Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Revisal 5.0 - de la 01.08.2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


Revisal 5.0 - de la 01.08.2011


273 replies to this topic

#141 Gheorghe Stanoiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 05 September 2011 - 02:49 PM

Am trimis un email si celor de la TeamNet, care au fost foarte prompti in rezolvarea problemei si va fac publica solutia, in eventualitatea ca se mai loveste cineva de acest gen de erori:

<<Va rugam sa va asigurati ca ati dezinstalat versiunea de evaluare a aplicatiei Revisal 5.0 care a fost disponibila in perioada 01.08.-15.08.2011.
Pasii detaliati sunt descrisi in manualul de instalare disponibil la adresa http://www.inspectia...re_20110815.pdf (pagina 7)

Pentru a șterge complet aplicația Revisal (versiunea de evaluare), vă rugăm să ștergeți manual și directorul cu numele “TeamNet” si fisierul “NHibernate.Cfg.Configuration_Teamnet.Revisal.UI.exe_1677198509.bin“ din locația:
Windows 7: C:\Users\(user curent)\AppData\Roaming
Windows 2003: C:\Documents and Settings\(user current)\Application Data\
Windows XP: C:\Documents and Settings\(user current)\Application Data\
Nota: Este necesar sa aveti bifata optiunea de a vedea si fisierele ascunse din calculator. >>

Dupa stergerea acelui fisier ascuns programul ruleaza fara probleme.

O zi buna tuturor :) !



#142 lacrielena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 05 September 2011 - 03:14 PM

Buna! Am si eu o intrebare in legatura cu introducerea datelor in Revisal, ar trebui sa actualizam toate datele incepind cu data de 01.01.2011 sau numai din data de 01.08.2011!Eu am introdus doar salariul existent la data de 01.08.2011, dar inca nu am facut actualizarea concediului fara salar si detasarilor care le am cu data de 01.01.2011.Astept un raspus, ca sa pot sa introduc datele cat mai repede posibil! Va multumesc!




#143 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2011 - 01:46 PM

Vezi postareapetrisor, la 26 August 2011 - 06:06 PM, a spus:

Nu cred ca are optiunea de listare, cel putin asa am observat.
este si optiune de listare. La Rapoarte - registru salariati apare un format care poate fi listat
....................................................

A transmis cineva in format rsv ? Cu ce program se poate deschide fisierul pt a-l vizualiza ?

Vezi postareapetrisor, la 26 August 2011 - 05:31 PM, a spus:

Greu e sa raspunda cei care au reusit sa trimita in noua varianta.
Eu acum am descoperit dupa ce m-am chinuit ceva, crezand ca e vorba de alte minuni, si de aceea dau raspunsul acum.
Se foloseste noua adresa de incarcare a fisierului cu extensia RVS, https://reges.inspec...eluariRegistre.
La vechea adresa, https://reges.inspec...pls/apex/f?p=99, se trimit doar fisierele cu extensia XML.

multumim mult de informatii
........................................................

Vezi postareanicollz, la 24 August 2011 - 04:50 AM, a spus:

Am instalat programul REVISAL HG500.. in locatia C:Programfiles/teamnet/revisalHG500-2011...am preluat din versiunea veche.. totul a fost ok..dar am o problema.... cand copiez directorul din locatia unde instalat (C:Programfiles/teamnet/revisalHG500-2011) in orice alta locatie (pe stick, cd, calculator..) si deschid fisierul Teamnet.Revisal.UI.exe... este gol...nu mai apare nici o inregistrare...stie cineva care este problema? multumesc!
si eu m-am lovit de problema asta si am procedat asa : am instalat pe local (pe C) si pe stick (F, E etc). Am facut preluarea din vechiul program mai intai pe C si am incercat sa copiez pe F. Mi s-a copiat, pe C aveam date, pe F nu aveam. Apoi am inceput preluarea datelor pe F si pe C am lasat doar programul instalat (am sters preluarile). In felul asta se poate lucra direct pe stick, dar e musai sa fie instalat programul pe local, pe C.
Sa preiau datele direct pe F, nu a mers la mine ....



#144 ionela-stefania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2011 - 04:18 PM

Vezi postareacorneliuss, la 16 August 2011 - 02:37 PM, a spus:

La instalarea Revisal 5.0.6 imi apare un ecran pe care scrie: "Instalare incompleta. Instalarea a fost intrerupta inainte ca operatia sa fie completa. Daca doriti sa instalati, incercati din nou". Eu tare mult doresc :smile: , dar daca aplicatia nu merge?
Buna Corneliuss,
Poti sa-mi spui si mie cum ai rezolvat problema asta .... ca eu nu reusesc. Iti multumesc anticipat!



#145 Dinu.Claudiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 September 2011 - 10:24 PM

Vezi postareamirela 0702, la 31 August 2011 - 04:03 PM, a spus:

Mesajul pe care il primesc atunci cand incerc sa ma loghez pentru a transmite, este urmatorul: "Server Error in '/' Application" "The resourse cannot be found"...a mai intalnit cineva?
Folositi adresa asta https://reges.inspectiamuncii.ro/ selectand hg 500/2011 si va merge.



#146 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2011 - 08:35 AM

merge adresa ..... multumim f mult !



#147 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2011 - 09:50 AM

Vezi postareaMIKY2010, la 17 August 2011 - 11:31 AM, a spus:

help! eu am un salariat caruia ii dau spor de noapte, 25%. suma aceasta difera in fiecare luna, in functie de cate ore are lucrate de noapte. cum fac?
si eu am aceasta problema .... tu cum ai rezolvat ? asa cum arata noul revisal, eu cred ca trebuie sa-l facem in fiecare luna ....

in plus, eu am si spor de weekend care se modifica ....



#148 kid_sim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 12 September 2011 - 10:47 AM

1. Am si eu o situatie, firma cu un singur contract incetat pt crestere copil pana la 2 ani. Acum, ca trebuie sa actualizez datele firmei, la preluare nu imi vede acest contract pt ca e incetat (de fapt, suspendat art 51 lit a)... cum procedez pt transmiterea revisalului?

2. Am parola care merge pe portalul vechi, nu si pe cel nou (nu se logheaza). Solutia furnizata de ITM este sa ma duc la ghiseu cu revisal-ul... pentru ce mai avem parole???



#149 marona2004

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 12 September 2011 - 02:22 PM

Dragi colegi ,
nu stie nimeni daca se inregistreaza sporul de noapte de 25%.??..se trece lunar sau nu se trece deloc?
..................................

Vezi postareakid_sim, la 12 September 2011 - 10:47 AM, a spus:

1. Am si eu o situatie, firma cu un singur contract incetat pt crestere copil pana la 2 ani. Acum, ca trebuie sa actualizez datele firmei, la preluare nu imi vede acest contract pt ca e incetat (de fapt, suspendat art 51 lit a)... cum procedez pt transmiterea revisalului?

2. Am parola care merge pe portalul vechi, nu si pe cel nou (nu se logheaza). Solutia furnizata de ITM este sa ma duc la ghiseu cu revisal-ul... pentru ce mai avem parole???
cred ca trebuie sa-l introduci din nou acest salariat ..si sa-i treci data de suspendare si de incetare.
financiar



#150 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 September 2011 - 10:30 AM

eu m-am lamurit : se trec doar sporurile permanente. Asta inseamna sporuri pe care stiu de la inceputul lunii ca trebuie sa le acord - deci un soi de sporuri fixe.
Sporul de noapte si de weekend nu se trece, acestea depind de numarul de ore lucrate intr-o luna, deci nu-l stiu la inceputul lunii, ci de-abia la sfarsitul lunii, in momentul calculului salariilor.



#151 Gheorghe Stanoiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 13 September 2011 - 12:20 PM

Vezi postareakid_sim, la 12 September 2011 - 10:47 AM, a spus:

1. Am si eu o situatie, firma cu un singur contract incetat pt crestere copil pana la 2 ani. Acum, ca trebuie sa actualizez datele firmei, la preluare nu imi vede acest contract pt ca e incetat (de fapt, suspendat art 51 lit a)... cum procedez pt transmiterea revisalului?

2. Am parola care merge pe portalul vechi, nu si pe cel nou (nu se logheaza). Solutia furnizata de ITM este sa ma duc la ghiseu cu revisal-ul... pentru ce mai avem parole???
La intrarea in concediul pentru cresterea copilului in Revisalul vechi contractul trebuia sa ramana activ, deoarece suspendarile nu se inregistrau si in niciun caz nu trebuia incetat contractul de munca.
Eu vad ca singura solutie, ca in programul nou, sa introduci manual datele despre acel salariat si despre contract si sa operezi separat suspendarea contractului din tabul de suspendare. Apoi generezi registrul si-l depui online (daca zici ca ai user si parola) sau la ITM pe un suport de date. Oricum, pentru inregistrarea incetarii contractului de munca in programul vechi, la un eventual control, risti amenda pentru inregistrare eronata... Dar spera sa nu ai parte de asa ceva.

Referitor la user si parola, sa stii ca eu nu am avut probleme de logare pentru depunerea registrului cu noul program. Din pagina site-ului unde depuneam si inainte registrul am ales optiunea "Acces portal versiune conforma cu HG 500/2011"
Bafta!



#152 kid_sim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 13 September 2011 - 01:59 PM

Vezi postareaGheorghe Stanoiu, la 13 September 2011 - 12:20 PM, a spus:

Eu vad ca singura solutie,
Multumesc pt raspuns, dar eu am incetat contractul pt ca am intrebat la itm ce fac daca programul de revisal nu prevede "suspendare CIC" si mi-au zis sa-l incetez cu art. 51 lit a (concediu copil<2ani) si ca se va reactiva la finalul celor 2 ani caci pt asta aveam reactivare contract. Acum eu pot sa fac o corectie pe programul vechi si apoi sa preiau in revisalul nou, dar nu as mai respecta indicatiile inspectorilor si nu stiu ce si cum...

Am ales si eu accesul pe portalul vechi... am mai multe parole, unele merg pe ambele portaluri, altele nu :( pana se perfectioneaza itm-istii facem drumuri pe banii si nervii nostri, f frumos!



#153 kid_sim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 13 September 2011 - 02:11 PM

Am vrut sa zic de fapt ca aceeasi parola, pt acelasi utilizator, pe portalul vechi se logheaza si pe cel nou nu.



#154 dariaB

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Interests:vreau sa stiu tot despre contabilitate

Postat 15 September 2011 - 11:54 AM

Dar pt. salariatii pt. care nu se trimeteau contractele inainte cu o zi, ce data tb sa apara la "data incheiere contract"? aceeasi cu data inceperii activitatii?

multumesc anticipat



#155 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2011 - 01:51 PM

Vezi postareakid_sim, la 13 September 2011 - 02:11 PM, a spus:

Am vrut sa zic de fapt ca aceeasi parola, pt acelasi utilizator, pe portalul vechi se logheaza si pe cel nou nu.
si eu mai am inca situatia asta .... cred ca se actualizeaza si parolele treptat, deoarece sapt trecuta o parola nu mergea pe noul site, acum merge.
Mai am una luata mai recent care inca nu merge pe noul portal....

mai incerc ....



#156 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 19 September 2011 - 12:26 PM

Am o intrebare care poate parea ciudata: la inregistrarea firmei la ITM operatorul de atunci nu a trecut adresa firmei, doar Sector 1, Bucuresti. Acum, cand incerc sa incarc registrul pe site-ul celor de la ITM imi da eroarea ca nu s-au modificat datele firmei. Firma are sediul social intr-un apartament, fara activitate la sediul social. Exista un sediu secundar, acolo unde firma isi desfasoara activitatea. Pe ce adresa declar firma si contractele de munca? Pe cea a sediului social, inregistrata la Administratia financiara ca fiind fara activitate sau pe adresa sediului secundar? Ma gandesc ca avand in vedere eroarea data de serverul Revisal trebuie sa merg la ghiseu pentru modificarea datelor de identificare a firmei.



#157 tantica_stroe

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 September 2011 - 08:12 AM

Buna ziua,
Cum se introduc in noul Revisal adaosurile la salariul tarifar ?

Ex: 2000 (salariu tarifar ) + 190 (adaos)
Multumesc.



#158 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 20 September 2011 - 08:35 AM

Solicit ajutor :

Am pe calculator instalat programul vechi. Am instalat si programul nou, insa am primit pe un stik un revisal cu baza de date a unor angajatori care trebuie sa-i preiau in revisal HG 500. La preluare am eroare de versiune revisal, cor etc. Inteleg ca nu are toate actualizarile. Cum trebuie sa procedez? Pe stik salvez toate actualizarile 3,4,5 6 si le rulez pe stik s-au salvez in calculator, ceea ce am facut iar la rularea Patch ReviSal.KB.206.005 aceasta ramane blocata, nu se ruleaza. Ce pot face?



#159 i_ina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg. Mures

Postat 20 September 2011 - 09:29 AM

gresala stupida
Ce fac daca am transmis de trei ori acelasi fisier ? La raport preluari au aparut toate cele trei transmiteri, sunt diferite doar orele de preluare, continutul este acelasi.



#160 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 20 September 2011 - 09:39 AM

E vorba de revisal-ul nou dupa HG 500 ?

Stai linistita , nu conteaza ca ai trimis de n ori acelasi fisier . :smile: De fiecare data se ia in calcul DOAR ultima transmisie ( cea mai actuala ) . adica cel care e in primul rand ( in capul listei ).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL