va fi mare aglomeratie...
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#26 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 12 February 2008 - 01:46 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Feb 11 2008, 08:13 PM, a spus:

dragilor si bunilor, va rog mult de tot sa ma ajutati cu sfaturi in urm. problema :

vreau sa plec in concediu anul asta, prin iunie, dupa 10 ani in care n-am mai fost nicaieri !! simt ca nu mai rezist daca nu ma odihnesc un pic in vara asta, pe cuvant ca NU MAI POT ... ma gandesc la o saptamana de concediu adevarat, nu mai mult. as prefera undeva in tara, dar nu resping nici varianta externa, pretul total cam 1000 euro/ 2 pers., dar daca stiti ceva minunat, mai pun bani sa ajunga si la 1500 euro/ 2 pers.



Telenovelele sa traiasca!!
Chiar nu mai poti?
Sunt multe destinatii, dar in cazul tau e ca la alegerea primului barbat : ori o sa fii incantata, ori o sa te dezamageasca, mai probabil a doua varianta.
Mergi undeva la munte, la o pensiune, dar nu in oras, ceva in creierul muntilor, unde sa ai si net, ca sa ne scrii impresii.
In tara, ca sa te poti intoarce repede, poate mai dau astia vreo lege :)



#27 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 12 February 2008 - 07:33 PM

Otilia draga eu ti-as recomanda Maramuresul ai ce sa vizitezi la Ocna Sugatag au bazin cu apa sarata care iti curata pielea si caile respiratorii apa te tine la suprafata fara sa stii sa inoti.Poti merge si la Felix acolo au bazine cu apa calda bune pt reumatism.Eu am fost de doua ori in maramures cu masina si mi-a placut foarte mult.Daca vrei iti pot trimite niste poze.Personal cred ca marea te oboseste dar muntele iti incarca bateriile.Eu am fost in fiecare an prin tara si mi-a placut foarte mult.Si nordul moldovei este foarte frumos aici pot sa-ti fiu ghid.Eu intotdeauna am plecat pe cont propriu fara sa apelez la vre-o agentie.Daca nu-mi placea in vre-un loc mergeam in alta parte.Multa bafta.Mai vb.



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2008 - 09:39 PM

Vezi postareamarcopolo, la Feb 12 2008, 01:46 PM, a spus:

In tara, ca sa te poti intoarce repede, poate mai dau astia vreo lege :)
:frusty:
asa simt, ca nu mai pot ... dar asta simt de cativa ani si tot am mai putut ... dar parca acum chiar e prea de mult stress acumulat ... mi-a cedat un pic si corasonu', asa ca trebuie sa-mi iau concediu de-adevarat, nu pe furate - o zi, doua!
daca ma duc undeva cu acces la net, pai nu mai ies la plimbare, dragule :biggrin: ma "asez" pe forum sau alte cele site-uri si s-a incheiat cu iarba verde si zefirul prin plete ...

va multumesc mult pt. recomandari. sunteti niste buni si niste draguti ! :laugh:

astept cu nerabdare si alte sfaturi :tongue:



#29 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 February 2008 - 10:09 PM

-eu iti recomand Cheile Gradistei , este la Moeciu , la 7 km de Bran
- este un complex frumos si daca ai masina poti sa mergi usor la Bran unde revezi castelul pt ca nu se mai stie cat va mai fii deschis
-mergi la Rasnov sa vezi iarasi un castel
- mergi in 30 min la Brasov , prin oras, magazine
-mergi si la Poiana Brasov repede
-eu am fost trei ori la Cheile Gradistei si am fost ff multumita, are si piscina pt cei cazti in complex , cei drept cu plata dar altii nu intra acolo si sa vezi ce bine este in iunie sa poti face plaja afara si inauntru jacuzii si sa inoti
-de fapt esti si la munte si la mare

dar atentie rezervarile se fac din timp eu am vrut sa ma duc cu 2 sapt inainte si nu am putut sa gasesc nimic pt ca nu era loc

-Au in jur de 200 locuri in complex
-nu fac reclama dar cred ca o sa fie peste 5 ani un fel de Poiana Brasov

eu sant din Bucuresti si acolo ma duc in ultima vreme

si sa stii ca am luat locatia de pe internet
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#30 ileanab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 13 February 2008 - 09:38 AM

Draga mea, vei rade de mine, dar eu te sfatuiesc din toata inima sa te duci la OLANESTI. O sa fac reclama la statiune, nu la agentie. Deci.... la majoritatea hotelurilor mari sunt baze de tratament (ala acvatic este cel mai bun..adica masaj subacval, bai de plante, etc..sa nu amintesc de sedintele de masaj care sunt intr-adevar reconfortante. Daca vrei sa te duci cu mama ta (si eu o duc pe mama acolo), ea poate face tratamente antireumatice (nu stiu exact cum se cheama procedurile). Apoi mai sunt izvoarele de ape bune pt ficat, rinichi, bila...etc.

Si nu in ultimul rand, din statiune se fac excursii la manastirile din nordul Olteniei (care sunt un pic mai frumoase decat cele din nordul Moldovei ..cozia, Frasinei, iezer, Tismana etc).

Pot sa jur ca, de cate ori ma duc acolo ma intorc NOUA. Este un proces de regenerare. Dar te sfatuiesc sa nu te duci in miezul verii ci primavara sau toamna. In miezul verii este foarte multa lume si stai pe la cozi.

daca vrei sa te duci singura, eu te-as sfatui sa te duci intr-o excursie planificate de o agentie, la Paris sau prin Spania. Ai suficient timp liber sa faci ce vrei si destul de mult timp programat pentru excursii si vizite. Si nici nu sunt foarte scumpe. la Paris am fost intr-o excursie care a costat 600 euro cu tot cu camera single si taxele de aeroport. iar in spania ma duc anul asta. Am gasit deja excursia perfecta si costa in jur de 900 euro.

Aceasta postare a fost editata de ileanab: 13 February 2008 - 09:39 AM




#31 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 13 February 2008 - 10:30 AM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Feb 12 2008, 09:39 PM, a spus:

[

astept cu nerabdare si alte sfaturi :tongue:


Alta zona e Amsterdam, si faci excursii in fiecare zi la mori de vant si plimbari cu barca, asta dupa ce vezi Van Gogh Museum..Vei fi surprinsa sa vezi cata liniste e acolo. Au niste "parcuri" cam cat un oras de-al nostru cu flori nemaivazute si nemaiintalnite, te plimbi cu orele acolo, uiti ca trece timpul, primavara cred ca e superb.
Lasa Olanestiul , astea fac misto de tine :)

Aceasta postare a fost editata de marcopolo: 13 February 2008 - 10:36 AM




#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2008 - 07:36 PM

va multumesc pt. mesaje, dragilor si bunilor ce sunteti :tongue:



#33 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2008 - 12:22 PM

te-ai hotarat unde mergi, Otilia ? in tara sau in strainatate !!
sa ne spui si noua ! :tongue:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#34 mariusoana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 15 February 2008 - 01:15 PM

Locatie : Numai in tara
Preferinta : locuri din Delta Dunarii



#35 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2008 - 04:23 PM

Otilia tine cont ca in Grecia si in Turcia este umezeala foarte mare.
Pt tine va fi dificil datorita problemei cardiace.

Oricum la bugetul alocat poti alege:

1. in tara, la o statiune (eu merg mereu cu placere la Baile Felix in fiecare an, surprinzator de mult tineret)
2. in strainatate: daca tanjesti dupa mare n-ai ce sa alegi decat intre Grecia (doar in insule, partea continentala nu o recomand nimanui), Turcia ( doar Antalya - in rest conditiile sunt foarte proaste inclusiv la hotel de 5 stele ultra all inclusive), Croatia (un pic mai departe insa zona este frumoasa si oamenii primitori) si Bulgaria (unde surprinzator o sa gasesti conditii identice ca-n Grecia la preturi mult mai mici) .

Vb cu Alex sa te ajute sa te decizi.



#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2008 - 04:16 PM

dragilor,

* nu m-am hotarat unde merg, inca ...
* daca as sti ca serviciile sunt de calitate f. buna, as opta pt. concediul in tara, pt. comoditate si elim. barierelor lingvistice fiindca mama stie doar putina franceza si ceva mai multa rusa, eu ma descurc binisor in engleza, insa o mai ametesc in franceza si spaniola unde inteleg mult mai mult decat vorbesc si vb mult mai mult decat scriu corect. cu engleza sunt asigurata, dar va trebui sa-i traduc mamei in permanenta si asta va fi destul de incomod, pe principiul " ce zice, ce zice ?? "
* idea unei statiuni balneare frumoase si competitive ca servicii imi surade, de ce nu ? in Romania, zic ..
* sunt atatea locuri in tara pe care nu le-am vazut, insa ma sperie conditiile naspa de cazare si masa fiindca am auzit multa lume plangandu-se da ele pe buna dreptate, de aceea as fi plecat afara.
* mai e ceva timp pana prin aprilie cand ma gandesc sa fac rezervarile, asa ca va mai astept cu idei :tongue:

sa va zic una tare : nici bucurestiul nu-l stiu bine ca muzee, nu am mai fost la un spectacol de multi ani de zile ... o saptamana de mers zilnic pe la muzee si la cate un spectacol (teatru, opera, concert) cred ca ar fi ceva special, nu ? :biggrin: pt. mama ar fi un concediu adevarat, ea e mare amatoare de astfel de activitati ! si mie mi-ar place, sincer ! pe vremea lui ceasca eram o buna consumatoare de evenimente artistice, dar m-a furat "viata" si n-am mai ajuns pe la asa ceva. :laugh:

v-am pupat.



#37 SILVIA B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Schimb de pareri intre profesionisti

Postat 16 February 2008 - 09:54 PM

Draga Otilia, la cat esti de obosita si in plus mai vrei sa mergi cu mama ta eu ti-as recomanda Geoagiu Bai. este o zona superba si linistita, cu bai termale, piscine in aer liber, inconjurata de munti.Poti sa faci plaja, ai unde sate plimbi usurel cu mama fara probleme. In ultimii 2 ani am facut un revelion de vis acolo dar si doua concedii cu mama mea care are varsta mamei tale(sa ne traiasca!) dar si in tabara cu fata mea care anul asta face frumoasa varsta de 17 ani. Preturile sunt accesibile iar serviciile de fb calitate iar personalul extrem de amabil (sunt ardeleni !) Poti sa-ti faci rezervari la un Complex nou si super dotat pe care il gasesti pe Google (Geoagiu Bai)sau iti pot da un numar de telefon de la Vila 10 unde este mai iefin. In ambele cazuri ai posibilitate de masaj medical specializat si bai termale. Cred, din experiata mea , ca si tu si mama ta aveti nevoie de un pic de "rasfat". De fapt in meseria noastra se numeste recuperare la cate ore stam pe calculator si la cat de sressati suntem.
I-ti doresc sa faci alegerea cea mai buna si sa te simti bine!
Senior



#38 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 16 February 2008 - 11:11 PM

Otilia, sa-ti spun unde sa mergi in concediu....nici eu n-as sti pt ca de 2 ani am ales Mangalia aproape de periferie dar destul de aproape de plaja si de un loc linistit. Dar anul acesta am sa ies si eu din tara cu toata familia !!!!
Cat despre cum imi mentin echilibrul in Bucuresti? De 1 an de zile ma duc la teatru si pot sa-ti spun ca anul trecut am vizionat toate piesele din stagiunea TNB. Dar acum iti recomand cel putin o piesa superba din toate punctele de vedere: Eduard al III-lea la TNB cu Ion Caramitru. Este o piesa care te conecteaza si deconecteaza totodata. Te conecteaza intr-o lume de mult uitata si pierduta in care numai virtutile contau pe langa dorinta de putere si te deconecteaza, firesc de la cotidian. Pe mine ma reincarca la maxim mersul la teatru. Nu trebuie sa fii erudit sa-ti placa sa mergi la teatru, trebuie doar sa vrei sa te remontezi si sa-ti mai clatesti ochii si pe miscare nu numai pe scris (si intelegi f bine la ce ma refer).Merita din plin! Si apropos, "cotidianic" vorbind, teoretic nu dispun catusi de putin de vreo farama de timp liber; 
dar o creez prin ..."magie"! :laugh:

Spor si succes in alegere! :tongue:
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#39 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2008 - 08:42 AM

este foarte bun topicul .... m-ar interesa si pe mine sa vad sfaturi de petrecere a concediului .... mentionez ca sunt insotita de un copilas de maxim un an jumate .... multumesc



#40 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2008 - 12:23 PM

Eu va recomand un loc unde, in ultimii trei ani mi-am petrecut concediu : campingul Marina Surf ! se afla situat intre statiunea Mamaia si Navodari !
Un loc foarte linistit, cu multa verdeata in jur , cu iesirea direct pe plaja ! plaja privata (apartine campingului , fara a se achita vreo taxa pt ea) ! va recomand acest loc deoarece , eu m-am simtit excelent ! un loc excelent pt familiile care au copii , deoarece plaja este foarte mare, loc suficient pt copii sa se joace si sa-i poti supraveghea in liniste , ea nefiind aglomerata, nici in sezonul de varf !
Campingul este deschis de aprox. 4 ani , unde va puteti caza la casute de beton ( cu toate conditiile unui hotel ) care dispun si de o mica terasa la intrare , unde va puteti savura dimineata cafeluta ; casute de lemn ( inconvenient - nu exista dusuri in casuta, acestea fiind tot in camping, dar la comun = extrem de curate , cu apa calda in permanenta !) ; rulote ( pt cine are ) !
pana anul trecut, puteai veni si cu cortul dar, daca vrei poti sta la cort in campingul alaturat !
Campingul are restaurant, unde poti servi tot ce poftesti, de la preparate traditionale pana la delicatesuri sau iti poti lua gratarul personal, daca vrei si sa-ti prepari o fripturica, un mititel !! are amenajat si un loc de joaca pt copii cu tot felul de chestii in el !!
Daca vreti mai multe informatii intrati pe site-ul lor sau trimiteti-mi un PM! o sa va simtiti foarte bine !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL