Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
descarcare gestiune marfa, va rog, urgent - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


- - - - -

descarcare gestiune marfa, va rog, urgent


88 replies to this topic

#81 tef

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 31 March 2011 - 10:35 AM

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema legata de protocol.La o pensiune ,printre care are si regim de restaurant,se mai practica si protocol adica sefu mai vine cu diverse persoane si trebuie sa se achizitioneze marfa (alimente)pentru acest lucru.Intrebarea mea este daca se face NIR si cum se descarca gestiunea in bucatarie.Ma refer doar la contabilitatea stocurilor.

Va multumesc!



#82 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 01 April 2011 - 06:45 PM

Faci NIR si descarci gestiunea prin 623, nu prin 607.

Dana




#83 Nedelcu Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:

Postat 22 June 2011 - 10:36 PM

Vezi postareatef, la 31 March 2011 - 10:35 AM, a spus:

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema legata de protocol.La o pensiune ,printre care are si regim de restaurant,se mai practica si protocol adica sefu mai vine cu diverse persoane si trebuie sa se achizitioneze marfa (alimente)pentru acest lucru.Intrebarea mea este daca se face NIR si cum se descarca gestiunea in bucatarie.Ma refer doar la contabilitatea stocurilor.

Va multumesc!

Stiu ca,chltuielile de protocol sunt acceptate % din profit;sper sa nu gresesc;



#84 MrBanacu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 December 2011 - 01:44 PM

Buna ziua
Am preluat o societate cu activitate de bar si alimentare, si exista o problema. Societatea a preluat un stoc de la alta societate care sa inchis ( acelasi administrator) dar fara factura fara nimic. Contabila care sa ocupat pana acum a incarcat gestiunea cu valoare marfurilor respective ( sa nu intrebati cum ca nu stiu nici eu). In momentul de fata pe stoc societatea figureaza cu un stoc imens de marfa care nu este real.

Exista vreo sansa sa pot descarca gestiunea respectiva si sa aduc stocul la real?


O alta rugaminte. salopete, manusi, ciocane la o societate de constructii le trec direct prin 604 fara nir sau le trec prin 3021 materiale auxiliare si le descarc prin bon de consum.



#85 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 23 December 2011 - 08:16 PM

1.Corelarea, punctajul dintre situatia existenta pe "teren", patrimoniu (ca sa ma exprim mai academic) se face numai prin inventar.A se vedea omfp 2861/2009.In functie de ce vom descoperi, plusuri sau minusuri, vom intocmi documente.Nu va intreb cum a incarcat gestiunea predecesoarea dvs...evident intotdeauna contabilul e de vina.Sunt siiigur ca patronul respectiv a adus factura...(sau daca stocurile sunt mai mici decat cele reflectate in contabilitate sunt convins ca respectivul patron a vandut numai pe Bon Fiscal sau a emis factura...nici o indoiala);
2.Salopete...manusi ..ciocane..hmmm...eu le vad ca si materiale de natura obiectelor de inventar (argumentez prin art.154 din omfp 3055/2009) cont 303 le dam in folosinta prin NC 603 = 303 (evident documentul justificativ fiind un proces verbal de predare primire).



#86 CONTAR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 21 February 2012 - 09:02 PM

am si eu o intrebare..
in ce cazuri pot sa am pe 707 valoarea mai mica decat in 607?
poate ca intreb o idiotenie dar, nu gasesc explicatie
si in cazul in care la inventarierea stocurilor valoarea reala e cu milioane de roni mai mica decat valoarea contabila....ce trebuie facut fara a atrage atentia organelor fiscale pt a rectifica balanta.



#87 Mihai95

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 April 2012 - 02:49 PM

Buna ziua!
Am 2 operatii de vanzare la care nu stiu ce sa fac la partea cu scoaterea din gestiune.
Operatia 1-se vinde marfa(3xcostume dama cu suma de 3000 lei/buc+8xcostume barbati 2000 lei/buc).T.V.A 19%
Aici in prima parte am facut asa:

411 = % 29750 lei
707 25000 lei
4427 4750 lei


Operatia 2-se vinde produse finite(10x sacouri cu suma de 1000 lei/buc+20xrochii 800 lei/buc).T.V.A 19%
Aici in prima parte am facut asa:
411 = % 30940 lei
701 26000 lei
4427 4940 lei

Produsele finite din cadrul firmei inainte de vanzare sunt asa:
15x sacouri cu suma de 800lei/buc
30x rochii cu suma de 500lei/buc

Sper sa ma puteti ajuta.Multumesc!



#88 cri5tina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 June 2012 - 06:46 PM

Buna ziua,
Poate cineva sa imi spuna cum pot sa imi reglez o situatie,
Am facut descarcarea gestiunii gresit, in 378 am o suma mai mica decat trebuia iar in 607 o suma mai mare decat ar fi trebuit.
Cum pot regla situatia in luna urmatoare?
Va mutumesc!



#89 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2012 - 08:39 PM

Luna urmatoare stornati inregistrarea eronata si faceti inregistrarea corecta.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL