Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Suspendare activitate societate comerciala SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


Suspendare activitate societate comerciala SRL


325 replies to this topic

#121 gabitzab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 June 2009 - 02:45 PM

Buna ziua,
am mare nevoie de ajutor.
Nu am avut activitate in ultimii 3 ani dar am depus toate documentele pe 0.
Sunt administrator la un SRL si am doi asociati. Am solicitat asociatilor sa ne intrunim pentru semnarea Hot de suspendare. Unul dintre ei nu este de gasit. Noi, ceilalti doi, avem majoritate ca si parti sociale si am semnat hotararea.
Oare, ORCul va accepta hotararea prin majoritate de voturi?
Multumesc din suflet :
notworthy:



#122 foxyexp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj-napoca

Postat 17 June 2009 - 03:12 PM

pentru gabitzab: cel mai simplu ar fi sa intrebi la registrul comertului, doar ei te pot indruma.




#123 foxyexp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:cluj-napoca

Postat 17 June 2009 - 03:26 PM

pentru francesca2009:
balanta trebuie intocmita pentru fiecare luna in care ai documente contabile.

dar intrebarea mea este daca ai deja de la registrul comertului incheierea pentru suspendarea activitatii si pe acea incheiere de la ce data este trecut ca ai activitatea suspendata? activitate suspendata din aprilie inseamna ca ai de la registrul comertului incheierea de la judecator cu acea data.



#124 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 17 June 2009 - 03:48 PM

Vezi postareafoxyexp, la Jun 17 2009, 04:26 PM, a spus:

pentru francesca2009:
balanta trebuie intocmita pentru fiecare luna in care ai documente contabile.

balanta trebuie intocmita de cel putin 2 ori pe an pentru situatiile financiare



#125 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 June 2009 - 08:22 PM

Conform legii, balanta se intocmeste cel putin o data pe an
Dar pentru bilant trebuie sa ai balanta, deci de 2 ori (cum a zis si Septimiu)



#126 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 18 June 2009 - 10:51 AM

Activitatea este suspendata incepand cu 30 aprilie 2009. Dar am avut salariati pana pe 21 aprilie si prin urmare in mai a trebuit sa depun declaratiile aferente pt salarii si sa platesc contributiile; de asemenea, trebuie sa depun decontul de tva in iulie pt ca este platitor la trimestru. Din aceasta cauza am plati in mai si voi avea la tva in iulie si nu stiam daca mai inregistrez documentele sau doar le pastrez.



#127 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 18 June 2009 - 11:02 AM

le inregistrati
nu mai aveti voie sa faceti venituri, activitati



#128 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 June 2009 - 09:59 PM

Pentru firmele aflate in inactivitate temporara ANAF a elaborat o procedura noua privind regimul de declarare derogatoriu, prevazuta in Ordinul 1221/2009, publicata in MO 415/17.06.2009.
Pentru a beneficia de regimul de declarare derogatoriu, pe perioada supusa acestui regim, contribuabilii trebuie sa indeplineasca, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) sa nu desfasoare niciun fel de activitate;
b) sa nu obtina venituri din exploatare, venituri financiare, venituri extraordinare si/sau alte elemente similare veniturilor;
c) sa nu dispuna de personal angajat si sa nu plateasca venituri cu regim de retinere la sursa a impozitului;
d) sa figureze, in evidenta fiscala, cu toate obligatiile declarative si de plata indeplinite;
e) sa nu aiba in curs de solutionare un decont cu sume negative de TVA cu optiune de rambursare sau o cerere de restituire a impozitelor, taxelor si contributiilor;
f) sa nu faca obiectul unei actiuni de inspectie fiscala, in curs de derulare;
g) sa nu fie inscrisi in lista contribuabililor declarati inactivi;
h) in cazul contribuabililor, persoane juridice, infiintati in baza Legii nr. 31/1990 privind societatile comerciale, inactivitatea temporara sa fie inscrisa in registrul comertului, conform prevederilor art. 237 din legea mentionata.



#129 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 20 June 2009 - 07:40 PM

Societăţile comerciale au obligaţia să depună la organul fiscal competent, în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a ordinului, o copie a extrasului de registru emis de către oficiul registrului comerţului privind starea societăţilor comerciale, referitoare la suspendarea temporară a activităţii acestora.
Prin Ordinul preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală nr. 1.221/2009, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 415/17.06.2009, a fost aprobată Procedura de aprobare a regimului de declarare derogatoriu, fiind abrogate prevederile OMFP nr. 864/2005.



#130 iliam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 June 2009 - 11:15 PM

daca o sc este suspendata de la admin,mai are obligatia de a-si achizitiona registrul unic de control?

multumesc



#131 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2009 - 09:22 AM

RUC - trebuia sa-l aiba inainte de a intra in suspendare



#132 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 26 June 2009 - 09:40 AM

Reg.unic de control, asa cum a scris si Cristina, trebuia achizitionat in termen de 30 de zile de la data inregistrarii societatii, in cnf.cu L.252/2003, de la DGFP. Neachizitionarea RUC in termenul prevazut in lege, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda intre 500 si 1000 RON. In plus, nu inseamna ca daca o societate are activ.suspendata, aceasta nu poate fi controlata, si neprez.RUC la solicitarea org.de control, se sanctioneaza cu amenda intre 1000 si 2000 lei, deci cumpara macar acum RUC; trebuie sa ai la tine certif.de inmatriculare al societatii.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 26 June 2009 - 09:41 AM

Dana




#133 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 30 June 2009 - 07:37 AM

ANAF: O noua procedura privind declararea inactivitatii firmelor
30 Iunie 2009 Avocatnet.ro
Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) a elaborat un proiect de Ordin pentru aprobarea Procedurii privind declararea contribuabililor inactivi potrivit art.78 alin.(5) din Codul de procedura fiscala.
Proiectul de Ordin al ANAF a fost elaborat in aplicarea prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 46/2009 privind imbunatatirea procedurilor fiscale si diminuarea evaziunii fiscale, care a modificat, printre altele, si reglementarile referitoare la declararea inactivitatii contribuabililor.

Astfel, vor fi declarati inactivi contribuabilii persoane juridice si alte entitati fara personalitate juridica, daca indeplinesc una dintre urmatoarele conditii:
a) nu isi indeplinesc, pe parcursul unui semestru calendaristic nicio obligatie declarativa prevazuta de lege;
b) se sustrag de la efectuarea inspectiei fiscale, prin declararea unor date de identificare a sediului social care nu permit organului fiscal identificarea acestuia;
c) organele fiscale au constatat ca nu functioneaza la sediul social sau domiciliul fiscal declarat.

Prin exceptie, nu vor fi declarati inactivi contribuabilii aflati in stare de insolventa sau contribuabilii pentru care s-a pronuntat sau a fost adoptata o hotarare de dizolvare.

Declaratiile vizate de proiectul de ordin sunt:
- 100 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul de stat",
- 102 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetele asigurarilor sociale si fondurilor speciale",
- 103 "Declaratie privind accizele",
- 300 "Decont de taxa pe valoarea adaugata",
- 301 "Decont special de taxa pe valoarea adaugata",
- 390 VIES "Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile intracomunitare de bunuri"
- 394 "Declaratie informativa privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul national".

Declararea contribuabililor inactivi se va face cu data intrarii in vigoare a ordinului presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala pentru aprobarea Listei contribuabililor declarati inactivi.

Potrivit proiectului de ordin, sediile secundare inregistrate fiscal ale contribuabililor declarati inactivi sunt considerate inactive pe perioada in care contribuabilii care le-au infiintat raman inactivi.

De la data declararii ca inactiv, contribuabilul nu va mai avea dreptul de a utiliza facturi si alte documente care insotesc miscarea produselor accizabile. Documentele fiscale emise de un contribuabil declarat inactiv cu incalcarea acestei interdictii nu vor produce efecte juridice din punct de vedere fiscal.

Mai mult, pe perioada starii de inactivitate, toate procedurile de avizare, autorizare, certificare, licentiere sau alte proceduri similare, cat si orice operatiune si procedura vamala cu privire la contribuabilul inactiv si la activitatile acestuia, precum si oricare dintre avizele, autorizatiile, licentele, acordurile si orice alte acte in baza carora contribuabilii inactivi sunt autorizati sa functioneze sau sa desfasoare diverse activitati economice se vor suspenda de drept.

Suspendarea nu va determina prelungirea termenelor pentru care avizele, autorizatiile, licentele, acordurile sau alte astfel de acte sunt acordate si nici amanarea in vreun fel ori exonerarea de obligatiile de plata datorate pentru eliberarea, modificarea sau prelungirea acestora.

Pentru a fi reactivati, contribuabilii trebuie sa indeplineasca, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) si-au indeplinit toate obligatiile declarative si de plata,
b) datele de identificare privind sediul social sunt reale si permit organului fiscal competent efectuarea inspectiei fiscale,
c) functioneaza la sediul social sau domiciliul fiscal declarat.

Reactivarea contribuabililor se va face cu data intrarii in vigoare a ordinului presedintelui ANAF pentru aprobarea Listei contribuabililor reactivati.

proiectul...in atasament

Fisiere atasate





#134 tiberiu27

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 July 2009 - 08:01 PM

Buna ziua.
Am o firma din anul 2005 - fara activitate de atunci si pana in prezent.
Nu am dus declaratiile la timp, am primit o amenda si un avertisment, iar firma e dizolvata prin hotarare judecatoreasca din septembrie 2008.
Mi s-a spus ca mai dureaza 1 an pana o sa fie radiata.
Am dus declaratiile si trebuie sa platesc impozit forfetar - pe cele 2 luni.
Ce pot sa fac cu firma asta dizolvata, sa nu mai platesc impozitul?
Se poate suspenda activitatea ca la celelalte srl-uri sa nu mai platesc impozitul?
Ca asa il platesc in continuare 1 an, 2 ani pana radiaza ei firma.
Sau pot radia firma mai repede?



#135 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 08 July 2009 - 07:58 PM

Problema legala.

Societatea este suspendata dupa 1 mai 2009, va avea de platit impozit minim pe perioada corespunzatoare pina la suspendare, isi declara impozitul conform transelor si trebuie sa faca plata impozitului la termenul legal - efectuarea platii la trezoreria locala este o operatiune economica, ceea ce reprezinta incalcarea conditiilor legale privind inactivitatea societatii si revenirea la stadiul de societate in functiune cu obligatia depunerii declaratiilor la urmatorul termen si calcularii in continuare a impozitului minim.

Gresesc?

Daca nu, fiscul va fi obligat sa tina cont de aceasta situatie si sa reactiveze vectorul fiscal al tuturor societatilor suspendate dupa 1 mai 2009, altfel incalca legea.

Opinii la punctul acesta de vedere? :sad:



#136 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2009 - 09:08 PM

Faci confuzie intre starea de inactivitate si regimul derogatoriu!
Daca esti doar inactiv si nu ai obtinut si regim derogatoriu depui in continuare declaratii la termenele legale ca si pana acum.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 July 2009 - 07:55 PM




#137 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 July 2009 - 10:20 PM

in perioada cand firma isi suspenda activitatea firma nu mai are voie sa faca venituri, nu cheltuieli. Este oricum obligata sa depuna bilant, chitanta de la ONRC daca nu si expertul ce semneaza bilantul. Deci are "dreptul" (a se citi obligatia) sa inreg.ch. cu impozit profit minim pana la data suspendarii si plata acestuia.
Reactivarea vectorului fiscal dupa 01.05 nu vad de ce...doar depui declaratia cu schimbarea vectorului dupa ce intra in suspendare.
Ar putea fi o problema la cei care au obtinut derogare pentru nedepunerea declaratiilor fara a merge la ONRC sa suspende activitatea (anterior acestei OG).



#138 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 10 July 2009 - 04:07 PM

Buna ziua! As vrea sa suspend activitatea firmei dar am un sold la casa de 10.000 lei. Pot suspenda activitatea in aceasta situatie?



#139 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 July 2009 - 09:35 PM

da



#140 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2009 - 01:39 AM

Suspendarea activitatii nu are legatura cu soldul casei sau bancar.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL