Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Revisal 5.0 - de la 01.08.2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 12

Salt la continut


Revisal 5.0 - de la 01.08.2011


273 replies to this topic

#221 bogata

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 October 2011 - 05:43 PM

Buna seara,
va rog sa-mi spuneti daca e normal sa va apara mesajul "javascript este dezactivat" la raport preluari. Ce trebuie sa fac? Va multumesc.



#222 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2011 - 12:14 PM

Vezi postareabogata, la 09 October 2011 - 05:43 PM, a spus:

va rog sa-mi spuneti daca e normal sa va apara mesajul "javascript este dezactivat" la raport preluari. Ce trebuie sa fac?
Ce browser folosesti? La Mozilla trebuie activat scriptul.

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#223 carmen22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 13 October 2011 - 10:42 AM

Buna ziua! Intrebare: daca am un salariat pentru care am primit adresa de la casa de pensii astazi, cum ca i s-a emis decizia de pensie in data de 07.10.2011 (data acordarii drepturilor 10.08.2011)si el este in concediu medical, cand ii incetez activitatea si transmit revisalul? Multumesc!



#224 rentz2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:

Postat 19 October 2011 - 02:43 PM

Care este salariul care se trece in noul Revisal ?
Cel de la 01.08.2011 ? Sau trebuiesc introduse in program toate actele aditionale de modificare a salariului ?
Multumesc



#225 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 October 2011 - 01:00 PM

Cu ce data trebuie sa fie intocmita decizia privind operarea in revisal de catre un salariat ?



#226 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 October 2011 - 01:46 PM

Vezi postareamihavesa, la 29 September 2011 - 08:42 AM, a spus:

Maine incercam sa-l depunem pe discheta, ca nu ne merge parola .... :sad: :angry:

...da... eu azi am aflat ca cei de la itm deva cer ca toate societatile sa faca o prima depunere a noului revisal pe discheta, indiferent daca le merg sau nu vechile parole. doamne fereste!! eu eram linistita ca am facut actualizarea si transmiterea on line, ca sa aflu ca saptamana viitoare trebuie sa ma postez la o coada la itm. adevarul e ca imi era chiar dor de asa ceva :angry: chiar nu-i inteleg...si pe discheta???!!!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 21 October 2011 - 01:51 PM




#227 ionutp_me

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:

Postat 21 October 2011 - 03:47 PM

Buna ziua! Daca pana la data 21.10.2011, am folosit revisalul vechi, iar intre 01.08.2011 si 30.09.2011 am avut salariati in concediu fara plata, trec suspendarea in noul revisal?



#228 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 24 October 2011 - 12:14 PM

Si eu am o nedumerire in ceea ce priveste sporurile in REVISAL.
Am salariat cu salariul 897 si spor vechime ( acordat cf CCM la nivel de societate )5%.
Luna august ; salariu 897 ron, spor vechime 5% -45 ron
Luna septembrie zile lucrate - 7 salariu realizat -285 ron
Zile CO: 15 -suma CO 643 ron
spor vechime : 14 ron
Cum trecem in revisal ?
Pt august si sept care este data consemnarii?
Sunt in ceata totala.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.



#229 miha2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 24 October 2011 - 06:11 PM

Buna seara,
Eu inca nu am transmis revisalul pe noua varianta.Intre timp am avut o incetare de contract si un act aditional de definitivare a contractului.Am transmis modificarile pe varianta vechiului revisal si imi apare urmatorul mesaj:Registrul de salariati nu respecta prevederile art.4 din HG500/2011 ceea ce constituie contraventie conf.art.9 din HG nr.500/2011.Registrul contine informatii ce trebuiau actualizate incepand cu 01.08.2011 utilizand noua aplicatie Revisal.
Ce trebuie facut in acest caz?
Multumesc
MIHA2



#230 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2011 - 01:18 PM

Vezi postareaMIKY2010, la 21 October 2011 - 01:46 PM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la 29 September 2011 - 08:42 AM, a spus:

Maine incercam sa-l depunem pe discheta, ca nu ne merge parola .... :sad: :angry:

...da... eu azi am aflat ca cei de la itm deva cer ca toate societatile sa faca o prima depunere a noului revisal pe discheta, indiferent daca le merg sau nu vechile parole. doamne fereste!! eu eram linistita ca am facut actualizarea si transmiterea on line, ca sa aflu ca saptamana viitoare trebuie sa ma postez la o coada la itm. adevarul e ca imi era chiar dor de asa ceva :angry: chiar nu-i inteleg...si pe discheta???!!!

itm-ul din bucuresti ????? ce porcarie ....

mai am si eu o nedumerire, cred ca s-a mai discutat despre asta .... se trece salariul de la 01.08, nu ? nu se trece istoricul salariilor de la angajare pana in prezent, nu ?



#231 DYDY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 28 October 2011 - 03:44 PM

Vezi postareamiha2, la 24 October 2011 - 06:11 PM, a spus:

Buna seara,
Eu inca nu am transmis revisalul pe noua varianta.Intre timp am avut o incetare de contract si un act aditional de definitivare a contractului.Am transmis modificarile pe varianta vechiului revisal si imi apare urmatorul mesaj:Registrul de salariati nu respecta prevederile art.4 din HG500/2011 ceea ce constituie contraventie conf.art.9 din HG nr.500/2011.Registrul contine informatii ce trebuiau actualizate incepand cu 01.08.2011 utilizand noua aplicatie Revisal.
Ce trebuie facut in acest caz?
Multumesc
nu este decat un mesaj de atentionare, deocamdata... urmeaza sa ne sanctioneze dupa 01 noiembrie 2011



#232 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 31 October 2011 - 04:43 PM

Am pe 1 firma 1 Act aditional pentru modificare functie si o incetare de CIM.
Pe o alta am doar 1 incetare de CIM.

RVS-urile s-au generat.
Am intrat pe site-ul Inspectiei muncii, am dat user si parola si.... surpriza! "500 Internal Server Error" si mai jos "nginx/0.8.54"

S-a mai confruntat cineva cu aceasta eroare?
Este o problema a serverului Inspectiei muncii?

La mine totul pare in regula, internetul merge.


Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
O seara buna in continuare va doresc,
mdtru



#233 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 02 November 2011 - 09:25 AM

s-a reglementat situatia cu sumele care tb scrise pe revisal - cele din cim, adica salariul de baza si sporuri permanente - vezi inspectiamuncii.ro.
alfel sculau din morti statele de plata si poate ii mai venea ideea cuiva sa coreleze revisalul cu decl 112 - ca doar administratia publica din ro se modernizeaza, nu? se construiesc baza de date moderne, urmatorul pas din modernizarea contabilitatii speram sa fie transformarea bilantului in declaratie informativa la activitatile mici si schimbarea formei juridice la asociatiile care sunt fortat SRL-uri, respectiv pe ordonanta 44 sa se poate inmatricula si asocierile pe persoane care nu sunt rude, nu numai asociatiile familiale.



#234 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 03 November 2011 - 08:41 AM

S-a schimbat modificarea : :smile:

"
Guvernul a decis sa prelungeasca termenul limita de depunere a Registrului de evidenta a salariatilor pana la 15 decembrie, potrivit unei hotarari adoptate de Executiv in sedinta de miercuri.

Termenul a fost prelungit de la 1 noiembrie la 15 decembrie 2011 in conditiile in care, pana la sfarsitul lunii octombrie, au transmis date pentru inscrierea in REVISAL 71% dintre angajatori. Dintre acestia, 77% au transmis informatiile on-line, iar 23% au depus formularele la ghisee, conform datelor furnizate de Ministerul Muncii.

Totodata, actul normativ clarifica elementele privind drepturile salariale care se completeaza in registrul de evidenta a salariatilor, respectiv, salariul de baza lunar brut si sporurile asa cum sunt prevazute in contractul individual de munca.

Modificarile aduse de Guvern permit introducerea sporurilor in ReviSal sub forma de procente
."



#235 elle85

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 03 November 2011 - 10:09 AM

Daca se poate si numarul la actul normativ? Monitor ceva? stirea banuiesc ca este "calda"



#236 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 03 November 2011 - 01:08 PM

Inca nu a aparut in monitorul oficial , doar ieri a fost adoptata, urmeaza sa apara zilele astea . :smile:

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 03 November 2011 - 01:12 PM




#237 razvan_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 14 November 2011 - 03:40 PM

buna ziua
am si eu o nelamurire legata de suspendarile pentru CFS de 1 ..2.. zile
spre exemplu urmatoarea situatie:
- 1.11.2011 - salariat e in stare activ - trimit revisal
- pe 2.11.2011 - introduc o suspentare pt CFS din 02.11.2011 pana in 03.11.2011 , dar nu generez fisier (legea spune ca am 20 de zile la dispozitie sa declar suspendarea )
- pe 3.11.2011 - operez incetarea suspendarii - salariatul trece din nou in starea activ si fac si raportarea in revisal

deci.. pe data de 1.11.2011 am raportat salariatul activ .... si pe data de 3.11.2011 il raportez iar activ
cum se mai evidentiaza in revisal la ITM perioada de suspendare intre 2 si 3.11.2011 , intrucat revisalul raporteaza numai starea curenta a contractului ?



#238 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 14 November 2011 - 07:04 PM

Operezi numai suspendarea din 2 pana in 3 noiembrie.

Dana




#239 uiliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Pascani

Postat 14 November 2011 - 08:44 PM

pentru incetare cim pe perioada determinata se face decizie incetare conform art 56 lit i in ziua cand are loc incetarea si tot atunci se transmite revisalul?
ms anticipat



#240 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 November 2011 - 01:45 AM

  • da







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL