Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

415 replies to this topic

Poll: Contabil cu part time sau expert contabil (192 membri au votat)

Este o masura buna?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#81 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2010 - 12:53 PM

Vezi postareanemrac, la Feb 25 2010, 11:56 AM, a spus:

....CCF, CAFR, CECCAR... Aceste organisme nu sunt facute neaparat pentru ideea de monopol ci sunt ca urmare a alinierii la legislatia UE si a tendintelor mondiale.
daca te uiti in expunerea de motive vei vedea ca pilonul principal e doar alinierea la Ordonanta nr. 65/1994 privind organizarea activitatii de expertiza contabila si contabililor autorizati. La asta vor se alinieze in primul rand.

in 1994 nu era nici UE, nici alte cele ...

e f clar ca vot mai multi bani la Ceccar, ata si nimic mai mult. Pt a avea mai multi bani acolo e necesara largirea ariei de impozitare, prin urmare asta si vor sa faca - sa mareasca baza de impozitate cu orice chip !



#82 dani77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 25 February 2010 - 01:36 PM

Tot ce sper eu este sa mai fie printre cei pe care culmea tot noi i-am pus acolo (parlamentari) unii cu capul pe umeri! Deja (cu tot respectul) nu mai au cei care sustin aceasta (noua) imbecilitate argumente. Care este legatura intre faptul ca sunt angajat sau "profesionist liberal". Daca nu sunt "liberal" nu sunt buna ca si contabil? A sugerat cineva aici (imi cer scuze, acum nu mai stiu cine) sa spuna CECCAR-ul clar: cei care nu sunt membri sa plateasca o suma avand in vedere ca membrii deja platesc aiurea in conturile lor.




#83 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 February 2010 - 01:48 PM

eu sugeram si as si platii daca ar fi asa
cat platesc membrii, dar sa ma lase cu "aderarea" la corpu' lor



#84 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 25 February 2010 - 01:54 PM

Cam 20 de milioane pe an.
E OK?



#85 getw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:iasi

Postat 25 February 2010 - 02:04 PM

Sunt membru CECCAR si mi se pare aberanta propunerea. Cred ca un economist indiferent de numarul de ore din contractul de munca poate sa isi faca treaba profesionist. Nu timpul din contractul de munca determina profesionalismul cu care lucreaza, dupa cum nu aderarea la un organism profesional inseamna si profesionalism. Sunt membru CECCAR pentru ca am ales sa intru in acest organism constransa cumva sa lucrez pe cont propriu. Ani la rand am fost membru inactiv pentru ca eram angajata cu contract de munca si am respectat normele. Am constatat ca multi colegi erau si angajati si "liber profesionisti" in acelasi timp. CECCAR-ul este doar un alt organism de colectat "taxe", nu se pot impune atunci cand apar aberatii legislative, nu isi sprijina membri cu nimic. Sunt atat membri CECCAR, cat si economisti care nu isi fac treaba bine, nu cred ca se poate generaliza, dupa cum nu cred ca trebuie sa fii membru CECCAR pentru a putea intocmi si semna un bilant, cred ca este suficient sa fii profesionist.



#86 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 25 February 2010 - 02:05 PM

Vezi postareaBrigante, la Feb 25 2010, 01:54 PM, a spus:

Cam 20 de milioane pe an.
E OK?

e f OK


@getw: pentru a face bilant iti sunt necesare niste cunostinte elementare de aritmetica :smile:

Aceasta postare a fost editata de Septimiu: 25 February 2010 - 02:06 PM




#87 raluca2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 25 February 2010 - 04:53 PM

De unde ai aflat care sunt soft-urile autorizate de CECCAR Bucuresti ?
Ei intreb de cativa ani la ei si toate raspunsurile (verbale) au fost: nu autorizam soft-uri.



#88 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2010 - 09:03 PM

Vezi postareadani77, la Feb 25 2010, 11:11 AM, a spus:

Pe mine va rog sa ma scuzati, dar nu inteleg ce vreti sa spuneti cu colaborarea. Adica eu ca economist tin contabilitatea la cateva firme si sa vin cu tot cu ele sa ma angajez la dvs? Adica ce castigam eu sa va dau dvs? Sau... nu am inteles eu? Sa ii pun pe oameni sa ce, sa dea mai mult pe o contabilitate de 2 zile ca eu sa colaborez cu un membru CECCAR? Scuze daca nu am inteles corect! Toata discutia este legata doar de monopolul pe care ar vrea CECCAR sa il aiba pe piata. Insa nu sunt in stare sa mentina un mediu care sa te incurajeze sa aderi la ei, au un examen de te doare capul de ca si cum tu esti obligat sa fii un geniu sa intri la ei cand se stie ca se poate si altfel, iti iau cotizatie anuala fixa si culmea o cota din castigurile tale! Ce legatura au ei cu ce fac eu? Nu mai vorbesc de impunerea unor conditii, cum ar fi cea cu programul de conta folosit! Ma scuzati din nou daca nu am inteles eu corect!
Dana
Uitati ce am vrut sa spun si ce fac deja.
Am o colega care este economista dar nu este membra CECCAR si are propriile firme. S-a angajat in firma mea si colaborarea consta ca eu verific firme de ale ei, ea firme de ale mele ( astfel incat sa nu riscam sa gresim ), eu facturez pentru clientii ei pe firma mea si nu primesc de la ea decat taxele aferente firmelor ei pe care eu ca firma le platesc mai departe, adica CECCAR, imp/dividende, impozit pe micro ( pana anul trecut ca anul asta mai vedem ca nu mai sunt micro). Cu alte cuvinte ea imi plateste din banii luati de la clientii ei doar cat ma costa pe mine ca sa functionez ca firma. In rest ne sprijinim reciproc si eu ma simt mult mai in siguranta ca am langa mine o colega cu care pot sa ma sfatuiesc in diverse probleme aparute in meserie.
Sau poate sa existe posibilitatea infintarii unei firme autorizate CECCAR cu mai multi asociati. Conditia este ca cel care este membru CECCAR sa detina minim 51% din partile sociale. Si daca exista intelegere fiecare poate fi multumit.
De fapt succesul in meseria asta cred ca este colaborarea. De asemenea cred ca suntem poate cea mai dezbinata profesie liberala din Romania.
Uitati-va la marile case de avocatura si la cat de bine le merge.
Nici eu nu ii iubesc pe sefii de la CECCAR dar stiu ca meseria asta nu va fi cu adevarat recunoscuta pana cand nu va fi reglementata....

Aceasta postare a fost editata de ETIC: 25 February 2010 - 09:05 PM




#89 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 February 2010 - 09:46 PM

Eu zic ca toata povestea asta urmareste inlaturarea concurentei neloiale.



#90 dani77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 25 February 2010 - 10:26 PM

[quote name='marra_2000' date='Feb 24 2010, 11:36 AM' post='220167']
cred ca se refera la faptul ca, intr-o norma a Ceccar-lui se precizeaza ca softul de contabilitate utilizat trebuie sa fie autorizat Ceccar , iar in prezent sunt doar 2 softuri agreate de Ceccar: Winmentor si Ciel, care au niste preturi destul de mari, pe care nu le putem suporta, in conditiile in care cu ceea ce castigam incercam sa ne acoperim cheltuielile :smile: (totusi, avanad in vedere ca aceasta norma este a Ceccar-lui, aceasta cerinta se adreseaza membrilor sai!!, nu si celor care nu suntem membri ).
Iata de la cine am aflat chestia cu softul.
Intr-adevar, se pare ca in Romania numai daca faci parte din multime poti face ceva. De ce am ramas cu conceptul ca toti trebuie sa fim egali si pusi in aceeasi oala? Este o aberatie!
ETIC va citez: "Cu alte cuvinte ea imi plateste din banii luati de la clientii ei doar cat ma costa pe mine ca sa functionez ca firma." Deci este exact ce ziceam si eu, din banii pe care ii iau eu de la o firma ar trebui sa dau unui membru CECCAR o parte. De ce? Ca Dvs. faceti parte dintr-un organism care va baga mana in buzunar? Si va inchipuiti ca lantul merge mai departe: eu ar trebui sa cer clientului mai mult, el oricum ar trebui sa dea ca daca merge in alta parte il costa si mai mult si asa mai departe. Deci, daca nu falimenteaza din cauza taxelor catre buget, o va face din cauza costurilor administrative ridicate.
DR, nu va suparati, cum se inlatura concurenta neloiala? Ca cei care nu facem parte din acest organism extraordinar luam comision in functie de activitatea firmei si nu avem un pret minim?
Chiar trebuie sa fim comunisti sa existam? Ne mutam in Cuba si gata! Macar stim o treaba: suntem toti egali, toti facem un lucru, toti avem aceleasi cheltuieli, venituri, toti suntem tacuti... Eu am avut noroc ca nu am apucat decat o perioada scurta in comunism, dar cand imi vedeam parintii cum pleaca capul si nu pot sa fie cu nimic diferiti de toti ceilalti, intelegeam ca e ceva in neregula! Treziti-va! Lasati egalitatea asta si concurenta neloiala ca nu tine. Credeam ca am evoluat si noi un pic!



#91 zenuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:

Postat 25 February 2010 - 10:30 PM

Am o prietena care este stagiara in anul 3 la experti contabili, cu "tutori de stagiu", are o vechime de peste 30 de ani in domeniul economic, a fost 2 ani disponibilizata pana in februarie 2009, de atunci nu gaseste un loc de munca, este si dintr-o zona fara perspective economice

Desi are nevoie de ajutor cei de la ceccar nu o ajuta cu nimic :angry: desi se prevede sa fie ajutati stagiarii

Taxele trebuie platite, taxa de stagiu 150 euro, curs obligatoriu (500 lei, nu este sigur) si taxa de examen 175 euro in octombrie 2010

Ce este mai dureros ca ajutorul intre colegi este aproape inexistent, chiar daca au cate 25 de firme nu ar renunta la nici una din ele si cei care teoretic vroiau sa ajute 10 lei un bilant cu toate anexele desigur au uitat sa mai trimita balantele de verificare :notworthy:

Are 3 firme din 2007, au ramas fara activitate, trebuia declaratii si bilanturi, acum pentru cheltuieli de suspendare si pentru cheltuieli cu impozit forfetar trebuie bilant semnat de un expert contabil :notworthy: ea le-a facut gratis, pentru semnaturi "o prietena" va fi platita :smile: asta este, fiecare cu norocul lui

In cei 30 de ani a contatat un singur lucru, niciodata nu vor fi uniti contabilii/economistii intre ei si au numai de pierdut, desigur ca nu mai sunt necesari nici batranii, chiar daca mai au pana la pensie peste 10 ani si sunt profesionisti :thumbup:

Mai are o speranta ca dupa ce isi va lua examenul avand stampila va reusi sa-si revina financiar, firme nu sunt sperante sa gaseasca, sunt la cei de la finante :lnr (1):



#92 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 February 2010 - 10:56 PM

Vezi postareacontasoft, la Feb 24 2010, 10:22 AM, a spus:

Aveti dreptate din mai multe punct de vedere. Un singur lucru as dori sa lamuriti: de ce suntem "vraci" cand lucram cu doua ore si nu suntem vraci cand lucram cu 8 ore?

Doresc doar o interpretare si nu o disputa. Sunt sigura ca munca dumneavoastra este apreciata si cei care va sunt clienti va recomanda. La fel este si cu ceilalti. In functie de performantele fiecaruia mentine si isi aduna noi clieti sau ii pierde si astfel trierea se face in piata.

Cat despre partea cu vizatul, sa fim seriosi, este doar o formalitate. Cine stie cel mai bine ce anume se afla prin conturi? In cel mai fericit caz cel care a introdus datele si este corect ca acela sa si raspunda.

Ce parere aveti despre vizarea declaratiei fiscale de catre un consultant fiscal? Va intreb doar pentru a nu face presupuneri. Este o alta pita mancata de pomana pentru o stampila.

Iar soft-ul de ce este piratat? Nu am inteles. Personal am un program de care sunt multumita si am platit pentru el. Platesc si actualizarile. Nu piratez nimic.

Nici nu este disputa este parerea mea si am spus ca nu generalizez, eu de cand am intrat pe forum am intrat si-n discutii, am ajutat "free" cat am putut, pana la un punct, dar cand vad ca eu care achit taxe, platesc cotizatii, "ma lovesc" de unii care habar n-au de nimic si sunt "directori" cu 2 ore, nu-mi prea place. Poti lucra si 20 de ore, fa-ti un PFA si nimeni nu te intreaba nimic. Gresesc cu ceva? Este atat de complicat.
Cu consultantii nu sunt de acord cu opinia ta, este o munca destul de grea, este aproape de un audit, daca o faci cum trebuie, de fapt si normele aparute asta spun, nu poti trece ca "voda prin loboda" prin hartii si se va adresa numai firmelor mari si mijlocii ceea ce este normal si pentru anumite situatii specifice, ceea ce mi se pare corect. In plus comparativ cu accesul la CECCAR , accesul la CCF este mult mai greu. Daca vrei sa vezi de ce este util un consultant, iti ofer "free" o analiza pe o firma din portofoliul tau, sa vezi cum lucrez si atunci o sa-ti schimbi parerea cu siguranta si o sa poti vorbi din experienta, nu din auzite.
Discutiile pe aceasta tema - proiectul nou de lege- au luat-o pe un drum gresit, din ce vad aici, nu se ingradeste niciun drept, ci se vrea scoaterea platilor la negru la suprafata.
Soft-ul tu platesti, dar altii nu, si stiu ce spun, ca m-am lovit de problema cand cer si eu sa vad o balanta in Excell, DBF in orice altceva decat pe hartie si zice ca nu stie s-o dea si cand ii spun sa vada cu suportul tehnic imi spune ca nu poate, etc. deci , ce concluzie sa trag?
Numai de bine s-auzim.
Doamne Ajuta!
Don't worry! Just panic!



#93 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 February 2010 - 11:06 PM

Vezi postareadani77, la Feb 25 2010, 11:11 AM, a spus:

Pe mine va rog sa ma scuzati, dar nu inteleg ce vreti sa spuneti cu colaborarea. Adica eu ca economist tin contabilitatea la cateva firme si sa vin cu tot cu ele sa ma angajez la dvs? Adica ce castigam eu sa va dau dvs? Sau... nu am inteles eu? Sa ii pun pe oameni sa ce, sa dea mai mult pe o contabilitate de 2 zile ca eu sa colaborez cu un membru CECCAR? Scuze daca nu am inteles corect! Toata discutia este legata doar de monopolul pe care ar vrea CECCAR sa il aiba pe piata. Insa nu sunt in stare sa mentina un mediu care sa te incurajeze sa aderi la ei, au un examen de te doare capul de ca si cum tu esti obligat sa fii un geniu sa intri la ei cand se stie ca se poate si altfel, iti iau cotizatie anuala fixa si culmea o cota din castigurile tale! Ce legatura au ei cu ce fac eu? Nu mai vorbesc de impunerea unor conditii, cum ar fi cea cu programul de conta folosit! Ma scuzati din nou daca nu am inteles eu corect!
Dana

Dana,

Scuza-ma examenul la CECCAR este dificil? Cred ca nu ai incercat sa-l dai...este unul din cele mai usoare examene de acces, daca vrei sa incerci ceva Hard, incearca la ACCA, acolo pe langa faptul ca este limba poate fi un impediment, acolo dai examene, acolo daca termini poti spune ca ai ramas cu ceva...
Soft- de unde ideea asta? CECCAR-ul recomanda ceva, dar nu-ti impune nimic, eu am un soft puntin cunoscut pe piata, si adaptat, personalizat asa cum am vrut si nu mi-a impus nimeni ce si cum sa folosesc. Aici esti in eroare, sincer.
Taxe platesti oricum si oriunde, ca sa aderi la un organism, oriunde in lumea asta achiti taxe, nu te obliga nimeni sa aderi, dar acest organism trebuie sa-si protejeze membrii care fac presiuni asupra sa si asta si face, folosind aceste cotizatii si taxe. Este libera ta alegere sa optezi pentru a intra sau pentru a sta deoparte.
Don't worry! Just panic!



#94 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 February 2010 - 11:20 PM

Otilia,

Scuza-ma, dar nimeni nu spune ca esti sau nu calificata si eu am terminat studfii economice si am ales sa lucrez pe o firma care am afiliat-o, si am dreptul sa fac presiuni la ei sa-mi apere interesele, pe principiul : dau bani, dau cotizatii, protejati-mi investitia!, asta trebuie sa faca un organism. Vrei sa lucrezi cu mai multe clienti, fi PFA si lucrezi cu 120 de firme si cate 24 de ore pe zi, nimeni nu te opreste.
Cu cat esti mai ieftina cu 1.5% dintr-o eventuala factura si cu o cotizatie fixa de 300-400 RON pe an? Este atat de mult, incat tu care lucrezi cu mai multi clienti, nu ii poti achita? Ii poti, nu asta este problema, sunt sigur.
Va dati cu parerea din afara, intrati in organism si "luptati" din interior si puteti schimba orice prin vot.
Sunt discutii inutile, mai devreme sau mai tarziu aici se va ajunge este un proces ireversibil si nu ca vrea nu stiu cine ci ca oriunde in Europa occidentala, meseria acesta se desfasoara dupa niste reguli foarte stricte, la care trebuie sa aderam.

Vezi postarearaluca2006, la Feb 25 2010, 04:53 PM, a spus:

De unde ai aflat care sunt soft-urile autorizate de CECCAR Bucuresti ?
Ei intreb de cativa ani la ei si toate raspunsurile (verbale) au fost: nu autorizam soft-uri.

Raluca nu exista asa ceva, sunt tampenii, CECCAR-ul recomanda anumite soft-uri nu este nimic autorizat sau nu...

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 February 2010 - 11:42 AM

Don't worry! Just panic!



#95 dani77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 25 February 2010 - 11:28 PM

Felicitari pentru ca vi s-a parut examenul atat de usor! Nu am zis ca a face parte dintr-un organism nu presupune plata unei cotizatii, dar de ce sa imi ia din veniturile pe care le realizez eu? Sa inteleg ca nu prea ati citit ce s-a scris pe aici.... Tocmai ca ma obliga sa devin membru in organismul CECCAR! Chiar daca am facut scoala, chiar daca controlul activitatii mele contabile il realizeaza organele abilitate ale Statului, nu CECCAR-ul! De ce, daca sunt angajata la o firma condusa de un membru CECCAR care in generozitatea lui ma sprijina sa muncesc pentru el, si vine un control si am facut eu varza contabilitatea, raspunde vasnicul membru? Nu, tot eu raspund cum este si logic, dar de ce nu pot sa fac eu boacanele si sa imi primesc castanele fara intermediari? Nu ma incalzeste cu nimic ca eu fac toata situatia firmei si "expertul" imi semneaza munca mea, tot eu o incasez, nu direct de la organul statului, dar de la "sponsor". Sincer, as fi optat pentru ACCA, deschide orizontul fata de CECCAR care te limiteaza la Romania. Am consultat manuale pentru ACCA, acolo, da, inveti, dar este mai flexibila adminterea in sensul ca inveti cat poti, dai ex cand poti. Problema cu ACCA este ca fiind un program international costa mult prea mult pentru veniturile romanesti (marea majoritate). Asta este singurul avantaj ex CECCAR , in rest trebuie sa inveti mult, imens de mult, dai un examen bazat pe "povesti" nu grila (sau s-a reintrodus grila ca anul trecut nu era si nu stiu eu) ca la scoala, cei trei ani nu stiu ce rost au cand platesti cursurile alea chiar daca le faci sau nu, cand platesti tot... Nu poti fi expert decat daca mai induri 3 ani de asa zise examene? Nu poti face o contabilitate buna decat daca esti membru de partid (a se citi organizatie a contabililor)? Multumesc pentru raspunsurile referitoare la postarile mele, dar va mai las un pic ca trebuie sa tin contabilitatea unor oameni care se bazeaza pe mine. Sper din tot sufletul sa inteleaga si legiutorii ca ar fi una dintre imbecilitatile cele mai mari daca ar da curs acestei propuneri.



#96 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 February 2010 - 01:23 AM

Vezi postareaflorinmladin, la Feb 26 2010, 01:20 AM, a spus:

Vrei sa lucrezi cu mai multe clienti, fi PFA si lucrezi cu 120 de firme si cate 24 de ore pe zi, nimeni nu te opreste.

Din cate stiu eu si cred ca nu sunt in eroare, atat pentru infiintarea unei SRL cat si pentru infiintarea unei PFA cu cod CAEN - contabilitate, trebuie sa fii membru CECCAR.
Si legea contabilitatii spune ca aceasta (contabilitatea) se poate tine fie pe baza de contract prestari serv. cu SRL sau PFA membre CECCAR fie prin departamnt intern (director ec./contabil sef)
Deci varianta ca un economist nemembru sa infiinteze un PFA pentru a tine contabilitatea la mai multe firme cred ca nu este valabila.

Si veni vorba de PFA, intreba un coleg mai sus de ce unul cu o gogoserie a optat pt SRL si nu pt PFA.
Din nou sper sa nu fiu in eroare insa stiu ca PFA-ul nu poate avea salariati. Si mi-e greu sa cred ca o gogoserie (oricat de mica) poate functiona cu o singura persoana. Parca si mi-l imaginez pe respectivul cum cu o mana framanta coca, cu alta mana incaseaza bani...
Alta varianta ar fi intreprinderea individuala, insa si aceasta este limitata, avand dreptul la un singur cod CAEN.
Parerea mea este ca lumea care opteaza pt SRL o face pt. ca alta varianta nu prea exista, nu doar de dragul de a fi patron la sereleu.
Cat desprea alinierea la normele europene, in UK dureaza MAXIM 6 (sase) ORE infiintarea unui LTD si nu-ti trebuie atatea stampile si atatia specialisti, consultanti si experti pentru a-i organiza contabilitatea.
Plus ca pretul pentru contabilitatea unui LTD cu 30-40 de facturi pe luna, este undeva la 150 lire(750) lei / luna. (google-it)
Asta e si ideea acesto societati cu raspundere limitata, sa aiba o contabilitate mai simpla fata de SA-uri.
Cine apara si lupta pt aceasta "curateie"in dmeniul serviciilor contabile, ar trebui in primul rand sa lupte ca si la noi sa-ti poti infiinta o firma in cateva ore, sa poti depune TOATE declaratiile online fara sa pierzi zeci de ore lunar pe la cozi si multe alte motive. Daca ne furam caciula unii altora in timp ce codul fiscal se modifica aproape in fiecare luna, OG-uri si OUG-uri apar saptamanal, declaratiile pe care trebuie sa le depunem parca se inmultesc precum ciupercile dupa ploaie o sa ajungem sa traim "bine de tot".
Deja pe la cozi mai avem putin si ne luam la bataie ca unu are 50 de declaratii iar "noi"avem decat 2-3. Mentalitate de gibon... In loc sa se certe cu statul pe care noi il platim sa suplimenteze nr. de ghisee sau sa implemeteze odata depunerea online, sar toti in capul aluia ca are 50 de declaratii. Dar nu se gandesc ca daca nu ar fi venit el cu declaratiile pentru 50 de firme, ar fi fost alte 49 de persoane la coada, fiecare cu declaratia pentru firma lui. Sau poate daca sunt 50 de oameni la coada cu 1 declaratie de caciula merge mai repede decat daca e o persoana cu 50 de declaratii. Exact pe sistemul daca lucreaza 2 ore e incompetent si prost, dar daca lucreaza 8 ore e parfum.

Oricum, nu cred ca ar trebui sa ne agitam asa de mult. Nu avem de ce. Stati linistiti mai oameni buni, E UN TRUCAJ ORDINAR!!! Rusine Dinu Patriciu!!!
Rusine mogulilor si trusturilor de presa!! Ia nu va mai uitati 2-3 saptamani pe antene si realitatea sa vedeti ce bine si frumos e totul .
Gropile din asfalt, cozile, haosul, saracia, inundatiile, ploile sunt doar la televizor.

It's a beautiful day... don't let it go away...



#97 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 February 2010 - 08:15 AM

Nu gresesti, ca sa profeseszi pe firma sau PFA trebuie sa fii membru CECCAR, expert sau contabil autorizat, dar am mai postat acest lucru accesul la stagiu la CECCAR este usor.
Depunere Online este implementata deja pentru majoritatea declaratiilor, nu sunt "Gica contra" dar mereu in ultimele zile, cand este foarte aglomerat sunt la toate administratiile mai multe persoane care-ti preiau declaratiile, poti sa le depui si prin posta.
Dinu Patriciu-nu are loc in aceasta "problema", acest proiect de lege este in Parlament, sustinut de CECCAR, nu este o dezinformare, este o realitate.
Ce am vrut eu sa subliniez de la inceput si o spun si acum, incercati sa va protejati afacerile, prin gasirea celor mai rapide metode de a va adapta schimbarilor care se preconizeaza.
Faptul ca lucrezi 2 ore sau 8 nu are importanta intr-adevar, uite iti dau un exemplu, mie nu mi-a placut niciodata sa fiu angajat, de ce? pentru ca semnez un contract pe o fisa de post si incet, incet mai fac si aia, si aia si banii raman tot aceia si am mers pe relatia : furnizor-client, unde stabilim un tarif clar, vrei in plus discutam, daca vreau fac si sunt platit mai mult, daca nu sau nu stiu sau nu pot, nu.
Firma in zece zile o ai, data de lucru, si singura ti-o poti face, vezi pe site-ul ONRC.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 February 2010 - 11:41 AM

Don't worry! Just panic!



#98 florinmladin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 February 2010 - 08:31 AM

Dani,

Precum vezi, eu fac anumite postari ori la ore tarzii din noapte ori dimineata, in rest si eu lucrez, tot pe bani, ca am nevoie sa castig pentru ca sa imi pot permite sa fac un ACCA, care ma costa cel putin 700 GBP pe an, dar eu cand am un client cer, de ce cer? pentru cam am calificari si pentru ca platesc cotizatii si cand imi cere sa-i "salvez" cateva sute de mii de lei din taxe, o fac, de ce o fac? pentru ca stiu cum, fara "smecherii", nu am prieteni nicaieri, de cele mai multe ori intru in conflict cu "organele", de ce stiu? pentru altii mai destepti decat mine m-au invatat? si pentru asta am platit bani grei si acum, direct vorbind, ii vreau inapoi - asta ca sa-ti expun motivatia mea, care ma face sa fiu de acord cu acest proiect de lege.
Nu consider ca 2 ore sau 8 ore sunt determinativi pentru calitatea muncii, eu am ales sa lucrez intr-o relatie furnizor-client, tocmai pentru ca nu-mi place sa am "sefi" si sunt de acord cu acest lucru. Sfatul meu sincer, incearca la CECCAR este super simplu, intri, apoi stagiul se poate reduce la 2 ani, depui numai anumite proiecte si la final un examen de aptitudini, care la experienta multora de aici este floare la ureche, este un proces ireversibil, mai devreme sau mai tarziu aici se va ajunge.
Va urez succes, oricum ar fi finalizata aceasta problema, va stimez si va respect, dragi mei colegi si mi-a facut placere sa intru in aceste discutii in contradictoriu, a fost foarte interesant.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 February 2010 - 11:43 AM
eliminare citare mesaj anterior

Don't worry! Just panic!



#99 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2010 - 11:57 AM

si eu iti multumesc pt. mesaje, Florin :smile:
iti multumesc pt. modul f civilizat cu care ti-ai sustinut pct. de vedere si cred ca ai dreptate cand spui ca "este un proces ireversibil, mai devreme sau mai tarziu aici se va ajunge." fiindca e clar ca se doreste monopolul CECCAR, de asta mi-e teama = de faptul ca-mi voi pierde libertatea de a alege sa fac parte sau nu dintr-un organism ! ca voi fi obligata sa fac parte din acest organism care, culmea, nu face nimic pt mine !!

puteam sa fiu membru CECCAR demult, eu fac conta pe cont propriu din 1992 (si inainte am lucrat ceva timp la financiar-contabilitate, aveam vechimea necesara pt a da examen la Ceccar), in primii ani nici nu era cu per. stagiu - luai examenul si gata, era mult mai simplu. nu am vrut sa ma fac membru fiindca inca mi se respecta licenta de economist si asa ar trebui sa ramana !!

cer sa mi respecte studiile absolvite si dreptul la munca in baza lor !!

cer sa mi se lase libertatea de a alege din ce organism sa fac parte !!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 February 2010 - 01:50 PM




#100 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 February 2010 - 02:22 PM

Devine ca pe vremuri... daca n-ai carnet de partid, ramai muncitor la Timpuri Noi.
Problema e ca 2-3 ani cat dureaza stagiul, ce fac? Imi plateste "Ceccar" salariu ? NU! Trebuie sa ma agnajez la o firma de conta, sa muncesc de la 8 la 8 de luni pana sambata...ca doar oamenii platesc taxe si cotizatii din banii si munca lor.

Am gasit o solutie interesanta: http://www.google.com/virgle/
:smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL