Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
GOIA ADRIAN-NICOLAE's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


GOIA ADRIAN-NICOLAE's Content

There have been 201 items by GOIA ADRIAN-NICOLAE (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#260365 proiect plafon plati/incasari numerar 2014

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 07 February 2014 - 11:31 AM in Arhiva

Vezi postareapublicitate, la 07 February 2014 - 09:59 AM, a spus:

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la 29 January 2014 - 10:22 AM, a spus:

Ai dreptate cu exceptia unul singur lucru: pentru depunere la banca nu se percepe comision.
la ce banca nu se percepe comision? la raiffeisen este de 0,001%

BRD, Carpatica spre exemplu.



#260363 bilant 31.12.2013

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 07 February 2014 - 11:28 AM in Arhiva

Dar unde te-ai grabit asa cu bilantul?



#260109 proiect plafon plati/incasari numerar 2014

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 29 January 2014 - 10:22 AM in Arhiva

Ai dreptate cu exceptia unul singur lucru: pentru depunere la banca nu se percepe comision.



#260107 Promisiune de vanzare cumparare teren

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 29 January 2014 - 09:37 AM in Arhiva

Buna ziua.
Daca o societate achizitioneaza de la o persoana fizica un teren si se incheie prealabil o promisiune de vanzare cumparare as vrea sa stiu cum ar fi corect sa fie inregistrata aceasta operatiune (avans imobilizari). Persoana fizica respectiva are 3 terenuri, unul pe numele lui, celalat al sotiei, iar al treilea este inscris in CF pe ambii soti. As vrea sa stiu daca aceste operatiuni pot intra in sfera de aplicare a tva pentru persoane fizice, intrucat valoarea o sa depaseasca plafonul de scurtire si nu va fi o singura tranzactie ci trei si daca da cand intervine faptul generator, la momentul platii contractului de promisiune sau la sfarsit cand se transfera dreptul de proprietate pe baza contractului de vanzare cumparare.
Multumesc.



#257099 0,5 % impozit pe exploatarea resurselor naturale.

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 27 August 2013 - 07:55 AM in Arhiva

Da, guvernantii nostrii sunt experti in formulari ambigue...



#257045 0,5 % impozit pe exploatarea resurselor naturale.

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 23 August 2013 - 02:29 PM in Arhiva

Ar fi frumos sa fie asa, doar ca in ordonanta aia nu face nici un fel de referire la cifra de afaceri "numai" din activitatile respective.



#256967 0,5 % impozit pe exploatarea resurselor naturale.

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 20 August 2013 - 11:59 AM in Arhiva

Buna ziua.
As vrea sa va intreb cine s-a mai intalnit cu situatii de genul meu, daca cifra de afaceri nu se compune numai din venituri din exploatari forestiere, trebuie sa platesc impozitul si pentru acele venituri care nu intra in aceasta categorie?
Multumesc.



#188153 Urgent (va rog mult). Transport intracomunitar sau international.

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 25 November 2008 - 04:29 PM in Arhiva

Vezi postareaprimavera, la Nov 19 2008, 10:37 PM, a spus:

da am inteles ca tva -ul aferent cumpararii de carburant nu se deduce,dar mi se pare o aberatie.daca firma este de transport, logic ca cheltuiala cea mai mare o are cu piesele de schimb ,carburant,salarii; si atunci de ce sa nu poata sa-si deduca tva-ul daca circula in strainatate? culmea ca inRomania e ok! va rog ajutati-ma sa pricep logica
Dintr-un motiv foarte simplu. TVA-ul de plata sau de recuperat se calculeaza pentru operatiunile de cumparari sau vanzari care au loc pe teritoriul Romaniei (excludem de aici operatiunile de pentru care se aplica taxare inversa sau achizitii intracomunitare care nu genereaza TVA de plata). Nu poti deduce TVA de pe bonuri de benzina cumparate in alta tara pentru ca in primul rand operatiunea nu are loc pe teritoriul Romaniei, iar in al doilea rand cotele de TVA nu sunt la fel in fiecare tara.



#177905 bILANT IUNIE 2008

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 11 July 2008 - 02:10 PM in Arhiva

Vezi postareaclaudia_s, la Jul 10 2008, 06:43 PM, a spus:

Sunt director economic, cu studii superioare si contract de munca la o societate comerciala cu C.A. maricica (adica platesc impozit pe profit). Am voie sa semnez bilantul la 30.06.2008 sau nu? La bilantul din 31.12.2007 a trebuit sa platesc o firma de conta pentru acea stampila.
Sunt din Bucuresti, sector 6.
Nu inteleg de ce ai mai platit o firma de contabilitate pentru stampila. Din moment ce ai studii economice superioare si esti director economic ai voie sa semnezi bilantul fara nici o problema.



#174622 cum inregistrez plati in avans la Administratia Finantelor Publice?

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 10 June 2008 - 07:53 AM in Arhiva

Vezi postareavulpisor, la Jun 7 2008, 04:09 PM, a spus:

OAMENI BUNI !

voi chiar primiti instiintarea de la FISC cu repartitiile din contul unic ????

am primit din provincie, dar din Bucuresti nu am primit pana acum la nici o firma !!!! si suntem in IUNIE !!!!


in plus am luat fisa la o firma zilele trecute si am constatat cu stupoare ca toate impozitele declarate sunt cu zero si sunt cu totul si cu totul alte numere de declaratii decat cele pe care le am eu pe hartie !!!!

Nici nu stiu de unde le-au scos !
Eu in locul vostru nu as astepta nota de distribuire de la finante, o sa figurati in balanta cu o gramada de sume in sold si daca mergeti la banca sau in alta parte pentru un credit credeti ca o sa va creada pe cuvant ca sunteti la zi cu platile?? Notele de distribuire vin dupa cateva luni bune...



#171144 impozit profit

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 02 May 2008 - 03:29 PM in Arhiva

Vezi postareaanca duma, la May 1 2008, 09:34 PM, a spus:

Vezi postarealore14, la Apr 30 2008, 07:44 PM, a spus:

Va rog ajutati-ma si pe mine. Va prezint situatia. Firma s-a infiintat in 2007 si a inregistrat la sfarsitul anului 2007 pierdere, sa zicem 2000 ron. Am depus decl 100 si 101 pentru decebrie cu suma 0. In ianuarie am facut inregistrarea 117 cu 121 cu 2000.
In martie 2008 firma inregistreaza profit 300 lei. Aici banuiesc ca am gresit daca am declrat impozitul cu 0 in decl 100 si nu am platit impozit? Sau cum era corect sa fac in aceasta situatie? si ce mai pot repara acum? va rog mult un sfat ....as vrea sa corectez cat de repede daca am gresit :thumbup:
Ai procedat corect!La calculul impozitului pe profit se tine cont de pierderea fiscala din anul 2007.

Se tine cont de pierderea fiscala, dar la fiecare termen de plata al impozitului pe profit. Nu poti deduce din profitul de 300 lei toata pierderea din 2007, trebuie sa o faci la fiecare trimestru in parte.



#170864 Calcul TVA achizitii intracomunitare

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 25 April 2008 - 06:28 PM in Arhiva

Dar ce parere aveti de pozitiile 4 si 4.1 din decontul de TVA?
4. Achizitii intracomunitare de bunuri pentru care cumparatorul este obligat la plata TVA, din care:
4.1. Achizitii intracomunitare de bunuri pentru care cumparatorul este obligat la plata TVA, iar furnizorul este inregistrat in scopuri de TVA in statul membru din care a avut loc livrarea intracomunitare.
Eu de aici inteleg ca la pct. 4 se introduc toate achizitiile intracomunitare indiferent daca furnizorul este inregistrat sau nu in scopuri de tva, iar la pct. 4.1. achizitii de la furnizori care sunt inregistrati in scopuri de TVA, punct care trebuie sa coincida cu declaratia 390. Oricum saptamana viitoare o sa dau un telefon la finante ca sa fiu sigur.



#170051 vanzare auto

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 16 April 2008 - 03:58 PM in Arhiva

Vezi postareabutelie, la Apr 15 2008, 10:29 AM, a spus:

Este cheltuiala deductibila !
Eu am avut controale si nu au fost probleme , pentru ca este o cheltuiala facuta in scopul obtinerii unor venituri impozabile !

Foarte frumos ce spui si toata lumea asa intelege, numai ca eu am raspuns de la Finante Harghita ca diferenta nu este considerata cheltuiala in scopul realizarii de venituri. De parca cheltuiala nu o faci pentru a vinde mijlocul fix indiferent de valoarea ramasa neamortizata.



#164374 Monografie leasing, contract novatie

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 28 February 2008 - 08:39 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Vezi postareadanutanitulescu, la Feb 25 2008, 09:38 PM, a spus:

deci soldurile la 471 si 1687,intrucat sunt egale si nu se mai utilizeaza la leasingul financiar ,pot sa le inchid astfel 471 = 1687 ?
multumesc


Atentie mare. A disparut inregistrarea 471=1687 dar nu a disparut in totalitate contul 1687. Conform ordinului 1752 modificat in creditul contul 1687 se inregistreaza dobanzile aferente contractului de leasing financiar (666=1687) iar in credit suma dobanzilor achitate(1687=512). Ceea ca au omis guvernantii nostrii este urmatorul lucru: cand vine factura de leasing si pe ea apare dobanda cum o inregistrez, daca ei spun ca se pune toata dobanda pe cheltuiala la inceputul contractului (666=1687), iar in debitului contului 1687 este numai inregistrarea 1687=512. Iar cei care au inca sold la 1687 si 471 sume mari, nu stiu care dintre ei au curajul sa puna pe cheltuiala intr-o luna toate aceste sume.



#163687 bilant la 31.12.2007

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 22 February 2008 - 03:31 PM in Arhiva

Din cate stiu eu nu se poate depune bilant numai cu semnatura administratorului.
Nu stiu acum cei de la bilanturi cat de constiinciosi sunt si daca verifica cine semneaza la intocmit.



#163430 baza calcul somaj 2008

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 20 February 2008 - 03:48 PM in Arhiva

La AJOFM Miercurea-Ciuc nu mi-au luat declaratia la somaj pentru ca baza de calcul pentru angajator si asigurat erau diferinte. Acum ce sa cred din asta? Ca cei de la Ciuc nu au ultima varianta a programului de preluare a declaratiilor? :tongue:



#163349 Bilant Registrul Comertului

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 20 February 2008 - 07:47 AM in Arhiva

Vezi postareadanutanitulescu, la Feb 19 2008, 08:47 PM, a spus:

ce inseamna acest extras din bilant???


Poate ca ti-ar fi de folos acest link:
http://www.onrc.ro/f...tras_bilant.pdf



#162744 Impozit profit - Sponsorizare

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 15 February 2008 - 08:26 AM in Arhiva

In decembrie contul 121 oricum ramane cu sold. Dar nu vad de ce sa nu faci repartizare la rezerve legale prima data atata timp cat acestea sunt deductibile la calculul profitului impozabil.
Daca nu vrei sa faci repartizare la rezerve legale parerea mea ca poate sa ramana in 121 toata suma, iar in ianuarie sa faci 121=117.
Poate mai sunt si alte pareri.



#157671 Taxare inversa

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 10 January 2008 - 03:55 PM in Arhiva

Vezi postareabsimona, la Jan 5 2008, 04:33 PM, a spus:

Vezi postareaL 79, la Jan 5 2008, 03:26 PM, a spus:

Buna ziua!
Am doua intrebari la care as dori, daca aveti bunavointa, sa-mi raspundeti.
Este vorba de o firma de constructii, care a facturat in anul 2007 avans lucrari constructii cu taxare inversa.
V-as ruga sa-mi raspundeti daca este corect. Parerea mea este ca acea factura de avans trebuia sa fie facuta cu TVA.
A doua intrebare este , daca maopera aferenta lunii decembrie 2007, facturata in 2008 este supusa masurilor de simplificare( taxare inversa) sau se factureaza cu TVA
Va multumesc tare mult!
1. Facturile de avans sunt si ele, de asemenea, supuse regimuluui de "taxare inversa"
2. Facturile emise incepand cu ianuarie 2008 nu mai beneficiaza de masuri de simplificare, conform Codului Fiscal.


Daca contractele sunt incheiate inainte de 2008 se pastreaza taxarea inversa pana la onorarea acestora. Nu mai tin minte actul normativ dar stiu ca sunt niste dispozitii tranzitorii in acest sens. Daca le gasesc o sa le postez.



#149814 Inregistrare gresita?

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 05 November 2007 - 12:34 PM in Arhiva

Vezi postareamonicao, la Nov 4 2007, 06:49 PM, a spus:

Am un mijloc fix neamortizat total, care nu mai este in garantie. I s-a defectat placa electronica ce a fost schimbata. Cum se inregistreaza cheltuielile aferente placii electronice noi (nu cred ca se poate include in valoarea mijlocului fix) si cum se calculeaza in comtinuare amortizarea aferenta mijlocului fix?
Unde as putea citi reglementari privind mijloacele fixe si schimbarea de componente la ele? Multumesc mult!

Eu as inregistra pe piese de schimb intrucat nu modifica parametrii tehnici initiali ai mijlocului fix. Amortizarea se contabilizeaza in continuare la fel ca pana in momentul defectarii.



#149812 ce se intampla tva la cei neplatitori

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 05 November 2007 - 12:30 PM in Arhiva

Scutit fara drept de deducere.



#149437 vanzare auto

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 31 October 2007 - 06:22 PM in Arhiva

Vezi postareaaci36, la Oct 30 2007, 02:55 PM, a spus:

Vezi postareaGOIA ADRIAN-NICOLAE, la Oct 30 2007, 02:29 PM, a spus:

Dar ce parere aveti despre raspunsul primit de mine de la DGFP Harghita.
Am atasat fisierul.
Au perfecta dreptate!


Este un lucru care nu inteleg in logica celor de finante. Daca vand un mijloc fix peste valoarea ramasa neamortizata este cheltuiala in scopul realizarii de venituri. Daca o vand sub aceasta valoare diferenta nu mai e. De unde pana unde aceasta logica a lor? Indiferent la ce valoare o vinzi, cheltuiala nu faci pentru a realiza un venit??? Ca de aceea vinzi mijlocul fix ca sa realizezi un venit indiferent la ce valoare.
La modul cum au pus ei problema daca intr-un trimestru am cheltuieli mai mari decat veniturile, atunci cheltuielile ce depasesc veniturile nu mai sunt facute in scopul realizarii de venituri.... :smile:
Si stiu sigur ca in alte judete se considera cheltuiala deductibila. Nu au putut sa scrie clar:"daca se vinde un mijloc fix sub valoarea neamortizata diferenta nu este deductibila" si totul era OK. Au trebuit sa ne incurce cu valoarea fiscala si contabila,etc... ca sa nu mai stim ce sa intelegem.



#149254 vanzare auto

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 30 October 2007 - 02:29 PM in Arhiva

Dar ce parere aveti despre raspunsul primit de mine de la DGFP Harghita.
Am atasat fisierul.

Fisiere atasate




#149200 tva elvetia?!

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 30 October 2007 - 08:31 AM in Arhiva

Vezi postareamari_mol, la Oct 26 2007, 03:17 AM, a spus:

Da, e clar cu Tva. Si eu am cam aceeasi situatie si facturez cu TVA.

Ce parere aveti despre acest articol?
Art. 133 Cod fiscal:
(1) Locul prestarii de servicii este considerat a fi locul unde prestatorul este stabilit sau are un sediu fix de la care serviciile sunt efectuate. (2) Prin derogare de la prevederile alin. (1), pentru urmatoarele prestari de servicii, locul prestarii este considerat a fi:
a) locul unde sunt situate bunurile imobile, pentru prestarile de servicii efectuate în legatura cu bunurile imobile;
b) locul unde se efectueaza transportul, în functie de distantele parcurse, în cazul serviciilor de transport, altele decât cele de transport intracomunitar de bunuri;

Transportul se efectueaza in Elvetia, deci locul prestarii nu este in Romania dupa mine... Poate gresesc, dar din punctul b) au asa inteleg.



#148764 rovinieta

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 24 October 2007 - 07:28 AM in Arhiva

Vezi postareamadalinab, la Oct 24 2007, 03:30 AM, a spus:

Parerea mea este ca sunt nedeductibile integral

De ce sa fie nedeductibila? Eventual nu poti deduce TVA, nu vad de ce nu ar fi deductibila cheltuiala.




Cometa SQL