Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Suspendare activitate societate comerciala SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 11

Salt la continut


Suspendare activitate societate comerciala SRL


325 replies to this topic

#201 florinag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Romania

Postat 17 December 2009 - 12:57 PM

Buna ziua,
o microintreprindere isi poate suspenda activitatea daca singurul salariat are contractul suspendat pe 2 ani pentru ingrijire copil ?
In caz afirmativ, daca societatea are de recuperat sumele pentru concediile medicale , trebuie asteptat pana se recupereaza banii ?
Conturile bancare trebuie inchise , pentru a nu genera venituri financiare?
In cazul unui raspuns negativ , ce solutii exista pentru a evita impozitul forfetar ( societatea nu mai are venituri )?

Multumesc



#202 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 18 December 2009 - 11:49 AM

Vezi postareaflorinag, la Dec 17 2009, 12:57 PM, a spus:

Buna ziua,
o microintreprindere isi poate suspenda activitatea daca singurul salariat are contractul suspendat pe 2 ani pentru ingrijire copil ?
In caz afirmativ, daca societatea are de recuperat sumele pentru concediile medicale , trebuie asteptat pana se recupereaza banii ?
Conturile bancare trebuie inchise , pentru a nu genera venituri financiare?
In cazul unui raspuns negativ , ce solutii exista pentru a evita impozitul forfetar ( societatea nu mai are venituri )?

Multumesc

Orice societate comerciala, care si-a declarat SUSPENDAREA ACTIVITATII la ORC nu mai are DREPTUL pe perioada SUSPENDARII sa utilizeze FACTURIERUL, adica sa finalizaze ACTE COMERCIALE.

Orice societate care cumulativ si adiacent DECLARARII SUSPENDARII ACTIVITATII (Legea 31/1990) solicita REGIMUL FISCAL DECLARATIV DEROGATORIU (Codul Fiscal) pe perioada regimului derogatoriu nu mai depune nici o DECLARATIE ori RAPORTARE CONTABILA la institutiile fiscale, dar va trebui sa plateasca IMPOZITELE LOCALE pe averea imobiliara, daca este cazul (teren, constructii, autovehicole ramase in patrimoniu si neinstrainate)

NICI IN PRIMA SITUATIE SI NICI IN A DOUA nu este obligatorie INCHIDEREA CONTURILOR BANCARE, prin ele nu se pot opera PLATI COMERCIALE ori OPERATIUNI ALE TITULARULUI GENERATOARE DE VENITURI, in principiu contul trebuie "GOLIT" astfel ca sa nu genereze DOBINZI.




#203 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 December 2009 - 01:22 PM

In privinta taxelor locale, mergeti cu certificatul de suspendare de la ONRC la primarie si suspendati plata taxelor locale pe perioada suspendarii activitatii societatii.
In privinta angajatului aflat in concediu de crestere copil, adresati-va ITM-ului si inrerupeti CM-ul de la data suspendarii activitatii societatii, iar angajatul va fi preluat de Casa de asigurari de sanatate si de primarie.



#204 Contabil100%

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 04 January 2010 - 12:00 PM

Vezi postareaContabil100%, la Sep 13 2009, 08:56 PM, a spus:

Dragi colegi,

Va supun atentiei urmatoare situatie:
Am o societate comerciala cu activitatea suspendata din martie 2009 la care am obtinut si regimul de declarare derogatoriu de la Adminstratia Financiara, asa ca in acest moment nu mai am nici o grija... dar se pare ca la sfarsitul anului vor fi cateva intrebari la care nu le stiu raspunsul.

Conform art 59 din OMFP 1752/2005:
"1) La fiecare data a bilantului:
a) Elementele monetare exprimate in valuta (disponibilitati si alte elemente asimilate, cum sunt acreditivele si
depozitele bancare, creante si datorii in valuta) trebuie evaluate si raportate utilizand cursul de schimb comunicat
de Banca Nationala a Romaniei si valabil la data incheierii exercitiului financiar. Diferentele de curs valutar,
favorabile sau nefavorabile, intre cursul de la data inregistrarii creantelor sau datoriilor in valuta sau cursul la care
au fost raportate in situatiile financiare anterioare si cursul de schimb de la data incheierii exercitiului financiar, se
inregistreaza, la venituri sau cheltuieli financiare, dupa caz."

Conform Ordinului 1221/2009 privind Procedura de aprobare a regimului de declarare derogatoriu am declarat pe propria raspundere ca nu obtin venituri din exploatare, venituri financiare, venituri extraordinare si/sau alte elemente similare veniturilor;

Ce se intampla cand voi inregistra aceste diferente de curs din evaluare la venituri din diferente de curs? O sa pierd regiumul derogatoriu, societatea ramanand cu activitatea suspendata, urmand ca apoi sa fac o noua cerere pt acordarea regimului de declarare derogatoriu???


Va multumesc mult!


A aflat cineva ce se poate face in acest caz? Sau macar o idee are cineva?
Mentionez ca Administratia Financiara nu o sa-mi primeasca declaratia 100 avand in vedere ca am primit regimul de declarare derogatoriu.
Eu obtin venituri din diferete de curs valutar in urma evaluarii disponibilitatilor in valuta si nu stiu cum sa le declar si cum sa platesc impozitul.

Multumesc!



#205 Maria Popica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 05 January 2010 - 05:51 PM

Buna
Ma poate ajuta careva in urmatoarea problema;
o firma cu activitate suspendata, reuseste sa cumpere mijloace fixe, iar acum vrea sa le inregistreze in contabilitate, si-a reluat activitatea in luna decembrie 2009.
Iar achizitia a facut-o in timpul cand avea activitatea suspendata.



#206 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2010 - 10:52 PM

Nu avea voie sa faca achizitii, daca firma era suspendata ( nu stiu cuantumul sanctiuni dar e destul de mare ).
Le prindeti in decembrie si va rugati sa nu vada vreun control de ca le-ati inregistrat in decembrie, cand de fapt ele au alta data..



#207 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 10 January 2010 - 12:12 PM

Vezi postareaMaria Popica, la Jan 5 2010, 05:51 PM, a spus:

Buna
Ma poate ajuta careva in urmatoarea problema;
o firma cu activitate suspendata, reuseste sa cumpere mijloace fixe, iar acum vrea sa le inregistreze in contabilitate, si-a reluat activitatea in luna decembrie 2009.
Iar achizitia a facut-o in timpul cand avea activitatea suspendata.

Activitate SUSPENDATA = PERIOADA IN CARE NU SE TAIE FACTURI SI NU SE REALIZEAZA OPERATIUNI ECONOMICO-PATRIMONIALE CARE SA GENEREZE VENITURI DE ORICE FEL.

Faptul ca a cumparat active si avea activitatea supandata cu sunt contradictorii. Dupa cum nici SUSPENDAREA activitatii nu echivaleaza cu SUSPENDAREA TINERII CONTABILITATII, daca este cazul poate fi echivalenta, dar in situatia data, evident, nu este cazul.

Raportarile fiscale redevin obligatorii numai dupa actializarea vetorului fiscal.



#208 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 13 January 2010 - 09:40 AM

Vezi postareaAlinuta Alinuta, la Jun 25 2008, 09:04 PM, a spus:

Buna seara.
Va rog frumos daca stie cineva sa imi raspunda care este procedura de suspendare a unui SRL cu asociat unic! Ce trebuie depus si completat si unde? Si care sunt conditiile (daca exista asa ceva) pe care trebuie sa le indeplineasca firma pentru a putea fi suspendata! In al doilea rand ma intereseaza d.p.d.v. contabil daca dupa ce se suspenda societatea mai trebuie depuse declaratii , bilant, etc. etc. Trebuie sa fac si recodificare CAEN si preschimbare de certificat inainte de a o suspenda?
Multumec anticipat!
Corect este cum spune Micha.Si eu am suspendat o firma, nu cu asociat unic,dar procedura e identica.



#209 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 January 2010 - 01:44 PM

Pentru cei care au dosare depuse la Reg Com Bucuresti:
verificati stadiul dosarului pe siteul lor, deoarece se pare ca sunt noutati.
eu aveam termen de ridicare in 19.04.2010 si astazi surpriza! e finalizat!
Se pare ca s-a modificat procedura la Reg Com si nu mai este nevoie de judecatori.
Succes!



#210 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 15 January 2010 - 10:16 AM

Vezi postareaHANDA76, la Jan 14 2010, 01:44 PM, a spus:

Pentru cei care au dosare depuse la Reg Com Bucuresti:
verificati stadiul dosarului pe siteul lor, deoarece se pare ca sunt noutati.
eu aveam termen de ridicare in 19.04.2010 si astazi surpriza! e finalizat!
Se pare ca s-a modificat procedura la Reg Com si nu mai este nevoie de judecatori.
Succes!
Din cauza UNICITATII BUCURESTIULUI si CENTRALISMULUI mostenit, care face ca ORC Bucuresti sa fie un mamut, s-au mai degraba o fosila vie din aceea din epoca marilor reptile, s-a adoptat o lege care exclude judecatorul din procedura, in loc sa se sparga ORC-Bucuresti si sa faca ORC pe sectoare, ca doar un sector e cit un judet mai acatarii. Si mai sunt si alti MAMUTO-RINOCERI
Si uite cum se impute pestele ....



#211 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 15 January 2010 - 12:35 PM

Vezi postareaHANDA76, la Jan 14 2010, 02:44 PM, a spus:

Pentru cei care au dosare depuse la Reg Com Bucuresti:
verificati stadiul dosarului pe siteul lor, deoarece se pare ca sunt noutati.
eu aveam termen de ridicare in 19.04.2010 si astazi surpriza! e finalizat!
Se pare ca s-a modificat procedura la Reg Com si nu mai este nevoie de judecatori.
Succes!

Unde pot verifica starea unui dosar ...am intrat pe www.onrc.ro dar nu gasesc nicaieri



#212 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 January 2010 - 12:58 PM

https://srv.onrc.ro/Stadiu_dosar/
cautati dupa numele firmei sau cod fiscal



#213 AnaB

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 215 Postari:

Postat 15 January 2010 - 01:03 PM

Multumesc mult



#214 criseta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2010 - 04:44 PM

Cererile de dizolvare, dosarele de lichidare si de radiere unde se depun acum?
Stie cineva care este procedura?
Se depun aceleasi documente?



#215 miki4389

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 January 2010 - 10:38 AM

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema:
La o societate cu activitate suspendata din iulie 2009, in conditiile in care aceasta nu a desfasurat nici un fel de activitate de la infiintare si pana in prezent (am platit doar impozitul minim pe 2009 pana la data suspendarii) se mai depune declaratie ca nu a avut activitate sau trebuie bilant.
Multumesc mult



#216 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 16 January 2010 - 04:49 PM

Vezi postareaAnaB, la Jan 15 2010, 12:35 PM, a spus:

Vezi postareaHANDA76, la Jan 14 2010, 02:44 PM, a spus:

Pentru cei care au dosare depuse la Reg Com Bucuresti:
verificati stadiul dosarului pe siteul lor, deoarece se pare ca sunt noutati.
eu aveam termen de ridicare in 19.04.2010 si astazi surpriza! e finalizat!
Se pare ca s-a modificat procedura la Reg Com si nu mai este nevoie de judecatori.
Succes!

Unde pot verifica starea unui dosar ...am intrat pe www.onrc.ro dar nu gasesc nicaieri
Situatia DOSARULUI nu o poti vedea fara un abonament al carui cost nu e mic. Insa poti vedea pe recomonline.ro daca ultima modificare inscrisa in Registrul Comertului.



#217 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 16 January 2010 - 05:02 PM

Vezi postareamiki4389, la Jan 16 2010, 10:38 AM, a spus:

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema:
La o societate cu activitate suspendata din iulie 2009, in conditiile in care aceasta nu a desfasurat nici un fel de activitate de la infiintare si pana in prezent (am platit doar impozitul minim pe 2009 pana la data suspendarii) se mai depune declaratie ca nu a avut activitate sau trebuie bilant.
Multumesc mult
In situatia data e de presupus ca societatea a fost infiintata înnainte de 01.01.2009.
Astfe că, pentru anul 2008 s-a depus DECLARATIE in loc de S.F.A.
Pentru anul 2009 în activitatea societății s-au înregistrat fenomene patrimoniale, obligații de plată către buget și onorarea acelor obligații prin asigurarea masei monetare necesare de către o terță persoană indiferent faptul că poate avea calitatea de administrator ori un asociat. Astfel că pentru 2009 în mod legal trebie depusă S.F.A. (Ceea ce dea dreptul hilar, dar nu am facut eu legea în românia, ci isteții pusi ce înțelepții votați de preadeșteptul popor român, ăla care se trage din traian și Decebal.



#218 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 January 2010 - 07:58 PM

Puteti accesa la adresa https://srv.onrc.ro/Stadiu_dosar/ toate cererile depuse de o firma, inclusiv bilanturi depuse, etc.
Este gratis.
Treaba cu abonamentul este valabila pentru informatii despre firma care nu sunt disponibile altfel: asociati, etc

Aceasta postare a fost editata de HANDA76: 16 January 2010 - 07:58 PM




#219 miki4389

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 January 2010 - 10:43 AM

Vezi postareaMirceaSCALAT, la Jan 16 2010, 06:02 PM, a spus:

Vezi postareamiki4389, la Jan 16 2010, 10:38 AM, a spus:

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema:
La o societate cu activitate suspendata din iulie 2009, in conditiile in care aceasta nu a desfasurat nici un fel de activitate de la infiintare si pana in prezent (am platit doar impozitul minim pe 2009 pana la data suspendarii) se mai depune declaratie ca nu a avut activitate sau trebuie bilant.
Multumesc mult
In situatia data e de presupus ca societatea a fost infiintata înnainte de 01.01.2009.
Astfe că, pentru anul 2008 s-a depus DECLARATIE in loc de S.F.A.
Pentru anul 2009 în activitatea societății s-au înregistrat fenomene patrimoniale, obligații de plată către buget și onorarea acelor obligații prin asigurarea masei monetare necesare de către o terță persoană indiferent faptul că poate avea calitatea de administrator ori un asociat. Astfel că pentru 2009 în mod legal trebie depusă S.F.A. (Ceea ce dea dreptul hilar, dar nu am facut eu legea în românia, ci isteții pusi ce înțelepții votați de preadeșteptul popor român, ăla care se trage din traian și Decebal.
Multumesc mult pentru raspuns (sunt perfect de acord cu cele afirmate ).

Aceasta postare a fost editata de miki4389: 18 January 2010 - 10:45 AM




#220 ahava

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 18 January 2010 - 06:35 PM

Bilantul se depune de la data de la care firma desfasoara activitate in scopul obtinerii de profit(conf. codului fiscal).Cheltuielile cu impozitul forfetar nu reprezinta cheltuieli in scopul obtinerii de profit,se inregistreaza la cheltuieli anticipate, in consecinta,se depune declaratie de inactivitate.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

5 useri citesc topicul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL