Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Norme art. III din OUG 58/2010 care modifică codul fiscal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Norme art. III din OUG 58/2010 care modifică codul fiscal


167 replies to this topic

#61 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 05 August 2010 - 05:13 PM

Vezi postareapetree, la Aug 5 2010, 04:04 PM, a spus:

Am o intrebare, daca se poate sa primesc raspuns:
In invatamant, persoanelor care predau in regim "plata cu ora"(ca o conventie civila pe perioada determinata) li se va clcula si retine CAS si somaj? (acestora, pana in prezent li se retinea CASS si impozit)

Multumesc!

Reproduct mai jos un articol din normele metodologice pentru art. III din OUG 58/2010:

ART. 3
(1) Persoanele care realizează exclusiv venituri de natură profesională cu
caracter repetitiv - lunar, trimestrial sau semestrial - sau ocazional datorează
contribuțiile individuale de asigurări sociale, de asigurări pentru șomaj și de
asigurări sociale pentru sănătate, prevăzute la art. III alin. (2) din ordonanța
de urgență, denumite în continuare contribuții individuale.
(2) Persoanele care, pe lângă veniturile de natură salarială, realizează și
venituri de natură profesională cu caracter repetitiv - lunar, trimestrial sau
semestrial - datorează contribuțiile individuale și pentru aceste venituri de
natură profesională.
(3) Persoanele care, pe lângă veniturile de natură salarială, realizează și
venituri de natură profesională în mod ocazional nu datorează contribuțiile
individuale și pentru aceste venituri de natură profesională.

Trage singur(ă) concluziile care se impun!

Dar, dacă este să mă gândesc mai bine, tu nu te încadrezi la "venituri de natură profesională", ci la "venituri din activități dependente", caz în care trebuie să să se plătească tot tacâmul de contribuții care se plătesc în mod obișnuit pentru un salariat.

Aceasta postare a fost editata de Vital: 05 August 2010 - 05:22 PM




#62 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 05 August 2010 - 05:28 PM

petree,

2.2 În cazul reconsiderării unei activități ca activitate dependentă, impozitul
pe venit și contribuțiile sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, vor fi recalculate și
virate, fiind datorate solidar de către plătitorul și beneficiarul de venit. În acest caz
se aplică regulile de determinare a impozitului pentru veniturile din salarii realizate
în afara funcției de bază.




#63 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 05 August 2010 - 06:06 PM

Am mai găsit o perlă de toată minunăția în normele metodologice pentru art. III din OUG 58/2010:

ART. 13
(1) Stagiul de cotizare realizat de persoanele prevăzute la art. 5 alin. (1) în sistemul asigurărilor pentru șomaj se stabilește prin aplicarea asupra perioadei de cotizare a raportului dintre cota de contribuție individuală de asigurări pentru șomaj și cota de contribuție datorată la bugetul asigurărilor pentru șomaj, potrivit legii, de către persoanele asigurate în baza contractului de asigurare pentru șomaj.

Conform articolului de mai sus o PFA va trebui să contribuie timp de 24 de luni pentru a acumula stagiul minim de 12 luni necesar pentru a putea să se bucure de indemnizația de șomaj în cazul pierderii locului de muncă (loc de muncă în cazul unei PFA este o aberație, dar hai să zicem!).

ART. 14
(2) Calitatea de asigurat deținută de persoanele prevăzute la art. 5 alin. (1) încetează cu data de întâi a lunii următoare celei în care s-a efectuat plata contribuțiilor individuale, cu excepția calității de asigurat în sistemul de asigurări sociale de sănătate, pentru care persoanele beneficiază de pachetul minimal de servicii medicale în condițiile Legii nr. 95/2006, cu modificările și completările ulterioare.


Dacă însă luăm în calcul cele spuse în articolul 14, atunci o PFA nu se va putea bucura NICIODATĂ de ajutorul de șomaj. De ce? Păi pentru că la data de întâi a fiecărei luni aceasta își tot pierde, în mod repetitiv, calitatea de asigurat. Iar când ți-ai pierdut calitatea de asigurat, atunci - în mod logic - toate lucrurile se resetează, inclusiv stagiul de cotizare. Astfel o PFA nu va avea șansa niciodată să acumuleze stagiul minim necesar pentru a putea intra în șomaj. Concluzia: așa numita contribuție la fondul de șomaj pe care o PFA este obligată să o plătească nu este altceva decât unul din multele impozite prin care statul caută să-și umple buzunarul (este un impozit din simplul motiv că persoana fizică autorizată nu primește nicio contraprestație în schimbul contribuției).



#64 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 06 August 2010 - 05:46 AM

Buna ziua !
Banuiesc ca mai sunteti multi ca mine. Sunt salariat cu norma intreaga si in acelasi timp am si un cabinet individual -expert contabil. Pana acum pe cabinet plateam sanatatea si impozitul. Nu sunt lamurit inca cu definitia asta a activitatilor profesionale. Sa inteleg ca de la 1 iulie va trebui sa platesc contributii si la pensii si la somaj? Sau veniturile din profesii libere (ma refer strict la EC) nu se incadreaza aici?
Astept un raspuns din partea dvoastra.
Va multumesc anticipat ,



#65 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 06 August 2010 - 07:19 AM

Vezi postareageorge75, la Aug 6 2010, 06:46 AM, a spus:

Buna ziua !
Banuiesc ca mai sunteti multi ca mine. Sunt salariat cu norma intreaga si in acelasi timp am si un cabinet individual -expert contabil. Pana acum pe cabinet plateam sanatatea si impozitul. Nu sunt lamurit inca cu definitia asta a activitatilor profesionale. Sa inteleg ca de la 1 iulie va trebui sa platesc contributii si la pensii si la somaj? Sau veniturile din profesii libere (ma refer strict la EC) nu se incadreaza aici?
Astept un raspuns din partea dvoastra.
Va multumesc anticipat ,

george75
, am făcut un mic studiu pentru a răspunde la întrebarea ta. Nu este exhaustiv, dar sper să ajute. În normele metodologice pentru art. 7 din codul fiscal am descoperit următoarele:

Art. 7.
1. O activitate poate fi reconsiderată, potrivit criteriilor prevăzute la art. 7 alin. (1) pct. 2.1 din Codul fiscal, ca activitate dependentă, în cazul în care raportul juridic în baza căruia se desfă?oară activitatea nu reflectă con?inutul economic al acestuia. Activită?ile desfă?urate în mod independent, în condi?iile legii, care generează venituri din profesii libere, precum ?i drepturile de autor ?i drepturile conexe definite potrivit prevederilor Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor ?i drepturile conexe, cu modificările ?i completările ulterioare, nu pot fi reconsiderate ca activită?i dependente potrivit prevederilor art. 7 alin. (1) pct. 2.1 ?i 2.2 din Codul fiscal.

Ceea ce este mare lucru. Pot să stai liniștit că nu-ți va veni unul cu ceafa lată și IQ-ul mic peste câțiva ca să te reîncadreze la activitate dependentă, ceea ce ar prespune plata retroactivă a întregului tacâm de contribuții + dobânzile și penalizările aferente.

M-am uitat și peste OUG 58/2010 și normele metodologice aferente. În ordonanță nu am găsit nimic legat de profesiile libere. În norme însă (cele din Anexa pentru art. III) am găsit doar două excepții în care cineva este exceptat de la plata contribuțiilor la pensii și somaj. Una este dată în art. 2:

ART. 2
Persoanelor asigurate în alte sisteme, neintegrate sistemului public de
pensii și alte drepturi de asigurări sociale, precum și persoanelor care au
calitatea de pensionari ai sistemului public de pensii nu le sunt aplicabile
prevederile art. III din ordonanța de urgență.

Altă expepție este prevăzută în art. 3 aliniatul (3):
ART. 3
(3) Persoanele care, pe lângă veniturile de natură salarială, realizează și
venituri de natură profesională în mod ocazional nu datorează contribuțiile
individuale și pentru aceste venituri de natură profesională.

Aceasta este tot ce pot să spun eu pe acest subiect în acest moment. Ți-a fost de ajutor?

Aceasta postare a fost editata de Vital: 06 August 2010 - 07:25 AM




#66 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 06 August 2010 - 07:51 AM

george75,

Însă atunci când luăm în calcul normele metodologice pentru art. III din OUG 58/2010 trebuie să mai luăm în considerare un lucru foarte important: temeiul constituțional în care au fost date. Ceea ce ne duce pe un alt tărâm desigur, dar de ce nu am îndăzni! Fiind vorba deja despre niște lucruri foarte serioase, propun să le luăm încetul cu încetișorul. Îți propun să analizezi următorul preambul al hotărârii de guvern prin care normele au fost adoptate:

HOTĂRÂRE nr. 791 din 2 august 2010
pentru modificarea și completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr.
571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004,
precum și pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor art.
III din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea și
completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal și alte măsuri financiarfiscale
EMITENT: GUVERNUL
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 542 din 3 august 2010
Data intrarii in vigoare : 3 august 2010
În temeiul art. 108 din Constituția României, republicată, ....


Deci guvernul afirmă sau cel puțin pretinde că are un temei constituțional pentru ceea ce face. Vom vedea că are, dar doar parțial. Dar ai un pic de răbdare mă voi explica mai jos. Deocamdată hai să vedem în mod integral art. 108 din Constituție. Iată-l:

Actele Guvernului
ARTICOLUL 108
(1) Guvernul adoptă hotărâri și ordonanțe.

(2) Hotărârile se emit pentru organizarea executării legilor.

(3) Ordonanțele se emit în temeiul unei legi speciale de abilitare, în limitele și în condițiile prevăzute de aceasta.

(4) Hotărârile și ordonanțele adoptate de Guvern se semnează de primul-ministru, se contrasemnează de miniștrii care au obligația punerii lor în executare și se publică în Monitorul Oficial al României. Nepublicarea atrage inexistența hotărârii sau a ordonanței. Hotărârile care au caracter militar se comunică numai instituțiilor interesate.


Înainte de a face o mică interpretare, lasă-mă să aduc în prim plan un principiu vechi de când este lumea: "Ce lipsește nu poate fi pus la număr". Ne va ajută la clarificarea lucrurilor.

Deci ce acte poate emite guvernul?
Răspuns doar două: hotărâri și ordonanțe (că ordonațele mai pot fi și de urgență este altă mâncare de pește, dar tot ordonanțe sunt).

Pentru ce sunt date hotărârile de guvern?
Răspuns: Hotărârile se emit pentru organizarea executării legilor.

Dar pentru organizarea executării unei ordonanțe de urgență nu poate fi dată o hotărâre de guvern?
Răspuns: Nu categoric, constituția nu prevede această posibilitate, iar așa cum am amintit mai sus "ce lipsește nu poate fi pus la număr". Guvernul nu-și poate aroga în mod arbitrar competențe pe care constituția nu i le dă. Guvernul nu este mai presus de lege - nimeni nu este mai presus de lege, spune constituția. Guvernul nu este mai presus de constituție, guvernul ca orice instituție are obligația de a respecta constituția.

Concluzia: Guvernul are temei constituțional pentru organizarea execuției Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, dar nu are temei constituțional pentru organizarea execuției articolelor de sine stătătoare din OUG 58/2010 care nu modifică sau completează legea codului fiscal.

Ce spui de toate acestea? Este regele gol sau nu?

Aceasta postare a fost editata de Vital: 06 August 2010 - 07:53 AM




#67 mihaela_lica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:acumulare

Postat 06 August 2010 - 09:28 AM

In incercarea disperata de a gasi o logica in textul anexei 2 din norme, ma gandesc ca Ministerul Muncii va stabili prin "precizari suplimentare" transe de incadrare a venitului net realizat pentru declarare astfel incat sa se justifice urmatoarele:
"Art. 8. - (1) Declarațiile de asigurare prevăzute la art. 7 se
depun, o singură dată până la data de 25 a lunii pentru luna
anterioară în care s-au realizat venituri de natură profesională..."
si
"(2) Persoanele aflate în situațiile prevăzute la art. 3 alin. (1)
și (2) au obligația de a actualiza declarațiile de asigurare în
termen de 14 zile lucrătoare de la data modificării cuantumului
veniturilor de natură profesională
prin depunerea unei noi
declarații, care să ateste cuantumul veniturilor de natură
profesională realizate pe fiecare sursă de venit"

Astfel, am depune o singura declaratie pentru care am vira contributii lunar si pe care am modifica-o ori de cate ori am trece intr-o transa superioara sau inferioara (termen de actualizare declaratie initiala 14 zile)
Asa, poate, se explica de ce trebuie sa notificam in luna in care nu realizam venituri pt ca opereaza declaratia initiala si am avea calculate penalitati
"(3) În lunile în care nu realizează venituri de natură
profesională persoanele aflate în situațiile prevăzute la art. 3
alin. (1) și (2) au obligația de a notifica acest fapt ..."

Aspectele acestea ating doar contributiile de asig soc si somajul la pensii ramanand aceleasi conditii: platile estimative si regularizarile la venitul net estimat si realizat. De aceea doar la Casa de Sanatate pomenesc de contract iar la celelalte doua case doar de declaratii.
Pana la urma, din tot raul, am gasit un bine ca nu depunem lunar declaratii si pentru veniturile profesionale, aspect care ar fi complicat substantial activitatea noastra.
Aaaa, sa nu uit, mai avem 3 zile lucratoare ca sa notificam incetarea obtinerii de venituri profesionale.
Si mai este ceva, ca nu mai termin, sper ca transele sa fie generoase ca sa nu trecem prea usor din una in alta, deoarece venitul net realizat nu va depinde doar de nivelul cheltuielilor deductibile ci si de cuantumul veniturilor incasate in luna respectiva care pot diferi (mai ales in zilele noastre) substantial de veniturile facturate.
O parere.
lasa zilei de maine, grija zilei de maine...



#68 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 06 August 2010 - 11:36 AM

Art. 7.
1. O activitate poate fi reconsiderată, potrivit criteriilor prevăzute la art. 7 alin. (1) pct. 2.1 din Codul fiscal, ca activitate dependentă, în cazul în care raportul juridic în baza căruia se desfă?oară activitatea nu reflectă con?inutul economic al acestuia. Activită?ile desfă?urate în mod independent, în condi?iile legii, care generează venituri din profesii liber[/b]e, precum ?i drepturile de autor ?i drepturile conexe definite potrivit prevederilor Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor ?i drepturile conexe, cu modificările ?i completările ulterioare, nu pot fi reconsiderate ca activită?i dependente potrivit prevederilor art. 7 alin. (1) pct. 2.1 ?i 2.2 din Codul fiscal.

Ceea ce este mare lucru. Pot să stai liniștit că nu-ți va veni unul cu ceafa lată și IQ-ul mic peste câțiva ca să te reîncadreze la activitate dependentă, ceea ce ar prespune plata retroactivă a întregului tacâm de contribuții + dobânzile și penalizările aferente.

M-am uitat și peste OUG 58/2010 și normele metodologice aferente. În ordonanță nu am găsit nimic legat de profesiile libere. În norme însă (cele din Anexa pentru art. III) am găsit doar două excepții în care cineva este exceptat de la plata contribuțiilor la pensii și somaj. Una este dată în art. 2:

ART. 2
Persoanelor asigurate în alte sisteme, neintegrate sistemului public de
pensii și alte drepturi de asigurări sociale, precum și persoanelor care au
calitatea de pensionari ai sistemului public de pensii nu le sunt aplicabile
prevederile art. III din ordonanța de urgență.

Altă expepție este prevăzută în art. 3 aliniatul (3):
ART. 3
(3) Persoanele care, pe lângă veniturile de natură salarială, realizează și
venituri de natură profesională în mod ocazional nu datorează contribuțiile
individuale și pentru aceste venituri de natură profesională.

Aceasta este tot ce pot să spun eu pe acest subiect în acest moment. Ți-a fost de ajutor?[/b]
[/quote]

Multumesc mult VITAL,
E clar ca in calitate de expert contabil nu sunt asigurat al altor sisteme, decat al sistemului public atat in caliate de salariat (CAS, CASS, Somaj , Impozit pe salariu) cat si ca expert pana la aparitia acestor normem(CASS, impozit ) - deci platesc.
Pensionar nici atat.
Activitatea dependenta a fost definit clar - noi experti nu ne incadram aici.

Problema e la art 3. de exemplu ai 1 contracte pt contabilitate - 200 lei lunar. Acum e perioada de certificare a bilanturilor. Mai certifici 2 bilanturi -300 lei. Sa zicem, pentru a simplifica, cheltuieili deductibile 0. Si mentionez -ai venituri de natura salariala
Cum tratezi aceste venituri : caracter repetitiv sau ocazional sau unele caracter repetitiv altele ocazional. Vezi cum esti la mana lu' ala cu ceafa groasa si IQ redus. Si pentru al evita declari toate veniturile cu caracter repetitiv. Parerea mea - certificare bilanturilor e ocazionala - ala mic sigur va zice - nu e repetitiv ca faci asta din 6 in 6 luni.

Referitor la declaratii vad ca unii colegi zic ca nu se vor depune luna de luna. Eu va zic ca in 99 % din cazuri se vor depune lunar.
Nu ai venituri depui notificarea obligatoriu. Daca ai, baza de calul este venitul net iar dupa cum bine stiti chiar daca ai venitul constant, in cazul nostru, cheltuielile deductibile nu sunt constante de la o luna la alta deci practic vom depune lunar.

Va multumesc si mai astept si parerile dumneavoastra poate astfel ne vom lamuri.
Si de asemnea colegi care vor merge primi sa incheie contracte poate ne impartasesc din experienta lor.



#69 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 06 August 2010 - 11:46 AM

george,
daca nu se poate plati la venitul net estimat dupa care sa se faca regularizarea, cred ca doar cei ce sunt la norma de venit depun declaratiile o singura data pe an, restul trebuie sa mearga in fiecare luna sa-si schimbe declaratiile (sanse minime ca venitul net sa fie acelasi de la o luna la alta). Daca intervin situatii speciale, suspendare activitate, luna fara venituri dupa luna cu venituri / sau reversul, obligatoriu mergi sa depui declaratie... Deci in cel mai feritit caz depui declaratiile la pensii / somaj/sanatate o data pe an(la norma de venit), cel mai naspa 12 drumuri pe an



#70 cclaudiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 August 2010 - 03:25 PM

Voi ce parere aveti, pt. cei care suntem la norma de venit, daca ne reconsidera activitatea ca dependenta, va trebui sa platim si impozitul la valoarea facturata ? sau numai contributiile ? sau poate le platim pe toate la norma anuala / 12 ? Iar in legatura cu pensia, ce ma face nu mai ies la pensie decit la 111 ani (asa ar reiesi pt. situatia mea) ? Inteleg sa nu fie afectat stagiul de cotizare, ci doar cuantumul pensiei pe care o vom primi: contributie mai mica -> pensie mai mica. Daca ne obliga sa dam 31.3% numai pt. CAS, inseamna ca dam jumate la stat din ce castigam . si macar de s-ar reflecta in calitatea serviciilor primite (sanatate, invatamant, infrastructura, etc.), dar fiti siguri ca vor mai inventa ei niste contracte de promovare / lobby - tip frunza - pe care vor da dintr-un foc 70 - 80 milioane EUR. si bineinteles ca nimeni nu va fi responsabil pt. asta. hai c-o apuc pe alte cai, si nu asta era scopul mesajului.



#71 Ioan B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 06 August 2010 - 03:59 PM

Tot citesc diversi analisti care se contrazic si pe aici si pe undeva e "normal".

Intrebarea mea simpla:
Sunt angajat cu 2 ore la o firma cu contract de munca.
Am Intreprindere Individuala cu 2 angajati, comert online.

Logic lucrez in sistem real.
___
1. Pana acum eu stiam ca nu trebuie sa platesc contributii decat pentru angajati nu si pentru mine (sunt si angajat). Eu am platit doar impozit pe venit.
2. Cu noua reglementare veniturile mele fac obiectul contributiilor sociale?



#72 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 06 August 2010 - 05:04 PM

Vezi postareaIoan B, la Aug 6 2010, 04:59 PM, a spus:

Tot citesc diversi analisti care se contrazic si pe aici si pe undeva e "normal".

Intrebarea mea simpla:
Sunt angajat cu 2 ore la o firma cu contract de munca.
Am Intreprindere Individuala cu 2 angajati, comert online.

Logic lucrez in sistem real.
___
1. Pana acum eu stiam ca nu trebuie sa platesc contributii decat pentru angajati nu si pentru mine (sunt si angajat). Eu am platit doar impozit pe venit.
2. Cu noua reglementare veniturile mele fac obiectul contributiilor sociale?

Nu ai precizat care este relația dintre firma la care ești angajat și întreprinderea ta individuală - am să presup că nu poți fi încadrat la activitate dependendă. Caz în care va trebuie să plătești 10,5% la CAS, 5,5% la sănătate și 0,5% la șomaj, zic eu.

OUG 58/2010
Art. III. — (1) Orice venituri de natură profesională, altele
decât cele salariale, se impozitează cu cota de impozit pe venit.
(2) Asupra veniturilor prevăzute la alineatul precedent se
datorează contribuțiile individuale de asigurări sociale, asigurări
sociale de sănătate și asigurări de șomaj.


Normele de aplicare pentru art. III OUG 58/2010
ART. 3
(1) Persoanele care realizează exclusiv venituri de natură profesională cu
caracter repetitiv - lunar, trimestrial sau semestrial - sau ocazional datorează
contribuțiile individuale de asigurări sociale, de asigurări pentru șomaj și de
asigurări sociale pentru sănătate, prevăzute la art. III alin. (2) din ordonanța
de urgență, denumite în continuare contribuții individuale.
(2) Persoanele care, pe lângă veniturile de natură salarială, realizează și
venituri de natură profesională cu caracter repetitiv - lunar, trimestrial sau
semestrial - datorează contribuțiile individuale și pentru aceste venituri de
natură profesională.
(3) Persoanele care, pe lângă veniturile de natură salarială, realizează și
venituri de natură profesională în mod ocazional nu datorează contribuțiile
individuale și pentru aceste venituri de natură profesională.

Deci în lumina acestor articole cum crezi că stau lucrurile în ceea ce privește - trebuie sau nu să plătești contribuțiile la pensii, sănătate și șomaj.
Eu zic că da, dar tu hotărăști în ceea ce te privește!!!



#73 Ioan B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 06 August 2010 - 06:05 PM

As dori sa imi confirme cineva daca pana acum am procedat corect, considerand contributiile platite pe baza contractului de munca.

Daca ce ati spus mai sus e adevarat o varianta pentru viitor ar fi
- sa inceteze contractul cu firma si toti banii sa iau la negru
- in firma personala cat mai mult la negru



#74 EnGiNe

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 August 2010 - 10:16 PM

Sunt PFA cu norma de venit. As dori putina consultanta in urmatoarea speta: facturez 15000 de ron pe luna, venituri din activitati profesionale nedependente(de la 10 clienti). Intrebarea este legata de taxele pe care trebuie sa le platesc lunar, inafara impozitului. Intrebarea mai exact este daca aceste taxe sunt calculate procentual(16,5 % total) din nivelul a 5 salarii medii, sau din valoarea efectiv facturat?
Am citit normele si sunt anumite reglementari referitoare la aceste 5 salarii si ca unele taxe sunt raportate la aceasta limita, iar altele nu... Imi puteti da si parerea voastra legat de acest aspect ?
Va multumesc



#75 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 07 August 2010 - 10:13 AM

Vezi postareaEnGiNe, la Aug 6 2010, 11:16 PM, a spus:

Sunt PFA cu norma de venit. As dori putina consultanta in urmatoarea speta: facturez 15000 de ron pe luna, venituri din activitati profesionale nedependente(de la 10 clienti). Intrebarea este legata de taxele pe care trebuie sa le platesc lunar, inafara impozitului. Intrebarea mai exact este daca aceste taxe sunt calculate procentual(16,5 % total) din nivelul a 5 salarii medii, sau din valoarea efectiv facturat?
Am citit normele si sunt anumite reglementari referitoare la aceste 5 salarii si ca unele taxe sunt raportate la aceasta limita, iar altele nu... Imi puteti da si parerea voastra legat de acest aspect ?
Va multumesc
Daca esti la norma de venit platesti contributiile la norma de venit. Plata contributiilor se face la venitul net nu la nivelul incasarilor (cel putin asta e impresia ce o am eu pina acum). Te-ai inregistrat in scopuri de TVA (cel mai probabil depasesti plafonul de 119.000 RON / an) ?



#76 EnGiNe

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 August 2010 - 01:04 PM

Vezi postareaPopu, la Aug 7 2010, 11:13 AM, a spus:

Vezi postareaEnGiNe, la Aug 6 2010, 11:16 PM, a spus:

Sunt PFA cu norma de venit. As dori putina consultanta in urmatoarea speta: facturez 15000 de ron pe luna, venituri din activitati profesionale nedependente(de la 10 clienti). Intrebarea este legata de taxele pe care trebuie sa le platesc lunar, inafara impozitului. Intrebarea mai exact este daca aceste taxe sunt calculate procentual(16,5 % total) din nivelul a 5 salarii medii, sau din valoarea efectiv facturat?
Am citit normele si sunt anumite reglementari referitoare la aceste 5 salarii si ca unele taxe sunt raportate la aceasta limita, iar altele nu... Imi puteti da si parerea voastra legat de acest aspect ?
Va multumesc
Daca esti la norma de venit platesti contributiile la norma de venit. Plata contributiilor se face la venitul net nu la nivelul incasarilor (cel putin asta e impresia ce o am eu pina acum). Te-ai inregistrat in scopuri de TVA (cel mai probabil depasesti plafonul de 119.000 RON / an) ?

Sunt platitor de TVA, deorece depasesc limita mai sus mentionata. Si legat de limita superioara a normei de venit, adica 100.000 de euro facturati, ma puteti ajuta cu informatia daca aceasta este o limita cu tva sau fara tva... Va multumesc din nou



#77 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 07 August 2010 - 01:59 PM

Vezi postareaEnGiNe, la Aug 7 2010, 02:04 PM, a spus:

Vezi postareaPopu, la Aug 7 2010, 11:13 AM, a spus:

Vezi postareaEnGiNe, la Aug 6 2010, 11:16 PM, a spus:

Sunt PFA cu norma de venit. As dori putina consultanta in urmatoarea speta: facturez 15000 de ron pe luna, venituri din activitati profesionale nedependente(de la 10 clienti). Intrebarea este legata de taxele pe care trebuie sa le platesc lunar, inafara impozitului. Intrebarea mai exact este daca aceste taxe sunt calculate procentual(16,5 % total) din nivelul a 5 salarii medii, sau din valoarea efectiv facturat?
Am citit normele si sunt anumite reglementari referitoare la aceste 5 salarii si ca unele taxe sunt raportate la aceasta limita, iar altele nu... Imi puteti da si parerea voastra legat de acest aspect ?
Va multumesc
Daca esti la norma de venit platesti contributiile la norma de venit. Plata contributiilor se face la venitul net nu la nivelul incasarilor (cel putin asta e impresia ce o am eu pina acum). Te-ai inregistrat in scopuri de TVA (cel mai probabil depasesti plafonul de 119.000 RON / an) ?

Sunt platitor de TVA, deorece depasesc limita mai sus mentionata. Si legat de limita superioara a normei de venit, adica 100.000 de euro facturati, ma puteti ajuta cu informatia daca aceasta este o limita cu tva sau fara tva... Va multumesc din nou
Eu nu stiu sa existe o limita superiara pentru norma de venit, de unde stii de 100.000 € facturati?



#78 mihaela_mihai15

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 08 August 2010 - 02:06 PM

cu cat citesc mai mult despre act independente/dependente cu atat mai mult sunt mai debusolata.Trebuie sa stiu cat mai repede daca activitatea de instructor auto pfa este dependenta sau nu. Poate gasesc ajutor aici.
Iata care este speta mea: la o scoala de soferi pregatirea practica se poate face, prin lege, cu angajati si masini proprietatea firmei dar si cu PFA cu masinile lor;
De aici reiese ca pfa este independent pt ca foloseste masina lui, suporta toate ch aferente prestarii serviciului, etc., adica nu foloseste baza materiala a platitorului de venituri.
Pe de alta parte, tot prin lege, PFA nu poate lucra altfel decat prin scoala (contractul cu clientul persoana fizica il face scoala iar pfa are contract de prestari servicii cu scoala), pfa poate lucra doar cu o singura scoala (nu cu mai multe simultan) si este subordonat dpdv profesional scolii (adica il verifica daca face toate orele de pregatire, daca respecta legislatia specifica, etc.).
De aici reiese ca ar cam fi dependent pentru ca exista oarecum relatia de subordonare precizata in oug 58.
Intrebari:
1. avand in vedere cele precizate, pfa instructor auto este dependent sau independent?
2. Sa zicem ca eu il consider independent cu toate implicatiile de rigoare. Peste n luni/ani vine fiscul si considera ca este dependent: asta inseamna ca va trebui sa platesc retroactiv contributiile angajatorului pentru sumele incasate de pfa? Adica veniturile lui intra in fondul de salarii si voi plati contributia angajatorului si suplimentar voi retine si voi vira "contributia angajatului" din incasarile lui? Repet: el nu mai are alte venituri decat cele platite de mine.
Sau exista o singura contributie, cea a angajatorului, dar care va fi retinuta si virata din incasarile lui? :lnr (1):
3. toate pfa-urile cu care lucrez sunt impozitate la norma de venit; daca le consider dependente contributiile la calculez la nivel de 5 salarii...etc sau la nivelul real al incasarilor (pe care eu il cunosc, pt ca sunt unicul lor client)?
4. pana la urma contributiile astea trebuie retinute si virate sau si le declara si le platesc ei singuri?
5. credeti ca e bine sa cer precizari la fisc sau mai bine stau in banca mea?
Orice parere e binevenita.



#79 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 08 August 2010 - 04:05 PM

mihaela_mihai15,

Desigur trebuie să faci o adresă către Fisc pentru clarificări. Invocă principiul certitudinii pe care se bazează codul fiscal și spune-le că este dreptul tău să știi cu precizie de milimetru unde te afli. În același timp nu-ți fă iluzii - atunci când un miel se aproie de un lup cu întrebări rezultatul este previzibil: lupul își deschide gura, iar mielul este mâncat. Fiscul este o parte interesată de colectarea a cât mai mulți bani la buget, nu de binele tău. De aceea, cel puțin, trebuie să fii în stare să vii cu interpretarea ta a lucrurilor. În acest fel îi vei forța să aducă niște argumente mai puternice decât ale tale - ceea ce ar putea să nu le fie chiar așa de ușor.

Voi afișa criteriile în baza cărora o activitate poate fi reconsiderată ca dependentă cu comentariile mele:

Orice activitate poate fi reconsiderată ca activitate
dependentă dacă îndepline?te cel pu?in unul dintre următoarele
criterii:
a) beneficiarul de venit se află într-o rela?ie de subordonare
fa?ă de plătitorul de venit, respectiv organele de conducere ale
plătitorului de venit, ?i respectă condi?iile de muncă impuse de
acesta, cum ar fi: atribu?iile ce îi revin ?i modul de îndeplinire a
acestora, locul desfă?urării activită?ii, programul de lucru;


Pentru a te prinde cu acest criteriu trebuie să se îndeplinească două condiții în același timp: PFA trebuie să fie subordonată față de plătitorul de venit și, totodată, să respecte niște condiții de muncă și nu orce condiții de muncă, ci condiții de muncă IMPUSE. Chestia aceasta cu impusul în anumite condiții se numește viol și este nevoie de probe serioase pentru a demonstra că lucrurile nu s-au făcut într-o relație normală, de comun acord, ci într-o relație disproporționată în care o parte, apelând la forță, șantaj sau mai știu eu ce, și-a impus voința.

Citeaza

Pe de alta parte, tot prin lege, PFA nu poate lucra altfel decat prin scoala (contractul cu clientul persoana fizica il face scoala iar pfa are contract de prestari servicii cu scoala), pfa poate lucra doar cu o singura scoala (nu cu mai multe simultan) si este subordonat dpdv profesional scolii (adica il verifica daca face toate orele de pregatire, daca respecta legislatia specifica, etc.).
De aici reiese ca ar cam fi dependent pentru ca exista oarecum relatia de subordonare precizata in oug 58.
Orice relație de business normală prespune și anumite mecanisme de verificare și control. O parte prestează niște servicii, iar celaltă parte le recepționează. Aceasta nu înseamnă neapărat o relație de subordonare. Și nici faptul că prestezi servicii doar către un client nu înseamnă în mod automat activitate dependentă - orice afacere începe cu un singur client... Iar dacă prin lege ești obligat să prestezi servicii doar unei singuri școli auto, atunci ar fi și culmea să invoce acest criteriu.

b) în prestarea activită?ii, beneficiarul de venit folose?te baza
materială a plătitorului de venit, respectiv spa?ii cu înzestrare
corespunzătoare, echipament special de lucru sau de protec?ie,
unelte de muncă ?i altele asemenea;

În mod normal un instructor auto își desfășoară activitatea în mașină cu învățăceii și nu prea are ce folosi din baza materială a școlii auto, iar dacă mașina este a lui, atunci criteriul acesta pică.


c) beneficiarul de venit contribuie numai cu presta?ia fizică
sau cu capacitatea intelectuală, nu ?i cu capitalul propriu;

PFA folosește capitalul său propriu - mașina sa - deci și acest criteriu pică.

d) plătitorul de venit suportă în interesul desfă?urării activită?ii
cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi
indemniza?ia de delegare-deta?are în ?ară ?i în străinătate,
precum ?i alte cheltuieli de această natură;

Nu ai furnizat informații legat de aceste, deci mă abțin.

e) plătitorul de venit suportă indemniza?ia de concediu de
odihnă ?i indemniza?ia pentru incapacitate temporară de muncă,
în contul beneficiarului de venit;

Nu ai furnizat informații legat de aceste, deci mă abțin și de data aceasta.

f) orice alte elemente care reflectă natura dependentă a
activită?ii.

Aici avem în mod clar un abuz de drept, care vine în mod clar în coliziune cu principul certitudinii. În plus, acest criteriu poate să genereze o sumedenie de interpretări și abuzuri din parte orgenelor statului. Spune-le celor de la Fisc că refuzi să trăiești o viață de stres cauzată de un criteriu cretin și abuziv și că le soliciți să-ți enumere într-o maneră exhaustivă care sunt acele orice alte elemente care reflectă natura dependentă a
activită?ii
- este dreptul tău ca să știi cu exactitate și certitudine cum stau lucrurile care pot să aibă un impact semnificativ aspura vieții tale. Reproduc aici principiul certitudinii:

certitudinea impunerii, prin elaborarea de norme juridice clare, care să nu conducă la interpretări arbitrare, iar termenele, modalitatea și sumele de plată să fie precis stabilite pentru fiecare plătitor, respectiv aceștia să poată urmări și înțelege sarcina fiscală ce le revine, precum și să poată determina influența deciziilor lor de management financiar asupra sarcinii lor fiscale

Sper să-ți fi fost de ajutor.

Aceasta postare a fost editata de Vital: 08 August 2010 - 04:10 PM




#80 mihaela_mihai15

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 08 August 2010 - 07:13 PM

multumesc vital, voi cere precizari la fisc.
Daca totusi aceasta activitate se va considera dependenta (desi n-ar trebui) contributiile cum ar trebui sa le platesc?
De ex: PFA imi factureaza, pt serviciile prestate intr-o anumita perioada, 1000 lei: ce contributii plateste platitorul de venituri si ce plateste beneficiarul veniturilor?
Precizez ca pfa plateste impozit la norma de venit.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL