Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010


360 replies to this topic

#41 mooncitizen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2010 - 10:24 AM

Vezi postareamcimni, la Aug 18 2010, 07:55 PM, a spus:

Vezi postareadanyda8, la Aug 18 2010, 02:28 PM, a spus:

Eu am depus azi declaratia la somaj, contributia se plateste la venitul net declarat pt luna anterioara sau 5xsal mediu brut( 1836x5), declaratia se depune lunar pana la 25 ale lunii. maine ma duc si la cas sa vad si acolo ce este si va tin la curent

cum ai depus declaratia la somaj daca inca nu se stie clar ce si cum?!?

si eu am fost astazi la casa de sanatate si mi-a zis sa platesc tot la fel ca pana acum
iar la somaj la fel

vor publica in monitorul oficial declaratiile si apoi le vom depune

Vezi postareacris77, la Aug 18 2010, 08:02 PM, a spus:

Habar n-am ce sa fac, daca nu depun, poate ma trezesc cu amenda.
suntem atatia in acesta situatie
fii pe pace

si eu ma mir cum a depus danyda8 decl de somaj, la sector 2 Mun Bucuresti NU se pot depune inca declaratiile (19.08.2010, orele 11:00), se asteapta ca ordinul sa apara in Monitorul Oficial, cam peste o zi doua, am aflat la telefon (0785 102 142 sa 0758 102 152 - AMOFM, sector 2)



#42 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 19 August 2010 - 10:57 AM

Cum timpul trece si raspunsul nu vine de la cele 2 institutii am contactat telefonic casa de pensii Cluj la numarul 0264 431010 interior 122.
Am postat intrebarea si pe site la sectiunea intrebari & raspunsuri, din cate am vazut intrebarile isi primesc raspunsul aici cam in aceeasi zi.
http://www.pensiicluj.ro/intrebari.php?tip...mp;pag=1#mesaje
Raspunsul doamnei a fost ca nu este clar in cazul celor ce sunt la norma de venit, dar in practica ei au acceptat sa se ia baza de calcul norma de venit /12 pentru aceste persoane urmand sa se recalculeze daca o sa apara clarificari pe parcurs (in sensul in care trebuie sa se foloseasca venitu net realizat pe baza contabilitatii pe care n-o tinem ...)
Si inca o chestie, se primesc deja declaratiile (desi am inteles ca nu au fost publicate in monitorul oficial)




#43 pge71

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2010 - 11:12 AM

In Bucuresti nu se primesc declaratiile, se pare ca doar in Cluj si Constanta se primesc cele pentru somaj.
Au mai trebuit si alte acte in afara de declaratie pentru somaj?

Eu nu am inteles nici unde se depun la Agentia Municipiului Bucuresti pentru Somaj sau la cea de sector, la fel si la pensii.
Am sunat acum 5 min. la Casa de Pensii a mun. Bucuresti si la somaj sect. 3, mi-au inchis telefonul dupa 3 vorbe, nu stiu nimic, asteapta lamuriri si publicarea in M. Of.
sa revin maine sau mai sigur luni. Le-am spus ca miercuri e data limita, n-au parut impresionate, sunt suparate de reducerea de salaariu de 25% si sigur s-ar bucura sa dea niste amenzi, poate primesc procent din ele sau macar moare si capra vecinului. Dulce Romanie...

Oricum avem cei mai buni ministri de finante, munca si prim-ministru de pana acum, e clar.
pge71



#44 mooncitizen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2010 - 11:58 AM

Vezi postareapge71, la Aug 19 2010, 11:12 AM, a spus:

Eu nu am inteles nici unde se depun la Agentia Municipiului Bucuresti pentru Somaj sau la cea de sector, la fel si la pensii.
Am sunat acum 5 min. la Casa de Pensii a mun. Bucuresti si la somaj sect. 3, mi-au inchis telefonul dupa 3 vorbe, nu stiu nimic, asteapta lamuriri si publicarea in M. Of.
sa revin maine sau mai sigur luni. Le-am spus ca miercuri e data limita, n-au parut impresionate, sunt suparate de reducerea de salaariu de 25% si sigur s-ar bucura sa dea niste amenzi, poate primesc procent din ele sau macar moare si capra vecinului. Dulce Romanie...

Oricum avem cei mai buni ministri de finante, munca si prim-ministru de pana acum, e clar.

1. ANOFM: Str. Spataru Preda 12, sector 5, sunt sediile de la vreo 4-5 sectoare, in mod sigur sector 5 si sector 2

2. Nu doar reducerea de 25%, ci si teama de disponibilizare. Nu cred ca sunt pusi/puse pe amenzi, supararea se indreapta catre guvernanti. Citeodata exista chiar si o anumita soldaritate contribuabil-functionar.



#45 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2010 - 01:31 PM

Vezi postareamooncitizen, la Aug 19 2010, 12:58 PM, a spus:

1. ANOFM: Str. Spataru Preda 12, sector 5, sunt sediile de la vreo 4-5 sectoare, in mod sigur sector 5 si sector 2
si sector 1 !!

d-nele de la ANOFM Sparul Preda sunt niste dragute, sunteti nedrepti daca le vb de rau, v-o spun din proprie experienta repetata si FARA PILE !! in general, ANOFM-ul ar putea fi ex. de organizare si lucru cu publicul, ca sa nu mai zic ca au cel mai facil sistem de raportare pt firme :lnr (1): (decl. online si atat, doar stiti ).
eu sunt absolut convinsa ca se vor organiza f bine si de data asta, aveti putintica bunavointa cu ele fiindca treaba e f aglomerata.



#46 pge71

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2010 - 04:16 PM

ceva stiri, au inceput sa primeasca declaratiile? Declaratia pentru somaj a aparut in Monitorul Oficial.
pge71



#47 mooncitizen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2010 - 04:50 PM

Ordinul + formularul poate fi consultat la adresa:

http://www.dreptonline.ro/legislatie/ordin...e_salariale.php

Au scos din formularul initial distinctia cu lunar/trimestrial/semestrial/ocazional ... cea ce era o aberatie (oricum au mai ramas destule), deci limitarea bazei de calcul la 5 salarii medii pe an (pentru veniturile ocazionale, cum a fost gindit initial), a disparut. Asta inseamna ca formularul se bate cap in cap cu normele de aplicare, acesta se bate cap in cap cu hotararea guvernamentala, care la rindul lui se bata cap in cap cu codul fiscal (si cu bunul simt). Mai jos NU CRED ca se mai poate. Dar sa asteptam si casa de pensii :(

Despre norma nicio vorba ... eu m-am decis sa declar norma anuala/12. Daca as face altfel, o luna as plati 5 lei, urmatoare 6, dupa aceea 0 lei timp de citeva luni, din nou 7 lei si 55 de bani, etc etc

Ce zic consultantii fiscal/juristii forumist, if any ...



#48 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2010 - 05:52 PM

Vezi postareamooncitizen, la Aug 19 2010, 05:50 PM, a spus:

Ce zic consultantii fiscal/juristii forumist, if any ...

juristi nu prea avem (ca sa nu zic ca nu avem deloc), insa consultanti fiscali ... ohoooo :lnr (1): din pacate, iata ca nu ne invata cum sa procedam, desi multe examene s-au luat si cu ajutorul acestui forum, nu-i asa ??

:laugh: asta-i viata ... cand e de luat - vreau si eu, cand e de dat - am plecat ...

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 20 August 2010 - 11:42 AM




#49 natsandrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 20 August 2010 - 07:26 AM

am vazut si eu ca a aparut in MO, dar am citit si urmatorul lucru:
"Astfel, venitul net realizat se va completa in mod corespunzator, pentru fiecare venit de natura profesională realizat.

De asemenea, baza de calcul a contributiei individuale la bugetul asigurarilor pentru somaj se va determina prin insumarea veniturilor nete realizate, dar nu mai mult de echivalentul a de cinci ori valoarea salariului mediu brut pe economie.

Totodata, cuantumul sumei reprezentand contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj datorata se va determina prin aplicarea cotei contributiei individuale la bugetul asigurarilor pentru somaj asupra bazei de calcul a contribuţiei individuale la bugetul asigurărilor pentru somaj."

:lnr (1): :laugh:



#50 crisflor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava

Postat 20 August 2010 - 09:25 AM

Vezi postareamooncitizen, la Aug 19 2010, 05:50 PM, a spus:

Ordinul + formularul poate fi consultat la adresa:

http://www.dreptonline.ro/legislatie/ordin...e_salariale.php

Au scos din formularul initial distinctia cu lunar/trimestrial/semestrial/ocazional ... cea ce era o aberatie (oricum au mai ramas destule), deci limitarea bazei de calcul la 5 salarii medii pe an (pentru veniturile ocazionale, cum a fost gindit initial), a disparut. Asta inseamna ca formularul se bate cap in cap cu normele de aplicare, acesta se bate cap in cap cu hotararea guvernamentala, care la rindul lui se bata cap in cap cu codul fiscal (si cu bunul simt). Mai jos NU CRED ca se mai poate. Dar sa asteptam si casa de pensii :(

Despre norma nicio vorba ... eu m-am decis sa declar norma anuala/12. Daca as face altfel, o luna as plati 5 lei, urmatoare 6, dupa aceea 0 lei timp de citeva luni, din nou 7 lei si 55 de bani, etc etc

Ce zic consultantii fiscal/juristii forumist, if any ...

Treaba cu lunar/trimestrial/semestrial/ocazional este in formularul de declaratii pentru Casa de pensii, nu la Somaj. Asa ca iar ne lovim de acest lucru... Concret, PFA cu norma de venit cum va bifa? Lunar? Trimestrial?
Cat despre baza de calcul consider ca e corect sa declaram norma anuala/12 (in cazul celor care au norma mai mare de 7200 lei) sau 7200/12 (in cazul celor care au avut norma mai mica de 7200 lei) CORECTATA CU INDICII DE CORECTIE STABILITI DE FINANTELE LOCALE. De exemplu, eu am avut norma de 7000 lei, acum va fi 7200. Aplic reducerea de 30% data de Finante pentru ca sunt angajata cu norma intreaga si rezulta un venit net anual de 5040 lei. As declara ca baza de calcul suma de 5040/12 = 420 lei la care se va aplica procentul de 10,5% (pensii) si 0,5% (somaj).
Ce spuneti? E corect asa?



#51 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 20 August 2010 - 09:57 AM

Astazi am depus declaratie de somaj pentru PFA, acestea se depun pentru toate sectoarele in str Spataru Preda, nu dau informatii , nu stiu cum se completaeaza , dar sefa le-a spus ca termenul este 25.08.2010
program de lucru 8-16 si astazi , au spus ca daca nu stim corect sa facem dupa aceea rectificativa
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#52 mooncitizen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2010 - 10:18 AM

Vezi postareacrisflor, la Aug 20 2010, 09:25 AM, a spus:

Treaba cu lunar/trimestrial/semestrial/ocazional este in formularul de declaratii pentru Casa de pensii, nu la Somaj. Asa ca iar ne lovim de acest lucru... Concret, PFA cu norma de venit cum va bifa? Lunar? Trimestrial?
Cat despre baza de calcul consider ca e corect sa declaram norma anuala/12 (in cazul celor care au norma mai mare de 7200 lei) sau 7200/12 (in cazul celor care au avut norma mai mica de 7200 lei) CORECTATA CU INDICII DE CORECTIE STABILITI DE FINANTELE LOCALE. De exemplu, eu am avut norma de 7000 lei, acum va fi 7200. Aplic reducerea de 30% data de Finante pentru ca sunt angajata cu norma intreaga si rezulta un venit net anual de 5040 lei. As declara ca baza de calcul suma de 5040/12 = 420 lei la care se va aplica procentul de 10,5% (pensii) si 0,5% (somaj).
Ce spuneti? E corect asa?

Nimeni nu stie ce este 'corect', ins cea ce spui tu este rational. Poate fi argumentat cu prvederile codului fiscal, art 48-49 daca nu ma insel. Probabil ca si eu voi face la fel, daca duopa aceea vin detalii precizari clare/nechivoce, poti sa faci declaratie rectificativa. would be my guess, n-o luati de buna, sunt doar inginer, consultantii fiscali, juristii sunt pe nicaieri ..



#53 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2010 - 10:28 AM

Despre norma nicio vorba ... eu m-am decis sa declar norma anuala/12. Daca as face altfel, o luna as plati 5 lei, urmatoare 6, dupa aceea 0 lei timp de citeva luni, din nou 7 lei si 55 de bani, etc etc

De ce sa declari norma anuala/12? Dupa mine eu as tine o evidenta clara a venitului net si le-as plati efectiv la cat realizez. De ce sa stai anul urmator sa faci regularizari? Sau de ce sa le dai bani mai multi decat ar trebui? E posibil ca tu sa nu realizezi norma ta de venit, nu? Sau la fel de posibil e sa realizezi mai mult si apoi ti se vor recalcula aceste contributii si vei plati si majorari. Daca OUG si normele specifica clar ca baza de impozitare este venitul net realizat, atunci va trebui sa-ti faci niste socoteli.

Ce zic consultantii fiscal/juristii forumist, if any ...
[/quote]

Nici ei nu pot zice prea multe, pentru ca au fost elaborate niste acte normative, fara ca cineva sa se gandeasca la toate spetele existente. Scopul acestora a fost doar acela de a aduna bani. Cum si in ce mod..pt legiuitori nu mai conteaza. Cu siguranta se vor face modificari la ele!
elenacca



#54 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 20 August 2010 - 10:47 AM

Vezi postareaElena Pana, la Aug 20 2010, 11:28 AM, a spus:

Despre norma nicio vorba ... eu m-am decis sa declar norma anuala/12. Daca as face altfel, o luna as plati 5 lei, urmatoare 6, dupa aceea 0 lei timp de citeva luni, din nou 7 lei si 55 de bani, etc etc

De ce sa declari norma anuala/12? Dupa mine eu as tine o evidenta clara a venitului net si le-as plati efectiv la cat realizez. De ce sa stai anul urmator sa faci regularizari? Sau de ce sa le dai bani mai multi decat ar trebui? E posibil ca tu sa nu realizezi norma ta de venit, nu? Sau la fel de posibil e sa realizezi mai mult si apoi ti se vor recalcula aceste contributii si vei plati si majorari. Daca OUG si normele specifica clar ca baza de impozitare este venitul net realizat, atunci va trebui sa-ti faci niste socoteli.

Ce zic consultantii fiscal/juristii forumist, if any ...

Nici ei nu pot zice prea multe, pentru ca au fost elaborate niste acte normative, fara ca cineva sa se gandeasca la toate spetele existente. Scopul acestora a fost doar acela de a aduna bani. Cum si in ce mod..pt legiuitori nu mai conteaza. Cu siguranta se vor face modificari la ele!

Elena Pana poate nu stii/intelegi care-i chestia cu norma de venit. Daca esti la norma de venit platesti la norma de venit, nu conteaza ca tu ai venitul net realizat 0.3 din norma sau 3*norma. La sanatate contributia se calculeaza la norma de venit impusa nu la venitul net realizat. La fel e si impozitul. Cei ce sunt la norma 99.99% vor sa fie taxati cel mult la norma de venit si nu la venitul net realizat (restul de 0.01% sunt cei ce realizeaza venit net sub norma de venit)



#55 natsandrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 20 August 2010 - 10:51 AM

intrebare pt cei care au depus deja declaratia:
pe prima pagina chiar jos scrie asa: Declar ca realizez veniturile de nat. profes. prevazute mai jos, incepand cu data de: zi/luna/an
ce ati completat aici, data inceperii activitatii sau data de 1 iulie ?



#56 crisflor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava

Postat 20 August 2010 - 11:27 AM

Data de 01 iulie 2010...



#57 mooncitizen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2010 - 12:02 PM

Vezi postareanatsandrea, la Aug 20 2010, 10:51 AM, a spus:

intrebare pt cei care au depus deja declaratia:
pe prima pagina chiar jos scrie asa: Declar ca realizez veniturile de nat. profes. prevazute mai jos, incepand cu data de: zi/luna/an
ce ati completat aici, data inceperii activitatii sau data de 1 iulie ?

I iulie, bineinteles. LUna urmatoare pui 1 august. Sa te duci cu formularul completat, pentru ca nu au :) si nici contul la care trebuie platit nu se stie inca :)



#58 pge71

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2010 - 12:22 PM

Oricum e o idiotenie totala, pentru 2-3 Ron de plata in medie trebuie sa faci un drum pana in Spatarul Preda, de parca timpul nostru si transportul n-ar valora mai mult.
Banuiesc ca va fi si mare aglomeratie marti si miercuri daca se primesc intr-un singur loc. Am sunat la sect. 3 pe Tabacari si m-au trimis in Spatarul Preda.
Casa de Pensii inteleg ca se misca mai greu, o lasa pe saptamana viitoare ca sa ne calcam in picioare ca animalele.
pge71



#59 cornel1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 20 August 2010 - 01:52 PM

am depus declaratiile in spataru preda, si la somaj ilfov . am fost primul pfa.
legat de contul bancar mi-au spus sa revin cu un telefon saptamana viitoare si ca nu calculeaza penalitati de intarziere pt neplata in prima luna.



#60 mooncitizen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2010 - 01:57 PM

Vezi postareacornel1979, la Aug 20 2010, 01:52 PM, a spus:

... si ca nu calculeaza penalitati de intarziere pt neplata in prima luna.

cf carui articol din CF ? :)






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL