Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilant 31.12.2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


bilant 31.12.2009

136 replies to this topic

#61 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 09 April 2010 - 09:29 AM

Vezi postarealili57, la Apr 9 2010, 08:13 AM, a spus:

Din pacate : DA :frusty:



#62 gabistoica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 14 April 2010 - 10:11 AM

Va rog sa ma ajutati cu completarea bilantului la 31.12.2009. Am descarcat formularul de bilant in format pdf dar nu pot sa introduc date, ba mai mult comenzile de preluare date anul anterior nu functioneaza. Gresesc eu undeva sau nu fac bine ceva? Ce-i drept cand am descarcat formularul de bilant adobe reader mi-a dat un mesaj sa aiba legatura cu acesta? Multumesc!




#63 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 15 April 2010 - 07:17 PM

Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema: am un credit pe termen mediu in valuta pe care l-am trecut in bilantul din iunie 2009 la credite pe termen lung in lei in loc de in valuta cum era corect, si nu stiu cum sa fac acum: sa-l trec in continuare la rubrica in lei sau sa-l trec la rubrica in valuta. Credeti ca as avea probleme din cauza aceasta? Si la formularul 30 se cer si dobanzile la credite dar eu inregistrez dobanzile extrabilantier. Avand in vedere ca intre formularul 30 si 10 trebuie sa fie corelatii, credeti ca trebuie sa adunam si valoarea dobanzilor ? Multumesc anticipat pentru sfaturi!



#64 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 April 2010 - 09:21 PM

Vezi postareav-alin, la Apr 15 2010, 08:17 PM, a spus:

Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema: am un credit pe termen mediu in valuta pe care l-am trecut in bilantul din iunie 2009 la credite pe termen lung in lei in loc de in valuta cum era corect, si nu stiu cum sa fac acum: sa-l trec in continuare la rubrica in lei sau sa-l trec la rubrica in valuta. Credeti ca as avea probleme din cauza aceasta? Si la formularul 30 se cer si dobanzile la credite dar eu inregistrez dobanzile extrabilantier. Avand in vedere ca intre formularul 30 si 10 trebuie sa fie corelatii, credeti ca trebuie sa adunam si valoarea dobanzilor ? Multumesc anticipat pentru sfaturi!
Doar pentru prima parte a intrebarii. Baza e bilantul anual la 31 decembrie. Asa ca trece-l corect acum.



#65 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 April 2010 - 01:39 PM

SC a activat intr`un sector (firma e din Bucuresti) in anul 2009, iar in ian. 2010 s`a mutat cu sediul social in alt sector, pe ce sector trebuie depus bilantul, cel din 2009 sau cel nou din 2010?
Multumesc



#66 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 26 April 2010 - 05:17 PM

Bilantul din 2009 se depune la sectorul unde a activat in 2009, iar pe 2010 la sectorul unde s-a mutat, dupa solicitarea si efectuarea transferului dosarului fiscal.

Aceasta postare a fost editata de G David: 26 April 2010 - 05:20 PM




#67 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 26 April 2010 - 08:28 PM

Bilantul se depune la Registru Comertului
oare unde o sa ajungem?



#68 Claudia87

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2010 - 10:04 AM

Vezi postareamihaci, la Apr 26 2010, 02:39 PM, a spus:

SC a activat intr`un sector (firma e din Bucuresti) in anul 2009, iar in ian. 2010 s`a mutat cu sediul social in alt sector, pe ce sector trebuie depus bilantul, cel din 2009 sau cel nou din 2010?
Multumesc

In momentul in care s-a facut transferul, Administratia sectorului noului sediu, emite o decizie, aceasta trebuie ridicata cu delegatie si copie dupa buletin. Abia din acel moment poti depune la noul sector atat declaratii cat si bilantul. Vechiul sector transfera tot dosarul , nu vad de ce s-ar mai depune la vechiul sector.



#69 ionuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 April 2010 - 10:22 AM

Vezi postareabibilica, la Apr 26 2010, 09:28 PM, a spus:

Bilantul se depune la Registru Comertului

Bilantul contabil la 31.12.2009 pt organizatii fara scop patrimonial de depune in continuare la Admin financiare, sau la Reg.Com.???



#70 XXLXXL

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 April 2010 - 03:22 PM

Stie cineva, cum apar cheltuielile nedeductibile de protocol in bilant?



#71 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 April 2010 - 03:52 PM

Vezi postareaionuca, la Apr 27 2010, 11:22 AM, a spus:

Bilantul contabil la 31.12.2009 pt organizatii fara scop patrimonial de depune in continuare la Admin financiare, sau la Reg.Com.???
Pt organizatii fara scop patrimonial se depune in continuare doar la Admin financiare.

Vezi postareaXXLXXL, la Apr 27 2010, 04:22 PM, a spus:

Stie cineva, cum apar cheltuielile nedeductibile de protocol in bilant?
In contabilitate nu exista notiunea de cheltuieli nedeductibile; exista doar in fiscalitate. Iar bilantul este un document contabil nu fiscal. Asa ca pentru bilant uitati de nedeductibilitate.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 27 April 2010 - 03:53 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#72 wakeup39alive

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 April 2010 - 04:34 PM

bilantul trebuie semnat de un expert sau economist angajat la acea societate.



#73 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2010 - 01:17 PM

ce vesti mai aveti priv. modul/atmosfera/cozile/etc ... aferente depunerii bilanturilor la ONRC ?

cum merge depunerea, dragilor ?? personal, ma intereseaza in Bucuresti !

ms anticipat. :frusty:



#74 laura.laura

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 May 2010 - 01:29 PM

Buna!

In cazul unui SRL care si-a schimbat denumirea, actionarii si administratorul in februarie 2010, cum se procedeaza cu bilantul pe anul 2009. Mai exact:
1. pe ce nume se face - numele din 2009 sau noul nume inregistrat la Reg Com?
2. care dintre administratori semneaza, cei care au fost in functie in 2009 sau cei care sunt trecuti in acte si la Reg Comertului la momentul depunerii bilantului?

Multumesc,
Laura



#75 anamanole

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:

Postat 05 May 2010 - 08:40 PM

Buna Otilia,

Am depus ieri spre sfarsitul programului un singur bilant pentru 2009 (nu a durat mai mult de zece minute). Nu era deloc nebunie. Un mic sfat : evita ghiseele unde primesc " doamnele" , este acolo un baiat tare de treaba care nu cauta nod in papura. Succes!

Aceasta postare a fost editata de anamanole: 05 May 2010 - 08:41 PM




#76 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2010 - 11:11 AM

multumesc mult, Ana :frusty: asa o sa fac !

aaa .... programul cu publicul e tot pana la ora 14 ?? :laugh:

LATER : e pana la 16, adica L-V, 8-16

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 10 May 2010 - 09:30 PM




#77 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2010 - 03:02 AM

De ce intrebaati contabili si nu juristi sau avocatii ?
Vedeti ca sunt forumururi de avocatii ( gen avocatnet ) care va pot lamurii mai bn decat noi.



#78 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2010 - 12:43 PM

Pentru ca s-a impamantenit ideea ca, contabilii sunt buni la toate.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#79 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2010 - 04:07 PM

La Administratiile Financiare ce trebuie sa ducem, efectiv? Sau la ei nu mai depunem decat declaratiile de tot felul ?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#80 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 May 2010 - 09:01 PM

Bilantul nu se mai duce la finante. Doar la ONRC. Ei raman cu registrele si declaratiile lor (mai noi sau mai vechi)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL