Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract imprumut / finantare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

contract imprumut / finantare

98 replies to this topic

#61 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 08 July 2008 - 12:36 PM

eu nu am facut chitanta, doar cu DPI am incasat(avand in vedere ca chitanta este obligatorie pentru incasarea veniturilor din exploatare), in rest formula contabila este ok.
Bea



#62 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 08 July 2008 - 01:09 PM

Vezi postareaHotChocolate, la Jul 8 2008, 12:02 PM, a spus:

5311 - 4551 analitic asociat unic si dau chitanta. E corect?
Daca e asociat unic nu e cazul sa mai faci analitice.

In ce priveste contractul de imprumut eu l-am facut si mai permisiv, profitand de faptul ca ce nu e interzis e permis.
Formularea facuta de mine suna cam asa (citez din memorie):
"Asociatul unic va imprumuta firma cu diverse sume ori de cate ori disponibilitatile banesti ale firmei nu sunt suficiente pentru desfasurarea normala a activitatii. Pentru aceste sume nu se percepe dobanda. Sumele imprumutate de firma vor fi restituite asociatului unic atunci cand disponibilitatile banesti o vor permite."
Ei, ce ziceti? E tare?

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#63 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 08 July 2008 - 02:28 PM

Vezi postareaHotChocolate, la Jun 30 2008, 02:55 PM, a spus:

Da, si eu cred ca e mai indicat prin banca. Este corect daca inregistrez 5121 = 4551? Dupa aceea este nevoie sa emit factura / chitanta catre asociat pt suma respectiva? Mai implica alte inregistrari?

factura nu ai de ce sa emiti.



#64 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2008 - 03:11 PM

nopris, sunt situatii in care trebuie precizata in contract suma creditata. de exemplu, sunt banci care cer contractul cu suma specificata daca suma se depune la banca ca si creditare a societatii. Dar, daca nu este necesara implicarea directa a bancii sau a altor institutii - dupa caz - nu cred ca este o problema mergand pe ideea lui nopris.
Madalina



#65 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 08 July 2008 - 07:25 PM

cineva mi-a zis ca societatea poate imprumuta asociatul unic; exista aceasta varianta?, eu nu am auzit de asa ceva.



#66 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 08 July 2008 - 10:36 PM

Citeaza

Ideea e sa pot face rambursarea dupa disponibilitatile firmei, nu lunar. Apropo, suma e de aprox 2500 euro, e sub 10.000, e ok, nu?

Si intr-un final voi face virarea in casa, pt ca mi-a aparut o complicatie daca ii pot pune asa...
5311 - 4551 analitic asociat unic si dau chitanta. E corect?

Da e corect. Poti sa specifici in contract termenul de rambursare de pana la 5 ani, in functie disponibilitatile firmei.
Cand ii incasezi faci chitanta sau dispozitie de incasare (5311/5314=4551, analitica e preferabil daca sunt mai multi asociati), cu mentiunea "sume lasate la dispozitia societatii cf. contract nr.__/__"
Cand platesti, faci dispozitie de plata cu mentiunea "restituire partiala sume lasate la disp. societatii, cf contract imprumut"
Si inca ceva Acum plafonul e de 15000 euro. A aparut o ordonanta de modificare a Legii 656 da nu mai stiu care. Iti zic maine.
papa

Aceasta postare a fost editata de irina petcu: 08 July 2008 - 10:38 PM

irina



#67 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 08 July 2008 - 10:45 PM

Vezi postareanopris, la Jul 8 2008, 02:09 PM, a spus:

"Asociatul unic va imprumuta firma cu diverse sume ori de cate ori disponibilitatile banesti ale firmei nu sunt suficiente pentru desfasurarea normala a activitatii. Pentru aceste sume nu se percepe dobanda. Sumele imprumutate de firma vor fi restituite asociatului unic atunci cand disponibilitatile banesti o vor permite."
Ei, ce ziceti? E tare?

Hihi, da, i-ai bagat in ceata pe astia de la Garda .Ii bun- ii bun! :frusty:

Vezi postareatix, la Jul 8 2008, 08:25 PM, a spus:

cineva mi-a zis ca societatea poate imprumuta asociatul unic; exista aceasta varianta?, eu nu am auzit de asa ceva.

Pai tot pe baza unui contract. Doar si asociatul unic e ca un tert. Si pui in contul 461 'debitori diversi'
irina



#68 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2008 - 09:01 PM

irina, eu nu prea sunt de acord cu ceea ce ai spus.
In primul rand, pentru ca o societate sa acorde imprumuturi banesti unei persoane fizice, este necesar ca societatea respectiva sa aibe in obiectul de activitate activitati de finantare. Si, daca studiem putin pe site-ul ONRC lista cu activitati sub conditie, vom constata ca societatea respectiva ar cam trebui sa aiba obiect unic de activitate - finantarea.
In al doilea rand, luand in calcul ca este vorba de asociatul unic, ca si persoana imprumutata, aceasta operatiune se poate interpreta usor ca fiind o plata in avans a dividendelor ceea ce nu este legal, din cate stiu la momentul de fata.
In al treilea rand, legea societatilor comerciale vorbeste la un paragraf despre o asemenea operatiune ca fiind acceptata dar cu o limita de suma...aici insa exista destul de multe polemici si implicit neclaritati.
Deci, cum o fi...
Apropo de aceasta speta, s-a mai discutat in trecut, pe forum. Daca esti interesata sa vezi parerile colegilor, da o cautare.
Madalina



#69 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 10 July 2008 - 10:10 AM

Da Madalina, de acord cu tine. Dar cind te "trezesti" cu o ridicare de numerar din banca nejustificata, ce faci?
Trebuie sa o descurci cumva. Daca nu se poate in cont 461, poti pune in 542 - avans spre decontare.
Teoria ca teoria, practica ne omoara.
Eu dadeam doar o solutie la un astfel de caz.
Scuze daca am gresit cu ceva.
irina



#70 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 10 July 2008 - 10:51 AM

se intampla adeseori sa avem astfel de sume, ca doar patronii, confunda buzunarele, nu prea tin cont de buzunarul stang, si de cel drept, si atunci esti pus intr-o situatie nu tocmai placuta.evident cine trebuie sa gaseasca solutii, daca nu noi?
folosesc in cursul anului 542
eu consider ca orice opinie e binevenita, iti intareste convingerile.cu cat mai multe opinii cu atat credibilitatea e mai mare.fiecare isi alege ce considera de cuvinta.

succes maxim tuturor!



#71 HotChocolate

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 July 2008 - 01:29 PM

Foarte interesanta formularea lui nopris, sa isi roada garda unghiile, dar sa le roada cat mai tarziu posibil... abia am inceput si eu... :frusty: . Cred ca e perfecta, mai ales ca nu voi implica banca sau alte institutii in tranzactie. Am facut virarea in casa si cred ca e cel mai indicat asa. Cu analiticul aveti dreptate, pt ca sunt asociat unic si deci nu ii mai vad rostul.

In privinta imprumutarii asociatului de catre societate, dupa cum spunea si Madalina, si eu stiam ca trebuie sa aiba in obiectul de activitate finantarea.

Offtopic: cam cat timp ii este permis unui SRL (in cadru neoficial ... :thumbup:) sa nu aiba contract cu un contabil / sau unul angajat, avand in vedere si faptul ca nu a fost activitate? In cazul angajarii unui contabil este permis sa aiba studiile superioare in curs? (Pacat ca nu va scrie pe diploma mea de licenta "Relatii economice internationale" in loc de "Relatii internationale si studii europene" :frusty:)

Va multumesc inca o data!!! :good:



#72 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2008 - 03:32 PM

Vezi postareairina petcu, la Jul 10 2008, 11:10 AM, a spus:

Dar cind te "trezesti" cu o ridicare de numerar din banca nejustificata, ce faci?[...]
Irina, asa este, dar eu m-am legat de faptul ca sustii ideea unui contract de creditare firma - persoana fizica. In realitate, banii lipsa ii contezi fie prin 542 fie prin 461, dar oricum ar fi da de banuit. In situatii de genul asta administratorul/patronul - dupa caz - ar trebui informat cu privire la implicatii si sa fie constient de faptul ca raspunde in fata legii, daca este necesar.

Vezi postareaHotChocolate, la Jul 10 2008, 02:29 PM, a spus:

Offtopic: cam cat timp ii este permis unui SRL (in cadru neoficial ... :frusty:) sa nu aiba contract cu un contabil / sau unul angajat[...]
Hai sa fim ''in-topic'' postand la sectiunea potrivita, ok?
Madalina



#73 alina79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 14 July 2008 - 05:16 PM

se poate face un contract de imprumut in valuta? Daca s-a achizitionat o masina din UE, sub 15.000 EUR, platita cash.. Pt aceasta suma un asociat imprumuta firma cu toata suma.. Totodata daca s-a platit cash, cum vedeti intregistrarile contabile? Poate sa-si faca un decont?



#74 CRIS TIMISOARA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 23 July 2008 - 09:40 AM

se poate face contract de imprumut in orice valuta. problema care se pune e alta. pentru a iesi din tara cu sume de peste 10.000 euro, acestea trebuie declarate la vama.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 25 July 2008 - 08:50 PM




#75 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 23 July 2008 - 01:09 PM

aveti grija ca se raporteaza si la oficiul contra spalarii banilor si la BNR.



#76 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 July 2008 - 01:46 PM

Vezi postareaCRIS TIMISOARA, la Jul 23 2008, 10:40 AM, a spus:

... pentru a iesi din tara cu sume de peste 10.000 euro, acestea trebuie declarate la vama.
Daca te referi la Regulamentul BNR nr. 1 din 30 ianuarie 2004 privind efectuarea operatiunilor valutare, publicat in MO 117 din 10 februarie 2004, acesta a fost abrogat de Regulament nr. 4 din 01 aprilie 2005 privind regimul valutar Republicat in MO 616 din 06 septembrie 2007. In Anexa 6 a Regulamentului 1/2004 la art. 2 se prevedea ca persoanele fizice pot introduce sau scoate in/din Romania sume in valuta efectiva, fiind obligate sa declare autoritatilor vamale romane sumele in valuta efectiva aflate asupra lor care depasesc echivalentul a 10.000 euro/persoana/calatorie.



#77 bubu2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 28 July 2008 - 09:31 AM

Salutare tuturor!

Am si eu urmatoarea speta: firma infiintata de vreo 3 saptamani, in acest timp am facut ceva cheltuieli pe firma (cumparare registre, rezervare denumire domeniu site). Cheltuieleile le-am facut din buzunarul propriu, ca asociat unic (pt ca in contul curent nu aveam suficient disponibil), dar sunt trecute pe firma (am primit factura pe firma). Ce ar trebui sa fac? Pot face un contract de imprumut asociat unic-societate, cu o data anterioara? (adica in momentul de fata fac un contract datat cu data infiintarii societatii prin care spun ca am imprumutat firma cu x lei si in felul asta pare ca rezolv problema; in cazul asta ce document folosesc pentru trecerea banilor pe societate? chitanta? si daca nu am inca chitantier?). Pana cand trebuie sa fac contract cu un contabil? (asa cum am spus au trecut 3 saptamani de la infiintare)

Multumesc!



#78 recrutare

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 August 2008 - 02:57 PM

Buna ziua,

Va multumesc pentru toate informatiile postate.

Am o problema similara, pentru care ma vad nevoita sa va mai solicit cateva lamuriri.

Asociatul unic (rezident, dar cetatean francez) a imprumut SRL-ul al carui administrator este cu o suma de putin peste 100.000 RON pentru achizitionarea unui teren.

Imprumutul s-a facut prin virament bancar, iar la vremea respectiva banca i-a facut si un contract de imprumut (un exemplar a ramas la banca). Contractul era de un an, si nu prevedea dobanda. termenul de un an e aproape incheiat, dar banii nu par a veni prea curand. in cazul acesta, se poate prelungi contractul? Se poate introduce si o dobanda (sub rata BNR si respectand gradul de indatorare de maximum 3) si plata lunara pentru ca asociatul sa-si mai recupereze din bani? Se mai poate inregistra contractul la BNR?

Am tot cerut consultatii, si am primit raspunsuri contradictorii, daca nu de-a dreptul gresite. Poate ma ajutati dumneavoastra. Multumesc,



#79 oitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 16 September 2008 - 04:15 PM

Salutare,
am si eu un caz asemanator si nu stiu cum sa fac inregistrarile contabile. In cadrul companiei multinationale in care lucrez, exista si o companie financiara (in Olanda). Compania din Romania are contract de finantare/imprumut cu compania din Olanda. Regulile interne ale firmei, nu prea iti dau voie sa faci depozite bancare cu surplusul pe care-l ai, si iti recomanda sa trimiti banii la societatea financiara a grupului, in Olanda. Luna aceasta am trimis o suma destul de mare in contul lor, dar nu stiu cum sa inregistrez in contabilitate aceste operatiuni (imprumutul acordat si dobanda pe care o incasez). Dobanda cum se impoziteaza, avand in vedere ca este un venit din Olanda, si nu din scumpa noastra tara?
Multumesc mult

Ma poate ajuta si pe mine cineva?
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 September 2008 - 09:54 PM




#80 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2008 - 11:42 AM

Persoana juridica romana(care a imprumutat pesoana juridica straina) este autorizata sa acorde imprumuturi, mai precis este inregistrata IFN?
Daca DA, dobanda este venit din activitatea de baza(sau din alte activitati-daca e activitate secundara) si se calculeaza impozit pe profit.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 September 2008 - 09:55 PM
citare mesaj anterior







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL