Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
riquiqui's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


riquiqui's Content

There have been 242 items by riquiqui (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#217935 D010 Trecere de la Micro la Impozit Profit

Postat de riquiqui on 28 January 2010 - 08:47 PM in Arhiva

ordin 101, trecere din oficiu de la 01.02.2010, de la micro impozit pe venit la impozit pe profit.

Fisiere atasate




#217360 CIM trebuie depuse inainte de data angajarii

Postat de riquiqui on 21 January 2010 - 07:36 PM in ITM, Inspectia Muncii

Si in cazul in care incepe de la 1 februarie? 1 februarie cade intr-o zi de luni, cand ducem cim-ul, joi? ca vineri nu se lucreaza.
Revin, am inteles ca este vorba doar de transmiterea revisal-ului, asa este?



#216150 mai pot fi micro ?

Postat de riquiqui on 08 January 2010 - 02:11 PM in Arhiva

Da, cam asa se pare ca "este"... Asteptam, si, oricum, daca s-ar hotari ca nu ar mai fi micro in 2010, tot nu se pot recupera banii platiti in plus la impozit deoarece D. 101 se va completa de-abia in 2011. Asteptam... fara prea mari sperante...



#216109 calcul impozit venit microintreprinderi - cota forfetara

Postat de riquiqui on 08 January 2010 - 09:07 AM in Arhiva

Vreau sa spun ca s-a platit impozitul minim, dar 3% din venituri reprezinta o suma mai mica decat impozitul minim platit. Lucrul acesta ma nedumereste pe mine. Mai recuperam vreodata diferenta aceasta? :pullhair:



#215860 calcul impozit venit microintreprinderi - cota forfetara

Postat de riquiqui on 04 January 2010 - 02:50 PM in Arhiva

Si pt. microintreprinderi cum se face reglarea impozitului platit in plus? Ca pt. cele platitoare de impozit pe profit se face prin decl. 101, dar pt. micro?



#208078 CIEL

Postat de riquiqui on 27 July 2009 - 08:08 AM in Arhiva

Uita-te la cele care iti lipsesc, selectand "toate lunile", vezi daca exista, s-ar putea sa le fi inregistrat in alta luna (ori inainte de iunie, ori dupa iunie). Alta idee nu am, daca le-ai sters, nu stiu cum sa te ajut.



#201083 ORDONANTA 34 / 2009

Postat de riquiqui on 08 May 2009 - 08:45 AM in Arhiva

Eu am inteles asa: nu se deduce combustibilul pt. masinile care sunt destinate numai transportului de persoane, masinutele mici, pt. celelalte care sunt furgonete, care au si locuri pt. pasageri si pt. transportat marfa se deduce. Acum, daca intr-o firma exista si o masina - doua gen autoturism, cine ma impiedica sa trec pe bonul de combustibil nr. masinii furgoneta, pe care am voie sa il deduc ca si tva-ul. Reparatiile si intretinerea le deduc pt. cate o masina de diector, administrator si, eventual daca mai am vreun agent de vanzari. :biggrin:



#200609 Suspendare activitate societate comerciala SRL

Postat de riquiqui on 03 May 2009 - 03:20 PM in Arhiva

Cum vrei... Oricum e bine.



#200465 Suspendare activitate societate comerciala SRL

Postat de riquiqui on 30 April 2009 - 08:29 AM in Arhiva

Intocmai cum a spus si Studenta IV, acest lucru in cazul in care ele exista, iar ac.cristea tot la acelasi lucru se refera.



#200408 Suspendare activitate societate comerciala SRL

Postat de riquiqui on 29 April 2009 - 02:00 PM in Arhiva

Azi am fost la Registru in Bucuresti si mi-am suspendat firma. Acte necesare, pt. cei interesati:
- hotarare AGA de suspendare a activitatii (cu toate datele firmei, asociat sau asociati, mode de intrunire, conf. act constitutiv si legea 31 si precizarea perioadei de suspendare), realizata in Word, la care se anexeaza din Tools - Wordcount - nr. de caractere si spatii ce le cuprinde hotararea (subsemnatul... pt. firma... declar pe proprie raspundere ca ... (denumire act, nr. si data) contine ... caractere si spatii);
- cerere de inregistrare si declaratie de autorizare model 3 (ori de pe net ori de la biroul de informatii);
- cererile de autorizare in original care le aveti deja (in cazul ca ati declarat activitatile pe care le-ati desfasurat, daca firma nu a avut activitate - nu e cazul);
- dosar cu sina;
- timbre judiciare, atentie judiciare si nu fiscale, 2 buc. la 0,15 bani bucata;
- buletinul, daca merge cel indreptati sa semneze actele (administrator sau asociat);
- delegatie daca nu merge cel indreptati sa semneze (si aici copie dupa c.i.);
- 264 lei.
Era f. multa lume, in majoritate pt. suspendare, insa eu am avut noroc, am stat doar 40 minute cu totul. Sper sa va fie de ajutor aceasta informare.



#193924 Semnatura stat de plata(salarii)

Postat de riquiqui on 12 February 2009 - 02:26 PM in Arhiva

Si daca semneaza un economist care nu e angajat al firmei respective? (firma cu un singur angajat, prietena e economist si face state, cum s-ar spune, pro-bono)



#192774 Zambiti, va rog !

Postat de riquiqui on 30 January 2009 - 10:18 AM in Diverse subiecte

Cică un tip vizitează o fabrică de diverse produse din latex. Prima dată a remarcat mașina de produs biberoane, datorită zgomotului de "fssss-pac" pe care îl făcea. Ghidul explică:
- Acel fîsîit este cauciucul pe care-l injectează, iar "pac"-ul este dat de înțepătura care i se face în vîrf.
Ceva mai incolo intră în secția de produs prezervative. Un zgomot infernal și aici: "fsss-fsss-fsss-pac". Intrigat, omul nostru întreabă:
- Bine-bine, am înțeles de ce face "fsss", dar de ce se mai aude și "pac"?
- Normal, aparatul funcționează ca și cel de produs biberoane, la al patrulea prezervativ îi trage o gaură.
- Asta-i bună! Dați găuri la prezervative?
- Da! Face bine la afacerea cu biberoane!



#192257 Declaratia 392A si Declaratia 392B

Postat de riquiqui on 25 January 2009 - 04:00 PM in Arhiva

Da, se depune, de la sectorul 3 (Mosilor) mi s-a spus ca termenul este 15 februarie (?).



#188761 cheltuieli nedeductibile la microintreprinderi

Postat de riquiqui on 03 December 2008 - 12:25 PM in Arhiva

Control la cerere recuperare TVA: tva-ul aferent cheltuielilor de protocol nu a fost aprobat la recuperare. Mai bine treci pe consumabile daca nu sunt sume mult prea mari (sfatul inspectorului), pt. a nu mai apare in balanta contul de protocol.



#184254 CIEL

Postat de riquiqui on 14 October 2008 - 07:37 AM in Arhiva

Se lucreaza cu culegerea universala. Se alege ca document de lucru: JCU, la nds se scrie taxare inversa, la suma de baza (cheltuiala cu mat. prime, sau servicii) se alege optiunea tva: baza 19%, la 4426 se alege optiunea tva: tva 19%, si se mai introduce si al patrulea rand: 4427 (unde se scrie evident aceeasi suma de tva ca la 4426) dar fara sa ii mai dai vreo optiune la coloana de optiune tva. Numai ca pana de curand aparea bine in ambele jurnale, dar dupa o noua actualizare in jurnalul de vanzari apare numai baza, nu si tva-ul. Nu am avut timp inca sa dau un telefon la Ciel sa ii intreb ce este cu aceasta eroare. Eu pt. o luna cand am avut o cumparare cu taxare inversa am scris cu pixul negru in jurnalul de vanzare tva-ul.



#183839 Primele declaratii...

Postat de riquiqui on 08 October 2008 - 07:14 AM in Arhiva

Si eu am avut o firma nou infiintata (1 oct. 2008). Am fost la Admin. Financiara, iar acolo o d-na draguta s-a uitat in computer si am constatat ca totul era declarat corect, nu a mai fost nevoie de vreo declaratie 010, care, apropos, se depune in termen de 30 zile de la infiintarea firmei! Sfatul meu este sa mergi la Adm. Fin. a sectorului de care apartine firma si sa intrebi acolo cum e trecuta firma in inregistrarile lor si iti va spune si ce trebuie sau nu trebuie sa mai aduci la Administratie. Succes!
Ah! Si sa nu uit, pt. cei care sunt platitori de tva, in schimbul unei cereri, copie cui, delegatie, copie CI, se elibereaza si RO-ul pe loc.



#183236 noi/vechi pb in leg cu ordinele de compensare

Postat de riquiqui on 01 October 2008 - 09:40 AM in Arhiva

Se pot emite mai multe ordine de compensare (vreo 5) in cadrul aceleiasi luni dar cu date diferite?



#175497 Ati cerut rambursarea TVA-ului recent?

Postat de riquiqui on 19 June 2008 - 07:04 PM in Arhiva

Casa nu, iti cer desigur jurnalele de cumparari, de vanzari, balantele, deconturile 300, inventarul la sfarsitul anului 2007, contracte cu principalii furnizori, lista cu principalii clienti, contract de comodat sau proprietate pe sediu, declarare puncte lucru, registre unice de control, ultima oara au scos si fisa sintetica, acum de cand cu conturile unice. Procedura e ca bifezi da pe declaratie, de ex. la sectoul trei ma duc inainte la un birou pt. avizarea declaratiei si apoi merg sa o depun. Acolo la birou de avizari se ia un nr. de telefon, si te interesezi cam dupa o saptamana, doua, ce se intampla cu cererea ta de rambursare. Ei fac niste programari lunare si comunica ori in scris, ori la telefon, ori amandoua, la sediu. Asa ca pt. orice eventualitate este bine sa scrii pe decl. 300 un nr. de telefon unde poate fi gasit cineva in permanenta. Daca imi mai aduc aminte de ceva mai adaug. Ei nu controleaza altfel de inregistrari contabile, sunt interesati numai de tva. :thumbup:



#175365 Ati cerut rambursarea TVA-ului recent?

Postat de riquiqui on 18 June 2008 - 02:40 PM in Arhiva

In contabilitate se face analitic 4424.1 sau ce vrei tu ca extensie si se trece luna urmatoare celei in care ai cerut rambursarea, suma ceruta la rambursare, urmand ca in 4424 sa se inregistreze tot ce vine dupa cererea de rambursare. Ai incheiat luna mai si ai de recuperat 10000 lei, ai bifat da pe decl. 300, in luna iunie treci suma de 10000 lei pe un analitic al lui 4424. De aici o vei scoate cand vor intra banii in banca. Eu am avut trei trimestre cerere de recuperare tva, a durat aprox. 3 luni pana la bani (maximum). Unii nu au dat nici o amenda, altii s-au legat de faptul ca nu e completata o factura de cumparare cu toate datele cumparatorului (adica banca!), altii au scazut tva-ul de pe protocol (unul f. mic). Din trei, numai unul nu a avut amenda ci doar un refuz la rambursare a unei sume mici de tva, ce a reprezentat o sticla de whiskey de pe o factura de Sell.



#173593 taxare inversa - aplicabilitate

Postat de riquiqui on 28 May 2008 - 12:22 PM in Arhiva

Daca scrie scutit de TVA, poate ar trebui sa existe si un document care sa justifice aceasta scutire. De exemplu, cine lucreaza cu fonduri neramb. Sapard incheie un document prin care se scutesc de TVA anumite cumparari. In ceea ce privesc amenajarile interioare, iti pot spune sigur ca ele s-au facturat cu tva pana in ian. 2007 cand trebuiau facturate cu taxare inversa (tot anul 2007), din ian. 2008 trecandu-se din nou la facturarea cu tva. Stiu asta de la o cunostinta care are firma de amenajari interioare si care a avut si control de fond. Nu stiu cu ce as putea sa te ajut cu altceva, decat cu aceasta informatie. :thumbup:



#173592 tva mijl fix regie proprie

Postat de riquiqui on 28 May 2008 - 12:16 PM in Arhiva

Eu am avut control pt. rambursare TVA de trei ori, trei trimestre la rand. S-a receptionat mijloc fix cladire (pensiune), gard, foisor in gradina. Nimeni nu mi-a atras atentia cum ca ar fi vorba despre vreo inregistrare de TVA. O fi fost vreo scapare din partea lor? Sau pur si simplu nu i-au interesat? Sau nu o fi asa! :thumbup:



#173272 scanare carti de munca

Postat de riquiqui on 24 May 2008 - 11:07 AM in ITM, Inspectia Muncii

Eu am depus o carte de munca acum vreo zece zile (comision itm 0,75%). Am depus cartea de munca, copie dupa cartea de identitate a posesorului, pv in 4 exemplare (doamna ce mi le-a primit a spus ca si ei la randul lor le predau casei de pensii si treb. sa aiba "cat mai multe" exemplare dupa pv). Mi le-a primit jos la depunere state plata si declaratii, nu neaparat inspectorul societatii. Despre termenul limita nu stiu ce sa spun, am auzit de ceva pana in septembrie. Dar, inca o data precizez, nu stiu nimic sigur.



#172312 declaratia 200

Postat de riquiqui on 13 May 2008 - 08:34 PM in Arhiva

Se completeaza 1A, la pct. 1 felul venitului, la pct. 3 si apoi 1B: numai pct. 1: venitul brut. Trebuie sa ai si o adeverinta prin care sa se precizeze venitul brut pe anul 2007 si impozitul platit de angajatorul respectiv. Oricum, sotul meu a avut noroc ca a fost draguta doamna de la ghiseul de informatii sau de la ghiseul unde treb. sa depuna declaratia ca l-a indrumat si i-a spus ce trebuie sa scrie. Asta la sect. 4, la Brancoveanu.



#172096 declaratia 200

Postat de riquiqui on 12 May 2008 - 10:46 AM in Arhiva

Vreau sa iti multumesc pt. mesaj, Madalina, :smile: , am rezolvat-o, am descarcat de pe site-ul MF declaratia, a fost sotul meu cu ea la Adm. Fin., i-a spus sa completeze doar venitul brut (bineinteles, din conventie), a dat si adeverinta prin care se preciza venitul brut si suma de 10% platita de firma cu care a incheiat conventia, iar de acolo au spus ca de restul se ocupa ele, va primi acasa o instiintare cu cat mai are de plata si unde va plati. Deci, s-a rezolvat, multumesc tuturor pt. indicatii si sfaturi! :thumbup:



#171512 Cerere privind destinatia sumei de 2% impozit venit

Postat de riquiqui on 07 May 2008 - 11:01 AM in MODELE, FISIERE UTILE

Iat-o:

Fisiere atasate





Cometa SQL