Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie lucrari de tamplarie pvc - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

monografie lucrari de tamplarie pvc


60 replies to this topic

#41 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 27 March 2008 - 12:34 PM

Despre termopane (tamplarie PVC) vezi pe forum:
http://www.conta.ro/...showtopic=23252
http://www.conta.ro/...showtopic=24044
http://www.conta.ro/...showtopic=16166
http://www.conta.ro/...?showtopic=5955
http://www.conta.ro/...?showtopic=3623
http://www.conta.ro/...?showtopic=2797
http://www.conta.ro/...?showtopic=2696
http://www.conta.ro/...?showtopic=2070
http://www.conta.ro/...p?showtopic=957
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#42 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 28 March 2008 - 08:57 AM

am citit ce s-a scris mai sus si inregistrarile tot nu le-am gasit deci ;
-intrare materiale - cf NIR
=401
301
4426
-consum materiale -in baza bonului de consum
601=301
-obtinerea de termopane
345=711
- vanzare de la depozit
411=
701
4427
descarcare gest de termopane vandute
711=345

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#43 roxana67

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 31 March 2008 - 06:19 PM

este foarte bine
nu uita de raportul de productie sau de devizul de lucrari :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 22 October 2008 - 02:36 PM
citare mesaj anterior




#44 genial

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 April 2008 - 03:18 PM

buna ziua!
As dori si eu sa stiu, daca poate cineva sa ma ajute, ce registre imi trebuie pentru a tine o evidenta contabila la o firma da tamplarie aluminiu si pvc, care doar monteaza.
As dori si un model de deviz. Adresa mea este: genial_contruct@yahoo.com
va multumesc!



#45 alinaman_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 11 August 2008 - 06:15 PM

buna
am nevoie de ajutor


luvrez la o firma care face tamplarie PVC pe baza de comanda .

fac descarcarea in felul urmator

602=302 - cu valoarea din fisa de consum
345=711 - cu aceasi valoare
711=345 - descarcare gestiune cu aceeasi valoare

ceva e fgresit


pt ca la calculul imp pe profit ar trebui ca soldul lui 121 (profit ) = venituri - cheltuieli
si nu e asa imi da o diferenta care reprezinta exact soldul lui 711

cum sa fac descarcarea gestiunii daca nu asa?
scrie undeva ca 711 ar fi venituri neimpozabile? eu am citit in codul fiscal si nu scroe ca veniturile din prod stocata ar fi neimpozabilee..............
ce sa fac?



#46 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2008 - 04:34 PM

daca 345 e egal cu 602,( Care de fapt e 601 ( articol corect 601=301)) profitul care mai e ?



#47 picutex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 14 September 2008 - 05:06 PM

si eu am o problema asemanatoare: patronul si-a cumparat termopane pentru casa pe firma,
le-am inregistrat pe 471 urmand sa le dau pe cheltuieli, dar intre timp patronul a zis sa emit factura
pe numele lui pentru aceste termopane. ma poate ajuta cineva cu niste inregistrari contabile.
multumesc!



#48 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 September 2008 - 08:05 AM

Si eu am aceiasi problema.Patronul a cumparat geamuri pentru casa, casa care este si sediul firmei. Pe factura apar 30 de geamuri la 600 lei bucata. Pot sa le trec la obiecte de inventar avand in vedere ca valoarea unui geam este sub 1800 lei?



#49 cristinalunca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 05 October 2008 - 12:22 PM

Am o situatie ....cumparam tamplarie de la fabrica...pe care o montam cu consumurile aferente...Intrebarea mea este tamplaria trebuie considerata marfa ...se face Nir...si rap de gestiune sau fisa de magazie? TAMPLARIA NU STA PE STOC...O MONTAM IN AC ZI....
eu m-am gandit la inreg:
371-401TAMPLARIA
411-707 cu TAMPLARIE+MONTAJ
607-371 fara 378 TAMPLARIA
Ma poate ajuta cineva?



#50 hajy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 07 October 2008 - 11:56 AM

Trebuie sa fi mai explicita......consumurile aferente sunt cumparate odata cu PVC de la fabrica sau le achizitionati din alta parte?
In primul rand se face NIR la factura de tamplarie , dar trebuie sa specifici daca pe factura data clientilor este specificat PVC +MONTAJ (adica mergeti acasa la om si ii montati obiectul ) sau il montati in magazin si il vindeti cu adaos? Este corecta inregistrarea contabila daca completezi NIR-ul cu adaos , daca nu , fisa de magazie si consideri PVC ca si o materie prima.

PVC 411=707 si MONTAJ 411=704

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 12:21 PM




#51 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 07 October 2008 - 01:08 PM

Ma intreb daca e o intrebare sau o afirmatie. tu ai scris scurt si la obiect, dar noi nu intelegem ce vrei de fapt... Oricum sa zicem ca e vorba de o firma de tamplarie PVC. Daca produci Ferestre din PVC cu geamuri din termopan, asta inseamna productie, deci cred ca mai degraba ar fi vorba de: 4111 = 701.
Ceea ce tu scrii: 4111 = 707, ar merge mai degraba daca societatea ar avea fereastra gata facuta expusa intr-un showroom, un magazin. In cazul ferestrelor consider ca e mai greu sa le faci si apoi sa le vinzi. Aici productia se face pe baza de comanda, in functie de masuratori.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#52 hajy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 October 2008 - 10:33 AM

Imi cer scuze dar era un raspuns la o alta intrebare adresata pe forum. a fost a doua a postare si .... :thumbup: MERCI MULT ca ai fost draguta sa raspunzi :tongue:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 12:22 PM
Am unit cu topicul initial.




#53 cristinalunca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 October 2008 - 01:49 PM

Vezi postareahajy, la Oct 7 2008, 12:56 PM, a spus:

Trebuie sa fi mai explicita......consumurile aferente sunt cumparate odata cu PVC de la fabrica sau le achizitionati din alta parte?
[...]PVC 411=707 si MONTAJ 411=704
Asa este, am scris mai pe scurt...cumparam tamplaria de la fabrica, consumabilele le cumparam din alta parte...si le montam la domiciliul clientilor.
Daca am inteles eu bine:
371-401 cu tamplaria fac NIR si fisa de magazie
411-707 tamplaria
411-704 montaj+consumabile
607-307

DAca se poate ...va rog un raspuns.Multumesc

Vezi postareabrenda_sv_ro, la Oct 7 2008, 02:08 PM, a spus:

[...]Daca produci Ferestre din PVC cu geamuri din termopan, asta inseamna productie, deci cred ca mai degraba ar fi vorba de: 4111 = 701. Ceea ce tu scrii: 4111 = 707, ar merge mai degraba daca societatea ar avea fereastra gata facuta expusa intr-un showroom, un magazin. In cazul ferestrelor consider ca e mai greu sa le faci si apoi sa le vinzi. Aici productia se face pe baza de comanda, in functie de masuratori.
Multumesc pt respuns.
Nu produc tamplaria PVC..o comand la fabrica....o cumpar. Am consumuri de materiale....si o montez la domiciliu clientului.
Nu stiu cum sa o consider ....vanzare, prestare, ....
ma gandeam la varianta asta:
371-401 tamplarie NIR+FISA DE MAGAZIE
411-707 tamplarie
411-704 montaj+materiale
607-371

VA ROG UN RASPUNS...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 October 2008 - 01:48 PM




#54 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 24 October 2008 - 02:01 PM

Ai 2 posibilitati:

1. Cand intervi asupra tamplariei: ii montezi geam, ii montezi accesoriile de feronerie, cercevelele, in czul asta faci:
vanzare
345=711
711=345
4111=701
4111=4427

consum
601=301

2. Cand ai primita tamplaria gata, numa sa o montezi:
vanzare:
4111=704
4111=4427
consum
601=301



#55 crinapop_sm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 March 2009 - 09:50 AM

daca se poate as dori si eu o monografie si un model de deviz . Ce se intimpla daca firma vrea sa puna si adaos la materialele cumparate.



#56 lacrielena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 29 April 2009 - 10:28 AM

buna ziua!
As dori si eu sa stiu, daca poate cineva sa ma ajute, pentru a tine o evidenta contabila la o firma da tamplarie aluminiu si pvc, care cumpara tamparia pvc cu geam termopan cf.contract de prestarii servicii,care la randul ei le vinde la clientii persoane fizice si juridice.
As dori daca ma puteti ajuta cu monografii contabile .
va multumesc!



#57 dolcemax58

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 February 2013 - 09:44 PM

Buna, as dori un program care sa faca devizele de timplarie pvc(ceva in care sa introduci materialele pe care le cumperi si le folosesti si sa iasa devizul cu consumul pe fiecare material) Imi puteti recomnda ceva????
multumesc anticipat
URGENT!!!!



#58 flemil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 July 2014 - 03:08 PM

Am si eu nevoie de un pic de ajutor.
Am o firma noua care produce tamplarie PVA - termopane, si am niste nelamuriri cu privire la modul de inregistrare.
Am 2 gestiuni, Materiale si Productie. Achizitia de materiale o pun toata pe materii prime -301 (o singura pozitie, nedefalcata pe fiecare produs).
Ptr productie obtinerea produselor finite 345=711, avand valoarea prestabilita la nivelul costului cu materiile prime din gestiunea Materiale.
Aici eu pun toata valoarea stocurilor, astfel incat la finalul lunii stocul sa fie zero, cumparam materiale doar ptr lucrarile pe care le obtinem. 601=301
M-am gandit sa fac un model de PV de inventariere la finalul fiecarei luni, prin care sa-l pun pe administrator sa semneze ca stocul este zero, daca asa afirma
Fac vanzarea de produse finite, si la final descarc gestiunea. 4111=701 si 711=345
E buna gandirea aceasta cu privire la consumul de materii prime? Eu i-am cerut retetar si consum mediu de materiale, dar....
Daca are cineva vreo monografie legata de productia de tamplarie pvc, sau mai bine modalitatea de lucru, respectiv documentele folosite in practica.
Multumesc anticipat.



#59 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 July 2014 - 10:14 PM

Produsele finite se evalueaza la costul de productie efectiv- la valoarea cheltuielilor materiale mai adaugi si cheltuielile cu materialele consumabile, cheltuielile cu salariile, energia, etc.



#60 adina_zgn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 16 January 2016 - 08:06 PM

Am achizitionat si montat tamplarie PVC la societate(valoare 5095) care are spatiul inchiriat nelimitat fara chirie.
Cum inregistrez, achizitia, ca un mijloc fix pe 212 sau cum, si pe ce durata amortizez?






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL