Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie constructii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


- - - - -

Monografie constructii

126 replies to this topic

#81 tpv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 19 January 2009 - 10:39 PM

Vezi postareamicki_maria, la Sep 8 2007, 10:07 AM, a spus:

O societate de constructii achizitioneaza materiale de constructii pentru un beneficiar, de ex: faianta, gresie, usi de interior, mobilier de baie, etc. Intrebarea mea este : cum se inregistreaza aceste materiale in contabilitatea soc. de constructii, ca si materiale consumabile sau ca si obiecte de inventar? Beneficiarul lucrarii este o persoana fizica.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Eu zic ca sunt consumabile



#82 simona_ght

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 20 January 2009 - 09:04 AM

sunt materii prime!!!!!! pt ca tu vei deconta apoi la beneficiar!




#83 ioanaludu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 February 2009 - 01:36 PM

Buna, as vrea sa stiu care este monografia contabila ptr achizitia unui teren de la o persoana fizica, teren pe care firma urmeaza sa construiasca case insiruite, si monografia ptr restul lucrarilor cu specificatia ca toate ch vor fi suportate de firma, deci va face aceste lucrari in regie proprie (are ca obiect principal de act. comert cu ridicata a mat.de c-tii), in afara de manopera ptr care a incheiat un contract cu un antreprenor.
Va multumesc!!



#84 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 16 March 2009 - 10:24 PM

1.achizitie teren 211 = 462 valoarea teren.
2. daca construiesti in regie proprie locuinte cheltuielile cu materialele si manopera o inregistrezi astfel:
a) marfa o tresferi la materii prime 301 = 371
b) bonuri de consum cu materialele consumate pe fiecare constructie in parte 601 = 301
c) facturile de la constructor cu lucrarile executate pe fiecare constructie in parte 628 = 401 ( nu mentionez tva pentru ca asta se subintelege)
d) la fiecare sfarsit de luna cheltuielile cumulate inregistrate pe fiecare constructie in parte plus si altle care se pot repartiza in mod rezonabil asupra lucrarilor respective le inregistrezi ca prodocitie in curs , asa: 331 = 711;
e) in luna urmatoare preiei 711 = 331 , si cumulezi si cheltuielile din acesta si la finele lunii inregistrezi in baza inventarieri productiei in cursla costuri efective 331= 711.
d) la finalul lucrarii se receptioneaza constructiile inregistrandu-le ca produse finite la costurile efective (sau prestabilite cu diferente de pret) 345 =711, pana in momentul vanzarii cand se vinde constructia 411 =701 , iar pentru teren 461 = 758 si 658 = 211. (vezi pentru mai multe detalii OMFP 2374/2007).



#85 Guguianu Roxana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 27 March 2009 - 11:55 AM

Buna ziua,
As dori sa stiu cum se poate determina exact valoarea lucrarilor nefinalizate la sfarsitul lunii in cadrul unei firme de constructii. Mai precis utilizarea inregistrarii 332=711.
Multumesc!



#86 lazarflorina50

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 27 March 2009 - 01:10 PM

Parerea mea e ca valoarea se determina pe baza situatiei de lucrari, mai precis a cheltuielilor efectuate care nu au fost facturate clientului.De ex eu bag pe 711 chelt.pe salarii, manopera, materii prime achizitionate pt lucrarea in curs care nu s a materializat si nu am intocmit factura clientului.



#87 corina grigore

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 31 May 2009 - 02:21 PM

va rog sa ma ajutati cu o problema.
la o firma de constructii se achizitioneaza diverse produse (ciment, ....) pentru organizare de santier.
este corecta folosirea contului 332?
multumesc pentru ajutor



#88 nicolaitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 31 May 2009 - 06:06 PM

Eu folosesc 301 .Cand se face receptia lucrarii inregistrez 601=301.La controlul de fond nu mi-au zis nimic .Cred ca este corecta inregistrarea si in 332.



#89 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 31 May 2009 - 07:38 PM

Vezi postareacorina grigore, la May 31 2009, 02:21 PM, a spus:

va rog sa ma ajutati cu o problema.
la o firma de constructii se achizitioneaza diverse produse (ciment, ....) pentru organizare de santier.
este corecta folosirea contului 332?
multumesc pentru ajutor
Da, pana cand facturezi, cheltuiala o inregistrezi 332 = 711.



#90 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 01 June 2009 - 08:45 AM

Eu cred ca materialele le inreg pe 301.Pt o lucrare ,de exemplu, mai ai si alte cheltuieli :energie,salarii etc.Pe acestea le totalizezi si faci 332=711 la sfarsit de luna.(sau le iei din borderoul de lucrari,de la tehnic).Conform bonurilor de consum te scazi cu mat folosite 601=301.La inceputul urm luni,reiei 711=332 cu aceeasi suma,daca lucrarea nu s-a terminat,tocmai pentru a tine evidenta la total cheltuieli pentru acea lucrare.Cand se termina lucrarea si se factureaza faci 4111=704 cu valoarea totala.Cam asa.


Adica in 332=711 sunt costurile Totale,inclusiv cu materialele.



#91 mihaela_colea

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 July 2009 - 11:41 AM

Am urmatoarea situatie:
La o microintreprindere cu CAEN "Intermedieri in comertul cu produse diverse" asociatul unic isi contruieste pe terenul personal o casuta (autorizatia de construire este, de asemenea, pe persoana fizica).
Facturile pentru materialele de constructie sunt emise pe firma si le vrea inregistrate pe firma.
In ce conturi si cum le inregistrez?
multumesc anticipat



#92 ioanmarc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 02 July 2009 - 12:02 PM

Eu l-as informa ca daca constructia nu este folosita in interesul afacerii nici cheltuielile nici tva nu e deductibil. Iar daca imobilul e locuinta pe persoana fizica ce legatura are cu firma
De inregistrat le inregistrezi ca si cheltuieli nedeductibile inclusiv tva.
Daca casa ar fi fost pe firma si folosita de firma pentru realizarea obiectului de activitate atunci ai fi facut
%=404
231
4426

si cind ar fi fost gata 212=231 cu proces de receptie

scuze nu am vazut ca e microintreprindere. In acest caz nu ai treaba cu cheltuielile nedeductibile ci doar cu tva-ul pe care il deduci sa nu il deduci in functie de riscul pe care vrei sa ti-a asumi

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 July 2009 - 01:17 PM




#93 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 02 July 2009 - 12:04 PM

o completare: la micro nu conteaza cheltuielile, dar la dividende da. Deci ar trebui sa tina cont totusi la impozitarea pentru dividende.
Autorizatia de constructie trebuie sa fie pe firma, nu pe pers. fizica.



#94 getw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:iasi

Postat 02 July 2009 - 04:31 PM

Atasez o monografie pentru constructii



#95 leu50

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 Postari:

Postat 03 July 2009 - 06:05 PM

Vezi postareamihaela_colea, la Jul 2 2009, 12:41 PM, a spus:

Am urmatoarea situatie:
La o microintreprindere cu CAEN "Intermedieri in comertul cu produse diverse" asociatul unic isi contruieste pe terenul personal o casuta (autorizatia de construire este, de asemenea, pe persoana fizica).
Facturile pentru materialele de constructie sunt emise pe firma si le vrea inregistrate pe firma.
In ce conturi si cum le inregistrez?
multumesc anticipat
Le inregistrezi in totalitate prin contul 455 asociati conturi curente, bineinteles ca al atentionezi ca sumele trebuie restituite. 455 = 401 cu toata suma



#96 niko 94

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 12 August 2009 - 09:48 AM

Suntem o firma de termopane, facem o hala pentru sediul societatii, am facut noi geamurile pt hala.As avea nevoie de ajutor cu inregistrarile in contabilitate.Multumesc



#97 emily70

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 August 2009 - 12:36 PM

consum materii prime si materiale601=301;6021=3021si concomitent 231/a=722
la terminarea constructiei 212=231/a

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 18 August 2009 - 04:16 PM




#98 catalin87

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 07 October 2009 - 07:31 AM

Faci inregistrarea in 3028 si apoi in functie de momentul folosirii lor in realizarea lucrarii ( daca se face in acea luna )se da totul pe 6028 , adica in consum. Pentru firma constructoare acestea sunt materiale consumabile, nicidecum obiecte de inventar , dupa terminarea lucrarii aceste materiale sunt la beneficiar nu la constructor in produsul realizat pe care in facturezi .



#99 ropirvulescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 February 2010 - 03:07 PM

O firma de constructii (cod CAEN 4120) incheie un contract de executie lucrari cu o alta firma de constructii in vederea realizarii unor case.Cum inregistrez factura antreprenorului?
% =401
371
4426
Casele sunt destinate vanzarii.Produse finite nu sunt pt ca nu este regie proprie :smile:



#100 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 February 2010 - 04:03 PM

pune 331 in loc de 371






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL