Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ce program de contabilitate imi recomandati ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


ce program de contabilitate imi recomandati ?

programe conta contabilitate program contabilitate
274 replies to this topic

#121 gogule-probleme

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 August 2008 - 09:39 PM

Am vazut ca a obtinut locul 3 in Top-ul programelor de contabilitate si vreau sa aflu mai multe pareri despre acest program. Multumesc anticipat.



#122 Bogdan Dumitru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 August 2008 - 01:31 PM

Buna ziua, de curand am dat de acest forum si am incredere mai mare in el decat in tipii imbracati in costum care vand programe futuristice de contabilitate. Suntem o fabrica de preparate si produse din carne. Avem un program de contabilitate vechi de 8 ani care este tot timpul carpit. Acum ne-am mutat la o noua fabrica si dorim implementarea unui nou program de contabilitate. Am chemat cateva firme ptr a ne prezenta programele lor. Nav de la Microsoft ne-a fost prezentat de firma din Bucuresti, am fost extrem de dezamagiti si de program dar si de cei care l-au prezentat. Nu aveau coerenta in ceea ce ne explicau .Nu am inteles mare lucru si nici nu facea ce doream noi,o trasabilitate ca carnii in productie. Si am tot cautat. Am sunat pe la fabricile de carne si ei folosesc tot felul de programe unele foarte scumpe si care au o groaza de probleme altii unele mai ieftine dar care dau rezultate acceptabile. Ajutati-ma sa ma indrept catre o solutie fiabila ptr oamenii din contabilitate.Banii sunt doar un detaliu, cel mai important este sa mearga contabilitatea foarte bine sa nu se mai chinuie fetele cu ce avem acum .Multumesc si astept propuneri.




#123 nicu123456

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 August 2008 - 06:44 PM

Folosesc eu la serviciu, dar nu sunt 100% multumit. :cool:



#124 mariusake1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 09 August 2008 - 11:54 AM

Care este cel mai bun program de contabilitate dintre multitudinea existenta pe conta.ro???
Vreau sa cumpar unul si nu stiu pe care, ca si recomandari am auzit de SAGA, WINMENTOR, CIEL si ceva cu WIZ...

Programul dorit trebuie sa aibe modul de salarii, stocuri, listare declaratii(cu cod de bare daca se poate) listare jurnale, bilanturi, etc...cele obisnuite pentru contabilitate si posibilitatea de a face contabilitate pt mai multe firme.

Astept niste pareri eventual si cu mentiunea de ce!

Multumesc.



#125 Cosmin A.

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 12 August 2008 - 04:48 PM

Eu recomand SAGA pt Contabilitate, pentru gestiune nu pot sa-mi dau cu parerea dar sfatul meu: NICI O DATA SA NU LUATI CIEL, regret ca am ajuns sa lucrez pe un asemenea program, ESTE PLIN DE ERORI, nici macar o balanta a stocurilor nu o calculeaza bine, in plus ajungi sa fii bataia lor de joc.
Rapoartele nu au nici o cheie de verificare intre ele, prostia mai mare este atunci cand restituirile de cumarare le veti gasi pe iesiri si restituirile de vanzare pe intrari (va dati seama ca sansele ca totalurile din fisa de articol sau orice alt raport nu va mai bate cu Balanta).
Si ca sa vezi de unde vine diferenta dintre contabilitate nu ai decat sa verifici articol cu articol, in loc sa verifici dupa documente (care de regula sunt mai putine la numar).
CIEL ca sa-l putem numi program de contabilitate mai are nevoie de:
-corelatii intre rapoarte
-gestionarea zecilor de erori
Sau prin urmare mai degraba se apuca sa faca alt program

Nu mai zic ca daca totusi te risti cu acest program sa nu te astepti vreo data ca vreo declaratie sa-ti iasa.
Recomand SAGA pentru ca din perioada in care l-am utilizat am observat ca:
-scoate majoritatea declaratiilor automat
-extraordinar pe salarii
-ai sa ajungi uimit pana si de modul in care iese bilantul.
Plus include toate modulele: Conta, Imobilizari, Ob. Inv., Stocuri, Facturare, Salarii

Aceasta postare a fost editata de Cosmin A.: 12 August 2008 - 04:52 PM




#126 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 14 August 2008 - 12:19 AM

SAGA



#127 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 14 August 2008 - 07:17 PM

Nu inteleg ce erori ati gasit in Ciel, mie imi iese bilantul, cu gestiunea nu am probleme. Declaratiile pentru salarii sint foarte corecte, le import si le verific cu programele de la stat si sint f bune. Oricum, contabilitatea nu se reduce doar la salarii si declaratii(!). Declaratiile de buget nu le scot din program, cel de la ANAF e f simplu si preia sume si oblig automat, mi se pare mai rapid. 394 din Ciel iese f bine. Dar trebuie sa invatati programul, are un manual f bun, + tutorial pe internet. Dupa ce il inveti, nu mai ai probleme. La cine l-am recomandat pina acum nu s-a plins, din contra.
NU SUNT DEALER, NU VIND PROGRAMUL, NU AM NICI UN AVANTAJ din a-l recomanda.
Pentru doamna cu productia de carne, recomand WIN MENTOR. Desi toti recomanda SAGA, pentru productia de carne - si va spun ca am lucrat in domeniu - sint cerinte speciale, calculele sint complicate si nu se poate folosi reteta peste tot de ex la transare. Va recomand WIN Mentor cu modulul de productie, e greu, dar domnii de acolo va vor invata tot ce trebuie si pentru productie mi se pare cel mai bun, adaptat pt o firma mica si medie. Succes!



#128 Nico***

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 August 2008 - 04:20 PM

Vezi postareaBogdan Dumitru, la Aug 5 2008, 01:31 PM, a spus:

Buna ziua, de curand am dat de acest forum si am incredere mai mare in el decat in tipii imbracati in costum care vand programe futuristice de contabilitate. Suntem o fabrica de preparate si produse din carne. Avem un program de contabilitate vechi de 8 ani care este tot timpul carpit. Acum ne-am mutat la o noua fabrica si dorim implementarea unui nou program de contabilitate. Am chemat cateva firme ptr a ne prezenta programele lor. Nav de la Microsoft ne-a fost prezentat de firma din Bucuresti, am fost extrem de dezamagiti si de program dar si de cei care l-au prezentat. Nu aveau coerenta in ceea ce ne explicau .Nu am inteles mare lucru si nici nu facea ce doream noi,o trasabilitate ca carnii in productie. Si am tot cautat. Am sunat pe la fabricile de carne si ei folosesc tot felul de programe unele foarte scumpe si care au o groaza de probleme altii unele mai ieftine dar care dau rezultate acceptabile. Ajutati-ma sa ma indrept catre o solutie fiabila ptr oamenii din contabilitate.Banii sunt doar un detaliu, cel mai important este sa mearga contabilitatea foarte bine sa nu se mai chinuie fetele cu ce avem acum .Multumesc si astept propuneri.

Din experienta va spun ca desi au acelasi obiect de activitate multe firme ,nevoile lor difera.Daca ar exista un prototip dupa care functioneaza toate firmele de productie atunci toate programele ar fi cam la fel si nu s-ar justifica diferenta de pret intre ele. In general un program este creat pentru 2-3 clienti si ajustat dupa nevoile lor, daca sistemul tau de lucru se potriveste cu al lor esti fericit daca nu ori ceri modificari ori cauti altul.E intradevar un stres si cautatul asta dar daca nu te arunci si sti ce vrei, scapi de ceva problemele ce urmeaza la etapa urmatoare,la implementarea programului.Poti sa-ti faci o lista plecand de la softul actual,adica ce ai vrea sa faca in plus si nu face(pregatestete cu o lista pentru vanzatorii de soft si cere un model in program care sa indeplineasca nevoile tale). Contabili folosesc aceleasi articole contabile dar sistemul de lucru difera de la unul la altu.De multe ori "tipii imbracati in costum " tind sa-ti prezinte sistemul lor fara sa intrebe ce te doare si care e sistemul tau.Cand spui "trasabilitatea carnii in productie " la ce te referi?Da detalii si s-ar putea sa-ti fiu de folos.



#129 Cocis Adrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare

Postat 04 September 2008 - 12:51 PM

Foloseste cineva programe IndecoSoft? Daca da ce parere aveti?



#130 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2008 - 01:41 PM

AVERTISMENT :

posturile care contin elemente punctuale si explicite de natura publicitara, mai cu seama linkuri catre site-urile programelor de contabilitate vor fi sterse fara preaviz, iar autorii lor vor fi sanctionati.

sunt permise doar discutii asupra softurilor de conta ce au participat la concursurile organizate de conta.ro

daca doriti sa promovati - LA CERERE - un anumit program de conta in afara celor mentionate mai sus, folositi caile de comunicare private (pm, mess, e-mail...).

va rugam sa respectati regulamentul acestui forum privind reclama comerciala !!



#131 mihaela stancu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 September 2008 - 11:20 AM

Vezi postareaCosmin A., la Aug 12 2008, 05:48 PM, a spus:

Eu recomand SAGA pt Contabilitate, pentru gestiune nu pot sa-mi dau cu parerea dar sfatul meu: NICI O DATA SA NU LUATI CIEL, regret ca am ajuns sa lucrez pe un asemenea program, ESTE PLIN DE ERORI, nici macar o balanta a stocurilor nu o calculeaza bine, in plus ajungi sa fii bataia lor de joc.
Rapoartele nu au nici o cheie de verificare intre ele, prostia mai mare este atunci cand restituirile de cumarare le veti gasi pe iesiri si restituirile de vanzare pe intrari (va dati seama ca sansele ca totalurile din fisa de articol sau orice alt raport nu va mai bate cu Balanta).
Si ca sa vezi de unde vine diferenta dintre contabilitate nu ai decat sa verifici articol cu articol, in loc sa verifici dupa documente (care de regula sunt mai putine la numar).
CIEL ca sa-l putem numi program de contabilitate mai are nevoie de:
-corelatii intre rapoarte
-gestionarea zecilor de erori
Sau prin urmare mai degraba se apuca sa faca alt program

Nu mai zic ca daca totusi te risti cu acest program sa nu te astepti vreo data ca vreo declaratie sa-ti iasa.
Recomand SAGA pentru ca din perioada in care l-am utilizat am observat ca:
-scoate majoritatea declaratiilor automat
-extraordinar pe salarii
-ai sa ajungi uimit pana si de modul in care iese bilantul.
Plus include toate modulele: Conta, Imobilizari, Ob. Inv., Stocuri, Facturare, Salarii

cosmin poti te rog sa detaliezi mai mult probleme care apar la CIEL?
tocmai am vorbit cu cei de la CIEL si vin gratis la mine la firma sa-mi faca o prezentare. vreau sa-mi cumpar pachetul Finance Manager profesional. mi-ar fi de ajutor daca ai mai multe detalii sa stiu sa verific inainte de a cumpara. IIMRO2003 zice ca e totul ok...
din demo-urile care le-am luat de pe site mi se pare putin "not user friendly" dar ca orice program odata ce l-ai invatat devine usor de folosit. :) imi amintesc cand am descoperit office-ul :))



#132 Felicia Teodosiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 22 September 2008 - 10:56 PM

Vezi postareamariusake1, la Aug 9 2008, 12:54 PM, a spus:

Care este cel mai bun program de contabilitate dintre multitudinea existenta pe conta.ro???
Vreau sa cumpar unul si nu stiu pe care, ca si recomandari am auzit de SAGA, WINMENTOR, CIEL si ceva cu WIZ...
Programul dorit trebuie sa aibe modul de salarii, stocuri, listare declaratii(cu cod de bare daca se poate) listare jurnale, bilanturi, etc...cele obisnuite pentru contabilitate si posibilitatea de a face contabilitate pt mai multe firme.
Astept niste pareri eventual si cu mentiunea de ce!
Multumesc.

Evo Xperience Marius! Cu siguranta, daca vrei un program complex, cu n recomandari de la firme mari si foarte mari, cere o prezentare de la Evo Xperience si astept, aici pe forum, sa ma lauzi pentru alegere. Problema este ce a cam scump, intre 2000 si 5000 eurasi. Eu lucrez cu el ca membru Ceccar si l-am primit gratuit, platesc doar 99 de lei pe an pentru actualizari legislative si asistenta. Daca ai firma de contabilitate sau esti membru ceccar iei un demo de pe site-ul lor si primesti inca o multime de alte gratuitati.
Iti spun pe scurt ce am primit eu personal:
1. Evo Xperience gratuit, programul efectiv cu toate modulele, pe care l-am instalat pe un "server" plus alte 4 calculatoare din retea si tin evidenta la aproape 34 de firme (pot sa tin pana la 1000 de firme).
2. Evo Imex gratuit, un program prin care daca pun si la clientii mei tot programul Evo Xperience imi import datele si nu mai pierd timpul cu operarea lor.
3. Evo Gfc gratuit, inca nu l-am testat insa l-am primit, abia de ieri a fost pus pentru descarcare. Este dupa cate s-au laudat, primul si unicul program cu care noi contabilii ne organizam si gestionam afacerea si clientii. Urmeaza sa vad ce si cum.
4. Pot face toate declaratiile cu cod de bara si op inclusiv nu mai lucrez cu Revisal, are Registrul Salariatilor inclus.
5. cei 99 de ron fara tva pentru un an.

Insa daca nu esti ceccar problema e complicata pentru ca este un program scump, cu el lucreaza am inteles si liderul mondial in constructii, asa cel putin scrie pe site-ul lor.

Opinia mea, nu cere nicio prezentare, suna si du-te la ei la sediu pe la Arcul de Triumf (e super dichisita vila) si ii rogi sa-ti faca o mica prezentare.

Ciao.



#133 silviu1996

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 23 September 2008 - 02:21 PM

de programul easycont ce spuneti, este complex , are mijl fixe, scadentar, mai simplu spus este bun?



#134 CarminaS

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 September 2008 - 11:18 PM

Buna

Am vazut ca multi blameaza Ciel in favoarea altor programe. Eu am descarcat acum cateva saptamani versiunea demonstrativa a programului de contabilitate de pe siteul Ciel si am fost contactata de cineva de la ei. M-au intrebat daca vreau sa vina cineva sa imi faca o prezentare gratuita. A venit un domn care mi-a raspuns la toate intrebarile exemplificand practic in program ceea ce voiam sa vad si am constatat ca multe din ceea ce auzisem de rau despre programele de la Ciel sunt nefondate. Am apelat de cateva ori si la cei de la asistenta tehnica. Au fost foarte draguti si mi-au fost de un real ajutor plus ca m-au sunat a doua zi sa ma intrebe daca am fost multumita de ajutorul acordat. Nu stiu de ce multi care posteaza aici nu au incercat sa afle raspunsuri direct de la asistenta Ciel. Eu recomand programele Ciel pentru ca au fost sinceri cu mine de la inceput, au venit si l-au instalat, au cursuri incluse in pret, cei de la asistenta tehnica chiar te pot scoate din incurcatura. Nu spun ca este un program perfect, am lucrat si cu Wizcount si cu Saga. Fiecare din aceste programe au plusuri si minusuri si nu cred ca exista un program perfect.



#135 lupoaica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 138 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2008 - 01:55 PM

Eu folosesc Clascont, de la Classoft si sunt multumita! Am lucrat putin si in Saga si pare ok pt firmele mici.
preda



#136 szilaemma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 October 2008 - 04:16 PM

Am gasit un program de contabilitate foarte bun , pe care poti tine absolut totul , gestiune , salarii , face toate declaratiile ,etc.
DAca vrei imi scrii pe adresa szilaemma@yahoo.co.uk , pentru a-ti trimite site-ul.Sagasoft

Aceasta postare a fost editata de szilaemma: 01 October 2008 - 04:17 PM




#137 ana_mia2000

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 October 2008 - 04:29 PM

Vezi postareamansour ana 34, la Mar 15 2006, 04:03 PM, a spus:

Incearca contab.sql. E destul de bun, eu lucrez de mult pe el, si mai e si gratis. Dat fiind faptul ca nu vreau sa fac reclama, da-mi adresa de mail sa-ti spun site-ul si mai multe despre program.
vreau si eu adresa de la site contab.sql, adresa mea este ana_mia2000@yahoo.com
Mersi



#138 pasadro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 03 October 2008 - 09:52 AM

Merita sau :thumbup: ?



#139 ctw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2008 - 10:54 AM

Vezi postareapasadro, la Oct 3 2008, 10:52 AM, a spus:

Merita sau :thumbup: ?
Merita din plin
acum depinde de ce firma ai si ce nevoi ai
Ciprian



#140 Vladut Iroaie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 03 October 2008 - 05:49 PM

Vezi postareaCarminaS, la Sep 26 2008, 12:18 AM, a spus:

Buna
Am vazut ca multi blameaza Ciel in favoarea altor programe. Eu am descarcat acum cateva saptamani versiunea demonstrativa a programului de contabilitate de pe siteul Ciel si am fost contactata de cineva de la ei. M-au intrebat daca vreau sa vina cineva sa imi faca o prezentare gratuita. A venit un domn care mi-a raspuns la toate intrebarile exemplificand practic in program ceea ce voiam sa vad si am constatat ca multe din ceea ce auzisem de rau despre programele de la Ciel sunt nefondate. Am apelat de cateva ori si la cei de la asistenta tehnica. Au fost foarte draguti si mi-au fost de un real ajutor plus ca m-au sunat a doua zi sa ma intrebe daca am fost multumita de ajutorul acordat. Nu stiu de ce multi care posteaza aici nu au incercat sa afle raspunsuri direct de la asistenta Ciel. Eu recomand programele Ciel pentru ca au fost sinceri cu mine de la inceput, au venit si l-au instalat, au cursuri incluse in pret, cei de la asistenta tehnica chiar te pot scoate din incurcatura. Nu spun ca este un program perfect, am lucrat si cu Wizcount si cu Saga. Fiecare din aceste programe au plusuri si minusuri si nu cred ca exista un program perfect.

Carmina, adica Cielina, esti sincer de-a dreptul penibila. Partea de marketing de la Ciel ar putea sa fie putin mai inteligenta. Se vede pe fata ca a postat cineva de la Ciel, ce Dumnezeu noi suntem chiar prosti in halul asta?
Rog moderatorii, mai mustratii putin pe cei care bat flagrant la ochi cu mesajeloe lor caraghioase.

Ciel este chiar un program foarte foarte bun... de recomandat dusmanilor.
Sa fim seriosi piata acum o imparte Saga, Evo Xperience si Cometa. Si cu asta basta.

Pentru contabili: ca raspandire Saga locul 1, ca pret si calitate Evo Xperince locul 1, ca facilitate de conectare la distanta Cometa locul 1.
Chiar si in topul programelor Ciel a dat chix, sa fim seriosi.

Recomandarea mea: Ciel versiunea de DOS :)

Acum la modul serios, eu lucrez cu Evo Xperience de aproape 1 an, am lucrat pana atunci cu Saga. Ciao!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL