Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
godzila's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


godzila's Content

There have been 80 items by godzila (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#236562 declaratia 112 / 2011

Postat de godzila on 04 February 2011 - 08:54 AM in Arhiva

Vezi postareacr1st1na, la Feb 3 2011, 05:30 PM, a spus:

Buna ziua dragi forumisti :P, am si eu o intrebare:....vreau sa listez anexa 1.1 si anexa 1.2. din decl 112, cum procedez. am fisier xml....acolo imi apar dar eu vreau pdf, :P. Multumesc ptr. ajutor....spor la treaba!!!!!!!!!!!!!! :thumbup:
file
print
print range: pages 6-8



#237907 declaratia 112 / 2011

Postat de godzila on 17 February 2011 - 06:52 PM in Arhiva

Vezi postareadrgsbrt, la Feb 17 2011, 03:25 PM, a spus:

Buna ziua,

Am si eu o intrebare? Cum introduc concediile medicale in declaratia 112.Stiu ca in sectiunea B si apoi din sectiunea B adaug concediile medicale.Dupa ce introduc concediu medical,nu imi apar numar zile lucratoare,etc.Va rog sa imi explicati.Multumesc.

Alta intrebare:
cum inregistrez la sectiunea C tip angajat: personal monahal culte?



#175699 asociati - diverse probleme

Postat de godzila on 22 June 2008 - 05:41 PM in Arhiva

Vezi postareacontecs, la Jun 20 2008, 11:15 AM, a spus:

Am urmatoarea situatie: Eu detin societatea X. Cumpar 80% din partile sociale ale socetatii Y iar 20% din aceeasi societate le cumpar ca persoana fizica. Societatea X este din sector 5 Societatea Y din sector 6. Eu ca si societatea X sunt obligata sa retin impozitul si sa il virez (Codul fisca art.67 alin 3 lit b). Intrebare: Ca persoana fizica ma obliga sa virez impozitul la sectorul de care apartin (in acest caz la sectorul 5), dar ca persoana juridica la ce sector virez impozitul? Care este baza legala? Eu zic ca trebui virat la sector 5 si sa declar in declaratia 100 la pozitia 16. Multumesc pentru ajutor.


impozitul este retinere la sursa ( tu il platesti, tu il declari) codul fiscal



#192762 vanzare auto

Postat de godzila on 30 January 2009 - 08:15 AM in Arhiva

Vezi postareamarprestsrl, la Jan 30 2009, 08:01 AM, a spus:

bua ziua1
daca vand o masina care este pe firma unei persoane fizice la o valoare de 8000 ron cum fac factura ?
imi achita numerar. pot sa fac o singura factura ? depaseste cei 5000 Ron. sau in cazul persoanelor fizice nu este valabila? este urgent! multumesc anticipat :frusty:
Persoanele juridice pot efectua plati in numerar catre persoane juridice in limita unui plafon zilnic maxim de 10.000 lei, platile catre o singura persoana juridica fiind admise in limita unui plafon zilnic in suma de 5.000 lei. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre furnizorii de bunuri si servicii, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 5.000 lei. Facturile cu valori care depasesc plafonul de 5.000 lei se pot achiata astfel: o plata in numerar, de maxim 5.000 lei, diferenta putand fi achitata numai prin instrumente de plata fara numerar.



#176743 declaratii nedepuse la termen

Postat de godzila on 28 June 2008 - 06:51 PM in Arhiva

imi pare rau, dar '' sa-i platesc amenda si sa ceara dizolvarea societatii". Asteapta si alte pareri



#228311 Monografie avans

Postat de godzila on 13 July 2010 - 01:42 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Vezi postareasimona34, la Jul 13 2010, 12:09 PM, a spus:

Buna,
am platit un avans la un furnizor pt o masina de spalat pt. hotel.
S-a inregistrat factura de avans 409=404 si 4426=404 dupa care s-a inregistrat in casa plata avansului 404=5311.
sunt corecte notele contabile?
va multumesc!
eu as folisi contul 232, si nu 4091, respectiv 4092



#172900 Declaratie sanatate CASS

Postat de godzila on 21 May 2008 - 07:06 AM in Arhiva

Vezi postareaRMD_82, la May 20 2008, 07:50 PM, a spus:

Eu as avea o intrebare referitoare la angajatii cu domiciliul in alte judete decat cel in care isi are sediul societatea... Am inteles ca angajatul isi alege casa de asig de san, am inteles ca tr centralizatorul si lista pentru casa din celalt judet si discheta cu cele enumerate, dar ... contributia societatii apare pe fiecare Casa separat in acel Centralizator sau se cumuleaza pe Casa judetului unde isi are firma sediul???? ... si unde platesc???

Si decl de concedii am inteles ca trebuie depusa la Casa aferenta judetului in care isi are sediul societatea... asa e?

Va rog sa ma ajutati, ca e prima transa de declaratii din viata mea :thumbup: si as vrea sa fie corecte si complete!!!!
cass ales de asigurat= anexele 3a, b, c/sau 1a, b, c- lista asigurati, coasigurati, centralizator
cass unde are societatea sediul social= centralizator pe judete, asiguratii doar din judetul de referinta, concedii med



#161560 fise fiscale

Postat de godzila on 05 February 2008 - 08:45 PM in Arhiva

Vezi postareaancabru, la Jan 28 2008, 05:57 PM, a spus:

Vezi postareakrina03, la Jan 28 2008, 04:52 PM, a spus:

Vezi postareaciobanu, la Jan 28 2008, 03:41 PM, a spus:

Vezi postareakrina03, la Jan 28 2008, 03:34 PM, a spus:

Va rog ajutati-ma cu o explicatie : incerc sa incarca o fisa fiscala FF1 si cand introduc data inceperii contractului de munca 06.09.2007 imi da o eroare (mismatch 13) si ma scoate din program .
Aveti vreo idee ce poate fi?
scrie 6/09/2007 , se trece doar la functia de baza


Nu merge nici asa . Si mai am un anjajat care a inceput la 11/06/2007 si la fel face programul si la el!!
Prima fisa introdusa unde angajatul a fost tot anul a fost validata , dar cand incerc sa introduc data angajare in timpul anului imi da eroarea. Toti sunt cu functia de baza , deci FF1.

Alte sugestii ?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 210_2007.JPG



#219538 Declaratia 392A si Declaratia 392B

Postat de godzila on 18 February 2010 - 03:03 PM in Arhiva

Vezi postarealauradana29, la Feb 17 2010, 02:26 PM, a spus:

Factura contine TVA. Alta este problema mea: in declaratia 392 va aparea CA=0, pt. ca factura aceea s-a inreg. pe 419 si nu pe venituri, iar la total livrari va aparea valoarea facturii respective.(nu va aparea 0 ca si CA). Ma gandeam ca poate cineva a avut un caz asemanator sa ma linisteasca, in sensul ca nu-mi vor respinge declaratia la finante din cauza ca CA nu este egala cu valoaera livrarilor!

O zi placuta!
apare mesaj de atentionare, nu de eroare. declaratia se poate prelucra



#219043 Declaratia 392A si Declaratia 392B

Postat de godzila on 12 February 2010 - 02:21 PM in Arhiva

p.f. profesii liberale depun 392B ?
au cifra de afaceri ?



#230302 DECL. 390 / 2010

Postat de godzila on 24 August 2010 - 05:44 PM in Arhiva

Vezi postareademiankiki, la Aug 24 2010, 05:14 PM, a spus:

Buna ziua,

Daca ma poate ajuta cineva care s-a mai confruntat cu rectificativa pt 390 as fi recunoscatoare.
Am urmatoarea situatie: am preluat in luna iulie contabilitatea unei societati si in luna august la inregistrarea unei plati catre o soc din UE am constatat ca s-a inregistrat, si implicit declarat in 390, o valoarea mai mica decat era inscris pe factura.Mi-e clar ca trebuie reglata situatia dar nu stiu care ar fi pasii.Banuiesc ca trebuie platita si o amenda.

Va rog o indrumare!
Multumesc
rectificativa la 390 pentru luna respectiva, dar, atentie: trebuie corectat si decontul de tva



#161707 declaratie somaj

Postat de godzila on 06 February 2008 - 09:11 PM in Arhiva

Vezi postareacristina5859, la Feb 6 2008, 07:48 PM, a spus:

stie cineva daca a aparut vreo noua declaratie pt. somaj pe 2008 ?? :tongue: :laugh:
http://www.ajofp.buzau.ro/



#172061 declaratie somaj

Postat de godzila on 12 May 2008 - 07:47 AM in Arhiva

21 zile, ore norma 42, ore lucrate 42



#196915 demisie!

Postat de godzila on 16 March 2009 - 10:02 AM in Arhiva

(1) Prin demisie se înțelege actul unilateral de voință a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
(2) Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de părți în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile și nu poate fi mai mare de 15 zile calendaristice pentru salariații cu funcții de execuție, respectiv de 30 de zile calendaristice pentru salariații care ocupă funcții de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să își producă toate efectele.
(6) În situația în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunțării totale ori parțiale de către angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu își îndeplinește obligațiile asumate prin contractul individual de muncă.



#159477 FAZA TARE, decl. 101

Postat de godzila on 23 January 2008 - 11:56 AM in Arhiva

AF Maramures: deocamdata suspendata



#224519 perisabilitati

Postat de godzila on 20 April 2010 - 07:55 AM in CONTABILITATE STOCURI

Vezi postareaGyGeo_1973, la Apr 20 2010, 06:24 AM, a spus:

un magazin alimetar care a incetat activitatea si o parte din marfa (carne de porc) a fost dusa la gradina zoo pe baza de aviz (nir pe minus ... contract sponsorizare) ... cum trebuie sa descarc marfa respectiva din gestiune (global valoric) ??

multumesc anticipat pt raspunsuri ...
descarci gestiunea cu valoarea de vanzare a marfii, inlocuind ct 607 cu ct 6582; la nivelul acestei chelt colectezi tva



#157966 calcul impozit prof. cu sau fara 711?

Postat de godzila on 12 January 2008 - 04:43 PM in PRODUCTIE

sper sa ajute
venituri: total cls 7xx- rj total 711+variatie 711( din fisa sah 711)
ch: total cls 6xx
urmeaza ch neded, ven neimp , ...



#228664 decl. 394 / 2010

Postat de godzila on 21 July 2010 - 11:29 AM in Arhiva

Vezi postareaconta007, la Jul 21 2010, 10:34 AM, a spus:

Am probleme la listarea decl.394,listeaza pagina pe jumatate.
Daca a mai avut cineva probleme de acest fel,si poate sa ma ajute cu o informatie?
Multumesc!!!!
verificare fisier, apoi printare



#177210 noi/vechi pb in leg cu ordinele de compensare

Postat de godzila on 04 July 2008 - 07:32 AM in Arhiva

Hotararea Guvernului 1491/2002 care la art. 3, alin. 1, lit. f reglementa procedura de eliberare a licentelor de catre Departamentul de Comert Exterior cu avizul prealabil al ministerelor de resort si al Ministerului Finantelor Publice operatiuni de compensare a datoriilor externe ale societatilor comerciale sau ale regiilor autonome, rezultate din importuri de materii prime si materiale pentru productie, precum si din importuri pentru retehnologizare sau investitii noi neachitate la scadenta conform contractelor incheiate, prin exporturi de produse romanesti. Este de remarcat faptul ca reglementarea compensarilor viza stric compensarea datoriilor prin exporturi de produse romanesti si numai pentru creantele rezultate in urma importul bunurilor precizate. Asadar procedura licentierii nu viza decat un segment restrans de operatiuni.

Aceasta prevedere a fost abrogata prin Hotararea Guvernului 1527/2003, in cuprinsul acesteia din urma nemairegasindu-se operatiunea de compensare nici macar pentru situatiile precis determinate reglementate anterior.

Ulterior acestor reglementari in domeniul respectarii disciplinei financiar-valutare a fost aprobata Ordonante nr. 15/1996 in aplicarea careia au fost emise normele metodologice aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 92/1996. Potrivit art. 4 alin. 2 Agentii economici pot efectua operatiuni de export in contrapartida cu import de marfuri, numai pe baza de licente eliberate de organele competente. Aceasta dispozitie ca si intreaga Ordonanta a Guvernului nr. 18/1994 au fost abrogate prin Ordonanta Guvernului nr. 34/2003.

In aceste conditii compensarea creantelor reciproce ale unei societati comerciale romana si ale unei persoane juridice straina nu este sub nici o forma restrictionata prin legislatia in vigoare fiind supusa in masura in care raporturile juridice sunt supuse legii romane dispozitiilor cu caracter general prevazute de art. 1091, 1143 ? 1153 Cod civil. De asemenea trebuie subliniat ca nu este necesara utilizarea vreunui model tip de proces verbal de compensare ci, pentru a fi utilizat ca document justificativ in evidentele contabile poate fi intocmit un inscris bilateral in care sa se consemneze titlurile (contracte, note de comanda, etc.) care au generat obligatiile reciproce si modul in care se face stingerea obligatiilor in urma compensarii.



#176745 administrator si salariat

Postat de godzila on 28 June 2008 - 07:06 PM in CONTRACTE INDIVIDUALE DE MUNCA

Vezi postareaMIKY2010, la Mar 25 2008, 09:01 AM, a spus:

s-a introdus in codul COR si ocupatia de ADMINISTRATOR SOCIETATE COMERCIALA. codul cor 241939. noua completare va facilita inregistrarea contractelor individuale de munca ale administratorilor societatilor comerciale la ITM. aceasta se va aplica doar in cazul administratorilor de SRL. OUG nr.82/2007 a stabilit ca asociatul unic are dreptul de a fi si angajat al societatii comerciale, in cazul soc. cu raspundere limitata.
culmea este ca un S.A. are actionarul majoritar angajat din 2008 cu CIM; inspectorul ITM a inregistrat contractul dupa ce a fost intrebat in mod expres daca este in regula



#284413 Declaratia unica PFA - topic 2018/2019

Postat de godzila on 12 July 2018 - 02:42 PM in Declaratii PFA

bifati subsectiunea 2,
la punctul 2.2.2.- cass 2018
- punctul 2.2.2.1 venit estimat pentru incadrarea ca platitor de cass : 38.000
- nr de luni 12


cass datorat 2280, bonificatie pentru plata pana la 15.12.2018 114
de plata pana la 15.12.2018 2166


validati.



#260857 declaratia 101- topic 2014

Postat de godzila on 22 February 2014 - 03:47 PM in Arhiva

comunicat de presa ANAF, (Agerpres) 22.02.2014

Începând cu data de 1 ianuarie 2014, ca urmare a încetarii suspendării dispusă prin Legea nr. 162/2012, devin aplicabile dispoziţiile alin. (5) al art. 83 din Codul de procedură fiscală care stabilesc că:
„(5) Declaraţiile fiscale anuale ale contribuabililor persoane juridice vor fi certificate de catre un consultant fiscal, în condiţiile legii, cu excepţia celor pentru care este obligatorie auditarea."
Faţă de prevederea legală susmentionata, precizam următoarele:
Codul de procedură fiscală nu prevede posibilitatea respingerii declaraţiei fiscale anuale în situaţia în care aceasta nu a fost certificată de către un consultant fiscal şi, de asemenea, nu prevede nici sancţiuni contravenţionale în caz de nerespectare a acestei obligaţii.
Declaraţiile fiscale depuse de contribuabili, chiar necertificate, se înregistrază la registratura organului fiscal, se procesează şi se utilizează pentru toate scopurile fiscale prevăzute de lege.
Organul fiscal competent, în virtutea rolului său activ prevazut de art. 7 alin. (1) si (5) din Codul de procedură fiscală, poate totuşi informa contribuabilii asupra neîndeplinirii obligaţiei de certificare a declaraţiei fiscale în vederea aplicării corecte a prevederilor legislaţiei fiscale.
Totodată, precizăm că, prin proiectul de Ordonanţă de urgenţă a Guvernului pentru modificarea si completarea unor acte normative şi alte măsuri fiscal-bugetare, publicat şi pe site-ul Ministerului Finantelor Publice, s-a propus, printre altele, abrogarea prevederilor art. 83 alin. (5) din Codul de procedură fiscală. De asemenea, prin acest proiect de act normativ a fost schimbat conceptul cu privire la certificarea declaraţiilor fiscale astfel că, certificarea declaraţiilor fiscale, inclusiv a declaraţiilor fiscale rectificative, a devenit opţională.



#256165 bon fiscal ii

Postat de godzila on 06 July 2013 - 10:47 AM in Contabilitate I.I.

Bonul fiscal indica, de regula, o firma care vinde en detail. Cei care fac comert en gros cu persoane juridice nu au nevoie de casa de marcat.
Interdictia receptiei facturii insotita de bon fiscal ar rezulta din Legea 12/1990 privind protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite - actualizata pana la 22 iulie 2007:
Art. 1 Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savarsit, urmatoarele fapte:
g) cumpararea de marfuri sau produse in scop de revanzare de la unitatile de desfacere cu amanuntul



#228064 decl. CAS / 2010

Postat de godzila on 08 July 2010 - 12:32 PM in Arhiva

Vezi postareavaraD, la Jul 6 2010, 08:15 PM, a spus:

Am si eu o problema la prg de CAS. Am introdus 14 zile CM si mi-a calculat CAS 99 lei la 382 lei minim ptr.14 zile.
Eu am calculat 79, ce am gresit? o solutie va rog! cum trimit declaratia?
14/22*600= 382 baza de calcul aferenta cm
asigurat, pentru 14 zile cm: 382*10.5%= 40
angajator, pentru 14 zile cm 382*20.8%= 79
restul pana la 22 zile?



#227400 TVA extracomunitar

Postat de godzila on 28 June 2010 - 08:30 AM in Arhiva

Vezi postarea1980, la Jun 25 2010, 05:28 PM, a spus:

Buna am o situatie noua. S-a facut un import china mij fixe.
Am inregistrat factura de achizitie fara tva si ulterior firma de transport a emis o factura pe care am achitat-o cash cuprinzand taxe vamale si tva.
Cum fac inregistratea acestei facturi in contabilitate?
va multumesc
cresti valoarea de de intrare a mijlocului fix ( omfp 3055/2009, art 51 (1))- incluzi in valoarea de intrare transportul si taxele nerecuperabile




Cometa SQL