Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
balexg's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


balexg's Content

There have been 45 items by balexg (Search limited from 23-December 07)



Sort by                Order  

#202495 Calcul impozit PFA

Postat de balexg on 25 May 2009 - 01:17 PM in Arhiva

legislatie pentru PFA explicata o gasiti aici: http://www.pfacontab...lege-digerata/1



#202496 legislatie conta I.I.

Postat de balexg on 25 May 2009 - 01:21 PM in Legislatie specifica I.I.

eu am gasit multe detalii pe www.reclama.ro



#202497 PFA- cheltuieli deductibile... sau nu?

Postat de balexg on 25 May 2009 - 01:24 PM in Arhiva

lista cheltuielilor deductibile cu explicatii: Viziteaza Site-ul



#202500 PFA si Administratia Financiara

Postat de balexg on 25 May 2009 - 01:29 PM in Arhiva

daca deja aveti autorizatia de la colegiul medicilor (cred), trebuie sa va mai inregistrati la Sanatate, acolo fiind olbigatoriu si la pensii daca nu sunteti angajata in alta parte, eu imi iau informatii de aici: Viziteaza Site-ul



#202504 contributie CAS (pensie) pentru PFA

Postat de balexg on 25 May 2009 - 01:32 PM in Arhiva

aici gasiti legislatia cu extrase in legatura cu toate contributiile unui PFA: www.PFAcontabilitate.ro



#202508 Persoanele Fizice Autorizate intra la impozitul forfetar ?

Postat de balexg on 25 May 2009 - 02:08 PM in Arhiva

am citit o stire cum ca un oficial anaf a precizat ca PFA-urile nu sunt deloc in vizor pt impozitul forfetar. Uitati stirea: Click pentru stire



#202510 Inregistrare plata impozit venit

Postat de balexg on 25 May 2009 - 02:20 PM in Arhiva

Vezi postareardpfa, la Apr 23 2009, 12:27 PM, a spus:

Extras din Ordinul 1040 / 2004:
Evidența contabilă în partidă simplă a cheltuielilor se ține pe feluri de cheltuieli, în funcție de natura lor, astfel:
a) [...]
- cheltuielile cu impozite și taxe, altele decât impozitul pe venit;
[...]

Deci rezulta ca nu se inregistreaza in contabilitate.

Eu am o fisa in care inregistrez impozitul pe masura ce platesc (trimestrial+regularizare) la care anexez documentele justificative. Asta pentru o verificare mai usoara, cand vine controlul :-)

Extras din Codul Fiscal:

Art. 48 din Codul Fiscal:

(7) Nu sunt cheltuieli deductibile:

c) impozitul pe venit datorat potrivit prezentului titlu, inclusiv impozitul pe venitul realizat în strainatate;



#202513 Contabilitate PFA

Postat de balexg on 25 May 2009 - 02:27 PM in Contabilitate PFA

eu iau informatii de pe site-ul asta, e interesant ca au o chestie care se numeste legislatie digerata, si e intai explicatia si apoi extrasul din lege: www.pfacontabilitate.ro



#202514 Intreprindere individuala & asigurari sociale

Postat de balexg on 25 May 2009 - 02:33 PM in Contabilitate I.I.

aici am gasit extrase din lege privind obligatiile de plata a unui PFA: www.pfacontabilitate.ro



#202517 sistem real-URGENT!

Postat de balexg on 25 May 2009 - 03:03 PM in Arhiva

Nu inteleg de ce se face atata tam tam daca exista aceste norme, care de altfel, surprinzator, sunt clare. De ce nu cereti celor de la ANAF legislatia aferenta cererilor dumnealor?



#202522 cass pentru PAF

Postat de balexg on 25 May 2009 - 03:22 PM in Arhiva

Legea 65/2006 nu obliga la semnarea unui contract ci la depunerea unei declaratii. Uite aici extras din lege: Viziteaza Site-ul



#202523 Cheltuieli deductibile PFA medic

Postat de balexg on 25 May 2009 - 03:30 PM in Arhiva

cheltuielile deductibile le gasiti in Normele metodologice ale contabilitatii in partida simpla aprobate prin Ordinul 1040/2004, le gasiti aic: Norme contabilitate partida simpla



#202551 nelamuriri inregistrari registre

Postat de balexg on 25 May 2009 - 11:48 PM in Arhiva

daca ai avea o baza legala ar fi bine :), eu nu stiu sa fie vreo modificare in Normele privind contabilitatea in partida simpla (click pentru versiunea actualizata)



#202633 I.I. nu au personaliatte juridica !! consecinte legale ??

Postat de balexg on 26 May 2009 - 06:04 PM in Legislatie specifica I.I.

Inseamna ca PFA nu este persoana juridica, nu are un statut diferit fata de cel care o detine.



#202634 PFA si somer

Postat de balexg on 26 May 2009 - 06:22 PM in Arhiva

legislatie referitoare la PFA gasiti aici: www.pfacontabilitate.ro in legatura cu somajul, imi este greu sa cred, sudiez acum legislatia si va spun



#202660 Clarificare socoteli AF pentru norma de venit neplatitor TVA

Postat de balexg on 26 May 2009 - 11:17 PM in Arhiva

Eu nu inteleg de unde ati scos faza cu registrul unic de control? aveti baza legala?



#202697 nelamuriri inregistrari registre

Postat de balexg on 27 May 2009 - 11:51 AM in Arhiva

1.

Citeaza

"40.Totalurile lunare din Fișa pentru operațiuni diverse se vor înregistra în Jurnalul privind operațiuni diverse (cod 14-6-17/c), grupate pe feluri de activități. Totalul veniturilor din Jurnalul privind operațiuni diverse reprezintă venitul contribuabilului.
În cazul contribuabililor care realizează venituri dintr-o singură activitate, totalul veniturilor se regăsește în Fișa pentru operațiuni diverse (cod 14-6-22/b), pe rândul "Total", nemaifiind necesară deschiderea Jurnalului privind operațiuni diverse (cod 14-6-17/c).
Contribuabilii care încasează în numerar toate veniturile realizate pot să evidențieze aceste venituri numai în Registrul-jurnal de încasări și plăți, nemaifiind obligatorie întocmirea Fișei pentru operațiuni diverse și, implicit, a Jurnalului privind operațiuni diverse.
41.În cazul contribuabililor plătitori de taxă pe valoarea adăugată, veniturile, exclusiv taxa pe valoarea adăugată, se preiau pentru determinarea impozitului din coloanele corespunzătoare ale Jurnalului pentru vânzări (cod 14-6-12/a), nemaifiind obligatorie întocmirea Fișei pentru operațiuni diverse (cod 14-6-22/b) și, implicit, a Jurnalului privind operațiuni diverse pentru veniturile realizate (cod 14-6-17/c)."
din Normele de contabilitate in partida simpla
Cred ca asta iti raspunde

2. in toate registrul de incasari si plati ar trebuie sa treci 67,36 lei si inca o data penalizarea. Apoi in fisa de operatiuni diverse treci numai valoarea care o poti deduce pe PFA.



#202724 Clarificare socoteli AF pentru norma de venit neplatitor TVA

Postat de balexg on 27 May 2009 - 02:33 PM in Arhiva

unde ati citit ca trebuie sa tineti registru unic de control?



#202725 nelamuriri inregistrari registre

Postat de balexg on 27 May 2009 - 02:35 PM in Arhiva

Vezi postareaDianette, la May 27 2009, 02:31 PM, a spus:

Vezi postareabalexg, la May 27 2009, 12:51 PM, a spus:

Cred ca asta iti raspunde

2. in toate registrul de incasari si plati ar trebuie sa treci 67,36 lei si inca o data penalizarea. Apoi in fisa de operatiuni diverse treci numai valoarea care o poti deduce pe PFA.
Am citit acel site pe care il tot dai in loc de raspuns la intrebarile oamenilor. Nu imi raspunde la intrebare, caci asa cum am spus in postul anterior am citit normele.

Nu am penalizare la factura. Am platit mai mult in ideea ca vor fi pe urmatoarea.
pai ai scris asa: "am platit prin banca online 70 lei, ca oricum or sa-mi vina penalizari" ,

daca nu ai penalizari, treci toata suma 70 de lei in Registru de incasari si plati, iar in fisa de operatiuni doar parte deductibila.

Daca nu esti clara nu am cum sa dau un raspuns clar.



#202730 PLATI CU CARDUL ONLINE IN STRAINATATE

Postat de balexg on 27 May 2009 - 02:57 PM in Arhiva

platile le deduci cu ajutorul extrasului de cont



#202732 model contract comodat masina pfa

Postat de balexg on 27 May 2009 - 03:00 PM in Arhiva

aici mai gasiti contracte de care aveti nevoie: Modele contracte



#202757 Completare RJIP

Postat de balexg on 27 May 2009 - 05:06 PM in Contabilitate PFA

aici gasiti un calendar fiscal cu tot ce aveti nevoie, numai sa selectati din filtre ceea ce vi se potriveste: Calendar fiscal



#202778 EXTRASUL DE CONT

Postat de balexg on 28 May 2009 - 01:15 AM in Arhiva

Vezi postareaDan I., la Apr 9 2008, 03:58 PM, a spus:

Vezi postareaMilea Rodica PF, la Apr 8 2008, 04:21 PM, a spus:

Cand foloseam programul de contabilitate pt pfa era si mai simplu ca le listam lunar si bagam cand aveam timp si le punea el cronologic ....da a expirat versiunea demo si sunt la manual iar chhhhh

Buna,

Ce program de conta ai folosit? Ai fost multumita?

Merci.
aceeasi intrebare aveam si eu, dar ... nici un rasp



#202779 ce declaratii se fac pt PFA ?

Postat de balexg on 28 May 2009 - 01:17 AM in Arhiva

calendar cu datele de plata si declaratiile pfa-urilor: Calendar Fiscal



#202780 OUG 44/2008 aduce noutati pt. PFA si AF

Postat de balexg on 28 May 2009 - 01:19 AM in Arhiva

Vezi postareardpfa, la May 6 2008, 01:53 PM, a spus:

Conform acestei OUG, suntem obligati sa trecem pe la Registrul Comertului, pana la 25 aprilie 2009, altfel ne vom trezi ca nu mai existam (vezi art 39), cel putin asa se intelege.
Pentru cine vrea sa afle mai multe noutati cuprinse in aceasta ordonanta:
http://www.avocatnet...1837/p_0/1.html
termenul s-a prelungit cu inca un an: Termenul de radiere amanat




Cometa SQL