Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Suspendare activitate societate comerciala SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Suspendare activitate societate comerciala SRL


325 replies to this topic

#41 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 27 October 2008 - 08:31 PM

Pentru o societate cu activitatea suspendata, nu se depun Declaratii Fiscale daca s-a obtinut regim derogatoriu de la Administratia Financiara,
daca nu a avut activitate de la infiintarea firmei, se depune declaratie de inactivitate si la Administratie su la Registrul Comertului,
daca a avut activitate , se depune Bilant si la Administratie si la Registrul Comertului , indiferent daca are activitatea suspendata sau este o societate activa.

:thumbup: :tongue:



#42 rino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:timisoara

Postat 23 January 2009 - 09:57 AM

Am SRL platitor de imp pe profit din 2006 CAEN 6920 ob principal activitate, si in statut toate codurile posibile, activitatea suspendata din 01.06.2008, creante la asociati de 30.000 RON, pierdere de la infiintare pana acum.Ce trebuie facut in cazul in care doresc sa o vand? As dori sa stiu pas cu pas ce cai trebuie urmate si daca e mai avantajos ca cineva sa-mi cumpere firma decat sa o infiinteze.(eu cred ca la creantele avute, toate codurile CAEN, fara datorii... ar fi atractiva).
Va multumesc.

Nu ma oboseste deloc tara mea, cat ma oboseste birocratia din ea. Rino



#43 B0GD@Nel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 15 February 2009 - 02:15 PM

Salut,

Am un SRL infiintat de aprox. 5 luni si nu a avut activitate absolut deloc iar eu trebuie sa plec din tara si as vrea sa stiu cum pot sa inchid activitatea pe o perioada de timp?
Mai exact, de ce acte am nevoie si de unde le pot obtine?

Multumesc mult si astept orice raspuns!



#44 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 February 2009 - 03:38 PM

Se declara la Oficiul registrul comertului intreruperea activitatii pentru maxim 3 ani de zile si apoi se declara intreruperea la Administratia financiara, pentru a optine derogare de a depune anumite Declaratii. Se depune semestrial doar Declaratia de inactivitate.



#45 lolo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 February 2009 - 08:48 PM

cu copie dupa modificarile de la orc mergi la finante si ceri suspendarea activitatii.
catre administratia financiara... subsemnatul... in calitate de administrator al sc.... solicit suspendarea activitatii pe o perioada de... incepand cu data de...
data cu care soliciti suspendarea ativitatii de la finante este aceeasi cu data la care soliciti suspendarea la orc si pe aceeasi perioada.
vei avea de depus doar declaratia de inactivitate, semestrial, care tine locul bilantului.
cand vrei sa reiei activitatea mergi la orc si la finante.



#46 ftudor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 February 2009 - 02:31 PM

Buna ziua,

Am o firma infiintata in 2004, care nu mai are activitate de 2 ani.
Am trecut-o in inactivitate la RC si am regim derogatoriu de la ANAF.
Toate declaratiile si bilanturile sunt la zi.

Problema este ca trebuie sa plec din tara si nu am sa ma mai pot ocupa de depunerea bilanturilor la fiecare 6 luni.
Nici nu mai intentionez sa folosesc firma.

Care ar fi cea mai buna solutie in acest caz?
De pe forum am inteles ca nedepunerea bilanturilor la ANAF atrage dupa sine amenzi, dar cu putin firma noroc se poate dizolva de la sine in 2 ani.
M-am gandit si la varianta cesiunii dar nu am gasit inca un cumparator.

Va multumesc,

O zi buna,
--Florin



#47 liana08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:sibiu

Postat 23 February 2009 - 03:09 PM

Pentru a inchide o firma este nevoie de multa alergatura si de bani, cam 1500 lei.In primul rand trebuie o hotarare a actionarilor sau asociatilor, care se publica in monitorul oficial.Apoi se alege un lichidator care se ocupa de restul, inclusiv bilantul de lichidare.Este mai bine sa o lichidezi decat sa ai vesnic ceva de schimbat la o firma care nu produce nici un venit, iti da doar de lucru inutil, mai ales ca mai avem doar 5 zile la dispozitie pentru recodificare CAEN.



#48 ligiabudau

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 February 2009 - 06:27 PM

Vezi postareaftudor, la Feb 23 2009, 03:31 PM, a spus:

Buna ziua,
Am o firma infiintata in 2004, care nu mai are activitate de 2 ani.
Am trecut-o in inactivitate la RC si am regim derogatoriu de la ANAF.
Toate declaratiile si bilanturile sunt la zi.
Problema este ca trebuie sa plec din tara si nu am sa ma mai pot ocupa de depunerea bilanturilor la fiecare 6 luni.
Nici nu mai intentionez sa folosesc firma.
Care ar fi cea mai buna solutie in acest caz?
[...]
Daca doresti sa inchizi societatea, o lichidezi.
Vb cu un practician in insolventa, ii prezinti exact situatia si impreuna cu el se rezolva problema.
Dar vezi ca orice operatiune realizata in acest sens costa.
Daca doresti mai multe detalii e-mail: ligiabudau@gmail.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 24 February 2009 - 08:12 PM




#49 medeea*

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 26 February 2009 - 10:39 AM

Buna,
In octombrie am vrut sa fac ceva si din pacate nu mi-a iesit. Am deschis un srl si dupa catva timp mi-am dat seama ca imi da mai mult batai de cap. Asa ca vreau sa scap de acest srl si nu stiu cum sa fac: daca il inchid, suspend sau lichidez care este procedura?
Va multumesc!



#50 mirelan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 02 March 2009 - 02:51 PM

susendare inseamna ca ca nu faci activitate si nu depui nici un fel de documente pe o perioada de 1-3 ani
lichidarea e definitiva
te pot ajuta in acest sens daca vrei. contacteaza-ma la mirela_niculai_ec@yahoo.com sau pe mess



#51 ftudor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 06 March 2009 - 07:46 PM

Pana la urma am inceput procedura de dizolvare si radiere in 2 etape.



#52 samotex

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 March 2009 - 01:45 PM

Eu sunt interesat sa cumpar o firma care are o cifra de afaceri mare si este pe profit.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 March 2009 - 02:02 PM




#53 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 March 2009 - 02:04 PM

samotex,

cf regulamentului, nu ai voie sa faci anunturi publicitare comerciale (reclama comerciala)
ti-am mai sters un asemenea post.

ai primit 10% nivel de sanctiune si moderator preview pt 30 de zile.
la prima abatere ti se va ridica dreptul de a posta.

ai obligatia sa citesti si sa respecti regulamentul acestui forum daca vrei sa activezi aici.

numai bine.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 08 March 2009 - 03:07 PM




#54 rona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:
  • Location:bacau

Postat 12 March 2009 - 02:54 PM

buna
cit e valabila o notificare fara tva?



#55 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 13 March 2009 - 09:53 PM

Vezi postareaBea, la May 12 2008, 09:37 AM, a spus:

vanzarea de terenuri este scutit de TVA. daca doreste contribuabilul, se poate opta pentru taxare.
daca nu, se mentioneaza pe factura, ca "scutit cu drept de deducere".
Scutirea nu da drept de deducere (art 141 cod fiscal), daca bunul este achizitionat cu tva cu maxim 5 ani inainte de aderare si in cazul in care se factureaza fara tva atrebuie facuta ajustarea tva cf. art 149 corelata cu art. 161 din acelasi CF, iar metodele simplificate sunt admise intre unitati inregistrate in scop de tva (art.161 cod fiscal).
Notificarea pentru facturare fara tva este valabila pana o modifici (vezi normele de aplicare cf pct.38 (3),...(10).



#56 clothilda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 March 2009 - 10:05 AM

si eu vreau sa scap de o firma . Ftudor poti sa-mi dai si mie mai multe detalii ceum ai procedat si ce costuri ai avut?



#57 just4ulowg

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 23 March 2009 - 11:10 AM

Salut,

Stie cineva ce declaratii trebuie depuse la finante dupa ce a fost suspendata activitatea la un S.R.L. si cand ar trebui depuse?

Multumesc !



#58 sapphire

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 March 2009 - 03:04 PM

Buna ziua tuturor! Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns: in cazul in care suspend activitatea firmei de la Registrul Comertului, cei de la financiar mai au voie sa-mi faca inspectie? Mentionez ca nu mai am activitate la firma din cauza problemelor de sanatate si destul de tarziu mi-am dat seama de niste lipsuri si greseli in contabilitate, si doresc sa aman pe cat posibil o eventuala inspectie _ pentru acest lucru am mai auzit si de varianta de a nu mai depune la Registrul Comertului bilanturile sau a nu schimba codul CAEN, caz in care ar suspenda ei automat activitatea?! Treaba e - fara inspectie, sau in acest caz s-ar sesiza automat si ar fi mai rau?

De asemenea , ma intereseaza si raspunsul la intrebarea de mai inainte a lui "just4ulowg". Daca stie cineva, raspundeti-ne cat mai repede!

Multumesc mult, o zi frumoasa!
sapphire

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 April 2009 - 06:18 PM




#59 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 25 March 2009 - 12:53 PM

Suspendarea actvitatii unei societati, in conformitate cu prevederile Legii nr.31/1990 si 26/1990, nu poate sa depasesca 3 ani, de inactivitate, perioada in care organele fiscale pot face verificari, si chiar sunt obligate a efectua verificari, tocmai pentru a recupera eventualele obligatii neonorate.

Pentru Nedepunedrea Declaratiilor Fiscale, din punctul de vedere ANAF trece contribuabilul in SUSPENDARE, ceea ce nu echivaleaza cu suspendarea inspectiilor fiscale.

Pentru Nedepunedera SFA anuale ORC este obligata sa ceara prin instanta RADIEREA societatii in cauza, care dupa aceea este supusa procedurii de lichidare, ceea ce inseamna ca LICHIDATORUL procedeaza la lichidarea ACTIVELOR si onorarea OBLIGATIILOR. In situatia in care OBLIGATIILE depasesc ACTIVELE recuperate acesta este obligat sa se indrepte catre, administratori si/sau asociati.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 26 March 2009 - 12:53 AM
citare mesaj anterior




#60 Vareg

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 April 2009 - 03:16 PM

Buna
Am un srl care are o activitate minima de aproape 1 an de zile.Am cumparat pe el ceva actiuni la bursa.Ideea este ca datorita impozitului aberant de 540 lei/luna pe care vrea sa il introduca guvernul as vrea sa suspend societatea.Actiunile nu am de gind sa le vind in conditiile dezastruoase de pe bursa.Intrebarea mea ar fi daca pot sa suspend firma in aceste conditii pe o perioada de 1 -2 ani?Nu prevad sa mai desfasor ceva activitate pe ea in aceasta perioada.Singura problema ar fi ca o sa primesc dividende de la unele din societatile unde am actiuni.Teoretic banii nu imi vor intra in conturi atita timp cit eu nu cer virarea lor...Are cineva vreo idee care este cea mai buna solutie?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL