Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Revisal 5.0 - de la 01.08.2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


Revisal 5.0 - de la 01.08.2011


273 replies to this topic

#81 dariaB

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Interests:vreau sa stiu tot despre contabilitate

Postat 23 August 2011 - 10:53 AM

buna ziua,


va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine, m-am incurcat indatele astea din noul REVISAL, data incheiere contract este aceeasi cu data inceperii activitatii? sau data incheierii este cea anterioara inceperii activitatii?


multumesc



#82 whitemagnolia09

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 August 2011 - 11:54 AM

Vezi postareadariaB, la 23 August 2011 - 10:53 AM, a spus:

data incheiere contract este aceeasi cu data inceperii activitatii? sau data incheierii este cea anterioara inceperii activitatii?
Data incheierii este anterioara datei inceperii activitatii. Ai grija sa nu fie aceeasi data ca este prevazuta amenda daca cele doua date coincid




#83 MihaelaMM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2011 - 12:45 PM

Am descarcat si eu astazi Revisal 5.0.6 zip si l-am dezarhivat. La instalare, in instructiunile lor, scrie sa accesam fisierul setup.msi. La mine nu apare decat Revisal.msi si setup.exe. Am incercat cu amandoua, am instalat versiunea noua, am accesat programul si .. pentru 5 secunde se deschide pictograma pe desktop, apoi se inchide automat si .. liniste. Unde gresesc? Daca s-a mai confruntat cineva cu problema asta .. va rog ajutati-ma ca o iau razna.
Multumesc anticipat.



#84 bogdan_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 23 August 2011 - 01:00 PM

Vezi postareaMihaelaMM, la 23 August 2011 - 12:45 PM, a spus:

... va rog ajutati-ma ca o iau razna.
Multumesc anticipat.
Verificati cerintele tehnice minime necesare aplicatiei:

Cerințe minime de sistem :
1. Hardware : CPU: Intel Pentium 2GHz Memorie: 512MB Spatiu liber HDD: 1GB Video: placa video ce suporta rezolutia 1024x768, minim 32MB memorie video Tastatura, mouse
2. Software : Sisteme de operare suportate: Windows XP SP2, SP3 Windows Server 2003 SP1 Windows Vista Windows 7 Windows Server2008



#85 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 23 August 2011 - 01:25 PM

Vezi postareawhitemagnolia09, la 22 August 2011 - 09:05 AM, a spus:


Mai am totusi o intrebare....:D. La salariul brut trebuie sa trecem brutul inclusiv spor vechime sau trecem brut fara spor si calculeaza automat brutul intreg salariu plus spor vechime!
Multumesc inca o data!

Cred ca depinde cum este incheiat contractul de munca, in sensul ca:
- daca in contract este specificat "salariul brut este de 1000 lei si include un spor de vechime de 10 lei", atunci trebuie trecut 1000 lei si atat.
- daca in contract este specificat ca "salariul brut de incadrare este de 1000 lei" si separat "spor de vechime de 10 lei" iar statul de plata se calculeaza cu 1010 lei, atunci le treci pe ambele.

Eu asa am facut. Acum, stii cum e, uneori legilatia este interpretabila, si fiecare face cum crede ca e mai bine...iar apoi, la control... :smile: la fel fac si inspectorii: unde e facut intr-un fel, spun ca trebuia altfel :sad:

"Data incheierii este anterioara datei inceperii activitatii. Ai grija sa nu fie aceeasi data ca este prevazuta amenda daca cele doua date coincid"

Iar asta cu datele, referitor la faptul ca data incheierii contractului trebuie sa fie anterioara, este valabil numai pentru contractele incheiate dupa modificarile Codului Muncii, in sensul ca, daca in vechiul Revisal, ai inregistrat pe baza vechiului Cod al Muncii, datele identice, nu cred ca e cazul sa modifici informatiile transmise in revisal acum un an, cand reglementarile legale erau altele pentru incheierea contractelor.



#86 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 23 August 2011 - 01:44 PM

Vezi postareamonica bungau, la 22 August 2011 - 01:04 PM, a spus:

As avea si eu nevoie de "putin" ajutor ;
1. In functie de cum sunt funciile corecte si reale, cred ca sunt doua variante:
a) daca functia din contract e buna, modifici in revisal, si la observatii treci "CORECTIE"
b) daca functia din revisal e buna, faci act aditional la contract si modifici functia din contract
Probabil ca in ambele cazuri nu se poate face asta retroactiv, pana la urma e vorba de o corectie a unei greseli facute de responsabilul cu resursele umane de la vremea respectiva.

2. In Revisal se trec doar sporurile fixe (ex vechime), adica nu si cele care variaza in functie de anumite criterii, cum ar fi numarul de zile lucrate. Prin urmare, sporul de 5 lei care se acorda in functie de prezena la serviciu, nu se trece in Revisal.

3. Nu am lucrat in Revisal nou, doar mi-am transferat baza de date, dar daca iti permite sa transmiti doar ce vrei tu, atunci probabil ca preferabil este sa transmiti cu acesta.

Scuze, am incercat sa scriu repede si mai lipseste cate o litera ..



#87 Dana Dobrota

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2011 - 02:29 PM

As avea si eu o nelamurire cu privire la faza cand preluam datele din revisalul vechi in cel nou. La nr de inregistrare a contractului, revisalul nou, pentru contractele incheiate inainte de 01.01.2011, preia nr intern dat de firma si nu pe cel de la ITM. Care e corect sa il pastram, nr intern sau cel dat de ITM?

Multumesc,
Dana



#88 RamonaA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 23 August 2011 - 02:52 PM

Vezi postareaDana Dobrota, la 23 August 2011 - 02:29 PM, a spus:

As avea si eu o nelamurire ..
si eu am avut nelamuriri legate de aceasta situatie, insa am decis sa las numarul intern al firmei pentru contractele mai vechi de ianuarie 2011. am ales aceasta varianta pentru ca de acum incolo toate contractele de munca vor avea numere date de societate, si e logic sa existe o continuitate; de asemenea, in baza de date din Revisalul vechi, exista aceste numere de contract (atat cele date de ITM cat si cele date de firma).
Daca mai sunt si alte sugestii, as fi interesata sa aflu cum au facut si alti colegi.



#89 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 23 August 2011 - 03:03 PM

Sunt de aceeasi parere: se se foloseasca numerotarea interna a contractelor pentru a exista continuitate si unicitate.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#90 carmen22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 23 August 2011 - 03:10 PM

Buna ziua! Am o mare nedumerire! Din vechiul Revisal daca nu preiau toti salariatii pentru ca unii au plecat fara sa-si clarifice situatia, credeti ca vor fi probleme? Adica daca ii preiau doar pe cei care sunt efectiv in activitate? Sau trebuie mai intai sa clarific situatia cu cei care nu au mai venit demult si dupa aceea sa fac preluarea? Ma poate ajuta cineva in acest sens cu o parere avizata? Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de carmen22: 23 August 2011 - 03:13 PM




#91 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 23 August 2011 - 03:59 PM

Din vechiul Revisal preluati salariatii activi...chiar daca ei mai vin sau nu la serviciu.
Altfel este ca si cum ati trece in balanta lunii ianuarie 2011 alte solduri initiale decat cele finale din balanta de la decembrie 2010. Puteti sa faceti demersurile pentru incetarea acelor contracte si dupa preluarea bazei de date, mai ales ca acestea o sa dureze putin.



#92 ykyb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 23 August 2011 - 05:34 PM

Am descoperit ca am trecut gresit anul inceperii unui contract de munca (si bineinteles ca l-am si raportat gresit la ITM)in vechiul revisal. Ce sa fac ? sa trec data corecta in noul revisal sau sa las asa, contractul fiind din 2005 ? nu vreau sa se dubleze. multumesc



#93 nicollz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 August 2011 - 04:50 AM

Am instalat programul REVISAL HG500.. in locatia C:Programfiles/teamnet/revisalHG500-2011...am preluat din versiunea veche.. totul a fost ok..dar am o problema.... cand copiez directorul din locatia unde instalat (C:Programfiles/teamnet/revisalHG500-2011) in orice alta locatie (pe stick, cd, calculator..) si deschid fisierul Teamnet.Revisal.UI.exe... este gol...nu mai apare nici o inregistrare...stie cineva care este problema? multumesc!



#94 nicollz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 August 2011 - 05:34 AM

Vezi postareanicollz, la 24 August 2011 - 04:50 AM, a spus:

stie cineva care este problema? multumesc!
am gasit. export/import angajator. :)



#95 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 24 August 2011 - 10:08 AM

In Revisalul vechi noi exportam si atasam doar angajarea/modificarea/desfacerea/etc care avea loc la momentul respectiv.
Din ce vad eu in Revisal-ul nou, exportam toata baza de date si o atasam pe www.inspectiamuncii.ro. Iar salvarile nu mai au terminatia .html si .mb. Ce parere aveti?
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#96 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 August 2011 - 09:42 PM

Vezi postareaMIKY2010, la 16 August 2011 - 11:16 AM, a spus:

am si eu o nelamurire. am completat datele in noul revisal, dar cum fac transmiterea la itm?
Modalitatea ON-LINE pentru depunerea declaratiilor si transmiterea registrului in format electronic:
http://itmonline.inspectiamuncii.ro

Are cineva informatii noi despre modalitatea de transmiterea prin e-mail a Revisalului folosind semnatura electronica? Ar trebui sa apara o alta varianta a aplicatie Revisal, care sa se poata semna electronic, o procedura de aprobare a transmiterii si o adresa. Asteptam alte reglementari sau proceduri noi pe siteul lor? Ce stiti despre acest mod de transmitere?



#97 Maria C

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 26 August 2011 - 08:11 AM

Multumesc mult lexiroxi pt raspuns! Intre timp am adresat intrebarea si celor de la suport REVISAL (adresa de pe inspectiamuncii.ro) si imi confirma ca se introduce situatia a ceea ce exista la 01.08.2011 si de aici incolo vom avea o baza de date cu vechime, sporuri, modificari etc, asa cum de fapt s-a dorit de la inceput (adica de prin 2006) sa fie REVISAL - o imagine electronica a cartii de munca...
Noul fisier REVISAL obtinut prin export de date intr-adevar nu mai are extensia xml, ci rvs. Acesta se trimite cate ITM, cel putin eu asa am inteles.



#98 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 August 2011 - 05:31 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la 18 August 2011 - 08:25 AM, a spus:

Am aceasta problema: se salveaza cu formatul RVS,iar cand am ioncercat sa il transmit imi da urmatorul mesaj "ORA-20011: Formatul Fișierului este Invalid. -20041ORA-20041: Fisierul preluat trebuie sa contina cel putin un salariat si un contract."

Va rog sa imi spuneti si mie cum pot sa rezolv eroarea de mai sus deorece am un salariat angajat pe societate

va multumesc !

Greu e sa raspunda cei care au reusit sa trimita in noua varianta.
Eu acum am descoperit dupa ce m-am chinuit ceva, crezand ca e vorba de alte minuni, si de aceea dau raspunsul acum.
Se foloseste noua adresa de incarcare a fisierului cu extensia RVS, https://reges.inspec...eluariRegistre.
La vechea adresa, https://reges.inspec...pls/apex/f?p=99, se trimit doar fisierele cu extensia XML.

Aceasta postare a fost editata de petrisor: 26 August 2011 - 05:36 PM




#99 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 August 2011 - 05:45 PM

Pentru vizualizarea angajatilor se merge la Raport Preluari si se da click pe randul unde scrie numele firmei, codul fiscal, etc



#100 mariana70

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 August 2011 - 05:48 PM

Buna seara am si o rugaminte am transmis revisal nou e transmis bine nu apar erori dar nu pot sa listez rapart adica ce am transmis.Va multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL