Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mgabi's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 40

Salt la continut


mgabi's Content

There have been 1000 items by mgabi (Search limited from 09-December 07)



Sort by                Order  

#272025 decontare bilet tren colaborator

Postat de mgabi on 20 January 2016 - 09:57 PM in Impozitare - PROFIT

Ce fel de colaborator? Sub ce forma se deruleaza colaborarea?

Daca este specificat in contract ca-i decontati cheltuielile cu deplasarea ... ai grija sa nu intri la activitati dependente :biggrin: ! In acest caz ai o problema pentru ca nu ai voie sa decontezi transportul decat pentru angajatii tai (si conucerile) ... asa ca ar fi o cheltuiala nedeductibila din punctul meu de vedere (nu este cheltuiala ta ci a unui tert!)

Daca nu scrie, nu ai voie sa decontezi biletul decat daca il adaugi apoi la venitul lui impozabil.

Daca este PFA, atunci nu-ti da biletul ci il pastreaza el la cheltuieli iar tie iti mareste factura cu suma respectiva.

PS: Din 2016 facturile simplicate fara RO-ul clientului pe ele nu mai sunt deductibile dpdv tva ... iar biletul de tren este un bun exemplu de factura simplificata fara RO la care pierzi destul de mult tva!
Ia du-te tu la CFR si cere-le sa iti scrie RO-ul pe bilet ... sa vezi ce-ti zic :laugh: !



#272811 salarii calculate gresit

Postat de mgabi on 23 February 2016 - 08:40 PM in SALARII

Cel mai simplu este sa inregistrezi (pe statul de salarii) diferente brut de -100 lei (de exemplu) in luna curenta ...



#271591 Contributia de asigurari sociale de sanatate pentru veniturile din investitii...

Postat de mgabi on 19 December 2015 - 02:26 PM in Impozitare - VENIT

Sarbatori frumose si voua!

Nu certam pe nimeni, doar ca uneori simt nevoia sa "subliniez" anumite lucruri pentru ca simt ca se fac des confuzii ... si daca nu spui ma apasat nu baga nimeni de seama si "cainii latra, lupul merge" :laugh:

PS: sigur nu pe tine te "certam" :wink2:



#271515 Contributia de asigurari sociale de sanatate pentru veniturile din investitii...

Postat de mgabi on 13 December 2015 - 02:41 PM in Impozitare - VENIT

PS: Pt. @bs09 ... veniturile din dividende sunt realizate la data distribuirii prin hotarea AGA (dupa distribuire se considera platite pana la sfarsitul anului si se impoziteaza).

In anul in care se realizeaza se si platesc!

Nu mai confundati profitul realizat cu dividendele! Profitul se poate repartiza in multe moduri, dividendele reprezinta doar una dintre posibilitati... sau poate ramane nerepartizat si asociatii vor decide dupa 1,2,3 ani ce fac cu el si cum il repartizeaza!



#262821 monografie contabila

Postat de mgabi on 04 June 2014 - 06:38 PM in MONOGRAFII CONTABILE

CAS-UL se calculeaza la 35% din sal.mediu pe economie ( adica la 804 lei).

Deci, baza de calcul este de 3zile * (804/21zile) , la care calculezi cas-ul si ies 12lei.
In concluzie, nu prea pricep de unde acei 96 de lei, poate ai ceva setari ciudate in program.

(Ce-i drept se poate sa ai si rest negativ de plata, la contractele cu 1 ora pe sal.minim ... faceti calculul si vedeti :laugh: ) ... pentru ca nu s-au gandit ca daca esti obligat sa platesti CCI la 1 ora, atunci poti sa si iei concediu medical.
Problema este ca se calculeaza la o baza fixa, nu s-au gandit ca ar trebui sa fie si proportional cu nr. de ore din cim !!!



#273129 Incasare in avans

Postat de mgabi on 08 March 2016 - 10:33 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Firma este platitoare de tva, este micro sau la profit ... da mai multe detalii.



#275361 Declarare venit firma straina

Postat de mgabi on 20 August 2016 - 03:30 PM in Impozitare - VENIT

Pai si la noi sunt tot un fel de "distributii" :laugh:

In RO se numesc dividende distribuite asociatilor. Parerea mea este ca sunt dividende (sume cuvenite asociatilor din profit, ca proprietari de firma).

Remuneratiile administratorilor/directorilor, CA-ului etc ... se dau pe baza unor contracte pentru activitatea depusa. Deci nu le primesti doar asa, ca esti unul dintre asociati/proprietari si ai ochi frumosi.



#281223 CAS si CASS de la infiintare (2008 - SRL), despre ce suma vorbim?

Postat de mgabi on 09 December 2017 - 10:27 AM in SALARII

Sper ca nu contabilul v-a spus asta :blink: !

Contributiile se platesc de la data angajarii, incepand cu primul salariu!



#279579 Care sunt taxele totale pentru "alte surse" din declaratia 200?

Postat de mgabi on 09 August 2017 - 08:41 AM in Impozitare - VENIT

Da



#279575 Care sunt taxele totale pentru "alte surse" din declaratia 200?

Postat de mgabi on 08 August 2017 - 05:55 PM in Impozitare - VENIT

Ca regula generala (si de bun simt, zic eu), taxele/legile aplicate sunt cele valabile la data producerii evenimentului (venitului).

Deci, ai un venit din 2017, atunci se raporteaza la legile si veniturile din aceeasi perioada.

Pentru 2018, cand vei avea venit, va fi impozitat potrivit legilor de la data respectiva, chiar daca plata o vei face pe loc sau peste un an sau peste 5 ani!



#279537 Care sunt taxele totale pentru "alte surse" din declaratia 200?

Postat de mgabi on 07 August 2017 - 08:55 AM in Impozitare - VENIT

Pentru veniturile din alte surse se plateste impozit si sanatate.

... dar nu platesc sanatate cei care sunt deja asigurati (iar tu ai deja "asigurare" de sanatate prin PFA)
Asa ca n-ar trebui sa platesti decat impozit.

PS: Pt. pfa, platesti si 5,5% sanatate, pe langa cei 10,5% pensii.



#261181 ordinul 3055 pct. 107

Postat de mgabi on 11 March 2014 - 04:55 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Acesta este un punct sensibil :(

Formularea din ordin este cam cu dus-intors (cat se poate de interpretabila daca cineva vrea neaparat sa-ti puna bete in roate)
(1) O entitate nu recunoaște în valoarea contabilă a unui element de imobilizări corporale costurile întreținerii zilnice a elementului respectiv. Aceste costuri sunt recunoscute în contul de profit și pierdere pe măsură ce sunt suportate. Costurile întreținerii zilnice sunt reprezentate, în principal, de costurile cu manopera și materiale consumabile. Scopul acestor cheltuieli îl constituie reparațiile și întreținerea curente ale elementului de imobilizări corporale.
(2)Cheltuielile cu lucrările de reparații, altele decât cele menționate la alin. (1), efectuate potrivit condițiilor tehnice de exploatare a activelor respective, care au ca rezultat îmbunătățirea parametrilor tehnici sau sunt indispensabile, la intervale regulate, pentru a asigura continuarea exploatării activelor la parametrii normali se includ în valoarea activului respectiv. Cheltuielile cu reparațiile includ, de exemplu, sumele facturate de furnizori pentru lucrările efectuate sau valoarea manoperei și consumurilor de stocuri, amortizarea și alte cheltuieli atribuibile în cazul lucrărilor executate în regie proprie. Entitatea stabilește prin politicile contabile criteriile în funcție de care cheltuielile ulterioare efectuate în legătură cu imobilizările corporale majorează valoarea acestora sau se evidențiază în contul de profit și pierdere.

Dupa cum suna "imbunatatirea parametrilor tehnici" ... aproape orice cheltuiala la un auto se incadreaza aici (de ex: merge in trei motorul, repari, cureti, mai schimbi ceva ... hopa, merge mai bine, deci se imbunatatesc parametrii :blink: ; nu tine fain frana, schimbi o garnitura, aerisesti, schimbi placutele ... hopa, merge mai bine, deci se imbunatatesc parametrii :blink: )
Asta pentru ca au "uitat" un cuvant : INITIALI ! Adica este o majorare in mod normal doar daca se imbunatatesc parametrii initiali (cu care a fost produs si livrat). Doar ca la onor guvernul nu cred ca te mai astepti la normalitate sau bun simt.

Cat despre "indispensabile, la intervale regulate, pentru a asigura continuarea exploatarii activelor la parametrii normali" , apoi asta suna si mai neclar.
La orice activ imobilizat este foarte dificil de stabilit fara echivoc daca o reparatie se refera la intretinerea zilnica sau este o revizie / reparatie indispensabila (de ex: faci echilibrare de roti si presiunea lunar, intra la intretinere zilnica sau la reparatii indispensabile functionarii la parametrii normali ? ; Schimbi cauciucurile , este consumabil sau este inlocuire indispensabila?)

Teoretic orice reparatie se face pentru a asigura functionarea in parametrii normali, altfel de ce o mai faceai?
Poate daca nu faci interventiile la intervale regulate (ca reviziile obligatorii) ai avea o portita pentru cheltuiala.

...............

Acum, daca ne uitam si in CF, la art.24 scrie totusi ca se includ in valoarea activului doar :
d) investițiile efectuate la mijloacele fixe existente, sub forma cheltuielilor ulterioare realizate în scopul îmbunătățirii parametrilor tehnici inițiali și care conduc la obținerea de beneficii economice viitoare, prin majorarea valorii mijlocului fix;

Iar din cele 2 legiferari, mai intelege ceva daca poti! :angry2:

PS: Daca te refereai doar la modul in care faci includerea in val. activului, atunci se face o majorare, ca orice alta modernizare.
2xx = 404
...

Si apoi amortizezi in lunile ramase noua valoare ramasa (daca nu maresti cumva si durata de functionare).



#260765 Declarația informativă 392 - topic 2014

Postat de mgabi on 20 February 2014 - 10:01 AM in Arhiva

Eu as depune ... este adevarat ca "cifra de afaceri" este zero, dar exista si achizitii si livrari.

Iar conditia de "nedepunere" din ordin este :

"Nu se depune acest formular în situația în care persoanele impozabile nu au desfășurat în anul de referință livrări de bunuri și prestări de servicii în interiorul țării și/sau achiziții efectuate din țară."

La amenda uriasa pe care o primesti (lipsita de orice urma de logica sau bun simt) , paza buna trece primejdia rea.



#254379 facturi neintocmite de catre furnizor

Postat de mgabi on 19 April 2013 - 10:10 AM in Arhiva

La tine este simplu: facturi nesorite.

La el este mai complicat, a dat marfa fara acte, pe ce baza iti va cere tie sa-i platesti marfa?



#255409 marfa gresita pe factura

Postat de mgabi on 02 June 2013 - 09:31 AM in CONTABILITATE STOCURI

Daca nu te deranjeaza diferenta de pret (nici pe tine nici pe furnizor), atunci este suficient sa apara in NIR corect.
Eventual poti face si un proces verbal de constatare a erorii, daca vrei sa fie mai clar.

NIR-ul se face pentru receptia marfurilor si CONSTATAREA DIFERENTELOR.



#253995 NIR si BC pt amenajare spatiu inchiriat ?

Postat de mgabi on 07 April 2013 - 11:07 PM in Arhiva

Nir-ul nu mai este obligatoriu ca si document, dar bonul de consum da.



#252901 ONG - revenire la impozit micro ??

Postat de mgabi on 01 March 2013 - 09:59 PM in ONG

Mai oameni buni , ONG-urile (pers.juridice romane platitoare de imp.pe profit pt.activitatile economice) trec si ele la micro?

Ca de la fisc, fiecare inspector intrebat da alt raspuns ... unii ca da, altii ca nu, altii ca nu stiu inca.

Voi ce informatii aveti?



#252653 discount la vanzarea cu amanuntul

Postat de mgabi on 20 February 2013 - 12:28 AM in Arhiva

Discounturile acordate la produse in momentul vanzarii "reduc pretul" de vanzare conf. O.3055
Eu inregistrez direct valoarea redusa (adica pretul final/valoarea finala) si nu operez separat discount-ul.

Asta ar fi cea mai simpla metoda.



#255989 emitere bonuri valorice

Postat de mgabi on 26 June 2013 - 06:12 PM in Arhiva

Lexi, eu am inteles ca nu sunt tichete cadou sau alt fel de tichete, ci este vorba de bonuri "emise" de magazinul care le "vinde". Altfel spus, tu te duci la magazin in august, dai 500 de lei, ei iti dau 2 cartoane de 250 de lei (dovada ca ai platit o suma si n-ai luat inca nimic de banii astia) si le dai copiilor tai in decembrie, de craciun. Ei se duc la acest magazin ,cumpara ce vor ei si predau cartonasul.

Eu le vad ca si avansuri, doar ca in loc de factura de avans, omului ii dau un carton frumos colorat.
Si consider ca trebuie sa colecteze si tva-ul de rigoare, ca la orice avans incasat.

Am mai vazut asemenea practici, iti da posibilitatea sa oferi cuiva un "cadou" pe care sa si-l cumpere singur (pentru cei care nu stiu ce sa aleaga) .. :))



#256411 Factura neinregistrata, marfa refuzata

Postat de mgabi on 18 July 2013 - 10:08 AM in CONTABILITATE STOCURI

Ei au inregistrat si raportat factura, asa ca cel mai bine este sa faca o factura de storno acum, iar tu le cuplezi impreuna cu o nota justificativa si nu mai inregistrezi nimic in contabilitate (sau daca vrei, le inregistrezi pe amandoua, tot acelasi rezultat vei avea).

Teoretic trebuie sa prinzi in D394 cu rectificativa pe cea cu + la luna martie si acum pe cea cu - (practic, eu nu m-as mai complica)



#260085 Declarația informativă 392 - topic 2014

Postat de mgabi on 28 January 2014 - 01:24 PM in Arhiva

Surprinzator ?!?!?!?

Nu cred ca cineva se astepta la minuni anul acesta :))



#258673 factura cu storno si vanzari noi produse

Postat de mgabi on 20 November 2013 - 01:40 PM in Arhiva

Despre punctul 3 era vorba, restul le inregistrezi normal.

Pe factura trebuia sa apara denumirea marfurilor/serviciilor. Asta pentru ca este absolut necesara pentru a identifica tipul de cheltuiala si pentru a justifica deductibilitatea.

Poti pune pe cheltuiala doar serviciile "cumparate" necesare desfasurarii activitatii. Daca nu scrie ce serviciu ti-au prestat/facturat , apoi tu cum vei putea justifica oportunitatea? N-ai cum sa demonstrezi ca este transport si nu masaj de intretinere. :laugh:

PS: Norocul tau este ca suma este mica , asa ca nu prea are importanta cum o inregistrezi ...



#258647 Inventarierea obiectivelor de investitii receptionate ca imobilizari corporale

Postat de mgabi on 18 November 2013 - 02:59 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Daca ai da un exemplu ar fi mai bine.

Daca ati receptionat mese si virtrine frigorifice ca si "cladiri" ... ati gresit din start.
Ca si regula generala, inventarierea se face pe baza fiselor, la bucata. Deci asa cum apar in fise , asa se invetariaza.

Daca in fisa apare set, inventariezi set. Altfel ti-ai complica foarte mult existenta cu inventarierea facand componentele si echivalentele.



#258645 factura cu storno si vanzari noi produse

Postat de mgabi on 18 November 2013 - 02:45 PM in Arhiva

Probabil sunt servicii ... de ex.transport marfa

Dar ATENTIE , o factura emisa in acest fel nu este deductibila, pentru ca nu contine elementele OBILGATORII conform cod fiscal (adica nu contine denumrea serviciului ... sau macar o trimitere gen "conform contract ..." sau conform deviz..." sau variante)



#250730 Intoarcere dupa C.I.C., la o luna dupa implinirea varstei de 2 ani a copilului

Postat de mgabi on 29 October 2012 - 02:21 PM in Arhiva

De ce trebuie sa faci ceva? Cand iti face cererea de reincepere a serviciului, atunci incetezi suspendarea.
Daca decizia de suspendare a fost facuta cu data de incetare specificata in clar, atunci trebuie sa-ti faca o cerere de prelungire a perioadei de suspendare.

Teoretic, angajata ar putea ramane in suspendare inca 1,2 3 ani pentru a-si creste colpilul, fara indemnizatie bineinteles, ... daca este de acord si societatea.




Cometa SQL