Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
minodora_2006's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


minodora_2006's Content

There have been 226 items by minodora_2006 (Search limited from 03-January 08)



Sort by                Order  

#103070 deplasare externa

Postat de minodora_2006 on 07 October 2006 - 12:30 AM in Arhiva

Buna,
M am angajat la o firma care isi trimite angajatii in deplasari externe ptr prezentari programe,ec
Va rog mult ajutati ma..contabila care a fost, a rupt definitiv legatura cu firma si refuza orice colaborare,firma mai are si un contract cu o alta firma de contabilitate,gen "arhiva externa"
( care mai mult incurca)si dosarele se pastreaza la ei...si nici unii nu stiu sa mi dea un raspuns clar...
Va rog mult ajutati ma si spuneti mi ce acte se intocmesc...cum se procedeaza cu diurna...deplasarea e in cehia si am citit ca e 35 de euro minima..dar nu am inteles cu plafonul..etc
Multumesc din suflet tuturor celor care imi vor raspunde



#104125 deplasare externa

Postat de minodora_2006 on 19 October 2006 - 09:30 AM in Arhiva

deci..daca eu le am dat diurna legala ..35 euro*5 zile la plecare si cand s au intors au au cheltuit mai mult decat le am dat...voi putea sa trec ca deductibila diferenta pana la 2.5*35/zi?si restul ca nedeductibila?
multumesc de raspuns



#103764 deplasare externa

Postat de minodora_2006 on 16 October 2006 - 10:54 AM in Arhiva

Multumesc frumos de ajutor.Cu ajutorul vostru am deslusit "misterul".fiind si prima data,eram oripilata..sa nu gresesc....etc..
Multumesc mult ..

In cele din urma,am dat diurna in lei,contravaloarea a 5 zile de deplasare,,,deci..5*35..cursul bnr...ca asa se facea inainte...fiind noua,ce sa mai comentez...apoi cand au venit cu decontul am facut pentru diferenta ...o dispozitie de plata ..ca domnii au cheltuiti mai mult ....tot in lei la curs bnr...si in contabilitate am trecut..diurna deductibila -diurna 35*5 pe toate zilele /lei si ca diurna nedeductibila diferenta..si am terminat.e bine?eu m am uitat in urma si am gasit in practica fostelor contabile...
Lucrul pe care nu l am inteles este acela cu "2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile
publice"...adica...am voie sa dau o diurna de 2.5 mai mare/zi decat ex:35 euro pentru cehia? ..si s o trec ca fiind deductibila?
Va multumesc oricum pentru ajutorul acordat..
Adresa mea de mail este :nicolletac@yahoo.com. :blush:



#106643 AMORTIZARE mijloace fixe

Postat de minodora_2006 on 09 November 2006 - 01:18 PM in Arhiva

Buna tuturor,
am o problema cu privire la amortizarea pentru modernizarea unui sediu.
s-au efectuat modificari anul acesta si s a adaugat la suma de amortizat din anul trecut.
1.anul trecut amortizarea era pe 50 de ani.
Daca anul acesta am recalculat durata va ramane aceeasi?
2.metoda de recalculare folosita a fost:suma de amortizat din 2005 -ce s a amortizat pana acum din acea suma +noua suma care se include din 2006 si : durata care este aceeasi de anul trecut adica 50 de ani.
Eu nu m am mai confruntat cu astfel de probleme pana acum,va rog mult ajutati ma cu un sfat!
Multumesc anticipat



#134731 concediu medical - topic 2007-2010

Postat de minodora_2006 on 18 June 2007 - 04:04 PM in Arhiva

Vezi postareairina petcu, la Jun 3 2007, 10:36 PM, a spus:

Vezi postareaiulia.mo, la May 24 2007, 09:16 AM, a spus:

OUG 158/2005 art. 12 spune ca indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta de:
-societate primele 5 zile
-din FNUASS urmatoarele

Din FNUASS, adica din CCI? :smile:
Dap,din Contributia de Concedii si Indemnizatii.Pe toata perioada concediului medical nu se mai plateste aceasta contributie.



#105202 Calcul Salarii (Fonduri baza de calcul,Procente) 08.02.2006

Postat de minodora_2006 on 29 October 2006 - 01:30 PM in Arhiva

Multumesc din suflet :angry:



#105149 Calcul Salarii (Fonduri baza de calcul,Procente) 08.02.2006

Postat de minodora_2006 on 28 October 2006 - 05:36 PM in Arhiva

Te rog mult da mi baza legala in care spune ca nu se fractioneaza deducerea.
Eu sunt total de acord cu tine dar ma confrunt cu un alt contabil care sustine ca se fractioneaza
si nu ma lasa sa mi fac treaba.
Multumesc mult pentru ajutor. :angry:







Vezi postareaGAMA, la Oct 27 2006, 09:49 PM, a spus:

Vezi postareanicoleta_c, la Oct 27 2006, 11:13 AM, a spus:

:thumb_yello: Salutare tuturor,
Am o mare nelamurire in legatura cu deducerea personala acordata pentru un angajat care pleaca.
Salariul de incadrare este de 1800 si cel realizat in luna plecarii e de 980.
ce deducere voi acorda?
250 sau 150...sau 70 ca a plecat la jumatatea lunii...adica..pe data de 17.09.
Va multumesc anticipat tuturor care imi vor raspunde.
Valoarea deducerii personale este determinata de venitul brut lunar,in cazul tau-980. Pt.acest venit,daca nu are persoane in intretinere,i se cuvine o deducere de 250,pt.ca deducerea nu se fractioneaza,se acorda integral la societatea de unde pleaca,iar la societatea unde se va angaja ulterior,va beneficia de deducere incepand cu luna urmatoare angajarii.



#105004 Calcul Salarii (Fonduri baza de calcul,Procente) 08.02.2006

Postat de minodora_2006 on 27 October 2006 - 10:13 AM in Arhiva

:angry: Salutare tuturor,
Am o mare nelamurire in legatura cu deducerea personala acordata pentru un angajat care pleaca.
Salariul de incadrare este de 1800 si cel realizat in luna plecarii e de 980.
ce deducere voi acorda?
250 sau 150...sau 70 ca a plecat la jumatatea lunii...adica..pe data de 17.09.
Va multumesc anticipat tuturor care imi vor raspunde.



#104137 docum. necesare evidentei mijl. fixe

Postat de minodora_2006 on 19 October 2006 - 10:28 AM in Arhiva

Vezi postareamunteanu, la Feb 12 2005, 11:14 AM, a spus:

LA MIJLOACELE FIXE CREEZ FISE IN EXCEL ALE CAROR INFORMATII LE CENTRALIZEZ PRIN FORMULE IN ASA FEL INCIT SA OBTINE O BALANTA LUNARA A MIJLOACELOR FIXE. DESI AM AVUT DESTUL DE MULTE CONTROALE NU MI-A REPROSAT NIMENI DE CE NU FOLOSESC MODELUL DE FORMULAR . iMPORTANT ESTE CA ACESTE FISE PE CARE LE POTI FACE SINGURA IN EXCEL SA CUPRINDA TOATE RUBRICILE NECESARE.

LA URMA URMEI FONDUL CONTEAZA SI NU FORMA

Mi ai putea trimite si mie modelul tau ?:rolleyes: te roog mult.
Multumesc anticipat.adresa de mail:nicolletac@yahoo.com



#141397 Garantii

Postat de minodora_2006 on 30 August 2007 - 12:35 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Buna tuturor,
pentru garantiile cerute chiriasilor la inceputul periodei de inchiriere,trebuie facuta factura ,fara tva?
ma poate ajuta cineva?pleeeease.
Multumesc anticipat



#141490 Garantii

Postat de minodora_2006 on 31 August 2007 - 08:40 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Este cineva care a facturat garantie fara tva?
Seful meu sustine ca e fara tva..si nu inteleg de ce.Noi suntem platitori de tva,facturam chiria cu tva..
Multumesc anticipat



#132940 merita sa ma duc la ASE ?

Postat de minodora_2006 on 04 June 2007 - 11:52 AM in Arhiva

Ma scuzi draga marinic..dar nu cred ca VPX,SIAD,SEG,VISUAL BASIC, ETC sau alte dracovenii care mi au fost predate mi au folosit vreodata la ceva.Sincer,cu mana pe inima,iti spun,cunostintele mele generale despre informatica nu sunt dobandite dupa studierea acestor materii.
Bravo tie ca ai dat licenta pe informatica si ai fost pasionat de asa ceva.Uite ca eu m am dus la cig,sa invat conta si crede ma ca acum am un gust amar.
..hai sa fim seriosi..nu ma duc la contabilitate ca sa fac informatica mai multa decat contabilitate si in loc sa fiu concentrata sa invat cat mai multe din domeniul pe care vreau sa l urmez,eu stau sa invat hipercubul olap,desene animate..in spatiu in plan,nshe mii de prostii care nu folosesc nimanui.Nu vorbesc despre office excel,word..etc- este singurul lucru bun pe care l am putut invata din informatica.Iar de legatul unei imprimante..nu va trebuiesc studii superioare pentru a lega o imprimanta la calculator.



#132593 merita sa ma duc la ASE ?

Postat de minodora_2006 on 30 May 2007 - 04:08 PM in Arhiva

Eu zic ca nu se merita!
In 4 ani de facultate m am umplut de nervi din cauza Informaticii!!
Eu termin acum facultatea de Contabilitate si Informatica de Gestiune si dupa 4 ani de zile pot sa spun ca mi a placut contabilitatea dar cele mai mari probleme ti le va pune Informatica.Opteaza pentru Finante Banci -o facultate la fel de buna dar accentul nu se pune pe Informatica si crede ma informatica predata acolo este cea de la inceputuri cu un Ciel cred ca prima versiune,cu VPX,Visual Basic si cu profesori -atentie-foarte pretentiosi ,fara exceptie.Toti,absolut toti profesorii de la zi de inform.,pica pe rupte....(eu nu am picat niciun examen de informatica dar am invatat cursurile ca pe poezii)
Sincer..as fii vrut sa termin Finante Banci...



#139485 cereri SUBIECTE, GRILE 2007

Postat de minodora_2006 on 10 August 2007 - 03:33 PM in Arhiva

Buna tuturor,
Daca se poate ,as dori si eu rezolvarile grilelor pentru examenul de expert contabil.Adresa mea este :nicolletac@yahoo.com ,va multumesc anticipat.



#149854 acutire impozit - programatori

Postat de minodora_2006 on 05 November 2007 - 04:10 PM in Arhiva

:sad: :sad: :smile:
Nu e nimeni?



#149817 acutire impozit - programatori

Postat de minodora_2006 on 05 November 2007 - 12:58 PM in Arhiva

Da,s au interesat la inceputuri,au considerat ca pentru 2 oameni care indeplineau conditiile atunci ,nu se mai complica iar acum avem 5 pers. si cu salarii substantiale si ii ustura foarte tare.
Deci,cum se procedeaza?este cineva care aplica scutiri pentru programatori?
Multumesc anticipat



#149505 acutire impozit - programatori

Postat de minodora_2006 on 01 November 2007 - 01:05 PM in Arhiva

Buna tuturor,
Societatea la care lucrez se incadreaza in conditiile pentru scutirea de impozit aferenta programatorilor,in schimb nu se aplica,considerand ca sunt prea putine persoane care indeplinesc criteriile.
Dar,acum,se doreste sa nu mai impozitam salariile angajatilor care indeplinesc criteriile.
Intrebarea mea este:
-trebuie declarat undeva,faptul ca nu vom mai impozita salariile programatorilor?
-aceasta masura-adica neimpozitarea venitului- se aplica doar de la inceputul anului?daca am dori de luna aceasta ,nu se poate?
Multumesc anticipat



#139962 cereri PAROLA 2007

Postat de minodora_2006 on 16 August 2007 - 12:03 PM in Arhiva

Guess what..cineva a schimbat parola si nu se mai poate intra in mail..:((
Va rog mult de tot...le vreau si eu...nicolletac@yahoo.com
Multumesc



#128022 diurna urgent!!!!!

Postat de minodora_2006 on 05 April 2007 - 12:44 PM in Arhiva

Buna tuturor,
bonurile aduse de catre delegat peste diurna deductibila,..se considera diurna nedeductibila,clar..intrebarea mea este acum..se si inregistreaza in contabilitate??adica :
625.nedeductibil = 542 - si nu opresc bonurile sau
625.nedeductibil = 401 si 401= 542 ?

sau mai pe scurt...ptr diurna nedeductibila,delegatul trebuie sa aduca bonuri justificative??
m am zapacit de tot,ma iertati ..



#127244 diurna urgent!!!!!

Postat de minodora_2006 on 30 March 2007 - 03:39 PM in Arhiva

Buna tuturor,
Cu cat citesc mai multe ,..cu atat inteleg mai putin..
Intrebare....sincer..nu mai sunt sigura de ceea ce stiu dupa ce am citit de aceea va intreb:
pentru ca eu ii dau diurna angajatului el trebuie sa mi aduca documente pe care eu nu le inregistrez in contabilitate dar prin care eu pot vedea ca si a cheltuit diurna pe mancare..etc?Pe scurt:diurna se justifica de catre angajat???
Chiar nu mai inteleg nik..
Inca o mica nelamurire:Daca la plecare eu ii dau diurna+ un avans spre decontare,documentele pe care le aduce pentru a justifica avansul le consider nedeductibile?
Pai daca se considera acel avans k fiind nedeductibil nu mai bine fac un decont separat pe un angajat care nu pleaca si zic k el a facut acele cheltuieli?
Multumesc mult si astept raspunsuri :pullhair:



#127268 diurna urgent!!!!!

Postat de minodora_2006 on 30 March 2007 - 04:49 PM in Arhiva

Si ce depaseste este nedeductibil?
adica daca i am dat un avans spre decontare in plus fata de diurna pe care va trebui sa mi l justifice ,acest avans este nedeductibil?
Multumesc de raspuns :pullhair:



#127301 diurna urgent!!!!!

Postat de minodora_2006 on 30 March 2007 - 11:57 PM in Arhiva

Multumesc din toata inima,ca de obicei un adevarat prieten! :pullhair:
Scuze de Off -topic : Eu procedez ca si in cazul nr 1,dar d-nul colaborator sef procedeaza dupa legi proprii.."prin care sa nu sfideze statul"-un principiu al sau si sa inregistrez tot avansul,mai putin diurna ca fiind nedeductibil.
Multumesc inca o data de ajutor! :pullhair:



#128043 diurna urgent!!!!!

Postat de minodora_2006 on 05 April 2007 - 02:50 PM in Arhiva

Mercic mult,
programul in care lucrez,imi inregistreaza diurna cum vrea el..adica daca inregistrez ca am dat diurna nedeductibila..el nu ma mai lasa sa inregistrez si bonurile aferente..o sa fac inregistrarile "prin spate"..mercic mult :pullhair:



#122948 impozitul pe profit declarare suma negativa!

Postat de minodora_2006 on 26 February 2007 - 05:18 PM in Arhiva

Inregistrarile contabile in cazul in care pierdere pe trimestru care sunt?
iar daca am pierdere fiscala rezultata din acoperirea pierderii fiscale din anul precedent ..cum se procedezeaza?



#128842 BILANT 31.12.2006

Postat de minodora_2006 on 16 April 2007 - 03:41 PM in Arhiva

Buna tuturor,
am o intrebare daca se poate..sper sa nu radeti de mine..dar nu mi ies calculele nicicum:daca la rd 06 din bilant este specificat faptul ca trebuie sa introduc soldurile debitoare si eu am solduri creditoare..le iau in calcul cu "-" sau nu le iau in considerare?Multumesc anticipat




Cometa SQL