Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 11

Salt la continut


ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

589 replies to this topic

Poll: INFIINTARE SI ADERARE A.P.E.C. (240 membri au votat)

sustineti infiintarea A.P.E.C. ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

ati adera la A.P.E.C. daca ea s-ar infiinta ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

ce cotizatie anuala considerati ca ar fi corecta ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#201 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 March 2010 - 11:38 PM

Noapte buna! Voi incerca sa mai vin si cu alte idei mai utile sau mai putin utile. Cred ca important este sa ajungem rezultate bune :smile:



#202 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2010 - 01:45 AM

http://apecromania.wordpress.com/

asta ca sa avem pe unde sa bantuim pana vine site-ul oficial

m-am jucat putin prin el sa vad cum ar arata :smile:

Somn usor!

Aceasta postare a fost editata de beatrice1971: 11 March 2010 - 01:45 AM

Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#203 pav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 March 2010 - 08:21 AM

[quote name='Otilia Alupei' date='Mar 10 2010, 07:48 PM' post='221772']
apec.ro e al unei firme private, din 2004 e luat :smile:
sa va mai zic ca numele firmei nu prea are leg. cu "apec" :biggrin: ... ghinionul nostru, dar nu-i grav fiindca au fost variante.

ce ziceti de denumirea GRUP- APEC ?
sau nu stiu, un joc de cuvinte ACCOUNTING GRUP
sau ASOCIATIA LIBER PROFESIONISTA ECONOMICA



#204 ciprian_r

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:informatii, discutii, alte pareri

Postat 11 March 2010 - 09:06 AM

Vezi postareapav, la Mar 11 2010, 08:21 AM, a spus:

ce ziceti de denumirea GRUP- APEC ?
sau nu stiu, un joc de cuvinte ACCOUNTING GRUP
sau ASOCIATIA LIBER PROFESIONISTA ECONOMICA

Din cate stiu eu denumirea asociatiei a fost deja rezervata, deci nu se mai poate schimba, oricum suna destul de bine APEC :) si ne-am obisnuit deja cu ea.



#205 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 11 March 2010 - 09:23 AM

Vezi postareaciprian_r, la Mar 11 2010, 11:06 AM, a spus:

Vezi postareapav, la Mar 11 2010, 08:21 AM, a spus:

ce ziceti de denumirea GRUP- APEC ?
sau nu stiu, un joc de cuvinte ACCOUNTING GRUP
sau ASOCIATIA LIBER PROFESIONISTA ECONOMICA

Din cate stiu eu denumirea asociatiei a fost deja rezervata, deci nu se mai poate schimba, oricum suna destul de bine APEC :) si ne-am obisnuit deja cu ea.
Si mie imi place denumirea pe care ati gasit APEC, rezoneaza foarte bine cu OPEC ( Organization of the Petroleum Exporting Countries) :biggrin:



#206 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 March 2010 - 09:37 AM

Denumirea este foarte buna.
Trebuie gasit un spatiu pe care sa il inchiriem sau poate un spatiu pus la dispozitie prin bunavointa vreunui om de bine.

La spatiul respectiv cred ca ne putem vedea, intalni, ca sa putem incepe sa stabilim ce avem de facut in mod concret in continuare.

O sa postez pe blog ce ar trebui sa mai cuprinda obiectivele asociatiei.



#207 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 March 2010 - 10:01 AM

Totusi numele APEC mai este luat de cineva..
Urmariti link-ul

http://apec-romania.blogspot.com/


S-a facut rezervarea denumirii la judecatorie sa inteleg. Ce termen este pt a infiinta asociatia de la rezervarea denumirii?



#208 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 March 2010 - 10:38 AM

almcomp, este blog facut de beatrice1971. :smile:



#209 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2010 - 11:09 AM

Anca,

blogul facut de mine este http://apecromania.wordpress.com/

cel cu liniuta exista deja .... d'aia eram eu suparata cand incercam sa rezerv numele, varianta de nume pe care o vroiam eu era ocupata. Cand am dat cautare am vazut mai exista o asociatie cu aceleasi initiale. :smile:
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#210 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 March 2010 - 11:24 AM

Da Beatrice, dar nu mai avem nevoie de inca unul. Este bun cel inceput de tine. :smile:



#211 vioreld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Buzau
  • Interests:Informare

Postat 11 March 2010 - 11:45 AM

Vezi postareaalmcomp, la Mar 10 2010, 11:03 PM, a spus:

Comunicatul de presa este destul de bun.

Nu cred ca trebuie atacat CECCAR-ul.

Dar chiar asta ai facut in celalt topic.
vioreld



#212 mt2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 11 March 2010 - 11:48 AM

Loredanei doresc sa-i transmit multa , multa bafta azi la ora 15 la Camera Deputatilor la intalnirea cu d-na Anastase. La reantoarcere sa ne povesteasca si noua cum a decurs discutia . :smile:



#213 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2010 - 12:41 PM

oameni buni,

va rog frumos sa va calmati (cei care sunteti mult prea agitati) si sa intelegeti exact ce-si propune asociatia asta.

ASOCIATIA NU VA FI CREATA NUMAI PT. ACEST PROIECT DE LEGE !!! cei care va referiti exclusiv la acest obiectiv, gresiti fiindca dupa ce el se atinge, ce facem ?? inchidem asociatia ?? pt. D-zeu, ce tot vb ?? :smile:

comunicatul NU MANGAIE CECCAR pe frunte, cum am vazut pareri si sunt uimita ca puteti spune asa ceva. comunicatul nu face altceva decat sa arate ca nu vrem sa ne substituim CECCAR, FIINDCA ASTA E ADEVARUL !! noi nu asta vrem prin ac. asociatie ! CINE A CREZUT CA VREM SA DAM JOS CECCAR SI SA-I LUAM NOI LOCUL, S-A INSELAT si nu are ce cauta cu noi daca doar asta isi doreste.

sigur ca daca CECCAR vine cu proiecte legislative care lezeaza profesia de contabil si/sau practicarea ei, noi vom interveni pt. a stopa astfel de demersuri, dar nu vom fi niciodata organism de certificare si autorizare asa cum este CECCAR, nu vom pune in veci bir pe veniturile contabililor. statutul asociatiei este f clar, CITITI-L INCA O DATA !

oameni buni, haideti sa fim atenti ce vb, vorbele pot face mult rau, generand o stare de confuzie.

ok, inteleg ca unii sunteti de acord cu comunicatul, altii nu sunteti.
il vom reface tinand cont de sfaturile lui Beatrice, sper sa iasa mai bine, INSA suntem perfect constienti ca nu putem multumi pe toata lumea, niciodata.

infiintarea unei asociatii (oricare e ea) dureaza ceva timp (relativ putin), e o chestiune de minim 2 saptamani pt pasii obligatorii de parcurs. In ac. timp, orice demersuri se fac priv. proiectul acela de lege, se for face in nume personal sau de grupuri diverse - asociatia neexistand inca, sper ca e clar pt toata lumea. abia dupa ne vom fi constituit legal, putem vb in numele asociatiei.

desi am sesizat o ironie clara la adresa faptului ca, pe forumul saga am spus ca nr. de 3 oameni in grupul de initiativa e suficient deocamdata din ratiuni practice de comunicare (aferente unor lucrari de facut intr-un timp limitat) si ieri ca am omorat telefoanele, sa stiti ca asa e : am vb destul de mult la telefon pt a ne informa reciproc si a ne pune de acord in totalitate !
de aceea, ironia mi se pare complet gratuita si lipsita de fair-play fiindca noi chiar am muncit si ne-am pierdut timp pretios, lasandu-ne lucrari de serviciu deoparte (platite) ca sa facem ce e de facut pt asociatie.
pai, daca in conditiile astea inca de inceput, devenim subiect de intepaturi tocmai din partea celor pe care ii servim, apoi sa stiti ca eu-una am si alte treburi mai banoase si mai placute de facut fara aceasta bataie de cap atat de solicitanta si pe gratis !! asa ca, v-as ruga mai mult respect, ce naiba :thumbup:



#214 almcomp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 265 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 March 2010 - 12:44 PM

Fratilor s-a rezervat denumirea oare? Daca da... atunci ce mai asteptam.

O eventuala intalnire... propuneri cand si unde?



#215 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2010 - 12:49 PM

doc. pt rezervarea de nume au fost depuse, dar aprobarea dureaza o saptamana.
apoi vine restul actelor.

apoi intalnirile ...



#216 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2010 - 01:21 PM

COMUNICAT REVIZUIT, MULT MAI SCURT !

APEC nu doreste a se substitui CECCAR !

Asociatia Profesionala a Economistilor si Contabililor din Romania (APEC), in curs de infiintare, prin grupul ei de initiativa doreste sa aduca public urmatoarele precizari privind scopul in care aceasta va fi creata, deoarece am primit din media un feedback care ne avertiza ca perceptia destul de larga este aceea ca urmarim ca APEC sa inlocuiasca CECCAR, ceea ce e total fals !! NU VREM SA NE SUBSTITUIM CECCAR !

APEC va fi o asociatie profesionala, componenta a societatii civile, organizatie independenta, neguvernamentala, cu caracter apolitic, conform actului de vointa, expres manifestat prin actul constitutiv si prin statut, de catre membrii fondatori.

Vrem ca aceasta asociatie sa apare interesele tuturor contabililor si sa-i ajute sa progreseze profesional. In statutul ei sunt precizate clar obiectivele principale, iar in ele nu se regaseste nici o inlocuire a CECCAR cu APEC. In domeniul contabil, consideram ca fiecare dintre cele 2 are rolul ei.

NOI NU VOM ORGANIZA NICIODATA NICI UN FEL DE EXAMENE SI/SAU STAGIU DE AUTORIZARE.
APEC va desfasura actiuni menite sa amendeze legislatia din domeniul contabil si fiscal in scopul de a deveni mai usor de folosit, mai putin interpretabila, si, nu in ultimul rand, de a asigura liberul acces la profesia contabila precum si la practicarea ei. De asemenea, dorim sa publicam o revista de contabilitate alaturi de alte diverse materiale cu caracter profesional, vrem sa organizam prelegeri pe diferite teme de contabilitate si fiscalitate.
Cam aceasta ar fi aria noastra de actiune.
Toate aceste activitati dorim sa duca, in final, la recapatarea demnitatii acestei profesii si la respectarea dreptului la munca al tuturor contabililor, indiferent ca au sau nu au studii economice superioare, ca sunt sau nu sunt autorizati CECCAR.

Grupul de initiativa ...

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 11 March 2010 - 01:54 PM




#217 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 11 March 2010 - 01:22 PM

Sustin acest proiect. Am trimis adeziunea.

Doamne ajuta ca multi sa inteleaga ca A.P.E.C. nu este o alternativa la niciun alt organism fie profesional sau neprofesional ci, o alternativa la o educatie mai sanatoasa in mediul contabil, de afaceri si nu numai!
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#218 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2010 - 01:48 PM

cateva precizari :

nr. crescut de membrii participanti la luarea deciziilor nu inseamna neaparat o crestere a calitatii ei, dar poate insemna un grad mult-mult mai mare de dificultate in a ne pune de acord fiindca mai repede iei decizii in 3 decat in 10, asta e clar. cine zice ca n-am drepatate inseamna cca nu are experienta in "mese rotunde" bogate, unde pana se ajunge la un pct. de vedere comun trec ore, chiar zile ... si asa putem bate pasul pe loc de innebunim.

cele 3 care suntem in acest grup de initiativa (mai bine zicem grup decat comitet) am dovedit ca ne merge mintea bine si suntem oameni de actiune, ca putem lua decizii corecte, asa ca ar fi de preferat sa ne lasati sa lucram fara intepaturi si suspiciuni inutile.

sa stiti ca permanenta dare de explicatii asupra oricarui pas pe care il facem e mancatoare de mult timp si de aceea e posibila doar in stadiile de inceput ale asociatiei fiindca, apoi, daca o tinem tot asa, o sa stam mai mult de explicatii si cereri de aprobare decat de lucru in sine si asta ne va scadea "rentabilitatea".

si ultima, de la mine personal : eu nu doresc sa fiu parte executiva a acestei asociatii in conditiile in care mereu se vor gasi voci care nu respecta efortul pe care-l depun. pot sa actionez cum am facut-o si in zilele trecute, in numele conta.ro sau al unui grup de oameni care vor sa ne fie alaturi, fara asociatie si alte infiintari diverse si va asigur ca vom fi auziti pe media, doar prin conta.ro, la fel de bine ca si pana acum. mie nu-mi trebuie solicitarea nervoasa si intelectuala pe care o cere ac. asociatie numai ca sa devin tinta agresiuninilor mai usoare sau mai dure din partea propriilor membrii, pot f bine sa-mi vad de lucrarile mele pt care primesc si bani si sa stau mai linistita.
daca nu va place maniera in care inteleg sa ma implic in ac. asociatie, eu va pot pupa dulce de "pa, pa" imediat, ca n-am nimic de castigat daca raman, ci numai munca si stres.

nu se poate si f***ta si batuta si cu banii luati :nono:



#219 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2010 - 02:06 PM

Eu ma simt vizata din cauza ca am insistat asupra formatului comunicatului.
Imi pare rau daca asta s-a inteles. Eu nu vroiam decat sa aiba impact cat mai mare.
Gata, imi tin gura, sau mana :biggrin: de acum inainte!

Stai sa vezi cand ne-om infiinta de-a binelea, cu acte in regula. Cu cat va fi AGA mai mare (ca nr.de membri) cu atat vom lua deciziile mai greu.

Cat despre efort imi dau seama foarte bine cat e de mare si il respect, asa cum ti-am respectat dintotdeauna munca uriasa pe care ai facut-o pe acest forum.
Si da, ai dreptate in cele scrise mai sus.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#220 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 March 2010 - 02:21 PM

Sustin cele spuse de Beatrice mai ales ca am avut si eu o pozitie de gica-contra sau cum vreti sa o numiti.
Cu un singur lucru nu sunt de acord: sa nu ne tinem gura. :smile: Doar sa va lasam sa lucrati in liniste si sa va asiguram de suportul nostru . :thumbup:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL