Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declar lunar sau trimestrial ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


declar lunar sau trimestrial ?


127 replies to this topic

#61 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 13 September 2011 - 01:37 PM

Vezi postareamihavesa, la 13 September 2011 - 01:27 PM, a spus:

tot o noutate a OG 30/2011 vizeaza cabinetele medicale infiintate ca PFA, asocieri etc : acestea au posibilitatea, incepand cu 1 ian 2012, sa-si deduca integral din venitul brut, investitiile in mijloace fixe.

Modificarea : "la art 48 alin (4), dupa litera c) se introduce o noua litera c^1, cu urmatorul cuprins : c^1) sa respecte regulile privind deducerea cheltuielilor reprezentand investitii in mijloace fixe pentru cabinetele medicale, in conformitate cu prevederile art.24 alin (16).


si pana acuma nu aveau voie cabinetele medicale sa-si deduca cheltuiala cu amortizarea la investitii in mijloacele fixe ?

alin(16) la ce se refera atunci? :

"(16) Contribuabilii care investesc în mijloace fixe destinate prevenirii accidentelor de muncă și bolilor profesionale, precum și înființării și funcționării cabinetelor medicale, pot deduce integral valoarea acestora la calculul profitului impozabil la data punerii în funcțiune sau pot recupera aceste cheltuieli prin deduceri de amortizare, potrivit prevederilor prezentului articol. "

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 13 September 2011 - 01:38 PM




#62 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 15 September 2011 - 12:04 PM

Citeaza

Otilia Alupei: daca ne incadram in conditiile mentionate mai sus, dar totusi vrem sa ramanem cu decl. si plata LUNARE, atunci facem optiunea in scris - ca sa stie adm. fin. sa nu ne treaca automat la trimestru, caz in care chiar daca vb despre exprimarea unei optiuni, ea nu produce efecte asupra vectorului fiscal fiindca noi deja suntem cu vectorul lunar, deci ce sa-i modificam ??

Eu astazi am intrebat la Asist. contribuabili, despre ce optiune este vorba si cum trebuie facuta sau in ce consta aceasta optiune de a ramane cu D.112 la termen de depunere lunar, dar se pare ca ma inteleg cu ei ca mutu si surdu pe gaura cheii.
Mi s-a spus ca entitatile obligate sa depuna trim. si care vor sa ramana la luna, nu trebuie sa faca NIMIC, adica nici o optiune pana la 25.09. (pana aici ar fi totul bine, sa zicem), dar cand am intrebat de prevederile alin. " (5) Persoanele și entitățile prevăzute la art. 296^19 alin. (1^1) pot opta pentru depunerea Declarației privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate în condițiile art. 296^19 alin. (1), dacă depun declarația privind opțiunea până la data de 25 septembrie 2011 inclusiv. " mi s-a spus ca nu inteleg eu despre ce este vorba si ca respectivul aliniat se refera la cei care si pana acum au declarat 112 trimestrial :sad: si ca nu inteleg eu legea...

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 15 September 2011 - 12:08 PM

Dana




#63 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 15 September 2011 - 01:57 PM

Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) a publicat joi, in dezbatere publica, proiectul de Ordin pentru aprobarea modelului si continutului formularului "Declaratie privind optiunea pentru depunerea lunara a declaratiei privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate".


Pentru declaratia 112 aferenta trimestrului IV 2011, optiunea de depunere lunara trebuie comunicata organului fiscal competent pana la data de 25 septembrie 2011 inclusiv.

Formularul se completeaza in doua exemplare, inscriindu-se cu majuscule, citet si corect, toate datele prevazute. Astfel, un exemplar, semnat si stampilat conform legii, se depune la unitatea fiscala, direct la registratura sau la posta, prin scrisoare recomandata. Un al doilea exemplar se va fi pastrat de catre contribuabil.

Conform instructiunilor elaborate de ANAF, completarea formularului se face astfel:

Sectiunea I "Date de identificare a contribuabilului"

Caseta "Cod de identificare fiscala" se completeaza cu codul de identificare fiscal utilizat pentru completarea si depunerea formularului 112 “Declaratie privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate“.

Inscrierea cifrelor in caseta se face cu aliniere la dreapta.

Caseta “Denumire/Nume, Prenume” se completeaza cu denumirea contribuabilului.

Caseta “Domiciliu fiscal” se completeaza cu adresa domiciliului fiscal al contribuabilului.

Atentie! In cazul in care declaratia este completata de catre imputernicitul/reprezentantul legal/reprezentantul fiscal al contribuabilului, se vor trece datele de identificare ale contribuabilului pe care il reprezinta.

Sectiunea II "Reprezentare prin"

Se marcheaza cu "X" in cazul in care, in relatiile cu organul fiscal, contribuabilul este reprezentat prin imputernicit/reprezentant legal/reprezentant fiscal si se inscriu numarul si data inregistrarii la organul fiscal, de catre imputernicit, a actului de imputernicire, in forma autentica si in conditiile prevazute de lege, sau numarul si data inregistrarii deciziei de aprobare a calitatii de reprezentant fiscal, dupa caz.

Caseta “Date de identificare” se completeaza cu datele de identificare ale imputernicitului reprezentantului legal/reprezentantului fiscal.

Chiar daca prin modificarile aduse recent Codului fiscal, Guvernul a creat posibilitatea ca anumite entitati sa poata depune trimestrial declaratia fiscala unica, incepand cu veniturile obtinute in luna octombrie, reglementare nu este una obligatorie. Firmele au posibilitatea sa ramana in continuare cu un regim de declarare lunar, in conditiile in care solicita acest lucru organului fiscal.

Firmele pot alege sa depuna lunar declaratia unica pana la data de 31 ianuarie inclusiv.

Atentie! Pentru declaratia aferenta trimestrului IV 2011, optiunea de depunere lunara trebuie comunicata organului fiscal competent pana la data de 25 septembrie 2011 inclusiv.

De asemenea, contribuabilii care au, potrivit legii, obligatia depunerii trimestriale a declaratiei D112, dar au optat pentru depunerea lunara a acesteia, pot reveni la regimul de declarare trimestrial prin depunerea unei declaratii privind optiunea pana la data de 31 ianuarie.



#64 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 15 September 2011 - 03:46 PM

Da, e destul de neclara ordonanta asta. Am ametit citind tot topicul, si incercand sa citesc si toata ordonanta, dar exista asa (la pag 12):

"91. La articolul 296 ^19, dupa alineatul (1) se introduc opt noi alineate, alineatele (1^1)–(1^8), cu urmatorul cuprins:

„(1^1) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), platitorii de venituri din salarii si asimilate salariilor prevazuti la art. 58 alin. (2), in calitate de angajatori sau de persoane asimilate angajatorului, depun trimestrial Declaratia privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate aferenta fiecarei luni a trimestrului, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare trimestrului.

(1^2) Depunerea trimestriala a declaratiei prevazute la alin. (1) consta in completarea si depunerea a cate unei declaratii pentru fiecare luna din trimestru.

(1^3) Numarul mediu de salariati se calculeaza ca medie aritmetica a numarului de salariati din declaratiile prevazute la alin. (1) depuse pentru fiecare luna din anul anterior.

(1^4) Pentru persoanele si entitatile prevazute la alin. (1^1), venitul total se stabileste pe baza informatiilor din situatiile financiare ale anului anterior.

(1^5) Persoanele si entitatile prevazute la alin. (1^1) pot opta pentru depunerea Declaratiei privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate in conditiile alin. (1), daca depun declaratia privind optiunea pana la data de 31 ianuarie inclusiv.


si apoi:

Art. II
(1) Prevederile art. I se aplica incepand cu data de 1 ianuarie 2012, cu urmatoarele exceptii:

a) prevederile pct. 8, 10, 13, 19, 20, 39, 42, 44, 47, 51, 53–64, 67, 68, 70–72 si 74 se aplica incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei ordonante;

b) prevederile pct. 25, 90 si 91 se aplica incepand cu veniturile aferente lunii octombrie a anului 2011;

c) prevederile pct. 41 se aplica incepand cu declaratia recapitulativa aferenta lunii august a anului 2011.

(2) Prevederile art. I pct. 4, 40, 82, 84 si 85 intra in vigoare la 15 zile de la data publicarii prezentei ordonante in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

(3) Prevederile art. I pct. 2, 9, 21, 34–36 si 87 intra in vigoare la data intrarii in vigoare a Legii nr. 287/2009 privind Codul civil, republicata.

(4) Prevederile art. I pct. 89 se aplica incepand cu data de 1 octombrie 2011.

(5) Persoanele si entitatile prevazute la art. 296 ^19 alin. (1^1) pot opta pentru depunerea Declaratiei privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate in conditiile art. 296 ^19 alin. (1), daca depun declaratia privind optiunea pana la data de 25 septembrie 2011 inclusiv.

Cred ca trebuie sa o iau de la capat, ca sa-mi fac ordine in idei :laugh:
Haz de necaz...



#65 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 15 September 2011 - 03:51 PM

Mie mi se pare ca-i acelasi lucru, desi inca nu am reusit sa identific Art. I la care se face referire in articolul cu exceptiile, am pierdut sirul modificarilor...



#66 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2011 - 04:39 PM

Vezi postareaDana42, la 15 September 2011 - 12:04 PM, a spus:

...mi s-a spus ca nu inteleg eu despre ce este vorba si ca respectivul aliniat se refera la cei care si pana acum au declarat 112 trimestrial :sad: si ca nu inteleg eu legea...
monumentala !! :ohmy:

si revin, oameni buni : cei care trecem la trimestru prin efectul legii depunem D 010 ?? :laugh:



#67 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 15 September 2011 - 05:20 PM

S-au trezit intr-un final sa ne lamureasca :smile: speram...


Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) a publicat joi, in dezbatere publica, proiectul de Ordin pentru aprobarea modelului si continutului formularului "Declaratie privind optiunea pentru depunerea lunara a declaratiei privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate".


Pentru declaratia 112 aferenta trimestrului IV 2011, optiunea de depunere lunara trebuie comunicata organului fiscal competent pana la data de 25 septembrie 2011 inclusiv.

Formularul se completeaza in doua exemplare, inscriindu-se cu majuscule, citet si corect, toate datele prevazute. Astfel, un exemplar, semnat si stampilat conform legii, se depune la unitatea fiscala, direct la registratura sau la posta, prin scrisoare recomandata. Un al doilea exemplar se va fi pastrat de catre contribuabil.

Conform instructiunilor elaborate de ANAF, completarea formularului se face astfel:

Sectiunea I "Date de identificare a contribuabilului"

Caseta "Cod de identificare fiscala" se completeaza cu codul de identificare fiscal utilizat pentru completarea si depunerea formularului 112 “Declaratie privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate“.

Inscrierea cifrelor in caseta se face cu aliniere la dreapta.

Caseta “Denumire/Nume, Prenume” se completeaza cu denumirea contribuabilului.

Caseta “Domiciliu fiscal” se completeaza cu adresa domiciliului fiscal al contribuabilului.

Atentie! In cazul in care declaratia este completata de catre imputernicitul/reprezentantul legal/reprezentantul fiscal al contribuabilului, se vor trece datele de identificare ale contribuabilului pe care il reprezinta.

Sectiunea II "Reprezentare prin"

Se marcheaza cu "X" in cazul in care, in relatiile cu organul fiscal, contribuabilul este reprezentat prin imputernicit/reprezentant legal/reprezentant fiscal si se inscriu numarul si data inregistrarii la organul fiscal, de catre imputernicit, a actului de imputernicire, in forma autentica si in conditiile prevazute de lege, sau numarul si data inregistrarii deciziei de aprobare a calitatii de reprezentant fiscal, dupa caz.

Caseta “Date de identificare” se completeaza cu datele de identificare ale imputernicitului reprezentantului legal/reprezentantului fiscal.

Chiar daca prin modificarile aduse recent Codului fiscal, Guvernul a creat posibilitatea ca anumite entitati sa poata depune trimestrial declaratia fiscala unica, incepand cu veniturile obtinute in luna octombrie, reglementare nu este una obligatorie. Firmele au posibilitatea sa ramana in continuare cu un regim de declarare lunar, in conditiile in care solicita acest lucru organului fiscal.

Firmele pot alege sa depuna lunar declaratia unica pana la data de 31 ianuarie inclusiv.

Atentie! Pentru declaratia aferenta trimestrului IV 2011, optiunea de depunere lunara trebuie comunicata organului fiscal competent pana la data de 25 septembrie 2011 inclusiv.

De asemenea, contribuabilii care au, potrivit legii, obligatia depunerii trimestriale a declaratiei D112, dar au optat pentru depunerea lunara a acesteia, pot reveni la regimul de declarare trimestrial prin depunerea unei declaratii privind optiunea pana la data de 31 ianuarie.


Proiectul si formularul ( anexele ) :

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de gramaco: 15 September 2011 - 05:23 PM




#68 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 16 September 2011 - 08:11 AM

Inteleg ca, intradevar cele doua paragrafe la care faceam referire mai sus, se refereau la acelasi lucru, doar ca unul e valabil pentru trim IV 2011, si unul pentru anul 2010.

"De asemenea, contribuabilii care au, potrivit legii, obligatia depunerii trimestriale a declaratiei D112, dar au optat pentru depunerea lunara a acesteia, pot reveni la regimul de declarare trimestrial prin depunerea unei declaratii privind optiunea pana la data de 31 ianuarie."

Inca nu s-au gandit la asta, dar cred ca va trebui sa mai apara si formular pentru optiunea depunerii trimestrial, cel din proiect e pentru optiunea de a depune lunar. Eii..dar se mai gandesc ei...pana la 31 ianuarie, au tot timpul sa faca completari la modificari..

pardon...e cam dimineata "faceam referire mai sus, se refereau la acelasi lucru"



#69 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 16 September 2011 - 12:46 PM

Vezi postareamirela 0702, la 16 September 2011 - 08:11 AM, a spus:

Inteleg ca, intradevar cele doua paragrafe la care faceam referire mai sus, se refereau la acelasi lucru, doar ca unul e valabil pentru trim IV 2011, si unul pentru anul 2010.

2012, scuze



#70 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 16 September 2011 - 02:24 PM

La Brasov se depune declaratia atasa .Sper sa va fie de folos

Fisiere atasate





#71 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 16 September 2011 - 02:48 PM

La Brasov mi s-a spus ca automat toata lumea va trece la raportare trimestriala ( exceptie facand societatile mijlocii si mari care depuneau D 112 obligatoriu cu semnatura electronica din luna februarie).
Cine doreste sa depuna lunar trebuie sa completeze declaratia atasata.Precum si cei care indeplinesc conditiile din ordonanta.Fisier atasat  optiune lunara 112.pdf   78.64K   197 downloadsFisier atasat  optiune lunara 112.pdf   78.64K   197 downloads

Aceasta postare a fost editata de gasil: 16 September 2011 - 02:55 PM




#72 lucienv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 17 September 2011 - 08:13 AM

Ratatele alea de la administratii habar nu au si dezinformeaza lumea...



#73 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 17 September 2011 - 11:27 AM

La Admin S6 D-na aceea draguta mi-a spus ca normal ar fi sa depunem o declaratie sa modificam vectorul fiscal,
de la lunar la trimestrial,
acum toata lumea este lunar.I-am spus ca e cam tarziu... si a spus....ca de obicei.



#74 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 18 September 2011 - 09:42 PM

La sector 6 am depus si eu joi un 010 de infiintare microintreprindere si d-na de la ghiseul 12 n-a stiut sa-mi spuna cum declar 112. Lunar sau trimestrial? Eu n-am vazut nicaieri in Ord.30 cum trebuie sa declare o societate nou infiintata. Mi-a spus sa revin in cateva zile.



#75 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 September 2011 - 03:20 PM

Comunicat de presa ANAF

Prin Ordonanta Guvernului nr.30/ 2011 pentru modificarea si completarea Legii nr.571/ 2003 privind Codul fiscal, precum si pentru reglementarea unor masuri financiar – fiscale, la articolul 296.19 din Codul fiscal a fost introdus un nou alineat (1.1), conform caruia, Declaratia privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate, se depune trimestrial, prin derogare de la termenul de declarare lunara, de catre categoriile de contribuabili prevazute la art. 58 alin. (2) din Codul fiscal.
Conform art. II alin. (5) din ordonanta mentionata, pentru anul 2011 persoanele sau entitatile prevazute la art. 58 alin. (2) din Codul fiscal pot opta pentru depunerea lunara a Declaratiei privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate, daca depun declaratia privind optiunea pana la data de 25 septembrie 2011.
Avand in vedere reglementarile legale menaionate, prin prezentul proiect de ordin se propune aprobarea modelului si conținutului formularului „Declaratie privind optiunea pentru depunerea lunara a Declaratiei privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate”, precum si a instructiunilor de completare a acestuia.

Proiectul de Ordin si cele trei ANEXE sunt publicate in sectiunea “Transparenta decizionala”
http://static.anaf.r.../Ordin_D112.pdf



#76 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 19 September 2011 - 03:36 PM

Vezi postareaLexiroxi, la 19 September 2011 - 03:20 PM, a spus:

...pot opta pentru depunerea lunara ...daca depun declaratia privind optiunea pana la data de 25 septembrie 2011

Inseamna ca e simplu, nu depui optiunea, nu se schimba nimic.



#77 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 19 September 2011 - 04:00 PM

Din pacate, rotitele din capul functionarilor publici functioneaza dupa alte reguli. AFP Timisoara solicita ca toti cei care indeplinesc conditiile din OG 30 sa depuna declaratie de optiuni: cei care vor sa devina platitori trimestrial vor depune declaratie de optiuni insotita de 010, cei care nu vor sa devina platitori trimestriali vor depune doar declaratie de optiuni ca nu vor.



#78 ellissa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 September 2011 - 04:40 PM

platitor 16% venituri totale <100.000 euro,nr mediu sal de pana la 3 - depunere 112 trimestrial, iar daca se doreste lunar,se depune declaratia de optiune pana pe 25.09

platitor 16% venituri totale >100.000 euro,nr mediu sal => 3 112 lunar si nu se depune nimic

platitor 3% nms de pana la 3 - depunere 112 trimestrial, iar daca se doreste lunar,se depune declaratia de optiune pana pe 25.09

platitor 3% nms => 3 depunere 112 lunar si nu se depune nimic

am inteles corect?

si societatile infiintate in cursul anului depun trimestrial?



#79 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 20 September 2011 - 08:56 AM

Si eu am inteles la fel, vorbind despre exprimarea optiunii pentru anul 2011. Pentru 2012, termenul e 31 ianuarie.
Si da, pentru societatile nou infiintate se presupune ca se indeplinesc conditiile. Asa ar fi logic.



#80 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 20 September 2011 - 11:05 AM

A aparut ordinul ANAF 3154 /19.09.2011 cu privire la Declaratia de optiune pt sistemul lunar , termen 25.09.2011 : ( de fapt 26 ca e luni ) :smile:

Ordinul președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală nr.3154/2011 pentru aprobarea modelului și conținutului formularului "Declarație privind opțiunea pentru depunerea lunară a Declarației privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, impozitului pe venit și evidenței nominale a persoanelor asigurate", transmisă spre publicare la Monitorul Oficial.

http://static.anaf.r...F_3154_2011.pdf






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL