Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Suspendare activitate societate comerciala SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 16

Salt la continut


Suspendare activitate societate comerciala SRL


325 replies to this topic

#301 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 30 May 2010 - 03:08 PM

furnizorii sa va faca retur marfa (facturi rosu) si sa refactureze pe II. Dar cred ca tot veti avea de plata tva din anularea deductibilului. Depinde cum stati la tva.



#302 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 31 May 2010 - 04:28 PM

Vezi postareapupici, la May 29 2010, 01:53 PM, a spus:

Buna tuturor

Am si eu o nelamurire in cazul suspendarii activitaii unui SRL ce se intampla cu stocul de marfa existent la momentul respectiv? Am infiintat o Intreprindere Individuala si as dori sa trec stocul de marfa pe aceasta II, dar fara sa il vand si sa incasez astfel venituri si sa platesc TVA la stat pt SRL.
Poate sa-mi sugereze cineva vreo modalitate legala de a trece stocul de marfa de pe SRL pe II fara a plati nimic la stat? Este contracul de consignatie o varianta?
Multumesc anticipat .
Este de gasit un TERTZ(fost furnizor al societatii) care sa "accepte" restituirea bunurilor, acesta operatiune nu naste "venituri" si nici "cheltuieli" deci nu este o operatiune patrimonala FACTURABILA de societatea cu activitatea suspendata, ci i se naste un drept de creanta.
TERTZ-ul "refactureaza" bunurile catre I.I.
Urmeaza ca intre I.I. TERTZ si SC-suspendata sa se opereze p compensare.




#303 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 31 May 2010 - 04:46 PM

Vezi postareamihaela_cva, la May 30 2010, 04:08 PM, a spus:

furnizorii sa va faca retur marfa (facturi rosu) si sa refactureze pe II. Dar cred ca tot veti avea de plata tva din anularea deductibilului. Depinde cum stati la tva.
CORECT!!!
Storno in 4426
% = 401 -y
4426 -y/TVA
3xx -y/1,19%

Operatiunea mi- ascapat din vedere asa ca daca firma nu este si in regim derogatoriu declarativ, unde exista un risc asumat, atunci la prima D-300 esti bun de plata catre buget pt.TVA.

Preluarea BUNURILOR in consignatie pe termen de 3 ani ?????, cu decontarea finala dupa expirarea celor 3 ani. Hâîm...
E o "găselniță" cu un alt risc asumat.



#304 alyna.grig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 01 June 2010 - 05:32 PM

Buna ziua.
Am si eu o nelamurire: vreau sa suspend activitatea unei firme, insa aceasta are cumparata o masina. ce se intampla cu masina, poate fi folosita de catre administrator printr-un contract de comodat sau o imputernicire? Sau care ar fi solutia sa se poata folosi de ea?
Va multumesc.



#305 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2010 - 09:02 PM

Contract de comodat, dar nu bagati nici o cheltuiala pe firma , preferabil nici macar amortizarea.



#306 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 06 July 2010 - 02:18 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Jun 2 2010, 10:02 PM, a spus:

Contract de comodat, dar nu bagati nici o cheltuiala pe firma , preferabil nici macar amortizarea.
PRO MEMORIA
Comodatul PRESUPUNE ca utilizatorul bunului, COMODATARUL, va utiliza si se va comporta fata de bunul in cauza ca un bun proprietar, luîndu-si asupra sa toate obligatiile pentru aceasta, de unde inseamna ca toate cheltuielile de utilizare, inclusiv impozite, taxe, asigurari le va plati acesta fara a putea fi recuperate vreodata de la COMODANTUL-PROPRIETAR.


Vezi postareadragosdana, la Jun 29 2010, 03:42 PM, a spus:

Daca am o firma suspendata din august anul trecut si in acest an o reactivez ce impozit forfetar am de plata?
Pentru antamarea operatiunii de reactivare s-a efectuat vreo analiza de costuri? Oare nu era mai ieftin daca se constituia o noua societate?



#307 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2010 - 09:15 AM

Bunaziua,

Problema mea este urmatoatoarea :

O firma este pe profit si doreste sa-si suspende activitatea incepand cu luna octombrie.(lipsa contracte)
Ideea este ca daca va fi suspendata din octombrie, se va face bilant la 31.12.2010 cu datele aferente perioadei iulie-octombrie 2010.(nemaiavand activitate din octombrie)
In conturile bancare sunt bani, reprezentand depozite, in vederea achitarii dividendelor asociatilor.
Daca activitatea este suspendata si se va incerca obtinerea regimului derogatoriu, asociatii isi vor putea ridica dividendele dupa inchiderea exercitiului financiar, in 2011 ?

Multumiri



#308 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2010 - 11:31 AM

Mary , sigur ca depui bilant si nu numai la dec 2010 ,ci si in anii urmatori (iunie+dec) , chiar daca ai aprobare pt. regim derogatoriu.
Sa nu iuti de decl 101 pt. 2010
Parerea mea este ca poti plati dividende pt. ca ele nu constituie venit /cheltuiala. Ma gandesc doar ca trebuie sa depui decl cu impozitul... ?
Sa vedem si alte pareri...



#309 biscuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 23 August 2010 - 02:34 PM

Buna ziua, firma mea a fost suspendata pe 1 an ( data a fost pana la 1.08.2010) .Pot sa prelungesc suspendarea inca 2 ani? Avand in vedere ca suntem in 23 august, se mai poate prelungi sau trebuie sa fac un nou dosar?Trebuia sa fac acest demers in 15 zile de la data la care a expirat suspendarea ? Cu multumiri...



#310 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 24 August 2010 - 08:39 PM

Vezi postareabiscuta, la Aug 23 2010, 03:34 PM, a spus:

Buna ziua, firma mea a fost suspendata pe 1 an ( data a fost pana la 1.08.2010) .Pot sa prelungesc suspendarea inca 2 ani? Avand in vedere ca suntem in 23 august, se mai poate prelungi sau trebuie sa fac un nou dosar?Trebuia sa fac acest demers in 15 zile de la data la care a expirat suspendarea ? Cu multumiri...
Suspendarea se face in baza H.AGEA ori alt act cu putere juridica similara. Deci => "prelungirea" stării de suspendare se face printr-un nou ACT H.AGEA.



#311 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 24 August 2010 - 08:48 PM

Vezi postareaMary, la Aug 23 2010, 10:15 AM, a spus:

Bunaziua,

Problema mea este urmatoatoarea :

O firma este pe profit si doreste sa-si suspende activitatea incepand cu luna octombrie.(lipsa contracte)
Ideea este ca daca va fi suspendata din octombrie, se va face bilant la 31.12.2010 cu datele aferente perioadei iulie-octombrie 2010.(nemaiavand activitate din octombrie)
In conturile bancare sunt bani, reprezentand depozite, in vederea achitarii dividendelor asociatilor.
Daca activitatea este suspendata si se va incerca obtinerea regimului derogatoriu, asociatii isi vor putea ridica dividendele dupa inchiderea exercitiului financiar, in 2011 ?

Multumiri
Având în vedere faptul că din timp se stie de evenimentul ce trebuie să se întâmple în luna OCTOMBRIE, acest eveniment este "asimilabil" cu sfârsitul de exercitiu. Ca atare se pot derula toate activitatile de închirede de exercitiu financiar, inclusiv repartizarea si plata dividendelor si a impozitelor aferente.
Este de dorit ca lichiditatile sa fie resorbite ori depuse pe termene ce depasesc perioada de suspendare, astfel ca sa nu genereze VENITURI IMPOZABILE.
Este cunoscut faptul ca petru perioada de suspendare si regim derogatoriu NU SE DEPUN LA TERMENELE DE RAPORTARE LEGALE alte declaratii decât pentru evenimentele economico-patrimoniale care s-au derulat în perioada de activitate. Evenimentele similare se vor raporta numai DUPA RELUAREA ACTIVITATII, revenirea în vector fiscal.



#312 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2010 - 05:38 PM

Nu inteleg...
Pot face o repartizare de profit inainte de 31 decembrie 2010 data fiind suspendarea activitatii pt a ramane conturile bancare cu 0 lei ?
Asociatii isi pot ridica banii din dividende dupa existenta bilantului de la 31 decembrie 2010 sau exista o alta modalitate?



#313 hurduc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 10 September 2010 - 02:32 PM

Va rog foarte mult sa-mi spuneti opinie oficiala in ceea ce priveste o firma suspendata. Cand inregistrezi operatiunile curente, de exemplu, factura de la registrul comertului sau un comision bancar? In momentul platii sau cand se reia activitatea? Va multumesc mult!



#314 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 10 September 2010 - 02:53 PM

[quote name='hurduc' date='Sep 10 2010, 03:32 PM' post='231042']
Va rog foarte mult sa-mi spuneti opinie oficiala in ceea ce priveste o firma suspendata.

Factura de la Registrul Comertului se elibereaza inainte de data suspendarii activitatii. Daca de ex: astazi te prezinti cu toate actele in regula la REg. Com. , platesti, iti da chitanta si factura, iar ulterior vei primi instiintare (pe site-ul lor) cu data cand societatea isi suspenda activitatea, timp in care poti face inregistrari. Comisionul bancar poate fi inregistrat pana la data suspendarii, dupa -nu ai voie sa inregistrezi decat dupa ce a trecut termenul suspendarii si din nou ai fost la reg com. sa faci mentiuni in acest sens.



#315 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 28 October 2010 - 11:11 AM

Buna.

Am si eu o intrebare tot legata de inregistrarea in perioada de suspendare a societatii a doua facturi .

Ma documentez, dar n-am certitudinea inca daca pot inregistra doua facturi, una emisa de ONRC pt emiterea extrasului de registru pt suspendare si alta pt achitarea impozitelor restante la Administratia Financiara:tva,bs si majorari tva. Aceste facturi au fost emise dupa data suspendarii activitatii, pentru obtinerea regimului derogatoriu de depunere declaratii la Administratia Financiara.

Din ce am citit pana acum, nu ar trebui sa inregistrez in aceasta perioada. Dar nu sunt sigura.

Multumesc.



#316 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 02 November 2010 - 09:21 PM

Conform Lg, 82/1991 privind contabilitatea republicata cu modificari, inregistrarea operatiilor economice se face cronologic si sistematic cu reflectarea in situatiile financiare la perioada la care se refera. Pe perioada suspendarii actvitatii, in baza documentelor justificative se vor inregistra in contabilitate, cronologic si sistematic, operatiunile efectuate (cheltuieli, plati, incasari) si ai obligatia depunerii situatiilor financiare, precum si a declaratiilor pentru care nu s-a obtinut regim derogatoriu conform Ordin 1221/2009.



#317 mad.rottwailer

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 December 2010 - 04:57 PM

salutare !
imi cer scuze daca am postat gresit, dar as vrea sa ma ajutati.
am o firma aflata in suspendare activitate si un leasing auto in derulare la care au trecut 3 ani si mai e doar unul.
Societatea de leasing nu vrea sa-mi mai emita facturile de leasing, deoarece spune ca firma fiind in inactivitate trebuie sa achit integral sau sa cesionez bunul, dar inactivitatea nu e acelasi lucru cu suspendarea....
Eu stiam ca platile la furnizori in derulare se pot efectua in continuare chiar daca este in suspendare activitate....
Va rog sa ma ajutati, sa-mi dati niste sfaturi.
Multumesc mult!



#318 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2010 - 05:37 PM

da, firma poate avea leasing chiar daca a suspendat activitatea , deoarece in perioada de suspendare nu poate avea venituri dar cheltuieli poate avea.( reciti legea societatilor comerciale ca sa vedeti exact ce inseamna suspendarea activitatii )

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 08 December 2010 - 05:38 PM




#319 mad.rottwailer

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 December 2010 - 06:58 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Dec 8 2010, 05:37 PM, a spus:

da, firma poate avea leasing chiar daca a suspendat activitatea , deoarece in perioada de suspendare nu poate avea venituri dar cheltuieli poate avea.( reciti legea societatilor comerciale ca sa vedeti exact ce inseamna suspendarea activitatii )


multumesc pt raspuns.
chestia e ca firma de leasing a zis ca in baza unei hotariri interne a lor nu mai vrea sa continue contractele cu firmele aflate in suspendare, desi eu vreau sa platesc in contiuare.
e legal sa faca asa ceva?
merci!



#320 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 11 December 2010 - 09:21 PM

Vezi postareamad.rottwailer, la Dec 8 2010, 06:58 PM, a spus:

Vezi postareaFlorin_76, la Dec 8 2010, 05:37 PM, a spus:

da, firma poate avea leasing chiar daca a suspendat activitatea , deoarece in perioada de suspendare nu poate avea venituri dar cheltuieli poate avea.( reciti legea societatilor comerciale ca sa vedeti exact ce inseamna suspendarea activitatii )


multumesc pt raspuns.
chestia e ca firma de leasing a zis ca in baza unei hotariri interne a lor nu mai vrea sa continue contractele cu firmele aflate in suspendare, desi eu vreau sa platesc in contiuare.
e legal sa faca asa ceva?
merci!
NU!!!!!!!!!!!!!!!
FERM.
ABUZ! Nu isi cunosc interesul/ori/ vor sa dea cuiva o tzeapã






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL