Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
fivefell's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


fivefell's Content

There have been 153 items by fivefell (Search limited from 22-December 07)



Sort by                Order  

#94313 Cumparare si inregistrare imobil

Postat de fivefell on 19 July 2006 - 09:38 AM in Arhiva

cum adica 3 firme cumpara un imobil? cum este impartita proprietatea intre cumparatori in contractul de vanzare-cumparare? de asta depinde valoarea cheltuielilor de achizitie a imobilului. cu aceasta valoare se majoreaza valoarea imobilului la inregistrarea in contabilitatea firmelor cumparatoare.



#87958 Adrese e-mail ale celor care doresc raspunsuri la grile

Postat de fivefell on 13 June 2006 - 01:52 PM in Arhiva

si eu gina_curelea@yahoo.com
pupic, pupic



#85081 concediu maternal

Postat de fivefell on 25 May 2006 - 11:24 AM in Arhiva

am rezolvat prima parte citind legea 158, mai ramane cum recu banii?!



#85072 concediu maternal

Postat de fivefell on 25 May 2006 - 10:25 AM in Arhiva

adica, daca am o angajata care a intrat incepand cu luna mai in cm sarcina, intreaga indemnizatie e suportata din FNUASS? nu 7 zile de societate si restul din FNUASS?
ce trebuie sa fac eu ca sa incasez banii pe care societatea trebuie sa ii primeasca de la FNUASS ptr aceasta indemnizatie (societate are doar 2 salariati si din contributia pe care ar trebui sa o deduca, ar dura ani de zile!!!) :shock:



#84961 Campanie de promovare conta.ro

Postat de fivefell on 24 May 2006 - 02:28 PM in Arhiva

vreau si eu. gina_curelea@yahoo.com . sunt din Ploiesti



#84960 Campanie de promovare conta.ro

Postat de fivefell on 24 May 2006 - 02:25 PM in Arhiva

gina_curelea@yahoo.com vreau si eu



#84959 Campanie de promovare conta.ro

Postat de fivefell on 24 May 2006 - 02:24 PM in Arhiva

sunt din Ploiesti , gina_curelea@yahoo.com , vreau si eu



#84203 salutare

Postat de fivefell on 18 May 2006 - 11:39 AM in Arhiva

si eu sunt studenta la CIG, anul IV, FD , Spiru H Bucuresti



#82820 cheltuieli in avans

Postat de fivefell on 09 May 2006 - 11:34 AM in Arhiva

am gasit in contabilitatea firmei o anumita suma inreg in 471 si in urma unor discutii am aflat ca aceasta suma e aferenta unor sume platite in avans unei firme cu care firma mea este in litigiu.am mai aflat ca firma mea au luat in anul 2003,mai mult cu forta, o parte din produsele comandate dat nefinisate cam 1/3 din valoarea din 471. exista o mare problema: aceste produse ridicate atunci in 2003, nu a fost inregistrata intrarea lor in conta dar...au fost folosite la modernizarea constructiei unei cladiri care acum, nu ne mai apartine. acum se va face, retroactiv,NIR ptr usile si ferestrele respective si evident ca ar trebui si inregistrate pe consum , dar cum sa fac ptr ca e o chelt a unui an fiscal inchis? va rog sa ma ajutati sa ies din aceasta problema! :(



#82031 firma radiata conform lg 359

Postat de fivefell on 03 May 2006 - 01:47 PM in Arhiva

e vorba de un "domeniu de internet'



#82005 firma radiata conform lg 359

Postat de fivefell on 03 May 2006 - 12:07 PM in Arhiva

Am o intrebare la care nu stiu ce sa raspund. O firma radiata din oficiu recent,conform legii 359 (ptr nepreschimbare certificat) avea in proprietate( pe baza de factura) un site pe net. Acum, daca s-a radiat si nu sunt datorii sau alte probleme, cum face patronul firmei sa mai poata utiliza acest site, sa aibe drepturi asupra lui? e ca si cum am folosi un bun palpabil, nu stiu



#80074 casa de marcat

Postat de fivefell on 13 April 2006 - 03:08 PM in Arhiva

am experienta in financiar-contab dar nu si in partea asta de case de marcat! :oops: eu sunt f panicata cu partea asta de probleme. am inceput din luna martie sa tzin contabilitate unui mag alimentar deschis tot in aceasta luna.vanzatoarea este la primul ei job, patronul e la prima afacere de acest gen si eu ma tot lovesc de probleme. acum au gresit la emiterea unui bon fiscal cu vreo 20 milioane ptr care am inteles ca tre sa fac un dosar ptr la adm. fin.( ce nota contabila trebuie sa fac si sa o atasez la dosar , nu stiu) .nu stiu nici cum se scoate raportul memoriei fiscale ce tre depus cu decl 100, vanzatoarea nu stie...imi vine sa renuntz dar am nevoie de o completare fin ptr ca sunt single mum....asa ca daca ma poate ajuta cineva...



#77643 despagubire asigurare imobil

Postat de fivefell on 31 March 2006 - 12:57 PM in Arhiva

Chiar nu mai stiu cum sa rezolv urmatoarea problema: un imobil (asigurat la o valoare mai mare fata de valoarea lui contabila)a ars partial intr-un incendiu.Cat anume din el a ars (ca procent) nu scrie in nici un document oficial sau expertiza efectuata de pompieri sau evaluatorul celor de la asigurari.Scrie doar ca din valoarea asiguarata se va despagubi asiguratul cu o suma este 2/3 din valoarea din conta. mai spun ca nu stiu cat sa scad prin 658 din 212 si cat sa consider amortizarea deductibila( abia am achiz de 6 luni asa ca...) Sper sa ma ajute cineva daca ma intelege. :(



#73359 ordin 293/22.02.2006 privind bonurile fiscale

Postat de fivefell on 14 March 2006 - 02:25 PM in Arhiva

Hai sa lamurim problema asta cu bonurile fiscale mai mici de 100 roni ca mai am putin si ma bat cu salariatii si patronul!!! hihihi Eu am inteles asa: bonurile fiscale < 100 roni se pot inregistra pe cheltuieli deductibile sau nedeductibile(in functie de codul fiscal ptr impozitul pe profit) dar nu sunt documente justificative ptr deducerea tva-ului ( exceptie bonurile ptr carburanti). E ok? Va rog!!!



#68938 cheltuieli aferente unui activ corporal asigurat

Postat de fivefell on 21 February 2006 - 01:56 PM in Arhiva

M-a gandisem si eu la un provizion dar imi e cam teama de provizioane.Acum , ca am aflat ca o sa-mi plateasca despagubirea o sa ma gandesc si la aceasta varianta.Multumesc mult!



#68928 cheltuieli aferente unui activ corporal asigurat

Postat de fivefell on 21 February 2006 - 01:27 PM in Arhiva

un imobil asiguarat este distrus in proportie de 60 % intr-un incendiu.Inregistrez in decembrie 2005 scaderea valorii contabile a acestei cladiri dar incasarea asigurarii va fi in anul 2006. La calculul impozitului pe profit ptr anul 2005 , cheltuiala va fi deductibila? In acest caz venitul din despagubire va fi impozitat la calculul impozitului pe anul 2006! E corect? Cum sa fac sa fie cat mai corect fisca? Va rog o idee!



#65375 Societate din 2005 fara activitate

Postat de fivefell on 08 February 2006 - 02:13 PM in Arhiva

unde se depune declaratia ca firma nu a avut activitate? declaratiile 100 si 300 le depune la administratia locala dar aceasta declaratie nu trebuie depusa la Directia Administratiei Fiscale de judetz? pls :oops:



#63362 centrala termica-imobilizare corporala sau modern. cladire?

Postat de fivefell on 31 January 2006 - 02:15 PM in Arhiva

multumesc mult! o sa ma mai gandesc!



#63343 centrala termica-imobilizare corporala sau modern. cladire?

Postat de fivefell on 31 January 2006 - 01:31 PM in Arhiva

caloriferele ca ob inventar sau ca alte materiale auxiliare?



#63320 centrala termica-imobilizare corporala sau modern. cladire?

Postat de fivefell on 31 January 2006 - 01:05 PM in Arhiva

cu calorifere cu tot, da? eu asa ma gandesc :?



#63292 centrala termica-imobilizare corporala sau modern. cladire?

Postat de fivefell on 31 January 2006 - 11:57 AM in Arhiva

tevile cred ca o sa le includ la chelt cu imobiliz in curs, eu ma gandeam la centrale, calorifere, manopera, proiect...



#63272 centrala termica-imobilizare corporala sau modern. cladire?

Postat de fivefell on 31 January 2006 - 11:24 AM in Arhiva

Am o dilema si poate m-a ajuta cineva :?: Am achizitionat un jaf de cladire, ptr sediul societatii, la care am inceput lucrari de consolidare si modernizare.Am ajuns la instalatia de incalzire, centrale termice , calorifere si ma tot gandesc cum e mai bine?!
varianta1. Sa adun toate chelt cu sistemul de incalzire(centrale, calorifere, proiect, servicii montaj, etc) alaturi de celelalte cheltuieli cu imobilizarea corporala in curs si sa maresc la final valoarea cladirii;
varianta 2: Sa consider sistemul de incalzire cu toate chelt legate de el ca o imobilizare singulara si sa fie recunoscuta la amortizare ca atare.
Am dubii ptr ca una e sa amortizezi o cladire(50 ani) si alta e o centrala termica cu accesoriile aferente! Voi ce ziceti?



#54619 Impozit dividende

Postat de fivefell on 07 December 2005 - 03:35 PM in Arhiva

cat va fi impozitul pe dividendele aferente anului 2005? 10% sau a ajuns la 16% ?



#50641 factura neincasata

Postat de fivefell on 11 November 2005 - 12:51 PM in Arhiva

asta e problema!!! Nu sunt micro! Si nu lucrez aici de mult timp astfel incat sa o fac provizion! :cry:



#50491 factura neincasata

Postat de fivefell on 10 November 2005 - 01:44 PM in Arhiva

Am in evidenta o factura neincasata din decembrie 2002.Factura a fost emisa in urma unei intelegeri intre patroni ptr ca firma mea avea nevoie de o balanta cu profit minim(era pe pierdere atunci).Ar fi trebuit sa fie stornata factura in luna urmatoare dar nu stiu din ce moive asta nu s-a facut. Acum eu tre "sa scot castanele din foc" si sa scap de aceasta fact neincasata.Cum sa fac? Firma cealalta a trecut de la micro la profit inca din 2003 si nu ii mai pica bine stornarea! Astept variante!Multumesc!




Cometa SQL