Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 16

Salt la continut


Proiectul de modif. a legii conta scoate contabilii cu part time din carti

415 replies to this topic

Poll: Contabil cu part time sau expert contabil (192 membri au votat)

Este o masura buna?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#301 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2010 - 06:33 PM

perfect adevarat ce spui, trebuie sa existe o departajare, de aceea ziceam :

Vezi postareaOtilia Alupei, la Mar 7 2010, 04:43 PM, a spus:

poate o limita a CA ar fi binevenita, dar o limita mai generoasa sau cod CAEN, ceva.

e delicata treaba, trebuie sa gasim formula cea mai corecta, dar o diferentiere trebuie sa existe, subscriu !

hai sa ne mai gandim, si noi si ceilalti colegi :smile: poate chiar cei cu studii medii sa vina si sa-si sustina cauza, sa zica cum cred ei ca e fair-play.


altceva : nu ti-ai activat emoticoanele, pot s-o fac eu pt tine ?? fiindca vad ca vrei sa la folosesti ... :biggrin:



#302 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 March 2010 - 03:05 PM

Poate invatam ceva: :smile:
Legea contabilității nr.113-XVI din 27.04.2007 Republica Moldova
Articolul 12. Competența asociațiilor profesionale privind apărarea drepturilor și ridicarea nivelului de calificare al membrilor lor
(1) În scopul apărării drepturilor și intereselor proprii, contabilii sînt în drept să se asocieze, pe principii benevole, conform legislației cu privire la organizațiile necomerciale, în asociații profesionale și să se înregistreze în modul stabilit de legislație.
(2) Asociațiile contabililor pot avea structuri regionale.
(3) Asociațiile contabililor sînt în drept:
a) să reprezinte interesele profesionale ale membrilor lor;
b) să colaboreze cu alte asociații și cu organizațiile neguvernamentale de profil din Republica Moldova și din străinătate;
c) să elaboreze și să propună spre aprobare organelor competente proiecte de acte normative în domeniul contabilității, programe de instruire profesională continuă a contabililor;
d) să elaboreze și să implementeze reguli profesionale proprii în conformitate cu cerințele legislației naționale și ale Federației Internaționale a Contabililor;
e) să efectueze certificarea contabililor în conformitate cu cerințele Federației Internaționale a Contabililor.
(4) Asociațiile contabililor sînt obligate:
a) să coordoneze activitatea membrilor lor;
b) să asigure supravegherea internă a activității contabile desfășurate de membrii lor și respectarea Codului privind conduita profesională a auditorilor și contabililor;
c) să supravegheze instruirea profesională continuă a membrilor lor;
d) să medieze, cu acordul tuturor părților, litigiile dintre membrii lor;
e) să îndeplinească și alte cerințe prevăzute de statut.

Aceasta postare a fost editata de newold: 08 March 2010 - 03:05 PM




#303 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 08 March 2010 - 03:19 PM

http://web.ifac.org/...mber-body/mold1

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 March 2010 - 07:55 PM

vioreld



#304 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 March 2010 - 04:50 PM

Pentru a evita off topic am vrut sa editez postul anterior dar nu am mai reusit.
Este pacat si interesant ca CECCAR-reactioneaza public la acest proiect de lege si la valva creata de el. Daca aveti cunostinta de orice reactie a lor va rog sa postati.



#305 biscuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 08 March 2010 - 11:58 PM

Legat de CCECAR ..am gasit din intamplare un post pe acest site din data de 21 mai 2007 unde se spun urmatoarele :``Am tot auzit mai multe zvonuri ca cei de la CECCAR intentioneaza ca in urmatorii 2-3 ani sa "retraga" dreptul de a profesa al contabililor autorizati si pe baza unui "sistem bine pus la punct de spagi" sa nu poata profesa decat oamenii lor... stii cumva ceva de zvonurile acestea?``Se pare ca zvonurile de atunci se adeveresc acum, monopl si multe interese.Succes in demersurile voastre si sper sa reusiti sa schimbati ceva pentru ca nu este drept ce vor sa faca.



#306 biscuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 09 March 2010 - 02:19 AM

Si cu asta 11 :smile: Ceva interesant : http://www.sfin.ro/articol_19154/initiator...dau_inapoi.html



#307 Paturcai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2010 - 10:47 AM

Aici aveti alta surpriza:
http://www.baniinostri.ro/Afaceri/Contabil...rd---a1918.html
In disperare de cauza TOMA de la CECCAR a inceput ofensiva. Vrea sa nu-si piarda mosia si sclavii de pe plantatie.
exact ce spuneam:
AM castigat o batalie dar mai avem un pic vom castiga razboiul.
Incredibil "contabilii" au semnat. Nu CECCAR-ul exprima pozitia mea de contabil. IMM-urile au semnat un pact cu SATANA.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!



#308 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 March 2010 - 10:56 AM

Acesta da cadou de 8 martie!
Se pare ca se va schimba modificarea . :biggrin: Pana la urma s-a mai spus pe forum ca a fost un proiect bagat pe sub usa. Sa acceptam cu eleganta faptul ca oricine mai greseste. Pacat ca am avut un astfel de inceput de primavara.
Bravo celor ce au realizat ca aceasta lege pe langa faptul ca ingradeste dreptul nostru la munca pune si bete in roate IMM-urilor - baza unei economii sanatoase.
Bravo Dle Ialomiteanu! Ne bazam pe faptul ca sunteti vicepreședintele Comisiei de buget-finanțe a Camerei Deputaților. :smile:



#309 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 09 March 2010 - 11:25 AM

Buna ziua tuturor, as vrea sa va povestesc o faza foarte tare. M-am intalnit vineri cu unul dintre co-semnatarii acelui aberant proiect , fiind parlamentar din judetul nostru, avand in vedere ca ne cunoastem de cel putin 15 ani mi-am permis sa-i spun ca am sa-l cert rau de tot pentru ca a semnat acel proiect de lege.
Saracul de el nu stia cum sa-si ceara scuze, dar a zis ca el nici n-a citit acel proiect si atatea reclamatii nu a primit niciodata de cand e parlamentar. M-a asigurat ca va fi bine totul , ce a inteles el prin ,,va fi bine'' ramane de vazut , dar eu il stiu om de cuvant.



#310 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 March 2010 - 11:56 AM

eu sunt curios de ce @(#@ *@! semneaza ceva fara sa citeasca? :smile:



#311 ISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 369 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 09 March 2010 - 12:03 PM

Ca sa aiba si ei numele pe o lege si sa nu zica presa ca nu sint activi, d-aia !!! :smile:
" Sansa favorizeaza o minte pregatita "



#312 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 March 2010 - 12:07 PM

mai bine inactiv decat prost :smile:



#313 BladHaund

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 March 2010 - 01:02 PM

Vezi postareaPaturcai, la Mar 7 2010, 03:38 PM, a spus:

Propuneri privind modificarea Legii COntabilitatii:
FOARTE IMPORTANT: Niciun document contabil nu va putea fi recunoscut de nicio autoritate daca nu este intocmit de un practician in contabilitate. (ma refer desigur la Balante si la bilanturi, la expertize contabile, etc. Sa nu veniti sa propuneti ca si declaratiile sa fie intocmite de practicieni ca va omor!)
Incerci sa inlocuiesti un monopol cu alt monopol. Daca vrei sa se regleze piata singura, nu ai nevoie de aceasta impunere. Unele firme sunt atat de mici si au operatiuni atat de simple, incat nu e nevoie de un practician certificat. Acolo unde e nevoie, antreprenorul va sti sa apeleze la acesta.

Meseriile unde se impune o certificare-autorizare pentru a putea practica sau a-ti fi recunoascuta munca de terte organisme sunt cele care afecteaza viata: proiectarea cladirilor, medicina. O gresala in contabilitate inca nu pune viata nimanui in pericol.



#314 Paturcai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2010 - 01:46 PM

Nu m-am gandit nici pe departe sa institui un alt monopol si daca asta se intelege imi cer scuze.
AM dorit doar atat sa spun: cei care nu au studii si nu lucreaza in contabilitate sa nu poata sa depuna astfel de documente. Sa aiba si autoritatile dreptul sa stie cine face acele documente. Daca nu ar exista o selectie a celor care sa munceasca, atunci eu cu studii superioare ma duc sa fac pe medicul pe arhitectul pe procurorul.... Eu asa am vrut sa se interpreteze si nicidecum altfel: un om de specialitate contabil sa faca documentele de contabilitate.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!



#315 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 09 March 2010 - 03:07 PM

Wow ... lume noua, artilerie grea :smile:... schimbari mai rapide chiar decat cele ale Codului fiscaaaal :tongue2: ?! Si asta doar in cateva zile de cand nu am intrat pe Forum ! Jos palaria !
Nu am apucat sa citesc decat postarile de pe ultima pagina ale acestui topic, deci scuze daca omit ceva...

BladHaund, nu exista evidenta contabila mai usoara, o legislatie simplificata si neschimbata, declaratii diferite, amenzi diferentiale pentru o firma ffff mica fata de una doar mica (nu ma refer la PFA-uri sau II)...nu vreau sa te supar, dar si din cauza ideilor unora, care considera ca absolut oricine, de orice profesie poate tine evidenta contabila, s-a ajuns la situatia in care profesia contabila in Romania este total subapreciata si chiar marginalizata.
Ce ar insemna daca am avea toti, cei necalificati, dreptul sa practicam meseriile care, vorba ta, nu pun viata in pericol ??? Si sunt multe ! No offense...

Dana




#316 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 09 March 2010 - 03:46 PM

In perioada de 3 ani te angajezi la un PFA expert contabil cu 1 ora si asa rezolvi toate problemele .



#317 BladHaund

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 10 March 2010 - 04:41 AM

Vezi postareaDana42, la Mar 9 2010, 03:07 PM, a spus:

BladHaund, nu exista evidenta contabila mai usoara,
Ba exista. Gradul de dificultate rezulta din diversitatea operatiunilor economice realizate de firma. Sper ca nu ai uitat ca in contabilitate se reflecta activitatea firmei si nu invers. Daca n-am leasing, n-am credite, n-am chirii, n-am angajati, n-am marfa, n-am avansuri, n-am mijloace fixe, n-am amortizari, n-am aia si ailalta, am doar 2 facturi de cheltuieli si 1 de venituri = simplu. Cu cat am mai multe din cele anterioare, cu atat creste numarul inregistrarilor, deci evidenta se complica.

Vezi postareaDana42, la Mar 9 2010, 03:07 PM, a spus:

Ce ar insemna daca am avea toti, cei necalificati, dreptul sa practicam meseriile care, vorba ta, nu pun viata in pericol ??? Si sunt multe ! No offense...
Ai acest drept. Nu te opreste nimeni sa repari masini, sa produci covrigi, sa zugravesti sau sa inlocuiesti garnituri la baie. Piata te selecteaza in functie de competitivitate si alte criterii. Asa e normal pentru orice domeniu. Obligativitatea certificarii aduce numai bariere suplimentare, de natura neconcurentiala. Este anormal ca o categorie profesionala sa beneficieze de astfel de inlesniri din partea statului, care pur si simplu garanteaza un flux de clienti fara efortul cuvenit acestui flux. Exact situatia de acum a CECCAR, care nu ne place.



#318 albu2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 10 March 2010 - 10:31 AM

am primit aces mail,in urma discutiei mele cu sefa de cabinet a d-nei Roberta.Va rog sa o cititi si astept comentarii ca sa fim pregatiti maine in discutia pe care o am cu d-na Roberta.
Buna seara,

Numele meu este Sorin Ionita si sunt unul din cei sau probabil singurul care au/a incercat sa propuna o amendare a initiativei legislative a PD-L in privinta L.82/1991 atat prin interventii la parlamentarii initiatori cat si la D-ra Roberta Anastase.
Propunerea mea vine in urmatorul context general si personal:
•context general:
•legislatia actuala nu permite exercitarea independenta a profesiei contabile in afara OG 65/1994 privind activitatea de expertiza contabila si a contabililor autorizati deci, altfel spus, in afara CECCAR;
•CECCAR, bazandu-se pe o traditie istorica reala de afiliere a profesiei contabile si pe cadrul legal creat de OUG 65/1994 a monopolizat treptat rolul de reprezentant UNIC al profesiei contabile independent exercitate;
•profesia contabila nu este proclamata in nicio lege ca fiind de "utilitate publica" ci doar entitatea CECCAR, conform legislatiei de infiintare este declarata ca avand utilitate publica;
•L.82/1991 "stabileste" la art.10 maniera in care sa se organizeze compartimentul contabil dar, intentionat sau nu, legea nu stabileste vreo sanctiune pentru nerespectarea prevedrilor legale din respectivul articol. In consecinta, atat economistii cat si expertii CECCAR pot fi "sariti" si marginalizati atat timp cat legea nu stabileste imperativ respectarea propriilor prevederi. Am cazuri in care contabilitati sunt conduse de persoane cu 10 clase sau persoane cu competente capatate prin cursuri de initiere sau reconversie. Ce lege este aceea in care se dispune ceva dar nu se creeaza si mecanismele de impunere a prevederilor ???
•L.82/1991 nu defineste CLAR si UNITAR ce inseamna compartiment financiar-contabil si, stim cu toti, viziunile asupra acestui subiect sunt, in mod indreptatit, foarte diferite. Initiativa de acum a PD-L este, intr-o masura limitata la actualul cadru legslativ general, o incercare de a explicita definitia compartimentului contabil si nu o masura tendentioasa de a limita exercitarea profesiei celor care au competenta sa o exercite (voi explica mai jos).
•Competenta generala de a exercita profesia contabila reiese din competentele specifice economistului asa cum sunt ele definite de actele normative din domeniul invatamantului superior si care, acum, sunt armonizate cu sistemul de competente definit la nivelul UE;
•Din legislatia speciala existenta, ne place sau nu, se releva si o competenta speciala de exercitare in mod independent a profesiei asa cum stipuleaza OUG 65;
•La nivel european, ata cat cunosc eu legislatia comunitara, NU EXISTA reglementare comuna privind tinerea contabilitatii, intocmirea SF si activitatile de consulanta fiscala. Singura reglementare comuna transpare din Dir. VIII referitoare la auditul statutar (deci al SF) si implicit este singura reglementare care atribuie o utilitate publica recunoscuta componentei de audit a profesiei contabile. La noi respectivele prevederi au fost implementate initial prin OUG 75 si mai nou OUG 90 referitoare la auditul statutar. Si aici, prin extenso si tendinte pur romanesti, s-a mai creat o camera: CAFR cu toate ca activitatea de audit nu cuprinde doar "auditul reglementat (statutar)"!!!!
•La noi a aparut o divizare a profesiei exercitate liberal si o limitare treptata a profesiei exercitate ca salariat sub prevalenta principiului independentei profesionale a celui ce exercita servicii contabile. Cred ca s-a exagerat atat cu atomizarea profesiei (CECCAR, CAFR, CF) cat si cu aplicarea principiului independentei doar in conditii de afiliere la un corp profesional recunoscut de stat;
•La nivel international IFAC a castigat si castiga teren pe fondul globalizarii economiei dar macar aici sunt emise standarde care se "recomanda" si nu se "impun" a fi folosite si nici nu vorbesc de reguli de afiliere profesionala. Am chestionat personal IFAC si raspunsul lor a fost ca problematica afilierii si recunosterii de competente sunt "probleme specifice fiecarei jurisdictii si corelate cu uzantele din respectiva jurisdictie" (Paul Thompson, director pentru afaceri mici si mijlocii - IFAC).
•context personal:
•am inceput de jos, cursuri initiere/formare/calificare...etc in contabilitate asa cum se facea prin anii '90;
•prima facultate a fost una tehnica dar m-a ajutat ENORM sa inteleg procesele, mecanismele prin care se misca o afacere;
•contabil autorizat cu studii medii;
•propria afacere cu profil tehnic la care tineam singur contabilitatea;
•invatat informatica din carti, realizat primul meu program de contabilitate;
•primii "clienti" la contabilitate;
•nicio problema, un CA cu studii medii putea face si semna bilant.
•am inceput a doua facultate: contabilitate si informatica de gestiune;
•expert contabil CECCAR, si, relativ, un contestatar recunoscut al unor aspecte legate de aceasta organizatie;
•m-am si am intrebat de ce nu pot practica independent activitati de servicii contabile atat timp cat, un economist angajat poate tine contabilitate, poate face fiscalitatea firmei, poate face si semna bilant si toate lucrarile economice care sunt necesare unui agent economic. Raspuns: "asta este legislatia si ati ales liber sa fiti membru CECCAR !!!" Asa este dar eu nu puteam sa exercit independent si nu ca salariat competentele generale ale unui economist fara a fi membru CECCAR !!! Aveam de ales?
•ianuarie 2008, la aparitia CAEN Rev.2, am vazut ca exercitarea activitatilor CAEN "activitati de contabilitate, revizie,....." se pot inregistra ca obiect de activitate al unei firme fara aviz CECCAR. Mers la ONRC, discutie cu judecatorii si....stupoare: "Multumim de ridicarea problemei ca noi trimeteam oamenii sa ia aviz prealabil CECCAR". Faci firma dar nu poti activa pentru ca, una este sa faci firma si alta este dreptul de practica independenta. CECCAR a sarit ars ca savarsesc o infractiune conform OUG 65 si... asa este! Deci solutie finala: inscrierea firmei la CECCAR.
•Recunosc, am spus raspicat si sustin ca CECCAR s-a cam transformat intr-o institutie care, cu pecadere, contra cost si pe efortul intelectual al clientului, da drept de libera practica in profesia contabila;
•In experienta profesionala am constatat ca, nerecunoasterea utilitatii publice a informatiei contabile dublata de divizarile "fraticide", au condus treptat la marginalizarea si devalorizarea serviciului contabil indiferent de fora in care este exercitat (independent sau salarizat).
Fata de cele mai sus expuse, bazandu-ma pe experienta personala, pe gradul de intelegere a cadrului legislativ existent si tinand cont de toata inertia sistemului legislativ si a sistemului socio-profesional, imi permit sa va fac cunoscuta OPINIA SI CONVINGEREA MEA PERSONALA asupra a ceea ce este de facut in acest moment:

AVAND IN VEDERE CA O SINTEZA A CELOR DE MAI SUS:

1. ACUM O MODIFICARE LEGISLATIVA DE AMPLORE, RADICALA NU ESTE PLAUZIBIL CA POATE FI FACUTA;

2. O MODIFICARE "DIN RADACINI" A SISTEMULUI SOCIO-PROFESIONAL IARASI NU CRED CA ESTE RAPID REALIZABILA;

3. LA NIVELUL EXIGENTELOR ACTUALE DE EXERCITARE A PROFESIEI NU SE POATE EXCLUDE UN NIVELUL MINIM UNIVERSITAR DE PREGATIRE PENTRU SUSTINEREA COMPETENTELOR PROFESIONALE ALE CONDUCATORULUI COMPARTIMENTULUI CONTABIL;

4. INFORMATIA CONTABILA SI PROFESIA CARE O REALIZEAZA TREBUIE SA CAPETE RECUNOASTEREA "UTILITATII PUBLICE" NU NUMAI LA NIVELUL INFORMATIEI AGREGATE IN SITUATIILE FINANCIARE;

5. TREBUIE REVALORIZAT SERVICIUL CONTABIL OFERIT AGENTILOR ECONOMICI.

SI DECI:

CRED CU CONVINGERE CA, PENTRU MOMENT, MODOFICAREA LEGII 82/1991 IN PRIVINTA DEFINIRII CAT MAI CLARE A COMPARTIMENTULUI CONTABIL SI A MODALITATILOR DE ORGANIZARE SI CONDUCERE A CONTABILITATII SUNT DEZIDERATE MAJORE ALE EXERCITARII PROFESIEI INDIFERENT DE FORMA DE EXERCITARE.

ACESTE DEZIDERATE TREBUIESC OBLIGATORIU DUBLATE DE MASURI SANCTIONATORII PENTRU NERESPECTAREA PREVEDRILOR LEGALE SI DE MASURI DE CONTROL CONTINUU PRIN DECLARAREA FORMEI DE ORGANIZARE A CONTABILTATII SI A PERSOANEI CARE O CONDUCE.

In baza acestei opinii am adresat Camerei Deputatilor si parlamentarilor initiatori o propunere de completare a initiativei cu elementele legate de sanctiuni si control continuu.

Sunt o groaza de aspecte care mai pot fi discutate insa legislatia de acum da voie ca si un neavenit sa devina cel putin "alta persoana imputernicita" iar respectivul agent economic nu poate fi sanctionat.

Daca doriti sa lasati libera sansa ca ORICINE in numele libertatii economice sau al liberei responsabilitati sa devina furnizor de informatie contabila este dreptul Dvs de optiune dar cred ca sunteti, totusi, bine intentionat.

Modificarea L.82 in formula PD-L NU REZOLVA TOATE PROBLEMELE dar este ceva mai mult decat avem acum.

In mod cert seful contabilitatii va fi un economist cu competente generale legale angajat cuviincios cu norma intraga si platit cel putin cu1.200 ron.

Stiu, unele firme nu isi pot permite insa acolo revine rolul celor care, cel putin deocamdata, au dreptul si competenta speciala sa exercite nesalarizat profesia contabila.

Subscriu inevitabilei intrebari: dar de ce numai membrii CECCAR sa poata exercita independent profesia contabila si nu orice economist care isi asuma LEGAL responsabilitatea practicii libere.

Raspunsul la aceasta intrebare ar implica modificarea nu numai a unei singure legi ci a unui intreg sistem! Propunerea mea se vrea o rezolvare "de moment" sub rezerva oricaror imbunatatiri globale viitoare. Credeti cu tarie in tot sau nimic?

Sper ca cele de mai sus v-au convins ca nu sunt un "fan" CECCAR dar ganditi-va si la alte profesii a caror exercitare independenta este reglementata iar "pastorirea" respectivei profesii este incredintata unei organizatii profesionale (avocatura, medicii, si...tot ce se vrea profesie liberala).

Cu bune si rele, contestabil sub multe aspecte, CECCAR este totusi in acest moment organizatia care a preluat o vasta experienta istorica a corpului profesional, a afiliat profesia la Standardele Internationale IFAC, are un sistem de acces bazat pe competente probate (examene), un sistem bunicel de pregatire continua si, mai ales, un sistem bazat pe norme stricte de exercitare a profesiei.

In acest corp profesional actioneaza oameni si mai buni si mai rai. Si mai competenti si mai putin competenti. Se cer taxe multe si mari. Trebuie sa dovedesti periodic nivelul calitatii serviciilor tale nu numai prin calitatea recunoscuta de client dar si prin calitatea respectarii normelor profesionale si e al naibi de greu.

Nu fac pledoarie pro CECCAR ci vreau sa avertizez ca acest oragnism are o "greutate" recunoscuta si va fi greu de pus ceva similar langa sau in locul acestuia.

De aceea propunerea mea sustine o varianta completata a initiativei PD-L.

Pentru a pune cate ceva in ordine cat mai rapid posibil.

Pentru ca de cand s-a introdus in L.82 notiunea de "compartiment contabil" prea multi altii decat economistii sau membrii CECCAR au facut contabilitate.

Pentru a aduce mai aproape orizontul unei schimbari mai ample.

Sunt bucuros ca v-am putut impartasi opinia mea si va asigur de deplina intelegere fata de orice alte opinii legate de profesia contabila si implicatiile ei.

Deasemenea va asigur de deplina disponibilitate de discuta in continuare pe teme similare.

Cu deosebit respect,



Ec.Ing. Sorin Ionita

Expert Contabil & Evaluator



#319 albu2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 10 March 2010 - 10:37 AM

D-na Roberta este o femeie puternica si foarte sincera,care sper sa ne ajute,sa ne dea cateva sfaturi bune.Eu stiu foarte multe cazuri care le-a rezolvat ,are o inima mare si face totul fara nici un interes.



#320 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 10 March 2010 - 11:28 AM

inginerii astia care dupa ce si-au dat seama ca nu prea pot sa profeseze inginerie, in mare parte ca nu o inteleg sau ca nu sunt capabili, au devenit economisti, sa ne mai lase cu ideile lor :thumbup:
daca tot e economist sa nu mai foloseasca in titulatura "inginer" ca nu intereseaza pe nimeni ce facultate a facut cand era la pubertate, daca acum e economist sa fie doar economist
daca eu am diploma de bucatar, ospatar si tinichigiu, nu o sa imi pun in titulatura niste cuvinte doar ca e "cool" si poate impresionez prin diplome :smile:

Aceasta postare a fost editata de Septimiu: 10 March 2010 - 11:30 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL