Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 27

Salt la continut


ASOCIATIA PROFESIONALA A ECONOMISTILOR SI CONTABILILOR DIN ROMANIA

589 replies to this topic

Poll: INFIINTARE SI ADERARE A.P.E.C. (240 membri au votat)

sustineti infiintarea A.P.E.C. ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

ati adera la A.P.E.C. daca ea s-ar infiinta ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

ce cotizatie anuala considerati ca ar fi corecta ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#521 criscont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:campina

Postat 20 April 2010 - 12:24 PM

Parerea mea este ca te poti apuca :frusty: ; mai multe opinii cred ca sunt binevenite



#522 gabisa1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 21 April 2010 - 05:34 PM

Excelenta idee ! :good: Eu am votat da, da , si 51-100 ! :biggrin:




#523 ac.cristea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 April 2010 - 07:26 AM

Buna
Vreau sa votez...dar imi da eroare
Sunt de acord, si cotizatia intre 51-100 este ok...pt inceput

Felicitari initiatorului



#524 geomic

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 April 2010 - 11:36 AM

eu zic sa demaram mai repede actiunea, caci daca se aproba legea ca toate societatile sa angajeze contabili cu norma intreaga , atunci cei care lucrau cu 2 ore contract prestari servicii, vor ramine fara un job suplimentar



#525 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2010 - 11:46 AM

"actiunea " ? te referi la infiintare ? sau la ce ??

" 2 ore contract prestari servicii" ? poate vrei sa spui "2 ore ctr. de munca"

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 27 April 2010 - 11:53 AM




#526 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 27 April 2010 - 11:48 AM

Fratilor :frusty: , cititi Regulamentul, nu puteti vota daca sunteti membri juniori (0-9 postari), asa ca, postati : intrebari, raspunsuri etc. si veti putea vota, daca doriti !

Dana




#527 onix

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 April 2010 - 02:44 PM

Cu siguranta este un lucru bun!

Si eu "ma bag"!!!
:frusty: :good:



#528 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2010 - 05:26 PM

Vezi postareaalmcomp, la Apr 27 2010, 04:01 PM, a spus:

De asociatie fie ea inchisa sau deschisa nu mai cunoastem nimic.
nimic nou, vrei sa spui ... asta fiindca nu sunt noutati, inca !

in leg. cu asociatia, astazi ne intalnim (eu si Beatrice, poate si Valentina) cu un ultim membru fondator pe care l-am cooptat, apoi toti vom finaliza statutul si actul constitutiv si speram in luna mai sa depunem actele finale pt infiintare.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 29 April 2010 - 10:53 AM




#529 ela d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 240 Postari:

Postat 29 April 2010 - 11:10 AM

VOTAT!
Sunt de acord cu cotizatia 50-100!Dar daca "trebe" :laugh: dau si mai mult!
Felicitari pentru initiativa! :frusty:



#530 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2010 - 10:58 AM

oameni buni,

repet pt ultima oara : AICI VB NUMAI DE ASOCIATIE !!

v-am rugat cu frumosul, in mod repetat, sa nu mai rascoliti povestea cu CECCAR, indiferent sub ce forma imbracati injuraturile la adresa acestui organism si a sefului acestuia. de aceea am inchis, temporar, topicul aferent ! cu toate astea, vad ca unii dintre voi tot nu se potolesc odata si inca mai fac valuri in oala cu rahat !!

pe parcursul a sute de postari s-a injurat CECCAR din toate partile si din toate pozitiile posibile, AJUNGE cu asta !! e obsesiv deja, chiar nu va dati seama ca s-a depasit orice limita rationala ?? :frusty:

daca vor fi noutati, voi redeschide topicul aferent proiectului de modif. a legii conta, pana atunci acel topic va ramane inchis tocmai pt. a opri postarile inflamate si fara rost.

orice mesaje, postate in alte topice, care ataca iar si iar Ceccar si conducerea lui vor fi sterse fara preaviz !!! DESTUL !! :laugh:



#531 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 03 May 2010 - 11:53 AM

legat de asociatie, ceva noutati? Otilia, poti sa ne faci un rezumat al intalnirii? s-a concretizat ceva anume? "luptam-luptam si castigam?" :frusty:

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 03 May 2010 - 11:53 AM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#532 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2010 - 04:10 PM

s-a concretizat !
lucram si cred ca suntem pe ultima 100 de metri, asta daca nu se mai iveste cine stie ce.
dupa ce terminam, punem pe blog tot ce trebuie si anuntam aici ca sa stiti.

:frusty:



#533 criscont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:campina

Postat 08 May 2010 - 11:26 AM

Bine bine dar noi cum te putem ajuta efectiv ???? :good:



#534 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2010 - 11:56 AM

dragilor, :frusty:
pe mine nu ma puteti ajuta cu absolut nimic fiindca de marti dimineata (4 mai), din motive personale, eu m-am retras complet din orice activitate legata de aceasta asociatie.
prin urmare, nu va mai pot da nici un fel de informatii privind APEC in afara de faptul ca se merge mai departe cu constituirea.
lumea nu incepe si nu se sfarseste cu nici unul dintre noi :wink:

numai bine.



#535 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2010 - 04:01 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la May 8 2010, 12:56 PM, a spus:

dragilor, :frusty:
pe mine nu ma puteti ajuta cu absolut nimic fiindca de marti dimineata (4 mai), din motive personale, eu m-am retras complet din orice activitate legata de aceasta asociatie.
prin urmare, nu va mai pot da nici un fel de informatii privind APEC in afara de faptul ca se merge mai departe cu constituirea.
lumea nu incepe si nu se sfarseste cu nici unul dintre noi :wink:

numai bine.

Va felicit pentru decizia luata, chiar daca parerea mea conteaza mai mult sau mai putin !. (probabil: deloc !)
Personal cred in continuare ca e o pierdere de timp !.
Toate cele bune !

Aceasta postare a fost editata de cuceritor: 08 May 2010 - 04:02 PM




#536 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2010 - 10:25 PM

O parte din vina ca lucrurile merg in tara asta cum merg se datoreaza si genului asta de atitudini.
Ce ne mai place sa ne vaicarim si sa ne plangem de mila! .. si in acelasi timp nu miscam un deget ca sa ne mearga mai bine.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#537 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 May 2010 - 06:20 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la May 8 2010, 12:56 PM, a spus:

eu m-am retras complet din orice activitate legata de aceasta asociatie.

mi se pare corect.
uitati aici, ca alternativa, un "corp" mai uman decat ala al lu' "profesoru'" universal toma :frusty: :laugh: :laugh:

http://www.asociatia...or.ro/index.php

cu un statut, evident mai elegant decat ala al lu' toma

http://www.asociatiaeconomistilor.ro/docum...AGER_Statut.pdf

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 09 May 2010 - 09:00 AM
eliminare atac repetat la persoana




#538 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2010 - 11:37 AM

Despre A.G.E.R s-a mai discutat pe aici. Membrii sai sunt mai mult teoreticieni decat practicanti. Nu fac parte din cei care se lovesc zilnic de birocratia din institutiile statului si nici nu sufera din cauza legislatiei defectuoase. Nu au nici un interes direct in modificarea legislatiei in sensul in care doreste sa o faca APEC.
Nu am auzit de vreo propunere legislativa venita din partea acestora.
Pe mine una, nu ma reprezinta.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#539 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2010 - 10:03 PM

Va scriu in numele grupului de initiativa APEC.

In primul rand dorim sa va aducem la cunostinta faptul ca suntem aproape de final in ceea ce priveste infiintarea asociatiei. Lucrurile s-au derulat un pic mai incet decat ar fi trebuit, in mare parte datorita dead-line-urilor fiscale dar si dorintei de a coopta in randul membrilor fondatori persoane cu influenta, care sa ajute asociatia in demersurile ulterioare infiintarii astfel incat sansele de reusita sa fie semnificativ mai mari.
Dupa indelungi discutii, s-a stabilit ca asociatia va fi deschisa. Taxa anuala pentru membrii asociati s-a stabilit a fi in cuatum de 100lei/an.

Printre activitatile desfasurate in aceste zile, s-a ajuns si la prelucrarea bazei de date a viitorilor membri, este vorba de acele persoane care au trimis adeziuni catre grupul de initiativa. Centralizandu-se datele, s-a constatat ca mai mult de jumatate dintre formularele de adeziune trimise sunt incomplete, mai exact, lipseste rubrica pentru datele de contact (e-mail si telefon). Este o eroare pe care ne-o asumam deoarece pe forum, a fost postat la inceput, un formular care nu continea aceste rubrici.
Din acest motiv, avem rugamintea sa retrimiteti adeziunile la adresa de e-mail: apec.romania@yahoo.com, de data aceasta folosind formularul atasat sau cel postat pe blogul asociatiei la adresa http://apecromania.wordpress.com/. Se vor lua in considerare numai adeziunile retrimise, aceasta si datorita faptului ca intre timp este posibil ca unii dintre expeditorii initiali sa se fi razgandit. Totodata, prin aceasta actiune de retrimitere, dorim sa stim numarul final si cert de membri asociati pe care se poate baza asociatia inca de la infiintare.

Deasemenea, va rugam ca alaturi de adeziune sa ne atasati copii dupa urmatoarele documente:

- diploma care sa ateste calitatea de contabil/economist
- Curriculum Vitae
- o scrisoare de cateva randuri in care sa precizati de ce doriti aderarea la APEC si care sunt asteptarile voastre de la asociatie

Pentru a clarifica lucrurile, si pentru a nu exista discutii ulterioare, venim inca o data cu precizarea ca A.P.E.C.Romania nu doreste a se substitui C.E.C.C.A.R. Cine crede aceasta, nu a inteles scopul viitoarei asociatii si nu are sens sa ni se alature.

Pentru eventualele nelamuriri sau intrebari suplimentare va stam la dispozitie aici, sau pe blogul asociatiei.

Va multumim,

Grupul de initiativa APEC

Fisiere atasate


Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#540 EVA the one

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 11 May 2010 - 11:59 AM

V-am urmarit cu atentie toata aceasta perioada, nu am intervenit, insa acum o fac fiindca am ceva important de spus si anume :

A) Inainte de a cere de la noi adeziuni cu CV, explicatii privind motivele de aderare la asociatie si asteptarile pe care le avem de la ea, cred ca ar trebui ca voi, membrii fondatori, sa ne prezintati toate astea fiindca voi veti fi conducerea asociatiei, cel putin o perioada, deci voi veti decide ce va face asociatia in perioada imediat urmatoare.
Ne invitati sa aderam si sa va platim o cotizatie de 100 ron/an fara sa stim cine sunteti voi, ce sunteti profesional, de unde va putem lua, unde aveti sediul, la ce nr. de telefon raspundeti sau raspunde cineva la asociatie, adica nu stim mai nimic despre voi. Singura pe care sigur o putem identifica acum e d-na Otilia care are ca ID numele oficial, care e moderator vechi si macar proprietarii siteului stiu de unde sa o ia, plus ca si activitatea de pe acest forum o recomanda, dar inteleg ca ea s-a retras din asociatie. In rest, nu stim nimic despre voi, cu mici exceptii si aici ma refer la ISA si la beatrice1971 care sunt membri mai vechi si pe care ii mai cunostem de aici, mai ales din pdv profesional, dar altceva nu mai stim, sunt persoane cu ID neconcludent dpv al identitatii.

B) De asemenea, ar trebui sa ne prezentati forma finala a statutului, ca sa vedem si noi la ce aderam pana la urma.

C) As mai vrea o lamurire fiindca nu e deloc clar care va fi pozitia asociatiei in legatura cu CECCAR. Inteleg f. bine ca nu vreti sa va substituiti lui si sunt de acord cu asta, dar daca mai da vreo modificare de lege care va afecta economistii si contabilii simpli, atunci ce veti face ?? Va veti lupta cu el, direct sau indirect ?? Intreb asta pt. ca, in cazul in care va veti lupta, pt. membrii CECCAR din asociatie exista riscul de a fi sanctionati de catre CECCAR pe baza codului lor etic, deci cum ii protejati pe acestia ?? Datele privind membrii fondatori sunt publice si se pot identifica persoanele asa ca e un risc asumat, dar ceilalti membrii asociati care sunt si membrii CECCAR cum sunt protejati ? Cum va asigurati ca nu vor exista scurgeri de informatii care sa le puna in pericol toata munca depusa ca sa ajunga experti sau contabili autorizati, sa le riste PFAurile, firmele de conta, chiar joburile daca CECCAR ii exclude ? Iar daca nu va veti lupta cu CECCAR cand lezeaza dreptul la munca al celorlalti actori de pe piata serviciilor contabile, atunci cum si cat mai reprezentati interesele celor care nu sunt membrii CECCAR si care au tot fost abuzati de reglementarile lui ?

D) Spuneti ca ati intarziat atat de mult fiindca ati vrut sa cooptati membrii fondatori speciali, macar ati reusit ? Din ce arie sunt acestia, cine sunt ei ? Ca sa stim de ce am asteptat atata, daca asta ziceti ca e motivul.

E) Si o ultima intrebare pe care am observat ca a mai pus-o lumea aici : deci, concret-concret, care sunt obiectivele imediate, cele pe termen mediu si cele pe termen lung, daca le aveti stabilite si ar trebui sa le aveti de vreme ce spuneti ca sunteti "aproape de final" ?? As vrea sa stiu mai ales de ce va veti apuca imediat dupa infiintare, la modul “primele obiective sunt : modificarea art… din legea …, a procedurii … din ord. … “ sau ce veti face.

Nu va suparati, dar toate aceste intrebari sunt perfect normale si de aceea cred ca toti am vrea sa stim raspunsul cinstit si fara ocolisuri, e normal sa va putem contacta direct si fara probleme nu doar virtual ci si la un sediu, la telefon, mai ales ca o sa va dam si niste bani !

Veti face ceva in folosul nostru pt. cotizatiile pe care le vom plati sau doar ne cumparam iluzii ?

Aceasta postare a fost editata de EVA the one: 11 May 2010 - 12:05 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL