Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
OBIECTE DE INVENTAR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


OBIECTE DE INVENTAR


275 replies to this topic

#21 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 November 2007 - 08:42 PM

Inregistrarea corecta a obiectelor de invantar :

303=401 achizitie
401=5311/5121 plata cu numerar sau banca cu op
603=303 dare in folosinta
8039=8039 extracontabil


pentru ariana-ioana
In cazul in care societatea este neplatitoare de tva , tva-ul este inclus in pretul de achizitie al ob de inventar.



#22 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 15 November 2007 - 07:35 AM

Conform OMFP 1752/2005 pt. aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene, 8039 s-a inlocuit cu 8035, iar inregistrarea obiectelor de inventar date in folosinta este debit 8035 (credit 8035 reprezinta casarea acestora).

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 March 2009 - 11:24 PM
citare mesaj anterior




#23 cosmosina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:CLUJ NAPOCA
  • Interests:sunt la inceput si am nevoie de informatii cat mai corecte

Postat 15 November 2007 - 10:21 AM

imi spuneti si mie va rog daca un obiect de inventar care indeplineste conditiile de a fi considerat un mijloc fix se poate inregistra pe 303 si trecut pe cheltuiala prin 603 eventual la hotararea administratorului?



#24 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2007 - 11:07 AM

Parerea mea este ca daca se decide acest lucru cheltuiala nu va mai fi deductibila fiscal.
Exista 2 notiuni: amortizare contabila si amortizare fiscala. Codul fiscal permite deducerea chelt. cu amortizarea asa cum se precizeaza in Legea 15 cu actualizarile ulterioare, conform duratelor normale precizate in catalogul privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe. daca nu se respecta aceste prevederi vorbim de o amortizare contabila. Daca se respecta, amortizarea contabila este egala cu cea fiscala, iar cheltuiala este deductibila integral.
Madalina



#25 cosmosina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:CLUJ NAPOCA
  • Interests:sunt la inceput si am nevoie de informatii cat mai corecte

Postat 15 November 2007 - 11:19 AM

multumesc frumos de raspuns, dar am sa va mai spun ca eu sunt administratorul(cu ceva cunostinte de conta), iar contabila a trecut totul prin acele conturi. eu citesc forumul si am inteles diferenta obiect de inventar si mijloc fix, de aceea sunt nedumerita de ce contabila a procedat asa. daca nu va deranjez prea mult, v-as ruga sa-mi spuneti cu ce ma afecteaza ca nu se pot deduce fiscal, deoarece aceste notiuni nu le stapanesc. inteleg ca legea 15 priveste amortizarea si am s-o studiez.



#26 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2007 - 11:24 AM

afecteaza daca societatea este platitoare de impozit/profit. Si mai apare un aspect de luat in seama, in sensul ca mijloacele fixe sunt evidentiate distinct in ctb - apar in categoria imobilizarilor corporale, active, pe cand obiectele de inventar - date in folosinta - apar evidentiate in cont extrabilantier, iar in anul curent se evidentiaza doar in rulajul lui 303, si nu in sold(daca sunt date in folosinta integral).

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2007 - 11:28 AM

Madalina



#27 cosmosina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:CLUJ NAPOCA
  • Interests:sunt la inceput si am nevoie de informatii cat mai corecte

Postat 15 November 2007 - 11:45 AM

noi suntem platitori de impozit de venit, inteleg atunci deducerea cheltuielilor fata de venit pentru a calcula profitul. cu toate acestea diferenta mijloc fix-obiect de inventar ramane, iar inregistrarea contabila se face in conturi diferite. e posibil ca fiind micro si platitori de imp de venit sa se inregistreze totul pe conturile de stocuri, fara alte complicatii cu amortizarea? asta ca sa inteleg de ce s-a procedat asa. sau s-a inregistrat gresit si trebuie reconsiderate aceste intrari ca imobilizari corporale?



#28 ctw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2007 - 02:33 PM

Vezi postareaserbanrodica, la Oct 2 2007, 01:48 PM, a spus:

Va rog sa-mi dati si mie un raspuns la urmatoarea nelamurire :
am cumparat un obiect de inv pe baza de bon fiscal , fara factura. Nu sunt platitoare de TVA. Fac receptie pe baza bonului fiscal si inregistrez in 5311 = 303 si apoi dau pe consum 603=303 sau sa trec direct in 603 ? Sau trec in 604 . Va rog sa ma lamuriti si pe mine. Va multumesc !





Acum depinde de soc la care lucrezi....daca se foloseste metoda inv intermitent sau permanent...
dar in principiu
faci receptia si apoi dai in consum......atentie la valoare iar daca ai peste 100 nedeductib...
iar daca ai peste 50 de ron poti sa consideri ob de inv....acum depinde de produsul achizitionat si de durata lui de folosinta
Ciprian



#29 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2007 - 03:29 PM

Vezi postareacosmosina, la Nov 15 2007, 11:45 AM, a spus:

asta ca sa inteleg de ce s-a procedat asa. sau s-a inregistrat gresit si trebuie reconsiderate aceste intrari ca imobilizari corporale?
Iti recomand sa citesti aici:
http://www.contabilul.ro/forum/index.php?a...=9&topic=22
si, pt. ca ai spus ca ai ceva cunostinte de conta, te las pe tine sa decizi cum e mai bine.
De asemenea atasez si un extras din Codul Fiscal - Titlul IV:
ART. 112
Prevederi fiscale referitoare la amortizare
Persoanele juridice plătitoare de impozit pe venit sunt obligate să evidenţieze contabil cheltuielile de amortizare, conform art. 24, aplicabil plătitorilor de impozit pe profit.

Madalina



#30 cosmosina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:CLUJ NAPOCA
  • Interests:sunt la inceput si am nevoie de informatii cat mai corecte

Postat 15 November 2007 - 04:14 PM

multumesc pentru atentie. am sa studiez subiectul.



#31 cosmosina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:CLUJ NAPOCA
  • Interests:sunt la inceput si am nevoie de informatii cat mai corecte

Postat 16 November 2007 - 03:29 PM

am avansat cu studiul si am ajuns la concluzia ca mijloacele fixe trebuie luate ca atare si nu obiecte de inventar. nu este nici mai complicat deoarece tot ce trebuie stiut este contul de imobilizare(21), contul de amortizare(28) si codul de clasificare, restul il face programul, inclusiv planul de amortizare, fisa mijlocului fix si inchiderea conturilor de cheltuieli, iar in balanta se vede contul ce amortizare(28) cu credit in minus.
si ma scuzati ca sunt offtopic dar mai am o nedumerire. un mijloc fix a fost inregistrat pe 2006 prin 303 si 603. eu as vrea sa fie reconsiderat si inregistrat ca imobilizare, dar nu stiu ce efect se produc printr-o astfel de rectificare. si mai e ceva ce poate fi luat in considerare. firma are doar sediu social, nelucrativ, iar toate aceste obiecte se afla la domiciliul administratorului. influenteaza cu ceva functionarea lor si productia in vederea obtinerii de profit?



#32 filaretb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:romania
  • Interests:conta

Postat 19 November 2007 - 03:17 PM

Am o situatie noua, un salariat pleaca. Obiectele de inventar in folosinta care ii apartin, cum le inregistrati?
Se face o nota de restituire si intra in gestiune cu 303 = 603?

Multumesc mult



#33 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2007 - 11:13 PM

Parerea mea este ca faptul expus de tine nu afecteaza decat extracontabil situatia obiectelor de inventar: daca ai 8035 cu analitic - pers. X, faci transfer in alt analitic - 8035 pers.Y
De altfel, obiectele de inventar sunt in folosinta societatii, nu a angajatului respectiv care le gestioneaza, nu?
Daca, insa, pleaca cu ele, situatia este mai complicata si se impun inregistrari suplimentare. Eventual revii cu lamuriri daca ai nevoie de ajutor.
P.S. Evita inregistrari de genul xxx = 6xxx(ex.:stornari) - va fi afectat rulajul cheltuielilor, chiar daca totalul va fi corect.
Madalina



#34 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 20 November 2007 - 07:38 AM

Cel mai simplu este sa le predea unui alt salariat cu proces verbal de predare-primire. Astfel tu nu faci nici-o inregistrare contabila (nici macar extrabilantier), ci doar trebuie sa ai grija sa treci obiectele in inventarul salariatului primitor.



#35 micki_maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 21 November 2007 - 08:24 AM

Ce conditii trebuie sa indeplineasca un bun pentru a fi considerat OB. de INVENTAR?



#36 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 November 2007 - 10:50 AM

Cautare pe forum si te vei lamuri.

Vezi postareacosmosina, la Nov 16 2007, 03:29 PM, a spus:

mai am o nedumerire. un mijloc fix a fost inregistrat pe 2006 prin 303 si 603. eu as vrea sa fie reconsiderat si inregistrat ca imobilizare, dar nu stiu ce efect se produc printr-o astfel de rectificare. si mai e ceva ce poate fi luat in considerare. firma are doar sediu social, nelucrativ, iar toate aceste obiecte se afla la domiciliul administratorului. influenteaza cu ceva functionarea lor si productia in vederea obtinerii de profit?
Rectificarea se poate face, justificata fiind prin corectarea unei erori contabile. Ca efect, se va constata cresterea profitului contabil al anului in cauza, respectiv diminuarea pierderii contabile - dupa caz, prin faptul ca valoarea trecuta pe cheltuiala aferenta amortizarii mijlocului fix respectiv este, evident, mai mica decat valoarea totala a mijlocului fix. De asemenea se va modifica si in anul curent profitul/pierderea cu valoarea respectiva. Avand in vedere ca societatea nu este platitoare de impozit pe profit, nu se pune problema deductibilitatii cheltuielilor. Dar situatia se schimba in cazul in care devine obligatorie trecerea la impozitarea profitului(prin neindeplinirea cumulativa a conditiilor pt micro)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 March 2009 - 11:32 PM

Madalina



#37 bettybadea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 November 2007 - 02:30 PM

Vezi postareamicki_maria, la Nov 21 2007, 08:24 AM, a spus:

Ce conditii trebuie sa indeplineasca un bun pentru a fi considerat OB. de INVENTAR?
Trebuie sa indeplineasca urm conditii: valoare sub 1800 ron; durata de folosinta sub 12 luni (indiferent de valoarea lui)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 March 2009 - 11:31 PM




#38 cosmosina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:CLUJ NAPOCA
  • Interests:sunt la inceput si am nevoie de informatii cat mai corecte

Postat 21 November 2007 - 06:33 PM

da, asa e, va multumesc pentru raspuns. nu se pune inca in discutie trecerea la plata impozitul de profit, insa atasez aici prevederile legii 24/2001 pentru cine este interesat. pana la urma acele obiecte inregistrate gresit ca obiecte de inventar, se vor scade din cheltuieli si se vor amortiza, fara suma care trebuia sa se fi adunat de la darea lor in functiune. si intr-adevar, apare acel plus la profit. cum unele au fost cumparate si in cursul anului trecut, voi studia mai departe ce efect vor avea asupra bilantului,

Art. 1. - (1) Sunt obligate la plata unui impozit aplicat asupra veniturilor obtinute din orice sursa persoanele juridice, denumite în continuare microîntreprinderi, care îndeplinesc cumulativ, la data de 31 decembrie a anului precedent, urmatoarele conditii:
a) sunt producatoare de bunuri materiale, presteaza servicii sau/si desfasoara activitate de comert;
b) au pâna la 9 salariati;
c) au realizat venituri reprezentând echivalentul în lei de pâna la 100.000 euro inclusiv;
d) au capital integral privat.



#39 criss2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 22 November 2007 - 09:09 AM

e simplu inregistrarea
3031 = 401 ( 5311 ) inregistrezi achizitie obiecte de inventar
3032 = 3031 - dai in folosinta obiecte de inventar si nu folosesti contul 603
401 = 5121 platesti factura prin banca



#40 micki_maria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 22 November 2007 - 11:26 AM

Sa vedem daca am inteles bine
Pentru a fii considerat obiect de inventar un bun trebuie sa indeplinesca obligatoriu ambele conditii: valoare sub 1800 ron si durata de utilizare sub 1 an. Deci daca un bun indeplineste doar una dintre conditii nu este ob de inventar? Ex. valoare sub 1800 ron, dar durata de utilizare mai mare de 1 an, il consideram mij. fix? ( televizor, masina de spalat, betoniera, masina de gaurit).Daca da, a-ti putea sa-mi spuneti care sunt inregistrarile contabile si daca se da direct pe cheltuiala sau se face plan de amortizare ca si la mij. fixe?
Si inca o nelamurire a mea - printre conditiile de a fii considerat ob. de inventar exista si o limita inferiara de pret?
Va multumesc mult pentru amabilitate.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL